Sakız Adası gezilecek yerler

Her geçen gün daha popüler bir istikamet haline gelen Sakız Adası gezilecek yerler açısından çok zengindir. Hatta, Yunan Adaları arasında en çok gezilecek yeri olan adalardan biridir. Sakız ağaçlarıyla ünlü olan adaya Çeşme’den kalkan hızlı feribotlarla yirmi dakikada ulaşmak mümkün. Sakız Adası’na seyahat etmeyi düşünüyorsanız sizi oldukça etkileyecek yerleri kapsayan listeme göz atabilirsiniz.

Sakız Adası Gezilecek Yerler Haritası

Sakız Adası gezilecek yerler haritası

Sakız Adası Gezilecek Yerler Listesi

Sakız Adası’nı ayrıntılı bir şekilde gezebilmek için feribotla özel aracınızı getirmeyi veya adada araba kiralamayı düşünebilirsiniz. Feribottan indiğinizde, limana yakın yerlerde birçok araba kiralama şirketi mevcut.

Listedeki yerlerden bazılarına toplu taşımayla gitmek zahmetli olabilir ama yollar düzgün olduğu için arabayla kolaylıkla ulaşım sağlanır. Ayrıca, kalış süreniz ne kadar olursa olsun liman tarafındaki hediyelik eşya dükkanlarından damla sakızı, sakız reçeli ve damla sakızlı kahve gibi yöresel ürünlerden alabilirsiniz.

1. Pirgi Köyü

Sakız Adası Pirgi Köyü

Adanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri, ilginç mimarisiyle dikkat çeken Pirgi Köyü’dür. Bu Ortaçağ köyü, 1881 depreminde bile zarar görmeden günümüze ulaşmıştır.

Siyah beyaz renkli, taş ve kemerli evleri dünyaca ünlüdür. Bu desenler boyayla değil dış yüzey kazınarak elde edilir. Köy, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Sokaklarda gezerken yerli halkı evlerinin önünde sakız ayıklarken görebilirsiniz.

2. Mesta Köyü

Sakız Adası Mesta Köyü

Sakız Adası gezilecek yerler denildiğinde Pirgi’yle birlikte en başta yer alan Mesta Köyü, dar sokakları ve kerpiç evleriyle size Ortaçağ’da yürüyormuşsunuz izlenimi verir.

Buranın ilginç bir özelliği de giriş çıkış yapmak için sadece iki kapısının olması. Labirent gibi sokaklara girdiğinizde ok işaretlerini takip ederek yönünüzü bulabilirsiniz. Günümüze hiç değişmeden gelmeyi başaran bu tarihi köy de UNESCO’nun koruması altında.

3. Anavatos Köyü

Sakız Adası Anavatos Köyü

Adanın en ilgi çekici yerlerinden biri olan Anavatos Köyü, denizden uzakta, 450 metre yükseklikte, izole olmuş bir yerleşimdir. Mimarisi Mardin evlerine benzetilebilir.

Evleri inşa edenler bölgedeki uçurumu çok iyi kullanarak coğrafyayla bütünleşen bir mimari meydana getirmişlerdir. 1822 yılından sonra terk edilen köyün viran haldeki binaları ilk bakışta ıssız görünse de manzarayla birleşince insanı kolayca etkisi altına alır.

4. Nea Moni Manastırı

Nea Moni Manastırı Sakız Adası

11. yüzyılda inşa edilmiş olan Nea Moni Manastırı, aynı zamanda adanın en önemli manastırıdır. Adanın merkezinde yer alan manastır, ormanlık bir alanda adeta gizlenmiş bir konumdadır.

Manastır ana binası, iki küçük kilisesi, keşiş barınakları ve yer altı su depolarıyla birlikte 17.000 metrekarelik geniş bir alanı kaplar. Manastır duvarlarının içinde bulunan bu yapıların büyük bölümünü gezebilirsiniz.

5. Sakız Adası Kalesi

Sakız Adası Kalesi

9. yüzyılda Bizans döneminde inşa edilen ve 15. yüzyılda onarılan Sakız Adası Kalesi de (Castle of Chios) Sakız Adası gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından.

19. yüzyılda savaş ve deprem geçiren, 20. yüzyılda da bir duvarı dalgakıran yapımında kullanılan kalenin günümüze kadar korunan en önemli yapıları Koulas (yüksek kule) ve Kria Vrusi’dir (yarı bodrum su deposu).

6. Arkeoloji Müzesi

Sakız Adası Arkeoloji Müzesi

Adanın en kapsamlı müzesi olan Arkeoloji Müzesi Chios, Fana, Dotia, Emporio, ve Aghio Galas ören yerlerinden çıkartılan, Neolitik çağdan Roma dönemine kadarki döneme ait antik eserleri barındırır.

Eski Yunan medeniyetine ve tarihi eserlere ilgiliyseniz planınıza bu müzeyi rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

7. Olimpi Köyü

Sakız Adası gezilecek yerler Olimpi Köyü

14. yüzyıldan beri yerleşimin bulunduğu Olimpi Köyü, Mesta kadar bakımlı olmasa da tarihi sevenler ve yerli halkın yaşayışını görmek isteyenler için ideal.

Sakız ağaçları yönünden zengin olan bu köyde başlıca geçim kaynağı doğal olarak sakız ve sakız ürünleridir.

8. Olimpi Mağarası

Sakız Adası Olimpi Mağarası (Olympi Cave)

1985 yılında keşfedilen ve Olimpi Köyü’ne 8 km uzaklıkta olan Olimpi Mağarası, dikit ve sarkıtlarının yanı sıra girişindeki Ege Denizi manzarasıyla da oldukça etkileyicidir. En derin yeri 52 metre olan mağarada ışık huzmelerinin meydana getirdiği renk cümbüşünü de seyredebilirsiniz.

9. Volissos Köyü

Sakız Adası gezilecek yerler Volissos Köyü

Sakız Adası’nın kuzeybatısında yer alan Volissos Köyü, rivayete göre Homeros’un doğduğu yerdir.

Adanın güneyinden farklı olarak burada zeytin ağaçları ağırlıktadır ve yerli halk geçimini büyük ölçüde zeytinyağından karşılar. Burada Bizans’tan kalma bir kule, yel değirmeni ve sarnıçlar görebilirsiniz.

10. Agia Markella Manastırı

Sakız Adası gezilecek yerler Agia Markella Manastırı

Sakız Adası gezilecek yerler arasında, Volissos Köyü yakınlarındaki Agia Markella, yani Azize Markella Manastırı da (Monastery of Agia Markella) var.

Buraya yolunuz 22 Temmuz’da düşerse hem Sakız halkının hem de Yunanistan halkının kutladığı bayrama tanık olabilirsiniz. Çakıllı ve derin Agia Markella Plajı, adanın hatırı sayılır plajlarındandır.

11. Kambos Köyü

Sakız Adası Kambos Köyü

Adı da sade anlamına gelen Kambos Köyü, güzelliğini sadeliğinden alır. Düz bir alanda narenciye bahçeleriyle çevrili olan köy, başkent Chios’a yakınlığından dolayı Sakız Adası’nda konaklamak isteyenlerin de ilk tercihleri arasındadır. 14. yüzyıldan sonra savaş ve depremlerle hasar görse de birçok bina hala ayaktadır.

12. Agio Galas Mağarası

Sakız Adası Agio Galas Mağarası

1969 yılında keşfedilen ve Neolitik çağdan kalıntılar barındıran Agio Galas Mağarası, adanın en büyük mağarasıdır ve 250 metre derinliğe kadar inmek mümkündür. Yeterli aydınlatmaya sahip olan mağarayı rahat ayakkabılarla güvenli bir şekilde gezebilirsiniz.

13. Emporio Köyü

Sakız Adası Emporio Köyü

Adanın en güneyinde yer alan Emporio Köyü, aynı zamanda küçük ama sevimli bir limandır. Bu köyün Sakız Adası gezilecek yerler arasında yer almasını sağlayansa Mavra Volia Plajı.

Siyah çakıllarıyla ünlü olan bu plaj, özellikle yaz aylarında oldukça hareketlidir ve çeşitli eğlencelere ev sahipliği yapar.

14. Karfas

Sakız Adası gezilecek yerler Karfas

Karfas Plajı, hem şehir merkezine yakınlığıyla hem de ince kumlarıyla adanın en sevilen plajlarından biridir. Sığ bir plaj olduğu için aileler de gönül rahatlığıyla tercih edebilir. Yaz aylarında oldukça hareketli olan plajda, plaj voleybolu gibi etkinlikler de düzenlenir.

15. Bizans Müzesi

19. yüzyıldan kalma, Osmanlı yapısı Mecidiye Camii’nin binasında bulunan Bizans Müzesi (Byzantine Museum of Chios), eski Hıristiyanlıktan günümüze kadar olan dönemdeki eserlere ev sahipliği yapar. Adanın tarihi hakkında bilgi edinmenin yanı sıra Mecidiye Camii’nin mimarisini görmek için de ziyaret edebilirsiniz.

Sakız Adası’nda Gezilecek Diğer Yerler

Sakız Adası gezilecek yerler listesinde adadaki en etkileyici ve en popüler 15 gezi noktası hakkında bilgi ve fotoğrafları paylaştım ama adada vaktiniz olursa planınıza ekleyebileceğiniz yerler şöyle:

 • Jüstinyen Müzesi
 • Kallimasia Köyü
 • Kardamyla Köyü
 • Sakız Limanı
 • Tıp Müzesi
 • Agia Fotini Köyü
 • Agia Irini Beach
 • Agioi Pateres (Holy Fathers)
 • Armolia Köyü
 • Bella Vista Plajı
 • Kastro
 • Komi Beach
 • Kontari Plajı
 • Korais Kütüphanesi
 • The Chios Mastic Museum

Sakız Adası’nda Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

sakiz-adasi-otel-tavsiye
4 yıldızlı Chios Chandris, Sakız Adası’nda ve şehrinde konaklama yapabileceğiniz güzel tesislerden bir tanesi.

Eğer Sakız Adası seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız otelinizi internetin en güvenilir otel rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden ayarlayabilirsiniz. Booking.com üzerinden yapacağınız rezervasyonlarda seçeceğiniz otel ve konaklama tipine göre otel ödemenizi tesise gittiğiniz zaman yapabilirsiniz.

Eğer seyahat planlarınızda değişiklik olursa da seçiminize bağlı olarak rezervasyonunuzu konaklamanıza 24 saat kalıncaya kadar iptal etme şansınız var. Sakız Adası otellerini incelemek için tıklayın.

Sakız Adası’nda konaklama konusunda genel bilgileri ve tüm otel tavsiyelerimizi Sakız Adası’nda nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Sakız Adası gezilecek yerler konusu kısaca bu şekilde. Umarım bu yazı Sakız Adası seyahatiniz öncesine sizin için faydalı bir kaynak olur. Şimdiden iyi tatiller!

Benzer içerikler:

1 Yorum

 1. Mükemmel bir ada.huzur dolu. Pyrgi ve mastika çok güzel yerler lakgada Harika. Ada Merkezi harika istediğim her şeyi büyük ana market var orada rahatça bulup çok fazla para da harcamadım. Marketin yakınında best for chios diye bir hediyelik eşya dükkanı var, sahibi marianthe tam bir Türk dostu. Türkleri ve izmiri çok seviyor. Sık sık izmire seyahat eden biri olduğu için bize karşı çok sıcak davrandı. Bir çok kaliteli hediyeyi oradan aldık. Gezin görün mükemmel yerler plajlar insanlar

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın