Ronda gezilecek yerler

Ronda Gezilecek Yerler | En Güzel 14 Yer!

Ronda gezilecek yerler listesine nereleri eklemeli? Malaga Eyaleti’nin 35 bin nüfuslu küçük bir kenti olan Ronda Endülüs seyahatinin de çok önemli duraklarından biri.

İspanya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan kent dağlarla çevrili coğrafi yapısı ve hemen içinden geçen El Tajo Kanyonu ile büyüleyici manzaralar sunarken Endülüs gezginlerine de son derece zengin bir tarihi miras vaat ediyor.  Bugün La Cuidad (eski, tarihi şehir) ve El Mercadillo (modern şehir) olarak ikiye bölünmüş bir kent.

Ronda Gezilecek Yerler yazısında sizlere bu kendi küçük etkisi büyük şehirdeki en önemli turistik yerlerden bahsederek hem seyahat planlamanıza yardımcı olmak, hem de anılarımı tazelemek istiyorum.

Ronda Gezilecek Yerler Listesi

Ronda gezilecek yerler listemize başlamadan önce; bu şehre en az 1 gün ama zamanınız varsa her yeri görmek için 2 gün ayırmanızı tavsiye ederim.

1. Puente Nuevo

Puente Nuevo ronda
Puente Nuevo

Her şehrin bir simgesi vardır. Görsellerinde en çok gördüğümüz, o şehrin adını duyunca ilk aklımıza gelen görüntü. Puento Nuevo da Ronda şehrinin simgesi.

Türkçe’de adı Yeni Köprü anlamına gelen köprü aslında o kadar da yeni değil. Yapımına 1542 yılında başlanmış ve zaman içerisinde deforme olması veya değişiklikler yapılmasıyla toplamda 200 yıl kadar sürmüş.

Puento Nuevo El Tajo Kanyonu tarafından bölünen Ronda şehrinin iki yakasını 200 metre yükseklikten birbirine bağlıyor. Hatta eski ve yeni şehri birbirine bağlıyor da diyebiliriz.

Köprünün en önemli özelliği tarihi bir yer olması ama aynı zamanda muhteşem bir El Tajo manzarası seyretmek için ziyaret edenler de oldukça fazla.

2. Boğa Güreşi Arenası (Plaza de Toros)

Plaza de Toros Ronda
Plaza de Toros

İspanya’nın en büyüğü olmasa da en eski boğa güreşi alanı Plaza de Toros, başka bir deyişle Real Maestranza. Tarihi 18. Yüzyıla kadar uzanıyor.

5000 izleyici kapasiteli arena tamamen taştan yapılmış. Modern boğa güreşlerinin kurallarını ortaya koyan Francisco Romero’nun ve torunu İspanya’nın en önemli matadoralarından Pedro Romero’nun da önemli katkılarının olduğu yer Ronda Gezilecek Yerler yazısının en heyecanlı durağı. Arenaya giriş ücreti 6,5 Euro.

3. Arap Hamamı (Banos Arabes)

Ronda gezilecek yerler Banos Arabes
Arap Hamamı

Ronda gezilecek yerler listesindeki ilginç yerlerden biri ise Arap Hamamı olarak bilinen Banos Arabes. Eski şehir surlarının hemen dışında, San Miguel Quarter’da yer alan hamamların ne zaman yapıldığı tam bilinmemekle birlikte 13. yüzyıl olduğunu düşünülüyor. Ve Ronda’daki Arap Hamamı da bugün İspanya’da en iyi korunmuş hamamlardan biri.

Hamamın en ilginç yeri sanırım su pompalamak için kullanılan Saqiya kulesi. Oldukça da iyi korunmuş durumda. Saqiya’nın özelliği ise, hamamın kullanıldığı dönemlerde rampayla çıkılan kulede bir eşeğin bir tekerleği döndürmesiyle aşağıdaki nehirden toprak kovalarla alınan suyu, ucu hamama çıkan kanala ileten bir sistem kurulmuş olması.

Salı günleri 15:00’den sonra ücretsiz olan hamamı ziyaret için diğer zamanlarda 3,5 Euro giriş ücreti ödeniyor.

4. Mondragon Sarayı

Ronda'da gezilecek yerler Mondragon Sarayı
Mondragon Sarayı Avlusu

Mondragon Sarayı Ronda’da en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. 1314’de Kral Ebu Malik tarafından yaptırılan saray sonrasında Kraliçe 1. Isabelle ve Kral Ferdinand tarafından kullanılmış.

Bugün bir müze olan Mondragon Sarayı’nın bahçesinde geniş avlular, çeşmeler, sulama kanalları görebilirsiniz ancak saray bunlarla sınırlı değil.

Ronda’nın ve hatta tüm Endülüs’ün tarihini yansıtan eserler, mezar taşları ve tarihi kalıntılar da burada oldukça fazla yer alıyor. Ronda Gezilecek Yerler listesindenki bu etkileyici saraya giriş ücreti ise 3 Euro.

5. Casa Del Rey Moro (Palace of the Moorish King and the Water Mine)

Casa Del Rey Moro Ronda
Casa del rey Moro

El Tajo Kanyonu’na inen kayalıklarda yer alan ve şehre su taşıyabilmek için kayalıklara oyulmuş 231 basamaklı merdiven, dibindeki küçük kale ve bahçelerden oluşan bu kompleks gezginlerin sıklıkla ihmal ettiği ancak Ronda gezilecek yerler listesindeki en farklı ve en ilginç yerlerden biri.

Mağribi kralın evi olarak anılmasına rağmen burada hiçbir Arap hükümdarı yaşamamış aslında, hatta bugün görülen yapı Araplardan çok sonra, 18. yüzyılda inşa edilmiş.

Kale kısmı İslam egemenliği döneminden kalma ve savaş dönemlerinde kimseye görmeden şehirden kaçabilmek için yapıldığı söyleniyor, zira şehrin giriş kapısı sayılan Arap Köprüsü’nden görülmüyor.

Burası efsanelerle dolu bir yer. Kimilerine göre Kral Ebu Malik’in hazineleri burada yer alıyor, kimilerine göre de duvarların öyle bir akustiği var ki odanın ortasında konuşulanlar köşelerden duyulmuyor. Giriş ücretinin 4 Euro olduğu kompleks Santa Domingo Caddesi’nde yer alıyor.

6. Arap Surları ve Eski Şehir Kapısı

Endülüs tarihi boyunca savaşlardan en çok etkilenen şehirlerden biri olan Ronda doğal olarak çok korunaklı inşa edilmiş. Çoğunlukla İslam egemenliği döneminde yapılan şehir surları ve kapıları da hala görkemli bir şekilde duruyor.

Bir zamanlar şehre girişin tek yolu olan Arap Köprüsü’nden sonraki en büyük geçit olan Almocobar Kapısı da bu surların en etkileyici yerlerinden biri.

7. Duquesa de Parcent Meydanı

Duquesa de Parcent Ronda
Duquesa de Parcent Meydanı

Ronda gezilecek yerler listesine bir de fotografik güzellikle bir meydanla devam edelim. Santa Maria del Mayor Kilisesi’nin de bulunduğu meydan küçük ancak mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

8. Cuenca Bahçeleri (Jardines de Cuenca)

Ronda’nın kardeş şehri Cuenca’ya adanmış olan bahçeler Tajo Kanyonu’nun çıkıntılarındaki onlarca teras üzerinde yer alıyor. Ancak bahçeden çok seyir terası olduklarını söyleyebilirim. Öte yandan bu teraslardaki manzara da muhteşem.

9. Mirador de Aldehuela and Balcon Gözlem Terası

Ronda Gezilecek Yerler listesinde bir gözlem terası daha. Ve şehirde en çok ziyaret edilen bir başka nokta. Burayı özel yapan ise Puente Nuevo Köprüsü, kanyon ve civardaki vadilerin manzarası.

10. Acinipo Kalıntıları

Ronda gezilecek yerler
Acinipo

Tarihi 1. yüzyıla kadar dayanan amfitiyatro ve evlerden oluşan Acinipo Ronda’ya 20 kilometre mesafede yer alan eski bir şehir. Bu şehrin ünlü olmasının sebebi ise şaraplarıymış. Giriş ücreti olmayan kalıntılara birkaç saatlik bir ziyaret yapmanız yeterli olacaktır.

11. Şarap Tadımı

Ronda gezilecek yerler şarap

Ronda şarap severlerin kalbinde yeri ayrı olan bir şehir. İspanya’nın en önemli bağcılık ve şarap üretimi merkezlerinden de biri. Dolayısıyla eğer bir şarap severseniz bu şehre yapacağınız seyahatte mutlaka bir şarap tadımına katılmalısınız. Bunun için Chincilla Winery’yi özellikle tavsiye ederim.

12. The Cat’s Cave

Ronda gezilecek yerler The Cats Cave
The Cat’s Cave

Aslında tam olarak Ronda şehrinin içinde değil ancak yine de Ronda Gezilecek Yerler listesine almak istediğim bir yer Cat’s Cave.

Eğer biraz yüzerek serinlemek ve doğada zaman geçirmek isterseniz şehrin 15 kilometre dışındaki bu doğal nehir havuzuna gidebilirsiniz. Kristal kadar berrak, temiz ve serin bir suyu var.

13. Santa Maria La Mayor Kilisesi

Ronda Gezilecek Yerler listesindeki en etkileyici ibadethane diyebileceğim Santa Maria La Mayor Kilsesi Ducuesa de Parcent Meydanı’nda yer alıyor. Diğer Endülüs kiliseleri ile benzer bir tarihi var. Bir zamanlar cami iken sonradan kiliseye dönüştürülen bir yapı.

14. Espiritu Santa Kilisesi

Kiliseden çok bir kaleye benzeyen ibadethane 1505 yılında Kral Ferdinand tarafında yaptırılmış. Kaleye benzemesinin sebebi ise eski kent surlarının bir parçası olarak inşa edilmiş olması. Giriş ücretinin 1 Euro olduğu kilise Almocobar Kapısı’nın hemen kuzeyinde yer alıyor.

Malaga şehrinde gezip görülecek yerlerle ilgili detaylı bilgi ve fotoğrafları Malaga gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Şu yazılar da işinize yarayabilir;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top