Rumeli Hisarı İstanbul
Rumeli Hisarı

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Rumeli Hisarı, İstanbul Boğazı’nın en dar noktasına inşa edilmiş olan hisardır. 1452 yılında İstanbul’un fethi için Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan hisar, Anadolu Hisarı’nın karşı kıyısında bulunmaktadır. Planı Fatih Sultan Mehmet’in kendisi tarafından yapılan hisarın kule kısmı sadrazam ve vezirler tarafından yapılmıştır. İş bölümü ile kule ve hisar dört ayda tamamlanmıştır. O dönemde Boğazkesen adı verilen hisara Yeniçeri Birlikleri yerleştirilmiştir. Buradan gemilerin geçişi top atışlarıyla engellenmiştir. Bizans’a yardımın buradan engellenmiş olması hisarın tarihi önemini artırmıştır. İstanbul’un fethinde ve Osmanlı tarihinde önemli bir yere sahiptir.

Hisar, üç büyük ve ün üç küçük burçtan oluşmaktadır. Her bir burç, dönemin komutanlarının ismini taşımaktadır. Fetihten sonra daha çok hapishane olarak kullanılan hisar, 1953 yılında restore edildikten sonra açık hava tiyatrosu olarak açılmıştır. Askeri, tarihi ve turistik önemi oldukça fazla olan hisar, günümüzde birçok dans ve müzik organizasyonuna ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul gezilecek yerler listemizdeki hisarı ünlü yapan bir başka özellik balıkçı restoranlarıdır.

Rumeli Hisarı gece görünüm
Rumeli Hisarı Gece Görünümü, İstanbul

Rumeli Hisarı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Rumeli Hisarı Mah. 34470 İstanbul
  • Ulaşım: Taksim veya Beşiktaş yönünden kalkan 40T, 42T, 25E, 22 numaralı otobüslerden biriyle buraya ulaşabilirsiniz.
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın