Saitabat Şelalesi Bursa hakkında bilgiler

Bursa’nın Kestel İlçesi’nde yer alan Saitabat Şelalesi başta Bursa yerlileri olmak üzere çevre illerden pek çok ziyaretçi alan bir mesire yeri.

Şelale ve çevresindeki mesire alanı yemyeşil bir ormanda huzur bulmak, şelalenin soğuk sularında yürümek ve serinlemek, lezzetli bir kahvaltı veya yemek yemek isteyenlerin ya da piknikçilerin yıllardır severek gittiği bir yer.

Uludağ’ın zirvesinde eriyen karların kaynak sularıyla birleşerek döküldüğü şelalenin suları yüzyıllardır aynı yerden aktığı için döküldükten sonra suyun ilerlediği yerde bir kanyon oluşmuş.

Bu kanyon sağlı sollu etrafındaki restoranlar ve cafeler, kanyonun bitiminde doğa sporlarının yapıldığı alan ise yerlilerin Güvercinlik dediği Saitabat Şelalesi’ne ziyaretçi çeken diğer özelliklerinden.

Saitabat Şelalesi Hakkında Bilgiler

Saitabat Şelalesi hakkında bilgiler, piknik

Adını yakınındaki Saitabat Köyü’nden akan Saitabat Şelalesi aslında bir zamanlar yüksek debili, gürül gürül akan suyuyla meşhur bir yermiş. Ancak son 10 yılda suyun debisi oldukça azalmış, bunu belirtmem lazım.

Aslında tüm yıl boyunca daha zayıf akmasına rağmen özellikle yaz aylarında suyun debisi daha da düşük oluyor. Yalnız yine de şelale döküldüğü kanyon boyunca etrafına serinlik yaymaya ve yaz aylarını daha yaşanılır, daha keyifli kılmaya devam ediyor.

Burayla ilgili son yıllarda çokça yapılan şikayetlerden birisi de kalabalıklığı ve bundan dolayı ücretsiz park yeri bulma sıkıntısı. O yüzden, Saitabat Şelalesi’ne elbette istediğiniz zamanda gidebilirsiniz ancak ilkbahar ve sonbaharda daha çok keyif alacağınız kesin.

Şelale’nin döküldüğü kanyonun sonunda ise çeşitli doğa sporları yapılabiliyor. Bu açıdan bakıldığında Saitabat Şelalesi sadece dinlenmek ve yemek yemek isteyenleri değil, sporcuları da sıkça ağırlıyor.

Saitabat Şelalesi Mesire Yerinde Yapılacak Şeyler

Saitabat Şelalesi nerede nasıl gidilir

Kestel İlçesi’nin Saitabat Köyü girişinde yer alan Saitabat Şelalesi ve çevresi büyükçe bir alan olarak düşünüldüğünde burada yapılabilecek şeyler oldukça fazla.

  • Şelalenin aktığı bölümde sağlı sollu kır lokantaları bulunuyor. Ki buranın kendine özgü yemeği kiremitte tereyağı ile pişirilen alabalık. Oraya gitmişken bu yemeği mutlaka tatmanızı öneririm,
  • Bu kır lokantaları aynı zamanda kahvaltıları ile de meşhur. O yüzden isterseniz Saitabat Şelalesi’ne lezzetli bir kahvaltı için de gidebilirsiniz,
  • Köylü kadınların kurduğu Saitabat Kadınları Dayanışma Derneği’nin restoranı ise hem lezzetli yemekler yiyebileceğiniz hem de kendi ürünleri olarak organik yiyecekleri satın alabileceğiniz bir mekan,
  • Çevrede yer alan mesire alanları ise piknikçiler için ideal. Burada mangal yaparak hem kendi ziyafetinizi hazırlayabilir hem de yeşilin ve oksijenin tadını çıkarabilirsiniz,
  • Akan suda yürüyerek serinlemek de bir başka canlandırıcı aktivite,
  • Bölgede ayrıca eski usul zipline diyebileceğim halatla uçuş, atv ile ormanda safari, özellikle çocuklar için at veya midillilere binme gibi çeşitli eğlenceler

Saitabat Şelalesi’nde keyifli zaman geçirmenize yardımcı olacak aktivitelerden.

Saitabat Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Saitabat Şelalesi'ne nasıl gidilir
Saitabat Şelalesi’nin konumunu Google Maps ile açmak için tıklayın.

Yazının başında da belirttiğim gibi Saitabat Şelalesi Bursa’nın Kestel İlçesi’nde, Saitabat Köyü’nde yer alıyor.

Buraya Bursa’da Arabayatağı İstasyonu’ndan kalkan D19 ve D20 numaralı otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kendi aracınızla gitmek isterseniz de Bursa şehir merkezinden Ankara Yönüne yaklaşık 12 kilometre ilerledikten sonra çimento fabrikasının arkasındaki yoldan devam edip önce Derekızık Köyü’ne, buradan devam ederek de Saitabat Şelalesi’ne ulaşabilirsiniz. Ya da isterseniz Google Maps’e bakın, teknoloji çağındayız. Ve bu yolculuk ortalama 30-35 dakika sürecektir.

Bursa şehir merkezinde gezip görülmesi gereken tüm önemli yerlerle ilgili detaylı bilgileri Bursa gezilecek yerler, çevrede görülmesi gereken yerlerle ilgili bilgileri ise Bursa çevresinde gezilecek yerler başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

2 Yorum

  1. Çardak ve masalarda çevre açısından temiz bir ortam, wc li vb şekilde piknik yapmak istenirse evet ücretli yerlerde mevcut. Bunlardan biri Saitabat Şelale Meşeli Tepe Piknik Bahçesi dir.

  2. Merhabalar. Güzel bir gezi yazısı olmuş. Bu mekanda piknik alanları ücretli miydi acaba? Ücretli tabelasını gördüm fotolarda. Emin olmak istiyorum. Varsa bilginiz paylaşırsanız sevinirim.

    Teşekkürler

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın