Rüstem Paşa Camii istanbul hakkında bilgiler

Tahtakale’deki Rüstem Paşa Camii, arka planda kalan konumu nedeniyle İstanbul’u fazla tanımayan tatilciler tarafından genelde es geçiliyor. Ama deneyimli gezginler, Mimar Sinan’ın ustalıkla inşa ettiği eseri İstanbul gezilecek yerler listelerinin olmazsa olmazı olarak değerlendiriyor. Çünkü dışarıdan bakıldığında sade bir görünüm sergileyen yapı, tüm hazinesini iç kısmında saklıyor.

Rüstem Paşa Camii Hakkında Bilgiler

Cami, Enderun’da eğitim alıp, devletin çeşitli kademelerinde görev aldıktan sonra Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı ve aynı zamanda kızı Mimrimah Sultan’ın eşi olan Damat Rüstem Paşa için Mimar Sinan’a yaptırılmış.

Yapının 1561’de inşasına başlandığı kesin olarak bilinse de, bitiş tarihi konusunda kaynak yetersizliğinden dolayı fikir birliğine varılamıyor. Su mülknamesinde 1562 yılında caminin bittiği söyleniyor; ancak pek çok tarihçi 1564 yılını esas alıyor.

Rüstem Paşa Camii istanbul gezilecek yerler

Mimar Sinan camiyi, sonradan ustalık eserim diyeceği, Selimiye’ye hazırlık niteliğinde sekizgen bir yapıyla inşa etmiş. Ayrıca alt kısmına, caminin giderlerinin karşılanmasını sağlayacak dükkânları eklemiş. Altındaki bu bölümler sayesinde, normalde çukurda kalan cami Haliç’e hâkim bir konuma yükselmiş.

Koca Sinan’ın titiz çalışmalarına rağmen dini yapı, tamamlanmasının ardından eleştirilere konu olmuş. Ağırlıklı olarak caminin gösterişli olmadığı yönündeki bu eleştirilere ünlü mimarın yanıtı ise iç mekâna eşsiz güzellikteki çinileri eklemek olmuş.

Yapıda gerçekleştirilen bu çalışma, camiyi imparatorluğun iç mekân dekorasyonu açısından en gösterişli camisi haline getirmiş.

Rüstem Paşa Camii nerede ve nasıl gidilir?

Rüstem Paşa Camii nerede ve nasıl gidilir

Mimar Sinan’ın eseri, Eminönü’ne bağlı Tahtakale Semti’ndeki Hasırcılar Çarşısı’nın içerisinde yer alıyor.

Öncelikle belirtmeliyim ki, kendi aracınızla dini yapının bulunduğu bölgeye gitmek isterseniz, sokakların yapısı nedeniyle oldukça zorlanabilirsiniz. Bu nedenden dolayı aracınızı Eminönü’deki park alanlarından birine bırakıp, tarihi yapıya yürüyerek gitmenizi tavsiye ederim. Kısa olarak nitelendirilebilecek bu yürüyüş, en fazla 5-10 dakika sürüyor.

Kıyıya egemen konumu ile dikkat çeken camiye ulaşım içinse pek çok toplu taşıma alternatifi bulunuyor. Eğer otobüsle ulaşımı tercih ederseniz, Eminönü’ne giden tüm hatları kullanabilirsiniz.

Daha nostaljik bir seçenek düşünürseniz, Kabataş-Bağcılar Hattı’nda çalışan tramvaya binebilirsiniz. Karşı yakadan camiyi ziyarete gelecekler için en uygun alternatif, Marmaray aracılığyla Sirkeci’ye ulaşmak. Sirkeci ile yapı arasındaki mesafe, yürüyerek sadece 10 dakika.

Bölgeye deniz yolu ile gelmek isterseniz, Eminönü’ne veya Karaköy’e giden herhangi bir vapur hattını kullanabilirsiniz. Bu bölgelere deniz otobüsleri ile de ulaşım sağlanıyor.

Rüstem Paşa Camii’nin Bölümleri

istanbul Rüstem Paşa Camii içi

İki büyük tarihi çarşının arasında kalan arazisini Mimar Sinan’ın ustalıkla kullandığı camiye, yan taraflarında bulunan merdivenler aracılığyla çıkılıyor. Mimari açıdan ilginç sayılabilecek özellikleri olan küçük bir avluya sahip dini yapı, tüm görkemini sekiz köşeli fil ayağı ile desteklenmiş büyük kubbesinin altında saklıyor.

Aslında camiyi bölüm bölüm anlatmak yerine, bir bütün halinde ele almak gerekiyor. Çünkü yapının kubbe etekleri de dâhil olmak üzere her yeri, Osmanlı Çini Sanatı’nın eşsiz örneklerinden sayılan İznik ve Kütahya çinileri ile kaplanmış.

Mimar Sinan’ın bu tercihi, 24 pencere ile aydınlatılan camiye müzeleri kıskandıracak bir zenginlik katmış. Büyük bir kısmı zaman içerisinde çalınmış olsa da, çiniler halen daha yapıya özgünlük ve görkem katıyor.

Mavi rengin ağırlıkta olduğu çinilere çiçek motiflerinden soyut şekillere kadar pek çok desen çizilmiş. Kırmızı halılarla birlikte oldukça hoş bir görüntü oluşturan çiniler arasında en değerlisi, Kâbe’yi temsil eden Kâbe-i Muazzama. Bu çininin bir benzerini Topkapı Sarayı gezisi sırasında Harem bölümünde görebilirsiniz.

Mimar Sinan’ın eserlerinde sıklıkla kullandığı üst localar, bu camide de kendilerine yer bulmuş. Mermerden yapılan mücevher kutusu görünümlü mihrap ve minberin süslemesinde hat sanatı tercih edilmiş.

Rüstem Paşa Camii Ziyareti

istanbul Rüstem Paşa Camii hakkında bilgiler

Dini yapı, haftanın her günü ücretsiz ziyaret edilebiliyor. Ancak giriş ücreti talep edilmemesine rağmen ziyaretçilerden bazı konulara dikkat etmeleri isteniyor. Bu kuralların ilki, başta cuma namazı olmak üzere ibadet saatlerinde cemaatin rahatsız edilmemesi.

İkincisi ise kılık-kıyafet konusunda dini kurallara uygun davranılması. Camiyi ziyaretleri sırasında kadınların başlarını örtmeleri, uzun etek veya pantolon giymeleri isteniyor. Talep olması durumunda başörtüleri ve diğer kıyafetler Rüstem Paşa Camii girişinde ziyaretçilere temin edilebiliyor.

Rüstem Paşa Camii dışında Sultanahmet Camii, Süleymaniye Camii ve Eyüp Sultan Camii ve Türbesi‘ni İstanbul gezilecek yerler listenize ilave edebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın