Roma Ulusal Müzesi

Roma Ulusal Müzesi, 1889 yılında kuruşmuş olup, Roma’da 1870 yılından bu yana bulunan antik eserlerin büyük kısmının yanı sıra, diğer erken dönem koleksiyonlarını barındırır ve klasik sanat konusunda dünyanın önde gelen müzelerinden biridir. Müze, Roma’da yer alan çeşitli binalara dağılmış durumdadır.

Roma Ulusal Müzesi, mükemmel koleksiyonu ile 1981 yılında kapatılan Diocletianus Hamamları’nda çok geniş bir alana yayılmaktadır. Koleksiyon, 1998 yılında, 21. yüzyıla yaraşır bir müze olarak pek çok bölümü ayrılarak düzenlenmiştir. Ludovisi, Mattei ve Altemps heykel koleksiyonları, Piazza Navona yakınlarındaki 16. yüzyıldan kalma Palazzo Altemps’e taşındı. En güzel heykellerin yanı sıra, daha önce sergilenmeyen antik mozaikler ve fantastik freskler 19. yüzyıl tarihli Palazzo Massimo alle Terme’ye götürüldü.

Palazzo Massimo’nun Cumhuriyet’e ve Erken İmparatorluğa ilişkin bütün heykelleri daha önceki dönemden bazı değerli yapıtlarla birlikte giriş katında sergilenmektedir. Birinci katta, İmparatorluk döneminden 4. yüzyıla kadar olan siyasi, kültürel ve ekonomik konularla ilişkin eserler yer alır. Belli bir zaman diliminde gezilmesi gereken ikinci katta, antik mozaikler ve göz alıcı freskler yer alır. Sikke ve para koleksiyonu, sekiz yaşında bir kızın mumyası ve bazı altın mücevherlerle birlikte bodrum katta görülebilir.

Roma Ulusal Müzesi Palazzo Massimo alle Terme
Palazzo Massimo alle Terme, Roma Ulusal Müzesi

Augustus Heykeli, Triclinium Freskleri, Niobe’nin Yaralı Kızı, Bronz Dionysos, Disk Atıcısı ve Ostia Altarı müzede görebileceğiniz bazı önemli eselerlerdir.

Palazzo Massimo’nun üst katlarında yer alan mozaikler zaman sınırlamalı biletler ile gezilebilir; fakat müzenin biletleri çabuk tükenir.

Roma Ulusal Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Palazzo Massimo, Largo di Villa Peretti 1, Roma
  • Otobüs: 36, 38, 40, 64, 86, 170, 175 numaralı otobüsler ya da metro ile “Repubblica” durağında inerek müzeye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Salı-Pazar 09.00-19.45. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde ziyarete kapalıdır. Giriş ücreti 7€.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın