Roma nerede ve Roma'ya nasıl gidilir

Roma Nerede? Roma’ya Nasıl Gidilir? Sonsuz şehir Roma, bünyesinde barındırdığı kültürel ve tarihi hazinelerle gezginlere eşsiz fırsatlar sunuyor. Tabi hafızalara kazınacak derece güzel bir tatil için özellikle Roma nerede sorusunun yanıtını, ne zaman gidilirse daha fazla tadına varılabileceğini ve ulaşım için hangi yöntemlerin kullanılabileceğini bilmek gerekiyor.

Sizin için hazırlamış olduğum detaylı rehberde tüm bu soruların cevaplarını bulabilir, edindiğiniz bilgilerle keyifli bir tatil planı oluşturabilirsiniz.

Roma nerede?

roma nerede konum bilgiler

İtalya’nın ve Lazio Bölgesi’nin başkenti Roma, ülkenin bulunduğu yarımadanın orta kesiminde yer alıyor. Nüfus açısından İtalya’nın en kalabalık kenti konumdaki Roma Tiber ve Aniane nehirlerinin arasında kalan topraklara 2.500 yıldan fazla zaman önce kurulmuş.

İlk başta Palatino Tepesi’nin eteklerinde yerleşimin başladığı kent zamanla Aventino, Campidoglio, Quirinale, Viminale, Esquilino, Celio tepelerinin bulunduğu alana yayılmış ve toplam yüzölçümü 1.285 kilometrekareye ulaşmış.

Kapladığı alan bakımından Avrupa’nın en büyük başkentleri arasında gösterilen kentin sınırları içerisinde Hristiyan Katolikler’in dini lideri Papa’nın yaşadığı, şehir-devlet statüsündeki Vatikan bulunuyor. Bu nedenle Roma’ya bazı kaynaklarda iki ülkenin başkenti yakıştırmaları da yapılıyor.

Kentin en çok ilgi çeken kısımları olarak otellerin, restoranların, alışveriş olanaklarının yanı sıra Quirinal, Trevi Çeşmesi gibi popüler mekânların yer aldığı modern Roma ve kurulduğu ilk dönemden itibaren inşa edilmiş sayısız yapının bulunduğu tarihi bölge ile birlikte eşsiz bir kültürel birikime sahip Vatikan gösteriliyor.

Pek çoğu hakkında ayrıntılı bilgiyi daha önceden yayınlamış olduğumuz Roma gezilecek yerler listesinde bulabileceğiniz bu yerlerin dışında kentin turistik açıdan popüler olmasını sağlayan bir diğer etkense konuklarının İtalya’nın diğer önemli yerleşimlerine kolayca ulaşabilmelerine olanak vermesi.

Eğer zamanınız varsa, kentin zengin ulaşım olanaklarından yararlanarak Roma tatilinizde Venedik, Milano, Floransa ve Napoli gezileri de planlayabilirsiniz.

Roma’ya ne zaman gidilir?

İtalya'nın başkenti Roma'ya ne zaman gidilir

Roma nerede sorusuna cevap bulan gezginlerin ikinci merak ettikleri konu, genelde kente ne zaman gidilmesi gerektiği oluyor.

Kentte yıl boyunca ılıman Akdeniz ikliminin etkileri görülüyor. Mevsimsel hava olayları açısından ülkemizin batı ve güney kıyılarına benzer özelliklerin görüldüğü Roma, bu nedenle yıl boyunca ziyaret edilebiliyor.

Özellikle Nisan ortasından Mayıs sonuna ve Eylül başından Kasım ortasına kadar olan dönemlerde, sıcaklıklar ortalama değerlerde olduğundan kenti gezmek bir hayli keyifli hale geliyor.

Tabi güneşli ve sıcak günlerde kendinizi rahat hissediyorsanız, HaziranAğustos ayları arasında da İtalya’nın başkentine seyahat edebilirsiniz. Kışınsa hava sıcaklıkları 7 °C civarında seyrediyor.

Noel ve yılbaşı kutlamaları sırasında dev bir karnaval alanına dönüşen kentte Mayıs ve Temmuz aylarında çok sayıda kültürel etkinlik düzenleniyor. Kuruluşunun 21 Nisan’da kutlandığı Roma, Mayıs ayında Piazza di Siena’da düzenlenen geleneksel at yarışlarına ve uluslar arası tenis turnuvasına ev sahipliği yapıyor.

Eğer opera ve tiyatro gösterilerini, sokak dansçılarının performanslarını izlemeye meraklıysanız Temmuz’da başlayıp Ağustos’ta sonlanan Estate Romana Musica ilginizi çekebilir. Kentte festival sezonu Eylül ayındaki Roma Europa ile sonlanıyor.

Roma’ya nasıl gidilir?

Roma nerede rehberinde sırada kente nasıl ulaşılacağı konusu var. Tarihi ve kültürel birikimiyle Avrupa’nın en ilgi çekici yerlerinden biri olduğu ve İtalya’nın tüm ulaşım ağlarının merkezinde yer aldığı için Roma’ya gitmek bir hayli kolay.

Bütçenizi belirledikten sonra size sadece aşağıda sıraladığım ulaşım yöntemlerinden birisini kişisel beklentileriniz doğrultusunda seçmek kalıyor.

Roma’ya Havayolu ile Ulaşım

Roma'ya uçakla ulaşım Roma havalaanı
Roma Havaalanı

Uçak seferleri, ülkemizden yola çıkacaklar için en rahat ulaşım şekli konumunda. Kente sivil hava taşımacılığı için kullanılan 3 havalimanı buluyor.

Fiumicino – Leonardo da Vinci bu tesislerin en büyüğü ve en yoğunuyken charter seferlerin düzenlendiği Ciampino en eskisi. Bu havalimanlarına ek olarak bir de kent merkezinin 6 kilometre kadar kuzeyinde düşük trafik yoğunluğuna sahip Roma-Urbe faaliyet gösteriyor.

Ülkemizden Roma’ya uçak seferleri ortalama 2,5 saat sürüyor. İstanbul‘dan direkt uçuşlar düzenlenirken, çıkış noktası İzmir veya Ankara olan seferler aktarmalı olarak yapılıyor.

Direkt seferler için Türk Hava Yolları İstanbul Atatürk Havalimanı’nı, Pegasus ise Sabiha Gökçen’i kullanıyor. Her iki şirket de varış noktası olarak Fiumicino’yu seçmiş durumda.

Roma’ya Tren ile Ulaşım

roma'ya trenle ulaşım
Roma tren istasyonu, Roma Termini

Avrupa’nın diğer başkentlerinden veya İtalyan şehirlerinden kente gitmek isteyenler için tren ile ulaşım en konforlu ve pratik çözüm.

İtalya ulusal demiryolu şirketi Trenitalia, yüksek hızlı Frecciargento ve Frecciarossa ile modernize edilerek konforu arttırılmış Frecciabianca trenleri aracılığıyla kısa süreler içerisinde ülke içerisindeki diğer büyük şehirlerden ulaşım imkânı sağlıyor.

Roma’nın ana tren garı statüsündeki Termini’de yolculuklarını sonlandıran trenlerde 19,90 Euro’dan başlayan fiyatlarla yolculuk yapılabiliyor. Trenler 3 saat 45 dakikada Venedik’ten, 2 saat 55 dakikada Milano’dan, 1 saat 32 dakikada Floransa’dan Roma’ya ulaşıyor.

Avrupa kentlerinden ise Roma’ya trenle ulaşmak isteyenlerin aktarmalı yolculuğa razı olmaları gerekiyor. Hem Güney Avrupa’nın doğal güzelliklerini seyrederek hem de demir yolu firmalarının sundukları ayrıcalıklardan yararlanarak yapacağınız böyle bir yolculukla Londra, Paris, Brüksel ve Amsterdam gibi kıtanın diğer popüler turizm destinasyonlarından başkent Roma’ya seyahat edebilirsiniz.

Roma’ya Otobüs ile Ulaşım

Eğer yetirince zamanınız varsa Roma’ya ulaşım için otobüs seferlerini de tercih edebilirsiniz. Ulusal ve uluslar arası karayolu sistemlerinin merkezinde yer alan kente İtalya’nın diğer şehirlerinden Baltour, Marino, Express Bus S.r.I. ve S.I.T. S.r.I. seferler düzenliyor.

Roma’ya Araba ile Ulaşım

Konfor sizin için ön plandaysa ve toplu ulaşım araçlarıyla vakit kaybetmekten hoşlanmıyorsanız, kendinize ait veya kiraladığınız arabayla da kente seyahat edebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken Grande Raccordo Anulare, kısaca GRA, adlı otoyola girmek ve yön tabelalarını takip etmek.

Araba ile ulaşım Roma sınırlarına girene kadar rahat bir seçenekken, kente ulaştığınızda karmaşık bir hale geliyor.  Kolayca yer-yön bulmanın anahtarı araçta GPS bulunmasından geçiyor. Ayrıca hırsızlık oranlarının yüksek olduğu ülkede park yeri için güvenlikli yerleri seçmenizde yarar var.

Roma nerede?, Roma’ya nasıl gidilir? sorusuna elimden geldiğince detaylı cevaplar vermeye çalıştım.

Roma seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri;

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın