Bursa gezilecek yerler Saitabat Şelalesi

Saitabat Şelalesi, Uludağ’dan gelen suların aşağı akmasıyla oluşmaktadır. Şelale bir kanyondan dökülmektedir. Köylüler tarafından Güvercinlik adıyla da anılan şelalenin aktığı kanyonda,  suyunun debisine rağmen sert kayalar yer almaktadır.

Kiremitte tereyağı ile odun ateşinde pişirilen alabalıkları oldukça meşhur olan Saitabat Şelalesi’nin çevresinde ise piknik alanları bulunmaktadır. Şelalenin çevresinde piknik alanlarının dışında et mangal lokantaları ve büfeler de yer almakta olup bu alan mesire ve dinlenme yeri olarak kullanılmaktadır.

Şelalenin yokuş aşağı akan bölümünün her iki tarafında, kır lokantalarının masaları yer almaktadır. Şelalenin huzur veren sesi, yarattığı serinlik ve çevredeki ağaçların zihin açan kokusu, ziyaretçiler için doğal terapi niteliğindedir.

Uludağ’ın eteklerinde yer alan Saitabat Şelalesi’nin aktığı kanyon ise doğa sporlarıyla uğraşanların sıklıkla tercih ettiği bir noktadır.

Saitabat Şelalesi
Saitabat Şelalesi, Bursa

Saitabat Şelalesi Ulaşım Bilgileri

Şelale, Bursa’nın Kestel ilçesinin Saitabat Köyü’nde yer almaktadır. Bursa şehir merkezinden Ankara istikametine ilerleyip yaklaşık 12 km sonra varılan çimento fabrikasının, arkasından geçen yol üzerinden devam edilerek önce Derekızık Köyü’ne sonra da Saitabat Şelalesi’ne ulaşılabilmektedir.

Ayrıca şelaleye; D/19 numaralı belediye otobüsüyle Arabayatağı İstasyonu-Saitabat güzergahı üzerinden, D/20 numaralı otobüsle ise Arabayatağı İstasyonu-Osmaniye güzergahı üzerinden ulaşmak mümkündür.

2 Yorum

  1. Çardak ve masalarda çevre açısından temiz bir ortam, wc li vb şekilde piknik yapmak istenirse evet ücretli yerlerde mevcut. Bunlardan biri Saitabat Şelale Meşeli Tepe Piknik Bahçesi dir.

  2. Merhabalar. Güzel bir gezi yazısı olmuş. Bu mekanda piknik alanları ücretli miydi acaba? Ücretli tabelasını gördüm fotolarda. Emin olmak istiyorum. Varsa bilginiz paylaşırsanız sevinirim.

    Teşekkürler

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın