Sacre Coeur Bazilikası gezilecek yerler

Paris‘in Ressamlar Tepesi Montmartre‘de zarif bir kuğu gibi görülen Sacre Coeur Bazilikası şehirdeki en önemli tarihi ve dini yapılardan biri.

Aslında 20.YY’ın başlarında açılmış olması sebebiyle kentin en eski yapılarından sayılmıyor ancak en etkileyicilerinden biri olduğu da kesin. Kenti ziyaret eden hemen her turistin tur programında olan ve Montmartre Tepesi gibi yüksek bir noktada yer alan Sacre Coeur Bazilikası hem nefes kesici mimarisi ile ziyaretçileri etkiliyor hem de benzersiz Paris manzarası ile.

Sacre Coeur Hakkında Bilgiler

Sacre Coeur Kilisesi Paris

Sacre Coeur Bazilikası hem bembeyaz rengi ve kubbeleri ile bir pastayı andırdığı için “düğün pastası“, hem de yapımında kullanılan taşların özelliği nedeniyle her yağmurda kendini temizlemesinden dolayı “kendi kendini temizleyen kilise” gibi takma isimlerle de anılıyor. Ki adı Fransızca’da “kutsal kalp” anlamına gelen kilisenin bu temizlik konusu da çok ilginç.

Bazilikanın yapımında temel yapı malzemesi olarak kalker taşı (bir çeşit traverten) kullanılmış ki bu taş yağmur suyu ile tepkimeye girerek bir çeşit çamaşır suyu görevi gören kalsit maddesi salgılıyor.

Dolayısıyla her yağmurda kilise baştan aşağı çamaşır suyu ile temizleniyor da diyebiliriz. Haliyle yapımının üzerinden 100 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen halen bir kuğu gibi bembeyaz ve tertemiz görünüyor. Aslında hazır kilisenin yaşından bahsetmişken biraz da tarihine bakalım isterseniz.

Sacre Coeur Bazilikası Tarihi

Sacre Coeur Bazilikası tarihi bilgi

1870 ve 1871 yıllarında süren Fransa–Prusya savaşı aslında Fransızlar’ın tarihinde son derece acı veren bir olay. Savaşın başlarında Paris’li iki katolik iş adamı Alexandre Legentil ve Hubert Lohault de Fleury İsa’nın kutsal yüreğine adanmış bir kilise yaptırmaya yemin etmişler. Ne şanslılarmış ki her ikisi de savaşın biterek kilisenin yapımının başladığını görecek kadar yaşamışlar da.

Paris Başpiskoposu Guibert’in açılan bir yarışmayı kazanan Mimar Paul Abadie’ye kilisenin tasarımı görevini vermesiyle 1875 yılında bu Roma-Bizans stili kilisenin inşaatı da başlar ve 1914 yılında da tamamlanır.

Ancak Sacre Coeur Bazilikası 1919 yılında takdis edilerek kilise olarak açılır. Öte yandan Mimar Paul Abadie’nin de kilise tamamlanmadan vefat etmiştir. Fransa–Prusya savaşında hayatını kaybeden 58 bin askere ve İsa’nın kutsal yüreğine adanan kilise aynı zamanda Fransızlar için “umut” ve “iyileşme“yi simgeler.

Kilisenin daha eski tarihi ise biraz da mitolojik bir hikayeye sahip. 3. YY’da Hıristiyanlar’ın işkence gördüğü dönemde Dennis adlı bir piskoposun boynu vurulmuş ancak piskopos kopan başını kucağına alıp Paris’in kuzeyine doğru vaazlar vererek ilerlemeye devam etmiş ve sonunda bugün Sacre Coeur Bazilikası’nın bulunduğu yerde hayata veda etmiş. Kiliseye “kutsal yürek” adı verilmesinde bu olayın da payı olduğu söyleniyor.

Sacre Coeur Bazilikası Bölümleri

Kubbesinden benzersiz bir Paris manzarası da seyredebileceğiniz Sacre Coeur Bazilikası iç ve dış mimari özellikleri ve sahip olduğu sanat eserleriyle de dikkat çekiyor. Kısaca bu zarif beyaz kilisede neler görebileceğinizden de bahsedelim isterseniz…

Bazilikanın Cephesi ve Dış Mimarisi

Sacre Coeur Bazilikası bilgi

Yazının başlarında kilisenin beyaz kalker taşlarından yapıldığını belirtmiştim. Roma – Bizans Stili mimarisi ise yapıya zerafet katan bir diğer özelliği. Kilisenin kemerli ve üç sütunlu girişinde Joan D’arc, Aziz Louis ve onların üzerinde de İsa’nın heykelleri bulunuyor.

Sacre Coeur Bazilikası’nın İç Dekorasyonu

Sacre Coeur Bazilikası içi

Sacre Coeur Bazilikası kendini diğer kilise ve katedrallerden ayıran, son derece aydınlık ve ferah bir iç dekorasyona sahip. Bu ferah ve büyük iç mekanın dekorasyonun en önemli kısmı zengin mozaikleri diyebilirim hatta bunların en önemlisi de dünyanın en büyük mozaiği olan Oliver Merson, R. Martin ve Marcel Magne yapımı “Great Mosaic of Christ in Majesty“.

İsa’nın beyazler içerisinde göğe çıkışını resmeden mozaikte kiliseye “kutsal yürek” adını veren kalbi de altın işlemelerle gösteriliyor. Bunun dışında Fernand Léger’in vitrayları, Brunet’in gümüş heykeli “Bakire Meryem ve Bebeği”, Artistide Cavaillé-Coll tarafından yapılan org da Sacre Coeur Bazilikası içinde görebileceğiniz değerli eserlerden.

Sacre Coeur Bazilikası Kubbesi

300 basamaklı bir merdivenle çıkılan kubbe aslında kendi başına ilgi çekici olmayabilir. Ancak burdan, özellikle havanın açık olduğu günlerde kilometrelerce uzayan görüş mesafesi sayesinde, Paris ayaklarınızın altındadır. Dolayısıyla üşenmeyin ve kilisenin kubbesine tırmanın, pişman olmazsınız.

Sacre Coeur Bazilikası Çan Kulesi

77 metrelik çan kulesi Lucian Magne tarafından yapılarak 1904 yılında bazilikaya eklenmiş. 18,5 ton ağırlığındaki Savoy Çanı ise dünyanın en ağır çanlarından biri olma ünvanını elinde bulunduruyor.

Sacre Coeur Kilisesi Bodrum Katı (Kripta)

Sacre Coeur Bazilikası Cripta

Kilisenin altında Katolik azizlerin mezarları ve kutsal olduğuna inanılan emanetler yer alıyor ve bu bölüm de ziyaretlere açık. Buradaki şapelde aynı zamanda bir vazo içerisinde kilisenin yapımına destek veren iş adamlarından Alexandre Legentile’nin kalbi de bulunuyor.

Sacre Coeur Bazilikası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sacre Coeur Bazilikası konumu

Ressamlar Tepesi de denilen Montmartre’nin kalbinde yer alan Sacre Coeur Bazilikası’na ulaşım hem çok kolay hem de biraz zorlu. Zorlu olan yol şu ki; eğer bazilikaya Abesses veya Tertre Meydanları’ndan yürüyerek gitmek isterseniz yaklaşık 270 basamakla kilisenin yer aldığı tepeye tırmanmanız gerekiyor.

Kolay yolu tercih edenler içinse; 12 no’lu metro hattına binerek Abesses İstasyonu’nu geçip Anvers İstasyonu’nda inmelisiniz. Ardından funiküler ile kiliseye çıkabilirsiniz.

Sacre Coeur Bazilikası Güncel Giriş Ücretleri

Sacre Coeur Bazilikası ziyaret gün ve saatleri

Halen bir kilise olarak görev yapmasından dolayı Sacre Coeur Bazilikası ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Dolayısıyla herhangi bir yerden bilet almanıza gerek yok. Her yaştan ve her milletten ziyaretçi herhangi bir ücret ödemeden kiliseyi ziyaret edebilir.

Ancak kilisenin kubbesine çıkış için küçük de olsa bir ücret ödemek gerekiyor (sanırım 6 Euro idi) ve biletleri de ancak kubbe girişinden alabilirsiniz (kubbe girişi bazilikanın dışında, solda).

Ayrıca Fransızca, İngilizce ve İspanyolca olmak üzere 3 dilde ücretsiz sesli rehberler de mevcut ki bunun için gerekli olan mobil aplikasyonu kilisenin kendi internet sitesinde belirtilen yönergeleri izleyerek ücretsiz indirebilir ve Sacre Coeur Bazilikası ziyaretiniz sırasında dinleyebilirsiniz.

Sacre Coeur Bazilikası Ziyaret Gün ve Saatleri

Sacre Coeur Bazilikası tüm mevsimlerde her gün sabah 06:00 – akşam 22:30 arasında ziyarete açık.

Kubbe için ziyaret saatleri ise Mayıs – Eylül ayları arasında sabah 08:30 – akşam 20:00 arası, Ekim – Nisan ayları arasında sabah 09:00 – akşam 17:00 arası.

 

 

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın