San Lazzaro degli Armeni Venedik

San Lazzaro degli Armeni, Venedik’te 18. yüzyıldan günümüze Ermeni varlığını yansıtan bir adadır. San Lazzaro degli Armeni ilk olarak 12. yüzyılda bir akıl hastanesine sonrasında ise cüzamlılar için yapılan bir hastaneye ev sahipliği yapmıştır. 18. yüzyılda Ermeni keşiş Manug di Pietro’nun buraya yerleştirilmesi ile buradaki Ermeni tarihi başlamıştır.

Adada bulunan manastırda görev yapan rahipler turlar düzenlemektedir. Turun düzenlendiği manastır aslında bir müze havasındadır. İçerisinde eski bir kütüphane, mumyalar, taht gibi değerli eşyalar görülebilir. El yazması kitaplar ise yapının en değerli parçalarındandır. Giambattista Tiepolo’nun tavan paneli de görülmelidir. Adadan hediyelik eşya satın almak istiyorsanız eski harita, Venedik kartları gibi ürünlerin satıldığı dükkanları ziyaret edebilirsiniz.

San Lazzaro degli Armeni Adası’na Ulaşım

Her gün ada ziyareti için “San Zaccaria“’dan 14:45’te (Kasım – Nisan 15:10’da) bir tekne hareket eder. Bu seyahatin bedeli 6 Euro’dur.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın