Roma'da yapılacak şeyler listesi

İtalya’nın başkenti Roma, dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biridir. “Sonsuz Şehir” olarak bilinen şehir, İtalya ve İtalya’ya özgü şeyleri en yakından yaşayabileceğiniz, aynı zamanda kozmopolit atmosferi soluyabileceğiniz bir dünya kenti. Buraya geldiğinizde sanat, kültür, mimari, moda, tarih, gastronomi gibi ilginizi çekebilecek birçok unsuru bir arada bulabilirsiniz. Fakat mutlaka yapmanız gereken şeyleri merak ediyorsanız işte Roma’da yapılması gereken 5 şey:

1. Vatikan Müzesi ve Sistine Şapeli’ni gezin.

Roma'da yapılacak şeyler vatikan müzeleri

Roma ile dünyanın en küçük devleti kabul edilen Vatikan iç içedir. Hristiyanlığın merkezi olarak kabul edilen Vatikan, dünyaca ünlü müzelere ve Sistine Şapeli’ne ev sahipliği yapar. Müze ve şapel kısımlarında Leonardo da Vinci, Michelangelo, Raphael gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini görebilirsiniz. Sistine Şapeli mimari, din, sanat, kültür anlamında bu dünyada görebileceğiniz en özgün yerlerden biridir. İçeride fotoğraf çekmek yasaktır, fakat Roma’ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelir.

2. Aşk Çeşmesi’nde dilek tutup para atın.

Roma'da ne yapılır roma aşk çesmesi

Aşk Çeşmesi Roma’nın sembollerinden bir tanesi. Çeşme, 18. yüzyılın sonunda yapılmış. Devasa bir sanat eseri olmasının yanı sıra dilek tutulup çeşmeye para atılması da Aşk Çeşmesi’ni ünlü hale getirmiştir. Roma’ya geldiğinizde bu çeşmeye gelip bir bozuk parayı sağ elinizle tutup sol omzunuzun üzerinden çeşmeye atarsanız dileğinizin gerçekleşeceğine inanılır. Buraya atılan bozuk paralar her hafta toplanır ve yoksullara yardım konusunda kullanılır.

3. Kolezyum’u ziyaret edin.

Roma'da yapılacak şeyler kolezyum

Kolezyum, dünyanın en ünlü turistik yerlerinden biridir. MS 1. yüzyılda amfi tiyatro olarak yapılan Kolezyum, gladyatör mücadeleleri, spor müsabakaları, hayvan dövüşleri, idamlar gibi olaylarda da kullanılmıştır. Bu görkemli yapıyı görmek Roma’da mutlaka yapılması gereken şeylerin başında gelir. Çok ziyaret edilen bir nokta olması nedeniyle giriş biletinizi önceden almanız ya da hızlı geçiş (Fast track) bileti almanız tavsiye edilir.

4. Espresso için.

Roma'da ne yapılır Espresso

Espresso, İtalya’ya özgü iyi kavrulmuş ve ince çekilmiş bir kahve türüdür. Türk Kahvesi fincanlarına benzer fincanlarda sadece fincanın alt kısmı dolu şekilde servis edilir. Eğer gerçek bir kahve severseniz Roma, espresso denemek için harika bir yerdir.

5. Campo de’ Fiori pazarında alışveriş yapın.

Roma'da yapılacak şeyler Campo de Fiori

Campo de’ Fiori, kendisiyle aynı adı taşıyan meydanda yer alan sokak pazarıdır. Bu pazar, meydanı canlı tutan ögelerin başında gelir. Eğer bir yere gittiğinizde yerel kültüre tanık olmak istiyorsanız bunun en etkili yollarından biri pazara gitmektir. Roma’ya geldiğinizde Campo de’ Fiori’ye giderek sebze meyve alabilir, yerel İtalyan lezzetlerini deneyebilirsiniz.

Roma seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri; Roma gezi rehberi, Roma gezilecek yerler ve Roma’da nerede kalınır başlıklı içeriklerimizde bulabilirsiniz.

Roma Şehir Merkezi Otelleri

Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını alttaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugüne ait gecelik konaklama ücretleridir. Oteller hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için fiyat kutularına tıklayabilirsiniz.
Booking.com

Roma'daki En Popüler Turlar

Önceki makaleParis Konaklama Rehberi
Sonraki makalePrag’da Yapılması Gereken 5 Şey
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın