romada helal yemek

Neyse ki bir Akdeniz ülkesinde yer almasından, dolayısıyla bol sebze, meyve ve hamur işi seçeneklerinden dolayı Roma’da helal gıda bulmak son derece kolay.

Elbette kentin geleneklerinden kaynaklanan ve tercih etmediğimiz (alkolle pişirilen yemek ve tatlılar, domuz eti içeren ürünler veya İslami usullere göre kesilmemiş hayvanların etinden yapılan yemekler) olabileceği gibi, sadece damak tadımıza uymadığı için tercih etmeyeceğimiz seçenekler de çokça mevcut. Ancak Roma hiç kimsenin aç kalmasına veya yemekleri beğenmemesine müsaade etmeyecek bir şehir.

Roma’da Helal Gıda & Türk Restoranları yazısında sadece İslami tercihlere uygun olan seçeneklerden değil, vejeteryanlık veya belirli türde yemekleri yiyememe gibi tercihleri olanlara da yardımcı olabilecek bir rehber hazırlamaya çalıştım.

Roma’da helal gıda & Türk restoranları yazı içeriği:

Roma’da Helal Gıda Statüsündeki Yemekler

romada helal gıda, yemek

Domuz eti içermeyen, kullanılan etlerin İslami usullere uygun olarak kesildiği Türk ve Ortadoğu Restoranları Roma’da bolca mevcut.

Bunun dışında et yiyor olsanız bile birkaç günlük tatilde vejeteryan seçeneklere yönelerek tamamen garantici bir yaklaşım da izleyebilirsiniz. Bu konuda Roma’daki alternatifleriniz ise aşağıda bahsettiğim gibi.

Kebap ve Diğer Ortadoğu Yemekleri

romada helal yemek kebap döner

Roma’da ne yenir yazısında da bahsettiğim gibi kentin yerlileri geleneksel İtalyan mutfağı ile son derece gururlanıyor ve farklı mutfaklara diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha mesafeli. Ancak bu Roma’da Türk restoranı yok anlamına gelmiyor.

Daha çok turistlere ve şehirde yaşayan yabancılara hitap etmekle birlikte Romalıların de beğenerek gittiği pek çok Türk ve Ortadoğu restoranı mevcut.

Buralarda (helal et sertifikasına sahip olup olmadığına bakmalısınız) hem uygun şekilde kesilmiş hayvan etlerinden yapılan yiyecekleri güvenle tüketebilir, hem de damak tadımıza yakın lezzetler bulabilirsiniz.

Makarna ve Pizza

romada helal gıda roma helal yemek

İtalyan Mutfağı’nın en önemli ihraç kalemi makarna ve pizzanın şöyle bir avantajı var; malzeme çeşitliliği o kadar fazla ve kişiselleştirme olanakları o kadar çok ki istediğiniz alternatifleri bulabilirsiniz.

Domuz eti mi yemiyorsunuz? O zaman tavuklu, deniz ürünleri içeren soslar veya pizzalar, hiçbir şekilde et mi yemek istemiyorsunuz, öyleyse sebzeli seçenekler hem de her restoranda sizleri bekliyor. Sanırım bu konuda Roma’dan daha fazla seçeneği başka hiçbir şehirde bulamazsınız.

Vejeteryan Seçenekler

romada helal yemek vejeteryan yemek

Vejeteryan veya hiçbir hayvansal ürün içermeyen vegan yemekler sadece bu diyeti benimseyenler için değil aynı zamanda et yese bile yurt dışında tercih etmeyenler için ideal bir seçenek.

Birkaç günlük bir tatilde fazla zor bir diyet de sayılmaz. Roma’da yeterli sayıda vejeteryan restoran bulabileceğiniz gibi herhangi bir restoranın menüsünde de vejeteryan veya vegan seçenekler yer alır.

Deniz Ürünleri

romada helal gıda balık

Deniz ürünleri de -eğer seviyorsanız- güvenli yemek seçeneklerinden biri. Bu arada isterseniz sadece balıkla yetinebilir isterseniz diğer deniz ürünlerini de deneyebilirsiniz.

Her durumda domuz eti içermediği için güvenlidir. Ancak hayvanların hangi koşullarda kesildiğinden veya pişirmeye hazırlandığından emin olmadığınız durumlarda uzak durmanızı tavsiye ederim.

Roma’da Yemek Yiyebileceğiniz Türk Restoranları

romada helal yemek Türk restoranları

Ülkemize 3 saatlik uçuş mesafesinde, Avrupa’nın göbeğinde ve her yıl milyonlarca Türk’ün iş veya turistik amaçlarla seyahat ettiği kentte Türk restoranı olmaması mümkün değil.

En iyilerinden birkaçını Roma’da Helal Gıda & Türk Restoranları yazısında sizlerle paylaşmak istiyorum.

Istanbul Superkebab

Saatler boyunca yemek yemekten ziyade, hızla sipariş verip yiyebileceğiniz bir restoran olan Istanbul Superkebab menü seçenekleriyle de son derece uygun fiyatlı bir yer. 10 Euro altı bir seçenek arıyorsanız lezzeti ve çeşitliliğiyle tavsiye ederim.

 • Adres: Viale di Trastevere, 51, 00153 Roma
 • Açık: 10:30–03:00

Istanbul Kebab

Istanbul Kebab hem kebap hem de diğer Türk yemeklerini bulabileceğiniz bir yer. 10 Euro altı menüleriyle uygun fiyatlı da olan restoranda falafel gibi vejeteryan seçenekler de bulabilirsiniz.

 • Adres: Viale Giustiniano Imperatore, 29, 00145 Roma
 • Açık: 10:00–02:00

Turkish Istanbul (Kebab Turco)

Pide, lahmacun, kebap çeşitleri gibi Türk mutfağına dair zengin bir menüsü olan Turkish Istanbul da güvenle Roma’da helal gıda bulabileceğiniz seçeneklerden.

 • Adres: Via Nizza 18, Roma
 • Açık: 10:30–03:00

Turkish Kebab

Şehir merkezinin biraz dışında kalsa da Roma’da sadece turistik yerleri değil, kentin tamamını gezmeyi düşünen turistler için uygun bir restoran Turkish Kebab.

Menüsünde pizza başta olmak üzere İtalyan mutfağından da seçenekler bulundurduğu için herkesin farklı bir şey tercih ettiği birkaç kişilik grupların da yemek yiyebilmesine uygun.

 • Adres: Via Carroceto 100, 00178 Roma
 • Açık: 10:00–02:00

 Ali Baba Kebab

Sanırım Roma’daki en beğenilen Türk lokantası Ali Baba Kebap. Roma’da Helal Gıda & Türk Restoranları yazısında bahsettiğim diğer Türk lokantalarına kıyasla oturup uzun bir sürede keyifle yemek yemeye daha müsait. Belki fiyatları bir derece daha pahalı ancak malzemeler de daha taze ve yemekler daha lezzetli.

 • Adres: Via dei Sulpici, 6, Roma
 • Açık: 24 saat

Kebab

Termini’de yer alan Kebab döner, farklı kebaplar ve babagannuş, humus gibi Türk ve Ortadoğu mutfağından pek çok başka seçenekler de sunmasıyla merkeze daha yakın ve uygun fiyatlı bir seçenek. Kişi başı ortalama 15 Euro ile son derece doyuru ve lezzetli yemekler bulabilirsiniz.

 • Adres: Via Augusto Valenziani 1400187 Roma
 • Açık: 11:30–03:00

The Best Kumpir

Restoranın adı kumpir ancak menüsünde sadece kumpir yok. Kebap çeşitlerini de tadabileceğiniz The Best Kumpir 10 Euro altı fiyatları ve zengin menüsüyle Roma’da helal gıda arayanlar için güvenilir bir alternatif.

 • Adres: Via Tiburtina 160 00185 Roma
 • Açık: 12:00–03:00

Roma’da Yemek Yiyebileceğiniz Ortadoğu Restoranları

romada helal yemek ortadoğu restoranı

Cous Cous Bistrot

Ortadoğu mutfağının en lezzetli yemeklerinin ferah bir ortamda sunulduğu Cous Cous Bistrot Helal Gıda tercih edenlerin güvenle yemek yiyebileceği bir Lübnan lokantası.

Falafel, kuskus, humus, tabule salatası, kebap türleri gibi menüsünde gayet zengin seçenekler var. Kişi başı ortalama 20–30 Euro seviyesinde bir fiyata keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

 • Adres: Via dei Galla e Sidama, 9, 00199 Roma
 • Açık: 19:30–22:00

Mandaloun

Michelin rehberlerinin de seçimi olan Lübnan lokantası Mandaloun Roma’da helal gıda arayanlar için keyifli, uygun fiyatlı bir seçenek. Helal gıda diye belirttim ancak alkol tüketenler için burada yemeklere lezzetli Lübnan veya İtalyan şarapları da eşlik edebiliyor.

Yalnız rezervasyon yaptırarak gitmekte fayda var çünkü zaman zaman (akşam yemekleri için) masa bulmak zor. Burada yemek yemenin maliyeti de kişi başı ortalama 20–25 Euro civarında.

 • Adres: Via di Porta Pinciana, 16 B I-00187 Roma
 • Açık: 12:00–00:00

Sciam

Otantik bir ortamda yemek yiyebileceğiniz bir diğer Ortadoğu mutfağı örneği de Lübnan restoranı Sciam. Yoğun bir Roma gezisi gününden sonra tanıdık bir ortamda, tanıdık lezzetler eşliğinde birkaç saat süren keyifli bir akşam yemeğinin maliyeti ise kişi başı 20–25 Euro civarında.

 • Adres: Via del Pellegrino, 56 I-00186 Roma
 • Açık: 11:00–02:00

Roma’da Yemek Yiyebileceğiniz Vejeteryan Lokantaları

roma helal yemek haritası
Roma’da helal yemek bulabileceğiniz Türk restoranlarının, Orta Doğu restoranlarının, vejeteeryan restoranların ve fast food restoranların konumları. Haritayı Google Haritalar’da açmak için tıklayın.

Vejeteryan lokantaları da Roma’da helal gıda tüketebileceğiniz bir başka seçenek. Buralarda et içeren yemekler yer almadığı için helal mi değil mi diye düşünmenize bile gerek yok.

Vegan restoranları ise bunun bir derece daha sertleştirilerek hiçbir hayvansal ürünün kullanılmadığı yemekler yapan restoranlar ki, yazıda birkaç yer de önereceğim. İster kişisel diyet tercihiniz olsun, ister birkaç gün için et yememeyi tercih ediyor olun vejeteryan ve vegan restoranlar helal gıda bulabileceğiniz en güvenli yerlerden biri.

Ecru

Turistik yerlerin de tam merkezinde yer alan Ecru konum açısından son derece avantajlı. Tamamen bitkisel ürünlerden elde edilen Sushi, peynir, salam gibi seçenekler olmasının yanında sebze yemekleri de gayet zengin. 2015 yılından beri hizmet veren restoran aynı zamanda organik ürünler kullanıyor.

 • Adres: Via Acciaioli 9, Roma
 • Açık: 10:00–22:00 (Pazartesi, Salı, Çarşamba içi kapanış 08:00)

FREEtto

Aslında klasik İtalyan yemeklerini et yerine muadil malzemelerle yapan bir restoran FREEtto. Örneğin minik et topları olan köfteleri minik yumurta topları şeklinde yapıyorlar.

Menüsünde ne olduğunu tek tek yazmak isterdim ama burada yer yetmez ancak kısaca vegan kadar sert bir bitkisel diyet değil, sadece et içermeyen yemeklerin olduğu uygun fiyatlı bir vejeteryan lokantası diyebilirim.

 • Adres: Piazza dei Cinquecento, 00185 Roma (Termini Tren İstasyonu’nda)
 • Açık: 08:00–22:00

Roma’da Fast Food Restoran Seçenekleri

Aslında yemeğe son derece önem veren bir şehirde fast food restoran aramak biraz samanlıkta iğne aramak gibi. Ancak sevenleri için birkaç alternatif var yine de. Aşağıda en bilinenlerinin adreslerini vermek istiyorum.

 • KFC: Via Collatina, 858 00132 Roma. (Açık: 10:00–23:00)
 • Subway: Via Quattro Novembre 96/A 00187 Roma. (Açık: 10:00–22:00)

Roma seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri;

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın