San Giovanni in Laterano Roma

San Giovanni in Laterano, Roma’daki en eski bazilikalardan biridir. Lateranolar, 4. yüzyıl başlarında gözden düşmüştür ve İmparator Constantinus, Roma’nın ilk Hristiyan bazilikasının yapımı için ailenin topraklarına el koymuştur. İki kez yangın geçiren kilise defalarca yenilense de orijinal biçimini korumayı başarmıştır. İç mekân en son 1646 yılında Borromini tarafından yenilenmiştir.

Kilisenin şehrin önemli dini yapılarından olmasının nedeni resmi papalık ikametgâhı olmasıdır. Papalık 1309’da Avignon’a taşınmadan önce, Laterano Sarayı resmi papalık ikametgâhıydı; 1870 yılına kadar bütün papalar bu kilisede taç giymişlerdir.

Vaftizhane ve Sütunlu Galeriler, kilisenin en önemli bölümlerindendir. Kubbeli vaftizhanenin tarihi Constantinus dönemine dayanır. M.S 432 yılında sekizgen biçimini alan yapı Hıristiyan dünyasındaki benzerleri için örnek olmuştur. Sütunlu Galeri’ler ise Vassalletto Ailesi’nin 1220 yılı civarında yaptırdığı revaklar, ikiz burma sütunları ve kakma mermer mozaikleriyle ünlüdür. Bunlar dışında, Papalık Altarı, Cappella di San Venanzio, 1730’larda Papa  XII. Clemens için yaptırılan Corsini Şapeli, VIII. Bonifatius Freskleri ve 1586 yılında Domenico Fontana tarafından eklenen Kuzey Cephesi, görülmesi gereken önemli bölümleridir.

San Giovanni in Laterano interior
San Giovanni in Laterano, Roma

San Giovanni in Laterano Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza San Giovanni in Laterano, Roma
  • Ulaşım: 81, 85, 87, 571 numaralı otobüsler, 3 numaralı tramvay ya da “San Giovanni” metro durağı ile kiliseye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Her gün 07.00-19.00, vaftizhane: 07.00-12.30, 15.00-18.30, revaklara giriş ücretli.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın