San Lorenzo Bazilikası Floransa

San Lorenzo Bazilikası, Floransa’da bulunan en ünlü bazilikalardan biridir. Floransa gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan bu yapının mimari planı Brunelleschi tarafından 15. yüzyılda yapılmıştır. Giovanni di Bicci de’Medici tarafından finanse edilerek inşa edilen kilise, ön cephesinden de anlaşılacağı üzere hiçbir zaman tamamlanamamıştır, ön cephesinde eksik tuğlalar vardır. İnşası sırasında yaşanan maddi imkansızlıklar nedeniyle bu şekilde kalmıştır.

Kilisede görülebilecek eser ve yerler arasında bronz kürsü, Donatello’nun eşyalarının konulduğu oda, Filippo Lippi’nin bildirisi, kuzey duvarda yer alan “Aziz Lawrence’sın Şehadeti” eseri, Buontalenti’nin kubbesi, Michelangelo’nun Merdivenleri, Donatello’nun Vaiz Kürsüleri vardır.

San Lorenzo Bazilikası
San Lorenzo Bazilikası, Floransa

San Lorenzo Bazilikasının yanında yer alan şapellere Medici Ailesi’nin bazı üyeleri defnedilmiştir. San Lorenzo Bazilikası’nın içinde yer alan Medici Şapeli’ne merdivenlerin yanındaki koridordan ulaşılır. Michelangelo burayı taö 14 yılda tamamlamıştır ve kişisel başyapıtlarından biri olarak değerlendirilir. Şapelin ön salonu oldukça görkemlidir. Medici Şapeli’nde Medici Ailesi üyelerinin lahitleri bulunmaktadır.

Cappella dei Principi
Medici Şapeli , San Lorenzo Bazilikası, Floransa

Kilisenin ortasında ise Cosimo’nun mezarı bulunmaktadır. Giovanni ve iki torunu da buraya defnedilmiştir. San Lorenzo Bazilikası’nın yanında Biblioteca Medicea – Laurenziana kütüphanesi bulunur ve burada Medici Ailesi’ne ait önemli evrak ve kitaplar saklanmaktadır. Bu kütüphanenin giriş kısmı halka açıktır. Fakat okuma odası ziyarete kapalı olabilir.

San Lorenzo Bazilikası Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza San Lorenzo, Firenze
  • Ulaşım: 1A, 1B veya 6 numaralı otobüslerden biriyle buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 00:00 – 17:00 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Giriş bedeli 3.5 Euro’dur.
  • Web Sitesi: http://insignebasilicasanlorenzo.wordpress.com
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın