Gaudi’nin Ölümsüz Eseri: Sagrada Familia Bazilikası

Katalanlar’ın gururu ünlü Mimar Gaudi’nin hayatını adadığı, eserleri arasında en ihtişamlısı Sagrada Familia Bazilikası bir Barselona turunun olmazsa olmaz durağı.

Eğer yakınlarda bir Barselona seyahati planlıyorsanız ve buraya ilk defa gidecekseniz hazır olun; görüp görebileceğiniz en farklı kilise ile karşılaşacaksınız. Dini motiflerin doğadan ilham alan salyangoz, ağaç, bitki, her türlü hayvan motifleriyle kaynaştığı bazilikanın dış görünüşü de sanki bir masaldan fırlamış gibi.

Başlangıçta halktan toplanan bağışlarla ve Gaudi’nin diğer bütün eserlerinden elde ettiği geliri buraya yatırmasıyla finansmanı sağlanan, sonradan da her yıl sayısı 4 milyona yaklaşan turistin ödediği giriş ücretleri ile yapımı hala devam eden 10.000 kişi kapasiteli Sagrada Familia Bazilikası tarihiyle, hikayesiyle sahip olduğu sıradışı mimarisi ile bir ziyareti hak ediyor.

Sagrada Familia Bazilikası Hakkında Bilgiler

Sagrada Familia hakkına bilgi ve fotoğrafları

Gaudi‘nin projesine 1883 yılında dahil olduğu ve 1908 yılından itibaren 1926’daki ölümüne kadar bütün hayatını ve zamanını adadığı Sagrada Familia Bazilikası neo-gotik olarak başlanan ve modernizm (art-nouveau) stilinin en sıradışı örneklerinden biri olarak yapımı hala devam eden bir kilise.

İnşaatının 2030 yılında bitirilmesi planlanan Sagrada Familia hem turistik bir eser, hem faal bir kilise, hem de bir inşaat alanı. Ki bu açıdan bakıldığında da türünün tek örneği.

O zaman kaplumbağaların taşıdığı ağaçsı sütunları, cephelerinden fırlayan bitkileri ile bu çarpıcı kilisenin tarihçesiyle başlayıp burada görebilecekleriniz ve ardından da ziyaret detaylarıyla devam edelim.

Kısaca Sagrada Familia Bazilikası Tarihi

Sagrada Familia hakkında bilgiler

Sagrada Familia yapımı Mimar Francesc del Villar’ın neo-gotik stili tasarımıyla 1882 yılında başlamış ancak mimarla kiliseyi yaptıran vakıf yöneticileri arasında anlaşmazlık çıkınca 1883 yılında Gaudi projenin devamı için seçilmiş.

Ve dahi mimar Gaudi bütün planları ters yüz ederek karmakarışık bir modernist tasarımla devam etmiş. Öte yandan bu devasa bazilikanın yapımı kimi zaman finansman sorunlarından, kimi zaman yapının büyüklüğü ve planların zorluğundan kaynaklanan sebeplerle uzamış.

Hayatının son 14 yılını burada yaşayarak ve çalışarak geçiren Gaudi 1926 yılında öldüğünde sadece Sagrada Familia’nın doğudaki İsa’nın Doğumu Cephesi, bu cephedeki kulelerden biri, kilisenin içerisindeki Apsis ve Kripta’yı (ki bu kısım Gaudi’den önce mimar del Villar tarafından bitirilmiş) tamamlayabilmiş.

Sagrada Familia tavanı

1936 yılında İspanyol İç Savaşı çıktığında kilisenin yapımı da haliyle duraklamış ve 1950’li yıllarda bir grup mimarla birlikte tekrar başlanmış.

1987 yılında ise Sagrada Familia Bazilikası batı cephesi (Çile Cephesi) de heykeltraş Josep Maria Subirach tarafından tamamlanmış ve kilise 2010 yılında Papa tarafından kutsanarak ibadete açılmış.

2030 yılında tamamlanması planlanan bazilikanın inşaatının bu kadar uzamasının sebebi ise; hem Gaudi’nin planlarının karmaşıklığı ve bunları modern teknolojilere adapte etmenin güçlüğü hem de inşaatın ziyaretçilerden toplanan para ile finanse edilmesi olduğu söyleniyor.

Öte yandan; “bitmeyen kilise” olarak bir üne sahip olması da inşaatı tamamlamayı özellikle geciktirmelerinin bir sebebi olabilir.

Sagrada Familia Bazilikası Bölümleri

Sagrada Familia turu

Tamamlandığında 12’si İsa’nın havarilerini, 4 tanesi İncil yazarlarını, biri İsa’yı ve sonuncusu da Meryem’i temsil eden toplam 18 kuleye sahip olacak olan, üstelik bu kulelerden en uzunu (175 metre) sayesinde Avrupa’nın en yüksek kilisesi ünvanını da almasını sağlayacak olan Sagrada Familia Gaudi’nin iki tutkusuna dair ögelerle dolu.

Sagrada Familia iç görünüm

İlki ünlü mimarın doğa sevgisi. Sagrada Familia –ziyaret ettiğinizde göreceksiniz- doğada var olan ağaçlar, bitkiler ve hayvanların mimarın elinde şekillenmiş görselleriyle süslü. Ki içerisi sanki bir ormanda yürüyormuşsunuz etkisi bırakıyor.

İkincisi ise koyu bir Katolik olan Gaudi’nin dini inancı. Hemen her köşesi Hıristiyanlık tarihi ve İncil’den hikayelerle süslü bazilika mimarın doğadan aldığı organik formlarla uyum içerisinde.

Sagrada Familia Bazilikası Doğu Cephesi (İsa’nın Doğumu)

Sagrada Familia fotoğrafları

Renkli çiçekler, meyveler, hayvanlar ve insan figürlerinden oluşan doğu cephesi Gaudi’nin imzasının en belirgin hissedildiği yer diyebilirim.

Bu cephede solda umudu, sağda inancı ve ortada da merhameti simgeleyen üç kapı mevcut. Kaplumbağalar, bukalemunlar gibi doğal formların arasında Mısır’a Kaçış, Masumların Katli, Yusuf ile Çocuk İsa, İsa’nın soy ağacının yazılı olduğu sütun, Vaftizci Yahya gibi Hıristiyan kültüre ait hikaye betimlemeleri işlenmiş.

Sagrada Familia Bazilikası Batı Cephesi (Büyük Çile)

Sagrada Familia mutlaka görülmesi gereken yerleri

Heykeltraş Subirach tarafından tamamlanan ve bugün kiliseye girişlerin yapıldığı Batıdaki Büyük Çile cephesi ise dikkatli bakıldığında Gaudi tarzından biraz daha farklı. Burada daha köşeli formlar bulmak mümkün.

Sagrada Familia önemli noktaları

İsa’nın çektiği çileler ve idamı, Son Yemek sırasında uğrayacağı idamı öngören İsa, Yahuda’nın ihanet öpücüğü, Petrus’ın İsa’yı inkarı, İsa’nın kırbaçlanması gibi İncil’den hikayeler betimlenmiş. Aslında bu cephe eleştirmenler tarafından üslubu sebebiyle bolca eleştirilmiş ancak yaşasaydı belki de Gaudi beğenebilirdi.

Sagrada Familia Bazilikası Güney Cephesi (İhtişam Cephesi)

Yapımı hala devam eden güney cephesi ise şeytanlar, putlar, günahlar ve kötülükleri simgeleyen figürler ve bunların üzerinde göğe yükselişi ve cenneti betimleyen sembollerle işleniyor.

Sagrada Familia Bazilikası Nef’i

Sagrada Familia tavanı barselona

Yapımı 2000 yılında tamamlanan Nef, ağacı andıran sütunlarla dolu. Dolayısıyla girdiğinizde sütun-ağaçlardan oluşan bir ormanda dolaşıyormuşsunuz hissini yaratan en büyük etmen de bu.

Sagrada Familia Bazilikası Apsis’i

Gaudi’nin ölmeden önce tamamlayabildiği bölümlerden bir diğeri olan Apsis de yılanlar, kertenkeleler ve salyangozlar gibi doğadan esinlenilen organik formlarla dolu. Kripta’ya inen merdivenler de burada yer alıyor.

Sagrada Familia Bazilikası Kuleleri, Kule Külahları ve Sarmal Merdivenler

Sagrada Familia dış görünüş kuleler

Sagrada Familia Bazilikası’nın şüphesiz en ilgi çekici yerlerinden biri de uzaktan bakıldığında erimiş bir mumu veya sahilde çamurdan yapılmış ve sonradan bozulmuş etkisi yaratan kuleleri.

Sagrada Familia sarmal merdiven

Gerçi henüz hepsi tamamlanmış durumda değil ancak bitenler hem dıştan seyretmek, hem de bir salyangoz kabuğunu andıran sarmal merdivenlerle (veya isterseniz asansörle) çıkıp nefes kesici mozaik kaplamalarını ve bir de Barselona manzarasını seyretmek için ideal.

Sagrada Familia Bazilikası Kripta’sı

Aslında Kripta Bölümü Bazilika’nın ilk tamamlanan yerlerinden. Kilisenin ilk mimarı del Villar tarafından tamamlanan kripta bugün müze olarak kullanılıyor ancak kriptanın en önemli özelliği Gaudi’nin mezarının burada yer alması. Müzede ise Sagrada Familia Bazilikası inşaatı hakkında bilgi veren görsel objeler sergileniyor.

Sagrada Familia Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sagrada Familia konum bilgisi

Modern Barselona merkezi Eixample’de yer alan Sagrada Familia Bazilikası diğer turistik noktalara çok yakın sayılmaz. Elbette Casa Mila, Casa Battlo gibi yapılarIn buraya yürüyerek 35-40 dakikada ulaşmak mümkün ancak toplu taşıma tercih edenler için metro ve otobüs bilgilerini de vermek istiyorum.

2 ve 5 numaralı metro hatlarını kullanıp Sagrada Familia İstasyonu’nda inerek,

Veya 9, 33, 34, 43, 44, 50, 51, B20 ve B24 numaralı otobüslerle Sagrada Familia Bazilikası önünde inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sagrada Familia Bazilikası Güncel Giriş Ücretleri

Sagrada Familia ziyaret ve ulaşım bigileri

Sagrada Familia Bazilikası giriş ücretleri birkaç çeşit. Hepsini yazayım:

  • Rehbersiz sadece Sagrada Familia Bazilikası bireysel ziyareti (kuleler hariç) 20 Euro,
  • Sesli kayıt (audioguide) rehberli sadece Sagrada Familia Bazilikası bireysel ziyareti (yine kuleler hariç) 26 Euro,
  • Rehberli tur, sadece Sagrada Familia Bazilikası (kuleler hariç) 27 Euro,
  • Seski kayıt (audioguide) rehberli Sagrada Familia Bazilikası turu ve Park Güell’deki Gaudi Evi Müzesi; 28 Euro,
  • Seski kayıt (audioguide) rehberli Sagrada Familia Bazilikası ve kuleler turu; 33 Euro.

Barcelona Card sahiplerine ise 1 Euro indirim var.

Sagrada Familia Bazilikası Ziyaret Gün ve Saatleri

Sagrada Familia giriş ücreti

Sagrada Familia Bazilikası ziyaret saatleri ise mevsimlere göre ufak tefek değişkenlik gösteriyor.

  • Kasım – Şubat arası; 09:00–18:00
  • Mart; 09:00–19:00
  • Nisan – Eylül arası; 09:00–20:00
  • Ekim; 09:00–19:00
  • 25, 26 Aralık, 1 ve 6 Ocak tarihlerinde ise; 09:00–14:00 arası.

Barselona gezinizde ihtiyacınız olabilecek tüm önemli bilgileri şu yazılarımızda bulabilirsiniz:

Yorum yapın