Sacre Coeur Bazilikası, Paris

Sacre Coeur Bazilikası, Paris’in en ünlü kiliselerinden biridir. Şehrin ünlü bölgesi Montmartre’de yer alır. Kilise tarihi, Fransa-Prusya Savaşı’na dayanmaktadır. 1870 yılında Almanya’yı ele geçiren Prusya Fransa’yı tehdit etmeye başlamasının ardından Paris’te iki iş adamı da eğer Fransa, Prusya saldırılarından kurtulabilirse bir kilise yaptırmayı vaat ederler. Uzun süren savaş ve kuşatmaya rağmen iş adamları şehrin istiladan kurtuluşunu ve Sacre Coeur Bazilikası’nın yapımına başlangıcını görürler.

Savaş sırasında ölen 58.000 askerin anısını taşıyan kilisenin yapımı 1914 yılında tamamlanmıştır. Sacre Coeur Bazilikası’nın tasarımı Paul Abadie’ye aittir. Kilisedeki rahipler 1885 yılından bu yana 24 saat boyunca, ölenlerin ruhları için dua ederler.

Günümüzde Sacre Coeur Bazilikası Paris’in en turistik yerlerinden biridir. Beyaz travertenli kilise, şehrin birçok noktasından görülebilmektedir. Kilisenin bulunduğu noktadan Paris manzarası ise ayrı güzeldir. Dilerseniz kilisenin kubbesine çıkarak manzarayı buradan da seyredebilirsiniz. Üstelik tepede yer alan kilisenin bu noktası yükseklik bakımından Eyfel Kulesi’nden sonra şehirdeki en yüksek 2. yerdir.

Sacre Coeur Bazilikası Paris 2
Sacre Coeur Bazilikası, Paris

Sacre Coeur Bazilikası’nda Yer Alan Önemli Noktalar

Muhteşem İsa Mozaiği: Kilisenin iç bölümünde yer alan mozaik etkileyicidir. 1912-1922 yılları arasında Luc Olivier Merson tarafından yapılmıştır.

Kriptanın Tonozları: Kriptanın tonozları altında bulunan şapelde Alexandre Legentil’in kalbi saklanmaktadır.

Bronz Kapılar: Son Akşam Yemeği gibi önemli sahnelerin tasvir edildiği bronz rölyef heykeller revağın girişinde yer alır.

Kubbe: Eyfel Kulesi’nin ardından şehrin en yüksek 2. gözlem noktasıdır. Yaklaşık 300 basamaklı, spiral merdivenle tepe noktaya çıkıp şehrin manzarasını bir de bu noktadan seyredebilirsiniz.

Atlı Heykeller: Ana girişin üstünde yer alan heykellerden biri Jeanne d’Arc, diğeri ise Aziz Louis’i simgeler.

İsa Heykeli: Girişte, iki atlı heykelinin üstündeki nişe yerleştirilmiştir. Kilisenin en önemli heykelidir.

Çan Kulesi: 19 ton ağırlığındaki dünyanın en ağır çanlarından biri buradadır.

Sacre Coeur Bazilikası’nı mutlaka Paris gezilecek yerler listenizde üst sıralara yerleştirin. Şehrin en güzel noktalarından olan Montmartre Tepesi’ni gezebilir, Ressamlar Tepesi’nde (Place du Tertre) sanatçıların çalışmalarını izleyebilirsiniz.

Sacre Coeur interior
Sacre Coeur, Paris

Sacre Coeur Bazilikası Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Parvis du Sacre Coeur, 75018, Paris
  • Metro: “Abbesses” metro durağında indikten sonra fünikülere binerek bazilikaya ulaşabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise metro duraklarının oradan kalkan “Little Train of Montmartre” adındaki turistik araçtır.
  • Ziyaret Bilgileri: Bazilika: Her gün 06.00-22.30, Kubbe ve Kripta: Her gün 09.00-17.45. Pazar günleri 11.00’de ilhailer eşliğinde ayin düzenlenir.
  • Giriş Ücreti: Kubbe 5€
  • Web: www.sacre-coeur-montmartre.com
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın