Sakız Adası
Sakız Adası

Karaburun Yarımadası karşısında yer alır sakız ağaçları ile çevrili sevimli mi sevimli bir ada olan Sakız Adası. Eski Yunanca adı Khios. İzmir’e çok yakın. Çeşme’den kalkan feribotlarla 45 dakika da adaya geçebilirsiniz. Sakız ağaçları, zeytin bahçeleri, baş döndüren tertemiz hava, lego gibi  birbirinden güzel cumbalı evler, sevimli kafeler, Yunan ezgilerinin yükseldiği tavernalar, Ege mutfağından seçme harika mezeler, şahane plajlar ve yüzyıllara meydan okuyan tarihi eserlerle unutamayacağınız bir tatil  yaşatır size Sakız Adası.

Hafta sonları hatta ve hatta günübirlik bile kolaylıkla kaçabileceğiniz harikulade bir ada burası. Gezi sırasında çok fazla Türk turistle karşılaşacaksınız. Bu nedenle pek yabancılık çekeceğinizi söyleyemem. Yunanlı komşularımız da çok sıcakkanlı ve misafirperver. Ege’nin göz bebeği Sakız Adası’nda gezi listenize şahane köyleri ve çarpıcı güzellikteki plajları mutlaka ekleyin. Şehir merkezi günün her saati hareketli ve renkli olsa da köyler ve plajlar aklınızı başınızdan alacak güzellikte. Konaklama kısmına gelince Sakız Adası otelleri genelde merkezde toplanmıştır ama merkezin dışında da birbirinden cici oteller, pansiyonlar bulabilirsiniz.

Sakız Adası Gezilecek Yerler
Sakız Adası Gezilecek Yerler, Pyrgi Köyü

Sakız Adası Gezilecek Yerler

Kambos: Sakız Adası’nın en çarpıcı güzellikteki yerlerinden biridir Kambos. Chora’ya 3 kilometre uzaklıkta yemyeşil bir vadidir. Bu masalsı köşe 10 kilometre genişliğinde ve 2 kilometre uzunluğunda düz bir alandır.  Rengarenk çiçek bahçeleri ve gölgeli yollar ile aklınızı başınızdan alacak güzellikte bir yer burası. Yemyeşil, heybetli ağaçların tepesinden iki – üç katlı evler yükselir. Gezi listenizde ilk sıralarda olması gereken yerlerden biridir. 

Karfas Plajı: Lego gibi evleri, cam gibi denizi, daracık sokakları ile büyüleyen Sakız Adası’nın en güzel plajlarından biridir Karfas Plajı. Merkeze 7 kilometre uzaklıktadır. Güzel kumu ve eğlenceli plaj oyunları ile dikkat çeken bir yerdir burası. Yılın yorgunluğunu atmak ve masmavi sulara kendinizi bırakmak için şahane bir yer.

Pyrgi Köyü: Dar sokakları, 13. yüzyıldan kalma kiliseleri ve sevimli evleri ile dikkat çeken Pyrgi Köyü, Sakız Adası’na 25 kilometre mesafede. Burası neredeyse inşa edildiği gibi duran yerlerden biri. Evlerin dış cepheleri geometrik şekillerdeki mozaiklerle süslenmiş ve birbirine çok yakın. Denizden uzakta, ağaçsız ve küçük bir vadide uzanmakta. Zaman kavramını unutmak ve şahane bir gezi yapmak için en doğru adreslerden biridir Pyrgi Köyü.

Mesta: Sakız Adası’nın merkezine 35 kilometre uzaklıkta bir köy – kaledir Mesta. Bizans döneminden kalma bir yerdir burası. Bu köyde yaşayan Mesta Köyü yerlileri aynı zamanda da Bizans kültürünün taşıyıcılarıdır.  Rıhtım ise köyden 4 kilometre mesafededir.

Diğer Gezilecek Yerler: İzmir – Çeşme’den baktığınızda ışıklarını görebileceğiniz Sakız Adası’nda gezilecek harika yerlerden bazıları; Vessa, Nea Moni, Anavatos, Giustiniani Sarayı, Mavra Volia, Nagos, Aghia Fotia ve Elinda.

Diğer ünlü adaları incelemek için tıklayın: Yunan Adaları

Sakız Adası gezilecek yerler
Mesta

Sakız Adası Yapılacak Şeyler

Gece Hayatı: Mykonos ya da Santorini gibi renkli, hareketli bir gece hayatı yok Sakız Adası’nda. O hayallerle gelirseniz hüsrana uğrayabilirsiniz. Ama hiç gece hayatı yok da değil. Karfas sahilinde birkaç kafe ve bar yer alıyor. Oralara uğrayıp, içkinizi yudumlayıp, Yunan müzikleri ile sabahın ilk ışıklarına dek eğlenebilirsiniz. Asıl eğlence ise Sakız Adası rıhtımında bulunan 3 – 4 kulüpte. Buralara uğramadan gecenizi noktalamayın 🙂

Tırmanış: Adanın en güzel köylerinden biri olan Anavatos Köyü’nde zevkli bir yürüyüş ve tırmanış yapabilirsiniz. Yorgunluğunuza değecek panoromik bir manzaraya sahip olan köyde harika bir gezi patikası ve dar bir boğaz yer alır. Temiz hava, eşsiz doğal güzellikler ve çarpıcı manzara karşısında mutluluktan başınız dönebilir. Demedi demeyin.

Tekne Gezisi: Sakız’a kadar gelmişken çevredeki adaları, koyları ve plajları görmeden dönmeyin. Günlük kalkan teknelerle keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Böylelikle birbirinden güzel koylarda denize girme imkanı bulabilirsiniz. Bol bol fotoğraf çekmeyi de unutmayın.

Taverna: Malum konu bir Yunan Adası olunca akla ilk gelen aktivitelerden biri taverna da sirtaki oluyor. Gerçi öyle sanıldığı gibi her tavernada yok sirtaki ama yine de araştırın, olan bir yere rezervasyon yaptırın ve izleyin. Hatta yetenekliyseniz öğrenmeye çalışın 🙂

Karfas Plajı Sakız Adası
Karfas Plajı

Sakız Adası’nda Alışveriş

Doğal güzellikleri ile dikkat çeken, tarihi değerleri ile hafızaya kazınan Sakız Adası’na gelenler mutlaka sakızdan yapılmış her türlü üründen alsınlar. Almayanları biliyorum sonradan çok ahlanıp vahlanıyor. Özellikle mis gibi kokan ve tadı damağınızda kalan ‘’sakız reçeli’’nden almakla kalmayın,  stok yapın 🙂 O derece güzel, o derece lezzetli.

Yeme – içme dışında bir şey almak istiyorsanız keten, tiril tiril elbiseler, rengarenk magnetler, şarap, ouzo, Ege’nin en güzel renklerini yansıtan takılar ve yöresel kıyafetler merkezdeki dükkan, butik ve tezgahlarda satılıyor.

Sakız Adası alışveriş

Sakız Adası’nda Ne Yenir? Ne İçilir?

Bizim Ege mutfağı ile benzerlikler gösterir Yunan mutfağı. Hatta bazı tatlar birebir aynı. Hiç yabancılık çekmeyeceğiniz, aç kalmayacağınız seçenekler var Sakız Adası’nda da. Özellikle tüm Yunan Adaları’nda olduğu gibi burada da balık çeşitleri göz dolduruyor. Hem rıhtımda, hem sokak aralarındaki restoranlarda tipik Yunan stilini sürdüren restoran, taverna ve kafeler yer alır.

Sakız Adası’na gelip, yemeden dönmeyin diyeceğimiz tatlar arasında; her biri birbirinden leziz sakız tatlıları, salata çeşitleri, ahtapot, taze balık çeşitleri, ‘’chian’’ismindeki kaşık tatlısı (elma, kiraz ve narenciyeden yapılıyor.) ve şahane mezelerden mutlaka denemelisiniz.

Sakız Adası Otelleri

En güzel Yunan Adaları arasında yer alan Sakız Adası’nda rüya gibi bir tatil yapmak isteseniz adada yer alan tesislerde konaklama yapabilirsiniz. Adada birçok kalitede otel var. Otel formatında, yıldızlı tesisler dışında Sakız Adası üzerinde yer alan pansiyonlarda da konaklama yapabilirsiniz. Otel rezervasyonunuzu internetin en popüler ve güvenilir rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden yapabilirsiniz. (Eğer Booking.com’u ilk kez kullanacaksanız site kullanımı ile ilgili tüm detayları öğrenmek için tıklayın: Booking.com’da Nasıl Rezervasyon Yapılır?)

En Popüler Sakız Adası Otelleri:

  • Grecian Castle (4 yıldızlı), Booking.com’da 601 değerlendirme sonucu 8,4 puana sahip.
  • Almyra Hotel (4 yıldızlı), Booking.com’da 131 değerlendirme sonucu 9,0 puana sahip.
  • Emporios Bay Hotel (3 yıldızlı), Booking.com’da 153 değerlendirme sonucu 9,0 puana sahip.
  • Medieval Castle (3 yıldızlı), Booking.com’da 168 değerlendirme sonucu 8,9 puana sahip.
  • Sunrise Hotel (3 yıldızlı), , Booking.com’da 134 değerlendirme sonucu 8,9 puana sahip.
  • Almiriki Hotel (3 yıldızlı), Booking.com’da 154 değerlendirme sonucu 8,7 puana sahip.
  • Argentikon Luxury Suites (5 yıldızlı), Booking.com’da 7 değerlendirme sonucu 10 puana sahip.

Sakız Adası’nda yer alan diğer otelleri incelemek isterseniz tıklayın.

Sırt çantası sırtına yapışık gezgin, klasik müzik dinleyen inekten süt içici, kısa saç kullanıcısı, etsiz çiğ köfte yiyicisi.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın