roma sokak pazarları

Yabancı bir yere gittiğinizde gezilecek ilginç ve güzel yerlerin başında sokak pazarları gelir. Evet müze, galeri, ünlü yapılar, parklar popüler gezilecek yerler arasında yer alır ama pazar gezmek de ayrı bir zevktir. Hem yerli halkın gündelik yaşantısını yerinde görme şansınız olur hem de bulabilirseniz hediyelik eşyaları dükkkanlara göre daha ucuza alabilirsiniz.

Eğer yakın bir tarihte Roma seyahati planlıyorsanız şehrin en ünlü pazarlarına da zaman ayırabilirsiniz. Roma pazarları gerçekten renklidir ve mutlaka ziyaret etmek gerekir. Sadece taze yiyeceklere bakmak, yeni baharatlar tatmak, sebze meyve ve peyniri taze taze satın alabilmek için bile gidilmelidir. Roma’nın hemen hemen her yerleşim yerinin kendine ait bir pazarı vardır. İşte Roma’nın en ünlü 5 sokak pazarı:

Roma Sokak Pazarları

Campo dei Fiori Market

Campo dei Fiori romanın ünlü pazarı

Campo dei Fiori denilince akla bu meydandaki canlı gece hayatı gelse de burası pazarıyla da ünlüdür. Roma’nın oldukça merkezi bir noktasında bulunan Campo dei Fiori, yapıldığı dönemde at tacirleri tarafından kullanılıp Rönesans boyunca şehrin ticaret merkezi olsa da zamanla bu işlevini değiştirerek daha çok taze gıda pazarı olarak anılmaya başlanmıştır.

Roma’nın en ünlü sokak pazarlarından olan Campo dei Fiori Market’e geldiğinizde çeşitli otlar, baharatlar, kuru yiyecekler, sebze ve meyve bulabilirsiniz. Bu pazardan alacağınız ürünler hem göze hem de damağa hitap eder. Bazı tezgahlarda ucuza hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

Roma’nın en büyük açık pazarından taze sebze, meyve ve balık almadan geçmeyin. Pazar günleri hariç her gün taze sebze, meyve, et, tavuk, balık, kurutulmuş meyve, kuru yemiş çeşidi alıcı karşısına çıkar. Ayrıca buraya geldiğinizde lezzetli bir öğlen yemeği molası verme imkanınız da vardır. Bir Orta Çağ meydanına kurulan pazar, merkezi konumu nedeniyle de ilgi çeker.

Meydanın ortasında 1600 yılında yakılan filozof Giordano Bruno’nun bronz heykeli yer alır. Sabahları pazar kurulan meydan, akşam saatlerinde kafe, bar ve restoranlar ile canlanır.

Campo dei Fiori, konumu nedeniyle daha çok turistler tarafından talep görüyor gibi görünse de yerli halkında tercih ettiği ünlü bir Roma pazarıdır. Satılan ürünlerin bazıları artık doğrudan üreticiden tüketiciye ulaşmasa da Roma’ya geldiyseniz Campo dei Fiori’yi görmeden dönmemelisiniz.

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza Campo de’ Fiori, 00186 Roma, İtalya
  • Ziyaret Saatleri: Pazartesi – Cumartesi sabahın erken saatleri – 14:00 arasında açıktır.

Porta Portese

roma pazarları porta portese

Porta Portese Roma’nın en büyük bit pazarıdır. Mura Portuensi’den Porta Portese’e kadar uzanan bu pazar, farklı ürün yelpazesi ile dikkat çeker. Pazarda binden fazla tezgah bulunur ve eski plaklardan, maskelere, tiyatro kostümlerinden, ev eşyalarına, yiyecekten çiçek çeşitlerine kadar birçok şeyi burada bulabilirsiniz.

Eğer kalabalığa aldırmıyor ve pazarlık yeteneğinize güveniyorsanız Porta Portese tam size göre! Bit pazarında orijinal bir şey almak istiyorsanız sahte ürün almamak için bazı şeylere dikkat etmeniz gerekir. Şehirde birçok antika ve bit pazarı kurulsa da Porta Portese önemini hep korumuştur.

Ünlü Porta Portese kapısı altında kurulan bu Roma pazarı birçok Roma filmine de set olmuştur, pazara bu yüzden gelen turistler bile vardır.

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Viadi Porta Portese, 00153 Roma, İtalya
  • Ziyaret Saatleri : Pazar günleri 08:00 – 14:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Borghetto Flaminio

Borghetto Flaminio roma

Borghetto Flaminio Roma’nın en şık sokak pazarıdır. Eski bir otobüs garajında olan bu pazara Flaminio Piazza del Popolo metro istasyonundan yürüyerek gelebilirsiniz.

Roma’nın göbeğinde Orta Çağ atmosferi yaratan bu pazar, ikinci el değerli eşya, takı, kıyafet, bijuteri ürünleri gibi şeyleri bulabileceğiniz bir yer.

Burası yeni evlilerin istemedikleri ev eşyalarını sattıkları ya da Romalı süslü kadınların fazla takı, ayakkabı, kıyafetlerini satışa sundukları Roma’nın en ünlü pazarlarından biridir. Antika ve modern koleksiyon açısından zengin olan Borghetto Flaminio, bu alanda öncü olan pazarlardandır.

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Via Flaminia, 32, 00196 Roma, İtalya
  • Ziyaret Saatleri: Pazar 10:00 – 19:00 arasında açıktır.

Anticaglie a Ponte Milvio

roma Anticaglie a Ponte Milvio

Sokak pazarı denince akla sadece sebze, meyve, balık pazarları gelmez. Roma’da birçok antika sokak pazarı da vardır. Anticaglie a Ponte Milvio da bunlardan biridir. Piazzale Ponte Milvio’ya yaklaşık 3 kilometre mesafede bulunan bu Roma pazarı, şehrin en görkemli köprülerinden birinin yanında kurulur.

Pazarda 200’den fazla tezgah mevcuttur ve burada bulabileceğiniz ürünler arasında mobilya, heykel, tablo, plak gibi değerli vardır. Bu tezgahlar arasında gezinirken birkaç saatin nasıl geçtiğine inanamayacaksınız!

Eğer koleksiyoner bir ruha sahipseniz Anticaglie a Ponte Milvio sizin için doğru adrestir. Yılın her döneminde ziyaretçisi olan pazar, güneşin kendini gösterdiği Kasım ve Mart aylarında daha çok insan tarafından ziyaret edilir. Anticaglie a Ponte Milvio, adını “Ponte Milvio” (Aşıklar Köprüsü) adındaki yapıdan alır. Birbirinden ömür boyunca ayrılmak istemeyen çiftler bu köprüden nehre bozuk para atar. Bu tarihi köprü, yakınında kurulan pazara da adını vermektedir.

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazzale Ponte Milvio, Roma, İtalya
  • Ziyaret Saatleri: Ayın ilk ve ikinci Pazar günleri, 09:00 – 20:00 arasında açıktır.

Via Mamiani

Via Mamiani Roma

Via Mamiani, Roma’nın en büyük taze et ve balık pazarıdır. Pazarda taze et ve balık ağırlıklı satış yapılsa da giyim ve ev eşyaları da satılır. Pazar, turistlerden çok yerli halkın ilgi gösterdiği ve ihtiyaçlarını temin ettiği bir yerdir. Güzel yemekleriniz için taze et ve balık arayışındaysanız doğru adres Via Mamiani’dir!

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Via Mamiani, Roma, İtalya
  • Ziyaret Saatleri: Pazartesi ve Cumartesi sabahları açıktır.

Roma seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri; Roma gezi rehberi, Roma gezilecek yerler, Roma’da nerede kalınır ve Roma alışveriş rehberi başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın