Roma ulaşım hakkında detaylı bilgiler

Roma’da ne yapılır diyen birisinin kentin sahip olduğu olanaklardan maksimum düzeyde keyif alabilmesi için öncelikle ulaşım seçenekleri hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor. Bu nedenle sizlere konumundan başlayarak şehir içi toplu taşıma sistemini, diğer şehirlere keyifle seyahat etmenin yolunu ve bilet seçeneklerini anlatan yol gösterici bir Roma ulaşım rehberi hazırlamaya karar verdim.

Deneyimlerimden yola çıkarak hazırladığım bu rehber umarım Roma tatilinizi uzun yıllar etkisinden kurtulamayacağınız güzellikte bir deneyime dönüştürür.

Roma Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sınırları içerisinde Vatikan bulunduğu için adı bazı kaynaklarda iki ülkenin başkenti olarak geçen Roma, İtalya’nın orta kesiminde yer alıyor.

Lazio bölgesinin idari yönetim merkezi konumundaki şehir, Tiber ve Aniane nehirlerinin arasında kalan topraklarda yükselen Palatino Tepesi’nin eteklerine 2.500 yıldan uzun bir süre önce kurulmuş.

Günümüzde Palatino dışında Aventino, Campidoglio, Quirinale, Viminale, Esquilino ve Celio tepelerini de kapsayan 1.285 kilometrekarelik yüzölçümüne ulaşmış olan Roma, bu özelliği nedeniyle Avrupa’nın en büyük başkentleri arasında gösteriliyor.

Uçak yolculuğu, yıl boyunca ılıman Akdeniz ikliminin etkisi altında olan başkente ülkemizden seyahat etmek isteyenler için en ideal yöntem konumunda.

Ortalama 2,5 saat içerisinde tamamlanan seferler, Türk Hava Yolları ve Pegasus tarafından gerçekleştiriliyor. Paris, Brüksel, Amsterdam, Londra gibi Avrupa’nın diğer büyük kentlerinden ya da ülke içerisinden ise tren, otobüs ve araba ile rahatça Roma’ya ulaşabilirsiniz.

Roma’nın konumu, ulaşım seçenekleri ve ne zaman gidilebileceği hakkında aklınıza takılabilecek tüm soruların cevaplarını “Roma Nerede? Roma’ya Nasıl Gidilir?” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşımı

Roma şehir merkezi havaalan arası ulaşım seçenekleri

Roma’da sivil amaçlı uçuşlar için kullanılan 3 havalimanı bulunuyor. Bu tesislerin en büyüğü olan Fiumicino, THY ve Pegasus da dâhil olmak üzere büyük hava yolu şirketlerinin varış noktası konumundayken; Ciampino daha çok charter seferleri düzenleyen firmalar tarafından kullanılıyor.

Uluslar arası uçuşların Terminal B’den gerçekleştirildiği Fiumicino’dan kent merkezine gitmek isteyenler tarafından en çok tercih edilen ulaşım yöntemi, havaalanı trenleri.

Eğer siz de demir yolu ulaşımını tercih ederseniz, 06.23-23.23 saatleri arasında hizmet veren Leonardo Express’i ya da FL1 banliyö trenini kullanabilirsiniz.

Trenler dışında kent merkezine ulaşım ihtiyacınızı, Termini-Tiburtina yönüne direkt giden belediye otobüsü aracılığıyla da çözümleyebilirsiniz. Terravision otobüsleri ile SIT Bus Shuttle ise her iki havaalanından Roma’nın merkezine yakın konumdaki Termini Tren Garı’na gayet makul sayılabilecek ücretler karşılığında ulaşım sağlıyor.

Eğer konfor sizin için önemliyse yasal izne sahip taksileri tercih edebilir veya rezervasyon yaptırdığınız otel veriyorsa havaalanı servis hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Havalimanları ile kent merkezi arasındaki ulaşım seçeneklerinin fiyatlarını, sefer saatlerini ve dikkat etmeniz gereken detaylarını “Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşımı” adlı yazımı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Roma Tren Ulaşımı

Roma, floransa, venedik, milano tren ulaşımı

Ulusal demir yolu ağının en önemli merkezlerinden birisi olan Roma’dan Kuzey İtalya’nın diğer büyük kentlerine hızlı tren seferleri ile rahatça ulaşılabiliyor.

Yüksek hizmet kalitesi ile uçak yolculuğu kadar konforlu olan tren seferleri sayesinde hem zamandan tasarruf sağlamak hem de İtalya kırsalının güzelliklerini keşfetmek mümkün oluyor.

Yalnız özellikle Roma’dan Floransa’ya, Venedik’e veya Milano’ya gideceklerin, yoğun talepten dolayı çoğu zaman firmaların online satış kanallarından bilet rezervasyonu yaptırmaları gerekiyor.

Roma – Floransa Tren Seferleri: Geçmişte çok sayıda medeniyete başkentlik yapmış Roma’dan doğal güzellikleri ve kültürü ile ön plana çıkan Floransa’ya yüksek hızlı tren seferleri Trenitalia ve NTV tarafından gerçekleştiriliyor.

Ortalama 1 saat 32 dakika süren yolculuk için bilet fiyatları Trenitalia’da 19,90, NTV’de ise 14,90 Euro’dan başlıyor. Roma Termini’den yolculuklarına başlayan trenlerin seferlerini noktaladıkları Santa Maria Novella eski kent merkezinde yer alıyor. Bu durum hem konaklama yeri bulma hem de Floransa’nın gezilecek yerlerine ulaşma konularında gezginlere kolaylık sağlıyor.

Roma – Venedik Tren Seferleri: Roma’dan trenle yolculuğun popüler olduğu bir diğer kentse kanalları ve karnavalları ile ünlü Venedik. Büyük Kanal’ın kıyısında yer alan Santa Lucia’ya giden seferler 3 saat 45 dakikada, kentin endüstriyel bölgesindeki Mestre’ye 3 saat 33 dakikada tamamlanıyor. Bu yolculuk için NTV konuklarına kişi başı 27,90’dan başlayan fiyatlarla bilet satışı yapıyor.

Trenitalia’nın Roma – Venedik arası çalışan trenlerinde erken rezervasyon yaptırarak 19,90 Euro’ya bilet bulmak mümkün olabiliyor. Eğer Santa Lucia’ya giden seferleri tercih ederseniz, kentteki popüler mekânlara ve otellere daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Roma – Milano Tren Seferleri: 3 saate yakın bir sürede tamamlanan Roma – Milano tren seferleri için NTV’nin fiyatları 29,90 Euro’dan, Trenitalia bilet ücretleri ise diğer iki rotada olduğu gibi 19,90 Euro’dan başlıyor.

Yolculuk, Milano’nun kent sınırları içerisindeki 5 garın en büyüğü konumundaki Centrale’de son buluyor. Buradan kent merkezine çok sayıda otobüs hareket ediyor.

İtalya’da hızlı tren seferleri hakkında detaylı bilgileri “İtalya’da Tren Ulaşımı (Roma, Floransa, Pisa, Venedik, Milano)” başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Roma Şehir İçi Ulaşım Seçenekleri

Roma ulaşım rehberi şehir içi ulaşım

Roma ulaşım konusunda şehir içerisinde de konuklarına çok sayıda alternatif sunuyor. Tarih ile gündelik hayatın iç içe olması kimi ulaşım seçeneğinin gelişimini engellemiş olmasına rağmen kent yönetiminin çalışmaları sayesinde bu açık başarıyla kapatılmış.

Yürüme: Kentin tarihi merkezinde konaklıyorsanız, tarihi mekânları ve anıtsal yapılara yürüyerek kısa süreler içerisinde gidebilirsiniz. Özellikle Mayıs veya Eylül aylarında şehirde olacaksanız, bu seçeneği ulaşım planlarınızda ilk sıraya almanızı öneririm.

Böylece hem yerel halkın gündelik hayatını daha rahat gözlemleyebilir hem de ulaşım araçlarına harcayacağınız bütçeyi alışveriş, konaklama gibi giderlerinize aktarabilirsiniz. Tek başınıza yürümek istemezseniz, kentte düzenlenen rehberli turlara da katılabilirsiniz.

Metro: Kentin toprak altında kalan tarihi zenginlikleri nedeniyle gelişimi kısıtlanmış olsa da 3 hattan oluşan metro ağı, merkezdeki gezilecek yerlere ulaşımda zamandan tasarruf edilmesini sağlıyor.

Özellikle A ve B hatlarını kullanırsanız Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli’nden St. Peter Bazilikası’na, Villa Borghese’den Kolezyum’a kadar kentin pek çok simgesel yerine rahatça ulaşabilirsiniz. İlk seferin 05.30’da başladığı metro ağında araçlar Cuma ve Cumartesi 01.30’a, diğer günlerde ise 23.30’a kadar çalışıyor.

Belediye Otobüsü: Roma ulaşım ağının bel kemiğini oluşturan belediye otobüsleri, gündüzleri 338, geceleri 22 hatta faaliyet gösteriyor.

Hat sayısının fazlalığı ve kent geneline yayılmış 8.260 durağın varlığı ilk başta karmaşa yaratsa da bu durum ATAC’ın hat planlayıcısı ya da duraklarda bulunan haritalar aracılığıyla rahatça çözülüyor.

Taksi: Şehir içi ulaşım ağındaki en konforlu seçenek olarak öne çıkan taksiler, kötü şöhretlerine rağmen fiyat açısından Floransa veya Amsterdam gibi şehirlerle karşılaştırıldıklarında daha makul seviyedeler.

Özellikle kent yönetiminden araçları seçerseniz, uygulanan fiyat tarifesi sistemi sayesinde fahiş fiyatlarla yolculuk yapmak gibi bir durumla karşılaşma olasılığını en aza indirebilirsiniz.

Vespa / Bisiklet Kiralama: Başkentteki tatil günlerinizde ulaşım ihtiyaçlarınızı dilerseniz Vespa veya bisiklet kiralayarak da giderebilirsiniz. İki tekerlekli araç kullanımının yaygın olduğu kentte kiralama hizmetini veren çok sayıda firma bulunuyor. Bu firmalarda ücretler aracın özelliğine ve gün sayısına göre değişiklik gösterebiliyor.

Roma Şehir İçi Ulaşım Rehberi” başlıklı yazım aracılığıyla yukarıda saymış olduğum seçeneklerin başta fiyatları ve çalışma saatleri olmak üzere tüm ayrıntıları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Roma Şehir İçi Ulaşım Fiyatları & Roma Pass

Roma şehir içi ulaşım, metro otobüs bilet fiyatları

Gezginlere toplu taşımada kullanabilecekleri çok sayıda seçeneğin sunulduğu Roma’da ilk kullanımından itibaren 75 dakika boyunca aktarma özelliğine sahip tek yön biletleri 1,50 Euro’ya satılıyor.

Tek yön bilete alternatif olarak sunulan ürünlerinse 2 ila 7 gün arasında geçerlilik süreleri bulunuyor. Ancak fiyatlarını “Roma Şehir İçi Ulaşım Rehberi” adlı yazımda bulabileceğiniz bu ürünlerin hiçbiri kapsam açısından Roma Pass ile kıyaslanamıyor.

48 ve 72 saatlik 2 versiyonu bulunan kişiye özel şehir indirim kartı Roma Pass sayesinde belirli sayıdaki mekânı ücretsiz ziyaret edebilir, kentin tüm toplu ulaşım sistemindeki araçlara ücret ödemeden binebilir ve popüler mekânlara girişte cazip indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Kentin birçok noktasında geçerli indirim kartı hakkındaki tüm detayları “Roma Pass Nedir?” başlığı altında sizler için sıraladım.

Roma Hop On Hop Off Otobüs Turları

Roma ulaşım rehberi turistik üstü açık otobüsler

Roma gezilecek yerler listesinde tanıttığımız mekânların birçoğunu görmeye niyetliyseniz, kapsamlı rotaları ile gezginleri memnun eden Roma hop on hop off otobüs turlarına katılmanızı tavsiye ederim.

24 ila 72 saat arasında değişen sürelerde şehir içi ulaşım ihtiyacınıza da çözüm olacak bu turların en iyileri olarak City Sightseeing, Big Bus ve Roma Cristiana tarafından düzenlenenler gösteriliyor.

Tur sırasında rehberlik hizmeti farklı dillerde sesli olarak yapılırken, konuklar kent hakkındaki fikirlerini ve çektikleri fotoğrafları ücretsiz sağlanan kablosuz İnternet bağlantısından yararlanarak anında sosyal medya hesaplarından paylaşabiliyor.

Roma ulaşım seçenekleri hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler vermeye çalıştım. Roma seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri;

5 Yorum

 1. Merhaba ben mehmet yazınızı heyecanla okudum.
  Verdiğinizbilgiler için de ayrıca teşekkür ederim.
  Yalnız ben 12 nisan 2017 de bir italya turu yapmak istiyorum ama 5 günlük ( 12 ile 17 nisan arası )
  Ve ben istiyorum ki 1 gün de parise gideyim
  Ama 12 sinde milanodan gece treni ile parise kaç saatte giderim ve fiyatları nedir?
  Ben http://www.raileurope.com dan baktım ama bişey bulamadım rica etsem bana yardımcı olurmusunuz
  Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar
  İyi ki varsınız

 2. Havaalanından şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusundaki bilgiler son derece yalın ve detaylı…teşekkürler…

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın