en ünlü roma parkları

Bir şehre geldiğinizde şehrin ne kadar gelişmiş olduğunu sadece ulaşım seçenekleri, mimari eserler, sosyal imkanlar göstermez. Şehrin göbeğinde yer alan yeşil alan ve parklar, bunların ne kadar korunmuş olduğu ya da kullanılır olduğu da gelişmişlik göstergesidir.

Eğer yakın bir tarihte Roma seyahat planınız varsa park, bahçe konusunda bol seçenekleriniz olacak. Roma, sadece sanat, mimari, tarih, dini, gastronomik açıdan değil şehrin dört bir köşesinde yer alan güzel yeşil alanlarıyla da ünlüdür. İşte Roma’nın en güzel 5 parkı:

En Önemli Roma Parkları

Villa Borghese

en popüler roma parkı Villa Borghese

Şehrin en popüler yeşil alanlarından olan Villa Borghese bir villa ve parktan oluşuyor. Park, 1605 yılında Papa V. Paules’in yeğeni Kardinal Borghese için tasarlanmış. Yapıldığı dönemde 400 çam ağacı dikilen park zaman içerisinde bunların büyümesi ile dev bir ormana dönüşmüştür. Ayrıca etkileyici bahçe düzenlemesinde Villa Ludovisi ve dönemin diğer yapıları örnek alınmıştır.

18. yüzyılda bahçenin varislerinin daha doğala bir görünümü tercih etmeleri ile Villa Borghese köklü bir yenileme çalışması geçirmiştir.

19. yüzyılda Prens Camillo Borghese bir sanat koleksiyonunu bir araya getirerek günümüzde müze olan kısımda sergilenmeye başlanmasını sağlamıştır.

20. yüzyılın başında ise İtalyan devletine geçen Villa Borghese’e geldiğinizde müze, galeri, akademi, hayvanat bahçesi, çimenlik, göl, birçok heykel ve mimari öğeyi bir arada görebilirsiniz.

Parka, Piazzale Flaminio anıtsal girişinden, Porta Pinciana veya Pincio Bahçeleri’nden girebilirsiniz. Parkın ortasında Giardino del Lago isimli gölü görebilirsiniz. Villa Borghese’de ilgi çeken bir kısım tapınaklardır. Bunlardan en ünlüsü gölde yer alan Aesculapius’a adanmış olan tapınaktır. Yapay gölün üstünde bulunan bu tapınak sağlık tanrısına adanmıştır. Gölün içinde ördekler yüzer, etrafında yürüyüş yapacak yerler vardır, açık alanlar heykeller ile süslüdür. Bu heykellerin en bilinen gölün güneyinde yer alan Art Nouveau Fontana dei Fauni’dir.

Piazza di Siena ve Porta Pinciana arasında bulunan Diana  Tapınağı, yakınlarındaki Canina’nın eseri Fortezzuola diğer önemli yerlerdendir.

Roma’nın en geniş yeşil alanı olan Villa Borghese 1700 dönümlük bir arazi üstüne kurulmuştur. Villa Borghese’de dünyaca ünlü üç müze vardır. Bu müzeler, Galleria Borghese, Villa Giulia ve Galleria Nazionale d’Arte Moderna’dır. Bu komplekse doğanın tadını çıkarmak, yürüyüş yapmak, koşmak ve dinlenmek için gelebilirsiniz. Vatikan’ın İtalyan Büyükelçiliği de burada bulunmaktadır.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Via Flaminia ve Via Pinciana arasında, 00197, Roma, İtalya
 • Ulaşım: Metro ile “Flaminia” ya da “Spagna” duraklarından ya da 52, 53, 88, 95, 116, 490, 495 numaralı otobüslerden biri ile buraya gelebilirsiniz.

Villa Celimontana

ünlü roma parkları Villa Celimontana

Roma’nın bir diğer ünlü parkı Villa Celimontana 1522 yılında yapılmıştır. Alan, Caelian Tepesi’nde bulunmaktadır. İnşasından günümüze Mattei Ailesi’nin hacılara yiyecek verme geleneğini sürdürdüğü, Yedi Kilise ziyaretinin yürürlüğe konduğu yerdir. Burası piknik için de ideal bir yerdir. Ayrıca özellikle havanın güzel olduğu yaz günlerinde yemek yemek ve konserlere katılmak için güzel bir seçenektir.

Bahçede Mattei Ailesi’nin sanat koleksiyonunu görmek de mümkün. 1926 yılında halka açılan Villa Celimontana’nın sembollerinden biri 1582 yılından kalma obelisktir. 2.68 metre yüksekliğindeki dikilitaş, birkaç kez yer değiştirse de günümüzde Roma’nın ünlü parkı Villa Celimontana’da görülebilir.

 • Adres: Via della Navicella, 00184 Roma, İtalya
 • Ulaşım: Circo Massimo ya da Colosso metro duraklarından 673, 792 numaralı otobüsler ile buraya gelebilirsiniz.

Pincio

romanın ünlü parkı pincio

Pincio, Roma’da gün batımının tadını çıkarmak istiyorsanız gitmeniz gereken Roma’nın en güzel parklarından biridir. Eğer şehri farklı bir açıdan görmek, güzel fotoğraflar çekmek istiyorsanız Pincio sizin için doğru adres! Parkın tarihi antik çağlara kadar dayanmaktadır. Adını Pincii Ailesi’nden alan park, bir tepe üzerine kurulmuştur.

19. yüzyılda klasik tarzda yenilenen Pincio’da 300’e yakın çiçek ve bitki çeşidi görülebilir. Buraya geldiğinizde doğa ile iç içe olmanın yanı sıra ünlü kişilerin büstleri, Mısır dikilitaşı, 1867 yılından kalma su saati gibi şeyleri görmeniz de mümkündür. Her şey bir yana Pincio’yu en popüler yapan şey ziyaretçilerine sunduğu panoramik şehir manzarasıdır.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Viale Gabriele D’Annunzio, 00187 Roma, İtalya
 • Ulaşım: Flaminiometro istasyonunda inerek buraya ulaşabilirsiniz.

Villa Doria Pamphilj

Villa Doria Pamphilj

Yeşil alanlarıyla da ünlü olan Roma’nın en güzel parklarından biri Villa Doria Pamphilj’dir. Park, 17 yüzyıldan kalmadır. İlk olarak Pamphilj Ailesi için bir villa olarak yapılan yapı sonrasında geliştirilmiş ve zenginleştirilmiştir. Bu alana geldiğinizde villalar, seralar, çeşmeler, heykeller görmenin yanı sıra koşu ve yürüyüşe ayrılan alanda sporun tadını da çıkarabilirsiniz. Bu alan 1960 yılında olimpiyatlarda bile kullanılmıştır. Villa Doria Pamphilj piknik ve manzaranın tadını çıkarmak için de ideal bir yer.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Viadi S. Pancrazio, 00152 Roma, İtalya
 • Ulaşım: Piramide, Cipro ya da Valle Aurelia metro istasyonlarından buraya ulaşabilirsiniz.

Orto Botanico

Orto Botanico roma parkları

Eğer Roma size çok turistik ve kalabalık geliyorsa bundan uzaklaşmak için Orto Botanico’ya gelebilirsiniz. Zarif botanik bahçelerinde 7000’den fazla bitki türü ile size şehrin göbeğinde eşsiz bir tecrübe sunar.

Günümüzde Orto Botanico, Roma Üniversitesi’ne aittir ve özgün bitki çeşitlerinin yanı sıra egzotik bölümüyle de dikkat çeker. Botanik konusuna ilgi duyuyor ve bilgi edinmek istiyorsanız Orto Botanico tam da size göre bir yer! Sadece İtalya’nın değil tüm Avrupa’nın en güzel küçük botanik parklarından biridir. 1883 yılında 12 hektar alan üzerine yapılıp günümüze kadar ulaşmıştır.

Ziyaret Bilgileri

 • Adres: Palazzo corsini, Largo Cristina di Svezia, 24, 00165 Roma, İtalya
 • Ulaşım: Ottaviano ya da Spagna metro istasyonlarından buraya gelebilirsiniz.
 • Giriş Ücreti: 8 Euro’dur.

Roma seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri; Roma gezi rehberi, Roma gezilecek yerler, Roma’da nerede kalınır ve Roma alışveriş rehberi başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın