San Clemente Bazilikası Roma

San Clemente, Roma’nın ünlü kiliselerinden biridir. Kilisenin bulunduğu yer tarihi yapısı ile önemlidir. Sokak seviyesinde bir 12. yüzyıl kilisesi, onun altında bir 4. yüzyıl kilisesi, en altaysa Mithra Tapınağı da dâhil olmak üzere eski Roma yapıları yer almaktadır. Mithracılık, Roma’ya M.Ö 1. yüzyılda İran’dan gelmiş ve İmparatorluk döneminde Hristiyanlığın rakibi olmuştur.

Üstte yer alan kiliseler Kırım’a sürülen ve demire bağlanıp denize atılarak öldürülen dördüncü papa Aziz Clemens’e adanmıştır. 1857 yılında İrlandalı Dominiken Rahip Mullooly, tesadüfen alttaki kilisesi bulmuş ve enkazın boşaltılma çalışmaları başlatılmıştır.

Apsis Mozaiği, Sisinius Freskleri, Azize Catherine Şapeli, San Clemens Mucizesi Freskleri, Schola Cantorum, M.Ö 1.yüzyıldan kalma Domus ve Dosmati Süslemeli Zemin, bölgede yer alan önemli eserlerdendir.

San Clemente Bazilikası interior
San Clemente Bazilikası, Roma

San Clemente Bazilikası Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Via di San Giovanni in Laterano 108, Roma
  • Otobüs: C3, 60, 75, 81, 85, 87, 175, 673 numaralı otobüsler ile metro ile de “Colosseo” durağında inerek kiliseye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: 09.00-12.30, 15.00-18.00, Pazar sabahları kapalıdır, alt katlara giriş ücretli.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın