Saint Jacques sur Coudenberg Kilisesi

Eglise Saint Jacques sur Coudenberg, Brüksel’in en etkileyici kiliselerinden biridir. Place Royal’e hakim bir noktada bulunan kilise, mimarisi ve çan kulesi ile dikkat çeker. Ortaçağdan kalma kilise 18. yüzyılda yıkılmıştır. Günümüzdeki mevcut kilisenin inşası 1775 yılında mimar Gilles Barnabe Guimard ve tasarımcı Jean Benoit Vincent Barre ile başlamıştır.

Yapıldığı dönemde Habsburg Hollanda yöneticilerinin resmi kilisesi olan yapı, Fransız Devrimi sırasında bazı değişiklikler geçirmiştir. 1802 yılında Katolik kontrolüne geçen ibadethane, I. Belçika Kralı H.M.Leopold’un yemin ettiği yer olarak da bilinir. Kiliseye en son eklenen kısımlar çan kulesi ve renkli fresklerdir.

Eglise Saint-Jacques-sur-Coudenberg Brussels
Saint Jacques sur Coudenberg Kilisesi, Brüksel

Kilise Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Borgendaalgang 1, 1000 Brussels
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın