Sagrada Familia Bazilikası Barselona

Sagrada Familia, Barselona’nın dünyaca ünlü bazilikasıdır. Bu ilginç bina hiç kuşkusuz dünyadaki en alışılmadık tapınaklardan biri olup Barselona’nın ünlü simgelerinden biridir. Doğadan esinlenen simgelerle dolu olan Temple Expiatori de la Sagrada Familia, şehre birçok ölümsüz eseri ile hayat veren ünlü Katalan Mimar Antoni Gaudi’nin en büyük eseridir.

Sagrada Familia’nın yapım çalışmaları 1882 yılında Mimar Francesco del Villar’ın projenin başına geçmesiyle başlasa da Mimar, kısa süre içinde kiliseyi yaptıran vakfın yöneticileri ile anlaşmazlığa düşer ve görevinden ayrılır. Villar’ın yerine 1883 yılında, 31 yaşındaki genç ve yetenekli Mimar Gaudi projenin başına getirilir. Bu tarihten sonra 40 yıl boyunca hayatını bu projeye adayan Gaudi yaşamının son 14 yılını şantiyede yaşayarak tamamlamıştır. Gaudi’nin hayali Avrupa’nın en büyük mabedini yapmaktı. Üç cephesinin doğum, ölüm ve Hz. İsa’nın yeniden canlanışını temsil ettiği taştan bir İncil, 12 havariyi, dört Evanjeliği, Hz. Merye ve Hz. İsa’yı temsil eden 18 mozaik kubbe ve kule tasarlanmıştı.

Eğer Barselona'da kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Barselona'da nerede kalınır? başlıklı yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Yazı boyunca son Barselona seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 4★ Hotel Balmoral başta olmak üzere 3★ Room Mate Pau, 4★ Catalonia Plaza Catalunya, 5★ Eurostars Grand Marina Hotel GL gibi şehirdeki en popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

Tüm hayatini Sagrada Familia’ya adayan Gaudi 7 Haziran 1926 yılında bir tramvayın altında kalıp hayatını kaybetmiştir. Gaudi’nin ölümünden sonra yalnızca mahzen mezar, doğuş cephesinin büyük bir kısmı, yarım kubbe ve sadece dört kule tamamlanabilmişti.

Sagrada Familia Barselona
La Sagrada Familia, Barselona’nın en ünlü yapısı.

1936’da İspanyol İç Savaş’ının patlak vermesiyle Sagrada Familia’nın inşasında yaklaşık 20 yıllık bir duraklama olmuştur. Bu dönemde Gaudi’nin atölyesi ve Sagrada Familia’nın kriptası, Milliyetçileri desteklediği gerekçesiyle Katolik kilisesini hedef alan Devrimciler tarafından yakılır. Yok edilenler arasında binanın geri kalanı için olan planlar da vardır.

1950’li yıllarda tekrar başlayan çalışmalar ve tartışmalar günümüzde de devam etmektedir. Bazıları Sagrada Familia’nın, Gaudi’nin anısı olarak tamamlanmadan bırakılmasını savunurken, diğerleri mimarın bu kiliseyi birçok neslin işbirliğini yansıtmak istediğini savunur. Devam eden çalışmalar neticesinde, 1952’den beri sevgi cephesi eklendi ve şimdi her birinin 100 metreden daha uzun olduğu tamamlanmış dört kule vardır. Mahzen mezarda dekoratif malzemeler ve genel olarak maketler, fotoğraflar, planlar, görsel ve orijinal taslaklar ile katedralin geçmişini, günümüzü ve geleceğini gösteren belgelerin olduğu bir müze vardır.

La Sagrada Familia Kilisesi Barselona
Bazilika üzerindeki işlemeler çok etkileyici.

Sagrada Familia Bazilikası’nın Önemli Bölümleri

Büyük Çile Kapısı: Josep Maria Subirachs tarafından 1980’lerin sonunda tamamlanan bu soğuk ve kasvetli cephedeki figürler aykırı bir biçimde köşeli ve genelde ürkütücüdür.  Cephe, Hz. İsa’nın çarmıha gerilişini ve çilesini temsil eder. Mimarın Gotik tarza yaklaşımıyla Gaudi’nin orijinal eserinin karmaşıklığı arasındaki farklılıklar eleştiri almıştır.

İsa’nın Doğum Cephesi: 1904 yılında tamamlanan bu cephede inanç, umut ve dinsel sevgiyi temsil eden üç taç kapı yer alır. Cephede, Hz İsa’nın doğumuna ve çocukluğuna ilişkin sahneler cemaati temsil eden güvercinler gibi simgeler yer alır. Kaplumbağa figürlerinin üzerinde yükselen iki ana sütunda ve taş blokta yüzden fazla hayvan ve bitki figürü bulunur.

Kripta: Gaudi’nin gömüldüğü kripta 1882 yılında yapının ilk mimarı Francesc de Paula Villar i Lozano tarafından yapılmıştır. Bugün ayinlerin yapıldığı kriptanın altında kilisenin tarihini ve bu iki mimarın çalışmalarını konu alan bir müze bulunur.

Çan Kuleler: Havarileri temsil eden 12 çan kuleden 8’i yapılmıştır. Kulelerin tepelerinde Venedik mozaikleri yer alır.

Sarmal Merdivenler: Çan kulelerine uzanan, her biri 370 basamaktan oluşan sarmal taş merdivenler bir salyangoz kabuğunu andırır. Diğer kulelere de buradan çıkılır. Manzarası muhteşemdir.

Sagrada Familia İç Görünüm
La Sagrada Familia iç görünümü

Sagrada Familia Bazilikası Ziyaret Bilgileri

Her gün ziyaretçi akınına uğrayan Sagrada Familia’nın inşası giriş ücretlerinden elde edilen gelirle hız kazanmıştır. Milyonlarca ziyaretçinin desteğiyle sürdürülen projenin 2030 yılında tamamlanması bekleniyor.

Sagrada Familia’ya girişler C/Sardenya ve C/Marina üzerindedir. C/Marina tarafında, diğer çan kulelerine çıkan merdivenler ile aşağıdaki müzeye inen merdivenler bulunur.

Dilerseniz Sagrada Familia’da rehberli turlar eşliğinde yapılan İngilizce turlara katılabilirsiniz. İngilizce turlar her gün 11.00-13.00 saatleri arasındadır (Ekim-Mayıs döneminde ayrıca 15.00-17.00).

Sagrada Familia Nerede Barselona
“Bitmeyen Kilise” olarak da bilinen La Sagrada Familia

Henüz tamamlanmış olmasına karşın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu şehrin en ünlü yapısını mutlaka Barselona gezilecek yerler listenize ekleyin.

Sagrada Familia Bazilikası Ziyaret Bilgileri

  • Adres: C/Mallorca 401, Barselona
  • Ulaşım: “Sagrada Familia” metro durağında inerek bazilikaya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Nisan-Mayıs her gün 09.00-20.00, Ekim-Mart her gün 09.00-18.00.
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücretlidir.
  • Web: www.sagradafamilia.org
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın