Sainte Chapelle Paris

Sainte Chapelle, Paris’teki ünlü Gotik başyapıtlardan biridir. IX. Louis tarafından 1248 yılında kutsal emanetlerin barındırılması amacıyla yapılmış bir kilisedir. IX. Louis, Fransa’da Aziz unvanı alan tek kraldır. Louis, 1239 yılında çıktığı Haçlı Seferi’nde Hz. İsa’nın dikenli tacını Bizans İmparatoru’ndan satın almıştır. Daha sonra da çarmıhın parçalarını ve çivileri de elde etmiştir. Kutsal emanetlerin toplanması için harcanan bedel, kilisenin inşası için harcanan bedelin yaklaşık 3 katıdır. (Kutsal emanetler günümüzde şehrin bir diğer ünlü kilisesi olan Notre Dame Katedrali’nde sergilenmektedir.)

Sainte  Chapelle sahip olduğu vitray pencereler ile şehrin en güzel kiliselerinden biri olarak kabul edilmektedir. 15 metre yüksekliğe ulaşan 15 vitray pencere görenleri ilk andan itibaren büyülemektedir. Vitraylarda İncil’den sahneler tasvir edilmektedir. Devrim sırasında hasar gören kilise 19.yüzyılda restore edilmiştir.

Sainte Chapelle’in Önemli Bölümleri

  • Gülpencere: 86 vitraylı panelin yer aldığı pencere 1485’te VIII. Charles tarafından yaptırılmıştır.
  • İsa’nın Çilesi Pencesi: Yapıdaki en güzel pencerelerden olan bölümde Son Yemek betimlenmektedir.
  • Kutsal Emanetler Penceresi: Çarmıh ve çivilerin kiliseye yolculuğu anlatılmaktadır.
  • Havari Heykelleri: Üst şapelin on iki sütununu süsleyen heykeller Ortaçağ ağaç oymacılığının önemli eserlerindendir.

Büyüleyici vitray pencereleri yerinde incelemek için Sainte Chapelle’i mutlaka Paris gezilecek yerler listenize ekleyin.

Sainte Chapelle interior
Sainte Chapelle, Paris

Sainte Chapelle Ziyaret Bilgileri

  • Adres: 4 blvd du Palais, 75001, Paris
  • Metro: “Cite” veya “St-Michel” metro durakları üzerinden kiliseye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Mart-Ekim 09.30-18.00, Kasım-Şubat: 09.00-17.00. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde  ziyarete kapalı.
  • Giriş Ücretleri: 8€, Conciergerie ile kombine bilet 11€
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın