Sakıp Sabancı Müzesi sergileri

Kültür ağırlıklı bir tatil için İstanbul’a gitmeyi düşünüyorsanız ticari başarılarının yanı sıra sanata olan düşkünlüğü ile tanınan Sakıp Sabancı’nın adını taşıyan müzeyi de gezi rotanıza dâhil edebilirsiniz. Üstelik Osmanlı Hat Sanatı’nın seçkin örneklerinden ve cumhuriyetin ilk dönemlerinde yaratılan tablolardan oluşan zengin koleksiyonları ile dünya çapında üne sahip Sakıp Sabancı Müzesi geziniz sırasında Ai Weiwei gibi usta sanatçıların en son çalışmalarını inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Sakıp Sabancı Müzesi Hakkında Bilgiler

Müzenin bulunduğu tarihi yapı, Mısırlı Hidiv ailesinden Prens Mehmed Ali Hasan’ın isteği doğrultusunda 1925 yılında Edouard De Nari tarafından inşa edilmiş.

Aile üyeleri tarafından uzunca bir süre yazlık konut olarak kullanılmasının ardından köşk, 1951 yılında Hacı Ömer Sabancı tarafından satın alınmış. 1966 yılında babasının ölümünün ardından Sakıp Sabancı konutu, daimi ikametgâhı olarak kullanmaya başlamış.

Sakıp Sabancı Müzesi istanbul

Yapı, halk arasından “Atlı Köşk” olarak adlandırılıyor. Köşkün bu adı almasına ön tarafına yerleştirilen iki at heykeli sebep olmuş. İlk yerleştirilen heykel, 1864’te Fransız heykeltıraş Louis Doumas tarafından yapılmış. İkincisi ise 1204 yılında Haçlılar’ın İstanbul’u yağmalarken Sultanahmet Meydanı’ndan aldıkları 4 attan birisinin kopyası.

Atlı Köşk, uzun süre Sakıp Sabancı’nın topladığı zengin hat ve resim koleksiyonuna ev sahipliği yapmış. 1998 yılında aile tarafından müzeye dönüştürülmesi için Sabancı Üniversitesi’ne bağışlanmış. Üniversite bünyesine alındıktan sonra bir galerinin eklendiği müze, 2002 yılında ziyarete açılmış.

Müzede günümüzde kalıcı ve geçici sergilerin gösteriminin dışında; konser, konferans, seminer gibi çeşitli kültürel faaliyetler düzenleniyor.

Sakıp Sabancı Müzesi nerede ve nasıl gidilir?

Sakıp Sabancı Müzesi nerede ve nasıl gidilir

Boğaziçi’nin en eski yerleşim bölgelerinden Emirgan’da yer alan müzeye ister toplu taşıma araçlarından yararlanarak isterseniz de Dentur’un uğramalı boğaz turuna katılarak rahatça ulaşabilirsiniz.

Emirgan Camisi’ne yakın konumdaki müzeye kara yolu üzerinden ulaşmak isterseniz, İETT’nin 4. Levent Metro İstasyonu’ndan, Taksim’den ve Kabataş’tan Emirgan yönüne giden otobüs seferlerini kullanabilirsiniz.

Kendi aracınızla bölgeye gelmeyi tercih ederseniz, müzenin otoparkını kullanabilirsiniz. Yalnız tesisin otoparkı sadece 30 araçla sınırlandırılmış. Eğer gittiğiniz zaman otopark dolu ise sahil yolu üzerindeki İspark alanlarına aracınızı bırakabilirsiniz.

Sakıp Sabancı Müzesi istanbul gezisi

Müzeye ulaşmanın en keyifli yöntemi ise bana göre deniz ulaşımını kullanmak. Başta da belirttiği gibi dilerseniz Dentur Avrasya’nın düzenlediği Hop On Hop Off turlara katılabilirsiniz. Böylece hem Kabataş’tan Beylerbeyi’ne kadar tarihi yapılar ve boğazın güzellikleri ile iç içe olma imkânını yakalayabilir hem de tur şirketiyle yapılan anlaşmadan yararlanıp müzeyi 15 TL tutarındaki indirimli fiyattan ziyaret edebilirsiniz.

Tura katılmak istemiyor; ancak deniz yolu ile müzeye gitmeyi tercih ediyorsanız, Emirgan İskelesi’ne uğrayan vapur ve deniz otobüsü seferlerini kullanabilirsiniz.

Sizlere bahsetmiş olduğum tüm ulaşım yöntemleri ile ilgili detaylı bilgi sakipsabancimuzesi.org/tr/sayfa/ulasim adresinde yer alıyor.

Sakıp Sabancı Müzesi’nin Bölümleri

Sakıp Sabancı Müzesi koleksyionu

Müze bünyesinde kalıcı olarak sergilenen 3 farklı koleksiyon bulunuyor. Bunlardan ilki giriş katındaki üç odada sergilenen Mobilya ve Dekoratif Eserler Koleksiyonu. Bu koleksiyon Sabancı ailesinin köşkte yaşadığı dönemde kullandığı mobilyalardan oluşuyor. Yapının dekorasyonunda kullanılan 18. ve 19. yüzyıl sanat eserlerini de bu koleksiyon dâhilinde inceleyebilirsiniz.

Müzenin ana koleksiyonu konumundaki Kitap Sanatları ve Hat Sergisi, ünlü hattatların güzel yazı örnekleri, dua kitapları, padişah tuğraları ile donanmış resmi belgeler ve Kuran nüshaları gibi çok değerli sanatlı elyazması eserleri bünyesinde barındırıyor.

Sakıp Sabancı’nın Sultan II. Mahmut’un yazdığı bir levhayı almasıyla oluşmaya başlayan bu koleksiyon, 1980’lerde satın alınan parçalarla zenginleşmiş. Yapının müze haline getirilmesinde uluslar arası çapta ilgi görmüş bu zengin koleksiyonun payı büyük.

Resim Koleksiyonu ise “Tanzimattan Cumhuriyete Türk Resmi “adıyla ziyaretçilere sunuluyordu. Ancak erken dönem Türk resminin seçkin örnekleri ile Osmanlı’nın son zamanlarında İstanbul’da bulunmuş yabancı sanatçıların eserlerinden oluşan bu koleksiyon, yeni sergi hazırlıkları nedeniyle teşhirden kaldırılmış durumda.

Yine de Raphael, Osman Hamdi Bey, Fikret Mualla gibi önemli sanatçıların eserlerini görmek isterseniz, Google Cultural Instıtute işbirliği ile hazırlanmış sanal tur uygulamasını kullanabilirsiniz.

Sakıp Sabancı Müzesi Giriş Ücreti 2017

Sakıp Sabancı Müzesi istanbul gezilecek yerler

Müzeyi salı, perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günleri 10.0018.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Kültürel tesis, çarşamba günleri ise ziyarete 10.00-20.00 arasında açık tutuluyor.

Gişelerde bilet satışı, kapanış saatlerinden 30 dakika önce sonlandırılıyor. Müze pazartesi ve dini bayramların ilk günleri ile 1 Ocak’ta ziyarete kapalı tutuluyor.

Müzeye giriş için tam bilet 30, indirimli ise 20 Türk Lirası olarak belirlenmiş. En az 10 kişi olmak şartıyla grup bileti, 25 TL’den satışa sunuluyor. İndirimli ücretten öğrenciler, öğretmenler, Müzekart+ sahipleri, SSM Dostu kart sahiplerine eşlik eden 1 refakatçi ve 60 yaş üstü ziyaretçiler yararlanabiliyor. Tesis, çarşamba günleri ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

Sakıp Sabancı Müzesi’ne kimlerin ücretsiz giriş hakkına sahip olduğunu http://www.sakipsabancimuzesi.org/tr/sayfa/muze-giris-ucretleri adresinden öğrenebilirsiniz.

Müze ve sanat galerilerinde gezmeyi seviyorsanız şehrin bu ünlü müzesini İstanbul gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın