Roma Ulaşım rehberi

Roma ulaşım konusunda diğer gelişmiş Avrupa kentleri kadar ziyaretçilere bol seçenekler sunmasa da gezi öncesi yapılacak güzel bir araştırma ile gezi boyunca sıkıntısız bir şekilde dilediğiniz her yeri gezebilir, toplu taşımayı kullanabilirsiniz. Roma’ya gidiş ve şehir içinde gezerken kullanabileceğiniz tüm ulaşım araçları ile ilgili detaylı bilgileri Roma Ulaşım Rehberi sayfası boyunca bulabilirsiniz.

Roma Nerede? 

İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulu olan Roma, orta İtalya’da 1500 km2’lik bir alanda, Tiber Nehri’nin etrafında kuruludur. Bulunduğu alana 2700 yıl önce kurulan Roma içerisinde bir de bağımsız Vatikan Kent Devleti yer alır. Denizden yaklaşık 28 km uzaklıkta yer alan Roma’dan İtalya’nın diğer önemli kentlerine gelmiş demiryolu ve karayolu ağını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Roma'da nerede kalınır? başlıklı yazıda şehrin merkezinde, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Şehirdeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Roma Havaalanı (Fiumicino, Ciampino)

Başkent Roma’da 2 adet havaalanı bulunuyor. Roma Havaalanı olarak bilinen ve asıl adı ile Leonardo da Vinci – Fiumicino şehrin ana havalimanıdır. Fiumicino (FCO), şehrin 30 km güneybatısında, deniz kenarında yer alıyor. Şehrin diğer havaalanı ise Ciampino. Burası daha çok iç hat ve Rynair ve Easyjet gibi Avrupa içi ucuz charter uçuşları bulunan havayolu firmaları tarafından kullanılıyor.

THY ve Pegasus’un da haftanın her günü düzenli seferleri mevcut. İki firma da Roma’da Fiumicino Havaalanı’na sefer düzenliyor.

Leonardo da Vinci (Fiumicino) ve Ciampino Havaalanı’ndan Roma şehir merkezine ulaşım sağlayan bir çok seçenek bulunuyor. Roma havaalanlarından merkeze ulaşım sağlayan tüm firma ve sefer bilgileri  hakkında detayları Roma Havaalanı (Fiumicino, Ciampino) sayfasında inceleyebilirsiniz.

Roma ulaşım rehberi havaalanı
Roma Leonardo da Vinci Fiumicino Havalimanı

Roma Tren Ulaşımı

Roma’ya karadan ulaşmanın en kolay yolu trendir. Stazione Termini ya da kısaca Termini şehrin ana tren istasyonudur. Bunun dışında; Tiburtina, Ostiense, Trastevere ve Tucola tren istasyonları bulunur.

Termini İstasyonu: Termini Roma ulaşım sisteminin kalbidir. Şehirdeki 2 metro hattı burada birleşir. İstasyonun dış salonlarında bilet gişeleri ve otomatik bilet makineleri vardır. İç salonlarda ise dükkandalar ve restoranlar yer alır. Bunlar dışında istasyonda turizm danışma bürosu, eczane ve bagaj bırakabileceğiniz emanet bölümü yer alır. Hava karardıktan sonra Termini çevresi gündüzün aksi bir görünüme kavuşur ve etraf bir anda evsizler ve serserilerin mekanı haline geliyor. Bu nedenle belli bir saatten sonra çevrede bulunmamakta fayda var; özellikle istasyonda geceleme gibi bir düşünceniz varsa tekrar düşünseniz iyi olur. Şehre geç saatlerde Termini üzerinden ulaşacaksanız kapı önünde bulunan taksileri kullanabilirsiniz. Ayrıca şehirdeki gece otobüslerinin çoğu buradan kalkar.

İtalyan Devlet Demiyolları’nın (Trenitalia) banliyöden çok hızlı ve lüks Eurostar’a kadar her çeşit treni vardır. Eurostar denilen hızlı trenler Roma ile Milano, Torino, Cenova, Bari, Napoli ve Venedik arasında çalışır. Biletleri gar gişelerinden ya da internetten (www.trenitalia.it) alabilirsiniz. Ayrıca internet sitesi üzerinden sefer saat ve gar bilgileri hakkında bilgileri de bulabilirsiniz.

Yüksek hızlı trenler ile sefer süreleri şu şekildedir:

 • Roma-Floransa: 1 saat 32 dakika
 • Roma-Milan: 2 saat 55 dakika
 • Roma-Venedik: 3 saat 45 dakika
 • Roma-Napoli: 1 saat 10 dakika

Sefer süreleri ara duraklara ve tren modellerine göre değişlik gösterebilir. Trenitalia sitesi üzerinden güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

İtalya içi çalışan trenlerin isim ve özellikleri:

 • Frecciorassa: 300 km/s ile en hızlı trenlerdir. Napoli, Turin, Bolonya, Floransa seferlerinde çalışır.
 • Frecciorgento: 125 km/s hız ile Venedik, Bolonya ve Floransa seferlerinde çalışır.
 • Frecciabianca: Eski trenlerin elden geçirilmiş halidir.
 • Interciy: 100-125 km/s ile Napoli, Pisa vb seferlerde çalışır. Railpass sahipleri dışındakiler için rezervasyon şarttır.
 • Espressto: Bölgesel trenlerdir, daha çok Floransa, Pisa vb için kullanılır.

Roma-Paris Trenleri: Bu hatta sefer için 2 ihtimal var. İlki: Frecciarasso hızlı treni ile Roma’dan Milan’a oradan da  TGV hızlı trenleri ile Paris Gare de Lyon’a ulaşım. Diğer seçenek ise Roma’dan doğrudan Thello adındaki yataklı gece treni ile Paris Gare de Lyon.

Tren seferleri hakkında bilgiler için www.raileurope.com sitesine de göz atabilirsiniz.

Roma tren ulaşımı
Roma’nın ana tren istasyonu, Roma Termini.

Roma Otobüs Ulaşımı

Büyük Avrupa şehirlerinden Roma’ya otobüs seferleri vardır. Roma’nın ana otobüs terminali Tiburtina’dır. En bilinen firmalardan olan Eurolines’in internet sitesine seferler için göz atabilirsiniz. Appian Line İtalya dâhilinde düzenli seferler düzenler. Bunlar dışında bölgedeki köy ve kasabalara giden yerel otobüsleri  COTRAL işletir.

Roma Şehir İçi Ulaşım & Biletler, Kartlar

Roma’daki trafiği düşünürseniz kenti bölge bölge yürüyerek keşfetmek ve yalnızca uzun mesafelerde toplu taşımadan yararlanmak akıllıca olabilir. Şehirde otobüsler, tramvaylar, metro ve yerel tren hatları tek bir sistem içindedir. Bilet fiyatları olaraksa şehrin toplu taşıma sistemi Avrupa’nın diğer turistik kentlerine nazaran daha ucuzdur. Biletleri sigara bayilerinden, gazete standlarından, tren istasyonlarından ve ana otobüs duraklarındaki otomatik makinelerden satın alabilirsiniz. Eğer gün içerisinde toplu taşıma ile dört ya da daha fazla yolculuk yapacaksanız gün boyu geçerli biletlerden satın alabilirsiniz.

Roma ulaşımında geçerli olan toplu taşıma biletleri:

 • Tek Kullanımlık Bilet (BIT-Biglietto Integrato a Tempo): 100 dakika geçerli, tek bilet. Tüm ulaşım araçlarına kullanılabilir. Bilet fiyatı 1,5€.
 • Günlük Bilet (BIG-Biglietto Giornaliero Integrato ): Gece yarısına kadar geçerli günlük bilet. Fiyatı 6€.
 • 3 Günlük Turist Bileti (BTI- Biglietto Turistico Integrato): Alındıktan sonraki 3. günün gece yarısına kadar geçerli turist kartı. Fiyatı 16,5€.

Bu üç bilet dışında CIS- Carta Integrata Settimanale adında haftalık kart da vardır, bunun fiyatı ise 24€.

Biletinizi yolculuğunuzun başında makinelerden onaylatmanız gerekiyor. Her aktarma için yeni onay gerekli. Biletinizi mutlaka yolculuk sonuna kadar saklayın. Onaylanmış biletiniz olmadan yolculuk herhangi bir kontrol anında size 50€ civarında bir ceza olarak size geri dönebilir.

Roma Metrosu: Roma metrosu Avrupa’daki benzerlerinin aksine Roma’daki gezginlerin gün boyu sürekli olarak kullanabilecekleri bir ulaşım aracı değil. A ve B adında 2 hatta bulunan Roma Metrosu kenti boydan boya geçer ve şehrin ana tren istasyonu olan Termini’de kesişir. 3. Hattın çalışmaları devam etmektedir. Metro daha çok banliyölere giderken ya da şehir merkezini hızla geçerken işinize yarayabilir.

Hat A (kırmızı) batı yönünde Battistini’den şehrin güneydoğusundaki Ciampino’ya giden otobüslerin bulunduğu Anagnina’ya gider. Hat B (mavi) ise kuzeydoğudaki Rebibbia’dan güneybatıdaki EUR’a gider. Meto çok kullanışlı olmasa da şehirde gezerken işinize yarabilecek bazı duraklar var. Bunlar: Colesseo (Kolezyum ve çevresi için), Spagna (İspanyol Merdivenleri ve çevresi için), San Giovanni, Ottoviano (San Pietro’dan 6 blok), Cipro (Vatikan Müzeleri’ne 6 blok) ve San Palolo’dur.

Metro 05.30-23.30 saatleri arasında çalışır. Cumartesileri ilse 00:30’a kadar çalışır.

Roma şehir içi ulaşım, metro
Roma metrosu, Kolezyum istasyonu.

Otobüs: Şehir içi ulaşımda metrodan daha ziyade otobüsler işinize yarayabilir. Tabi trafikten dolayı otobüsle ulaşım bir hayli yavaş olabilir. Bu nedenle gideceğiniz nokta çok uzak değilse yürümeyi düşünebilirsiniz.

Ana istasyon Termini İstasyonu önündedir ve seferler genellikle 05.30 ile 23.30 arasında işler. 23.30 sonrasında yine Termini önünden kalkan gece otobüsleri kullanılabilir.

Roma’nın tarihi merkezlerindeki dar sokaklarda çalışan elektrikli minibüsler (B 116, 117, 119) ve turistlere yönelik sefer düzenleyen Archeobus ve No 110 gezi boyunca işinize yarayabilir. No 110, Piazza dei Cinquenceto’dan başlayan 10.00-18.00 saatleri arasındaki seferler ile her yarım saatte bir şehrin turistik yerlerinden geçer. Archeobus ise 10.00-16.00 saatleri arasında çalışır ve başlangıç noktası Piazza Venezia olup katakomlara ve Via Appia Antica üzerindeki anıtlara gider.

40 Express ve No 64 Termini İstasyonu’ndan San Pietro’ya (Vatikan) gittiği için genellikle turistlerle doludur. Yalnız 64 numaralı otobüs “Yankesici Ekspresi” olarak nam salmıştır, dikkat etmekte fayda var.

İşinize yarayacak otobüs hatları:

 • EXP 40:Termini – p.za Venezia – l.go di Torre Argentina – corso Vittorio Emanuele II – Castel Sant’Angelo
 • NO 62: Repubblica-İspanyol Merdivenleri-Piazza Venezia-Piazza Colonna
 • NO 64:Termini – P.za Venezia – l.go di Torre Argentina – c.so Vittorio Emanuele II – c.so del Rinascimento – St. Peter’s (Vatikan)
 • NO 81: John Lateran – Colosseum – Circus Maximus – P.za Venezia – C.so Vittorio Emanuele II – P.za Navona – P.za del Risorgimento
 • H:Termini (Metro A ve B hatları) – Via Nazionale – Piazza Venezia – Via Arenula – Viale Trastevere – Roma Trastevere Tren İstasyonları (FL1FL3 ve FL5 tren hatları)

Roma içinde gezerken metro sistemi yetersiz kalabiliyor, bu nedenle otobüs bilgileri Roma Ulaşım Rehberimizde dikkat etmeniz gereken bölümlerden.

Taksi: Şehir genelinde taksileri şehir genelinde kolaylıkla bulabilirsiniz. Takimetreler 2,80€ ile açılırken ücret km başı 0,92€ katları ile artar. Pazar günleri ve tatil günlerinde başlangıç ücreti 4€’dur. Termini İstasyonu binişlerinde +2 €’luk bir ilave söz konusudur. Ayrıca her bagaj için de ücret ödemeniz gereklidir. Havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşımda taksi kullanmayı düşünürseniz Roma Havaalanı yazımıza göz atabilirsiniz. Eğer yanınızda çok fazla bagajınız yoksa taksi yerine toplu taşımayı kullanmayı düşünebilirsiniz.

Bisiklet: Eğer Roma geziniz boyunca eğlenceli bir şeyler yapmak isterseniz bisiklet ya da scooter kiralayabilirsiniz. Yalnız dikkat, şehirdeki trafik başınızı döndürüp cesaretinizi kırabilir. Şehrin ara sokaklarından hızla geçen motorlara yerli halk alışıkken siz yol almada biraz sıkıntı çekebilirsiniz.  Bisiklet ya da scooter kiralarken bir miktar depozito ödemeniz gerekbilir. Şehirde kiralık bisikler ve scooter bulabileceğiniz bazı firmalar ve adresleri:

Punto Informativo: Via Appia Antice 58/60 (09.30-17.30), bisiklet saati 3€, günlük 10€

 • Top Bike Rentals: Via Quatto Contani 40
 • Bici & Baci: Via del Viminale 5 (Termini İstasyonu)
 • Bici Roma: Piazza del Popolo ve Piazza di Spagna
 • Collalti: Via del Pellegrino 82
 • Due Roote Rent: Via Farini 3 (moped ve scooter)
 • Scoot a Long: Via Cavaour 302 (moped ve scooter)
 • Treno e scooter: Termini Piazza dei Cinquecento çıkışı
Roma şehir içi ulaşım motorlar
Roma’nın sembollerinden Vespa motorlar. Şehir içi ulaşımda en sık kullanılan araçlardan.

Yürüme: Roma gezisi boyunca zamanınızın çoğunu yaya olarak geçirebileceğiniz bir şehirdir. Şehirdeki trafiği çekmektense yürüyerek tarihi kent merkezini büyük ölçüde gezebilirsiniz. Zaten turistik noktalarının çoğu ve civarı trafiğe kapalıdır. Bu nedenle belli bir noktaya ulaştıktan sonra yürümeniz gerekebilir. Rahat yürüyüş ayakkabıları giyerseniz gezi boyunca rahat edersiniz. Yürürken mimari ayrıntılara ve halkın günlük yaşantısını gözlemlemeyi unutmayın.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

4 Yorum

 1. Merhaba ben mehmet yazınızı heyecanla okudum.
  Verdiğinizbilgiler için de ayrıca teşekkür ederim.
  Yalnız ben 12 nisan 2017 de bir italya turu yapmak istiyorum ama 5 günlük ( 12 ile 17 nisan arası )
  Ve ben istiyorum ki 1 gün de parise gideyim
  Ama 12 sinde milanodan gece treni ile parise kaç saatte giderim ve fiyatları nedir?
  Ben http://www.raileurope.com dan baktım ama bişey bulamadım rica etsem bana yardımcı olurmusunuz
  Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar
  İyi ki varsınız

 2. Havaalanından şehir merkezine ulaşım seçenekleri konusundaki bilgiler son derece yalın ve detaylı…teşekkürler…

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın