San Francisco civarında gezilecek yerler

Albenisini sislerin arasında parlayan kırmızı renginden alan meşhur ‘Golden Gate Bridge’ ve civarı, şehrin tepeden en güzel halini görebileceğiniz ‘Twin Peaks’ ve filmlere konu olan ünlü hapishane ‘Alcatraz’ manzaralı ‘Fisherman Wharf’ın yanı sıra sanat galerileri, şehir merkezi, yokuşları ile meşhur dünya tatlısı sokakları, renkli tramvayları, dijital dünya devlerinin merkez ofisleri ve çok daha fazlası ile San Francisco, bize göre California Eyaleti’nin en karizmatik şehirlerinden biri. Sadece merkezinde bile bir turist için sayısız cazip seçenek barından şehir hakkında detaylı bilgiyiSan Francisco Gezilecek Yerler başlıklı yazımızda bulabilirsiniz. ‘San Francisco civarında gezilecek yerler’ başlığı altında sadece San Francisco ile yetinmeyip şehrin civarında mutlaka görülmesi gereken noktalardan bahsedilecektir.

Uzun hazırlıklar, vakit–nakit dengesi ve belki daha birçok unsuru bir araya getirerek çıkılan seyahatlerin bir şehrin merkezini görmekten çok daha fazlasını hak ettiğini düşünüyoruz. Gittiğiniz bir ülkenin tek bir şehrini veya en turistik bölgelerini görmekle yetinmeyen, böyle bir seyahatten yeterince tatmin duygularla dönmeyenlerdenseniz eğer San Francisco planlarınızı uzatmakta fayda var. Çünkü şehir, California Eyaleti’nin denemeye değer doğal güzelliklerle çevrelenmiş önemli bir noktası!

San Francisco’nun Arnavutköy’ü “Sausalito’ya” Uğrayın!

Sausalito california

San Francisco civarında gezilecek yerler başlığı altında ilk sırayı şehir merkezine yarım saatlik mesafedeki ‘Sausalito’ya verebiliriz. San Francisco’nun telaşından uzak ama şehre bir o kadar da yakın, sevimli bir sahil kasabası. Gördüğünüz an İstanbul’un Bebek veya Arnavutköy semtlerine benzetmeniz mümkün.

Dingin ve rahat yaşantısı, renkli yapıları, balıkçıları ve dondurmacıları ile meşhur kasabada ‘Vista Point’ bölgesinden en güzel San Francisco manzarasını izleyebilirsiniz. Aracınız olmasa da San Francisco’dan kiralayabileceğiniz bisikletle ‘Golden Gate’den geçip kolayca kasabaya ulaşabilirsiniz. Meşhur köprüyü bisikletle geçmek de ayrıca güzel bir deneyim olacaktır.

Dünyanın En Yüksek Ağaçları İle Örülü “Muir Woods” Milli Parkını Ziyaret Edin!

Muir Wood California

San Francisco civarından gezilecek yerler başlığı altında anlatmakla bitiremeyeceğimiz ‘Pasific Coast Highway’ rotasına başlamadan önce şehrin sadece 19 km kuzeyinde yer alan ve doğa harikası milli bir orman parkı olan ‘Muir Woods’ dan bahsetmeden olmaz.

Yaşayan canlıların en uzunu unvanına sahip meşhur Kaliforniya çamları (redwood) ile kaplı orman parkı, başka bir diyarda olduğunuz hissi uyandırabilir. Farklı uzunluklardaki parkurlardan yol boyunca karşınıza çıkacak manzaralarda kaybolmak son derece keyifli. Belli noktalarda rastlayabileceğiniz, gövdelerinin yıllar içerisinde içten oyulduğu devasa ağaçlardaki yuvaları, bir noktadan sonra California’nın simgesi olan ayıların yaşam alanları, birbirinden farklı kuş türleri gezinizi merakla devam ettireceğiniz unsurlar arasında. Ayıların yaşam alanlarının herhangi bir müdahalede bulunmadan turistlere açık olan kısımdan ayrılmış olduğunu belirtelim ki ilgi çekici bulanlar hayal kırıklığına uğramasın!

Muir Stairs California

Araç ile bir noktaya kadar girilen parkın büyük bölümünü yürümek zorundasınız. Ne kadar geniş bir alana yayılmış olsa da devasa ağaçların yarattığı atmosfer ve oksijen size enerji olacaktır. Belli noktalarda orman dokusuna yakışır şekilde yerleştirilmiş küçük kafeler sayesinde temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Windows’un İlham Kaynağı Napa Vadisi’ni Mutlaka Görün

napa valley

San Francisco civarında gezilecek yerler başlığı altında bahsedilecek en önemli güzergahlardan birisi olan ‘Napa Valley’ ile birlikte şehir merkezinden biraz uzaklaşmaya başlıyoruz. Windows’un yeşil çimenler ve mavi gökyüzü olan meşhur duvar kağıdının asıl yeri olan ‘Napa Valley’, dünyaca ünlü şarap üreticilerinin şatolar veya modern yapılar içine kurulduğu bir vadi. Meşhur vadiye ulaşmak için sevimli bir şehir olan Napa’ya ulaşmak gerekiyor. Şehirden vadiye ulaşmak için ise lüks araçların özellikle yöneldiği yolu tercih etmeniz bile yeterli olacaktır. ‘Napa Valley’, eyaletin farklı birçok bölgesinden doğa ve kaliteli şarap meraklılarını bölgeye çekmeyi başarıyor. Güzelliği ve doğasıyla rotanızı unutulmaz kılacak noktalardan biri olan Napa Valley’de ünlü şarap üreticilerinin özel koleksiyonlarını ücretli veya ücretsiz olarak deneyebileceğiniz tadım aktivitelerine ve üretim aşamalarına şahit olabilirsiniz.

Eğer şarap vb. ürünler tüketmiyorsanız dünyanın tek ve en özel kampüsü olarak kabul edilen ‘The Culinary Instute of America’ aşçılık okulu, içerisinde bulunan ve öğrencilerin günlük projeleri olan ürünlerin ikram edildiği pastanedeki tasarım pasta ve yemekler, yine okul içerisinde düzenlenen küçük eğitimler size unutulmayacak bir gün yaşatacaktır.

Culinary Instute of America
Culinary Instute of America

Vadinin sonunda, üzüm bağları ortasında yer alan, alımlı kale ‘Castello di Amorosa’ görmeden dönülmeyecekler arasında. Kaleye varana kadar her bir şatoda geçirilen vakit, kaleye varılan zamanı geciktirse de iyi bir planlama yapmak gerekebilir! Yada iki gün ayırarak, vadinin dingin yaşamına plansız bir şekilde ayak uydurabilirsiniz. Belli hava şartlarında gerçekleştirilen ve gün batımında vadinin en güzel hallerine şahit olabileceğiniz balon turu denemeye kesinlikle değer!

Sıradışı Güzelliklteki “Pasific Coast Highway” Yolunu Deneyin!

Pasific Coast Highway California

En başından belirtelim ki, California’nın, belki de Amerika’nın en keyifli yolu ‘Pasific Coast Highway’ (PCH), kiralayabileceğiniz bir araba ile iki kat güzelleşecektir. San Francisco civarında gezilecek yerler başlığında yer alan rotalar için yolunuz ister istemez ‘Pasific Coast Highway’ den geçecek. Şehirler arası yolculuklarda bu güzergah gideceğiniz yere mesafeyi biraz olsun uzatacak olsa da, günün her saati karşınıza çıkacak olan manzaralar her şeye değecektir. Özellikle gün batımı saatlerinde, acele etmemenizi ve binbir şekle giren gökyüzü ile okyanus kıyısı rotanın keyfini çıkarmanızı öneririz.

Big Sur

Big Sur California

Başlangıçtan itibaren birçok kez bahsettiğimiz ve keyfini ne kadar bahsetsek de tam olarak anlatamayacağımız ‘Pacific Coast Highway’ rotasına çıkmış bulunuyoruz. Okyanus kenarından kıvrılarak giden yol üzerindeki en önemli duraklardan biri, ‘Big Sur’. Ölmeden önce görülmesi gereken yerlerden biri olarak belirtilmiş olan bölge, şanını her noktadan farklı bir görsel sunan meşhur ‘Bixby Creek Bridge’den alıyor. Yol boyunca sabırsızlıkla yaklaşmayı bekleyeceğiniz köprü ve bölgeye geldiğinizi her bir kenara park etmiş arabalardan ve fotoğraf çekmek için günlerini harcayan kalabalıktan anlayacaksınız. ‘Pasifik Okyanusu’, ‘Santa Lucia Dağları’ ve ‘Bixby Creek Köprüsü’nün oluşturduğu meşhur üçlüyü en güzel şekilde fotoğraflamak için kendinizi yerlere atacağınızdan eminiz.

Carmel By The Sea

Carmel By The Sea California

Dünyaca ünlü seyahat ve gezi dergilerinin ‘en’ ler ile nitelendirdiği ve daha adından bile huzur dolu bir his veren, Amerika’nın ‘en iyi kücük şehri’ unvanına sahip ‘Carmel By The Sea’, romantik film tadında küçük bir yerleşim yeri. Kesinlikle stil sahibi bu minik şehir, aynı zamanda California’nın okyanus kıyılarına konumlanmış en pahalı malikanelerine de ev sahipliği yapıyor. Yüksek binaların yer almadığı, ağaçlar arasında masal tadındaki dükkanlarına sadece bakarak bile vakit geçirebilirsiniz.

Carmel- By The Sea

Üzüm bağlarına ve meşhur vadilere komşu olmasından ötürü bölgede şarap çeşitliliği ve tadım aktiviteleri oldukça fazla. ‘Point Lobos’ bölgesi yürüyüş yapmaktan, sadece dolaşmaktan bile büyük keyif alacağınız bir nokta.

Kumsalları bile ödüllü olan bölgenin en ünlüsü ‘Pebble Beach’ vücudunuzda biriken tüm elektriği su ve kuma bırakabileceğiniz en güzel kumsal. Küçük bir alana kurulmuş olan Carmel’de nereye baksanız doyamayacağınız garanti ama ‘Lovers Point Park’ romantik bir filmin esas kızı/erkeği gibi hissetmenize yetecek.

California Eyaleti, popüler şehirleri kadar civarlarında bulunan küçük ama bir o kadar sevimli yerleşim yerleri ile uzaklara yol alan herkesi memnun etmeyi başarıyor. Başlı başına bir San Francisco deneyimi bile ruhunuzu doyurmaya yetecek olsa da, etrafta sizi bekleyen birbirinden farklı güzellikleri de göz ardı etmeyin.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Avatar
Gittiği bir ülkenin tek bir şehrini veya en turistik bölgelerini görmekle yetinmeyen, böyle bir seyahatten yeterince tatmin duygularla dönmeyen bu yüzden farklı, cazip, çok tüketilmemiş alternatiflerin peşinden giden, hayata dokunmaya çalışan, deneyimleyen..

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın