San Marco Meydanı bilgiler

Venedik’in Kalbi: San Marco Meydanı

Venedik‘in merkezi, kalbi ve en önemli yeri San Marco Meydanı hem tarihte 1000 yılı aşkın bir süre bu konuma sahip olmuş, hem de bugün aynı önemi sürdürüyor. Napolyon’un “Avrupa’nın Salonu” olarak nitelendirdiği San Marco Meydanı tarih boyunca kentin hukuki ve yönetsel anlamda merkezi olmasının yanı sıra, kente su yoluyla ulaşım sağlandığı dönemlerde tüccarlar için Venedik’e açılan kapıymış aynı zamanda.

San Marco Meydanı aslında çoğu turist için San Marco Bazilikası ve Dükler Sarayı gibi çok önemli iki tarihi yapıya açılan yer. Ancak daha dikkatli gezginler, buranın geçmişini merak edenler, detaylarda saklanan hazinelerle ilgilenenler için San Marco Meydanı bu iki yapıdan çok daha fazlasına sahip.

Bir Venedik turu planlıyor ve bu konuda her türlü bilgiyi tek bir yerde arıyorsanız size Venedik Gezi Rehberi yazımızı okumanızı öneririm.

San Marco Meydanı Hakkında Bilgiler

Venedik tatili San Marco Meydanı

San Marco Meydanı tarihi boyunca çeşitli gösterilere, protestolara, idamlara, kutlamalara ve festivallere sahne olmuş. Bugün ise sadece turistik açıdan zengin bir koleksiyona sahip olmakla kalmıyor, Venedik’in en lüks, pahalı ve estetik otellerine, restoran ve cafelerine ev sahipliği yapıyor.

Dolayısıyla San Marco Meydanı’na uğramadığınız bir Venedik turu eksik kalır. O yüzden de bir iki cümle ile tarihinden başlayıp San Marco Meydanı’nda görebileceklerinizle yazıya devam etmek istiyorum.

San Marco Meydanı Tarihi

San Marco Meydanı hakkında bilgiler

Şehrin ilk yöneticilerinin Dükler Sarayı‘nı burada inşa etmesiyle politik anlamda önem kazanan San Marco Meydanı zamanla eklenen kiliseler, yöneticilerin konutları gibi yapılarla büyümüş, ancak büyürken her zaman şehrin merkezi olma konumunu sürdürmüş.

Haliyle bu durum bölgede çok sayıda sosyal tesis (tiyatro, restoran, han gibi) açılmasına da sebep olmuş ve San Marco Meydanı Venedik’in sadece yönetsel değil aynı zamanda sosyal anlamda da merkezi olmaya başlamış.

San Marco Meydanı Gezilecek Yerler

San Marco Meydanı ve çevresinde gezilmesi gereken yerer

Aslında zamanı kısıtlı çoğu turist San Marco Meydanı’na Dükler Sarayı ve San Marco Bazilikası‘nı ziyaret etmek için geliyor. Ancak meydan ve çevresindeki sokaklarda bu ikisi kadar ünlü olmayan, ancak en az onlar kadar değerli ve estetik pek çok yapı mevcut. Birkaç cümle ile hepsinden bahsetmek istiyorum.

Ancak öncesinde, genel olarak tüm Venedik şehrindeki gezilecek yerleri tek bir yazıda bulabileceğiniz Venedik gezilecek yerler başlıklı yazımızı okumanızı öneririm.

1. San Marco Bazilikası

Venedik gezilecek yerler San Marco Meydanı hakkında bilgiler

828 yılında Venedikli iki tüccar tarafından İskenderiye’den kaçırılan Aziz Markus’un naaşının defnedilmesi için yapılan ilk San Marco Bazilikası’nın takip eden yıllarda bir yangında harabeye dönmesi sonucu, 11. YY’da bugün gördüğümüz yapının inşa edilmesi San Marco Bazilikası tarihini oluşturuyor.

Kilise takip eden yıllarda defalarca restorasyon geçirmiş ve o zamanlar sadece resmi törenlerde kullanılıyormuş. 1807 yılında ise şehir katedrali olarak ilan edilmiş ve kendin önemli kilisesi olmuş.

San Marco Bazilikası bugün San Marco Meydanı’ndaki en önemli iki yapıdan biri. Venedik Cumhuriyeti Dönemi’nde şehir düklerinin halka takdim edildiği, kenti ziyaret eden Papaların, kralların, prenslerin karşıladığı kilise hala faal bir kilise olduğu için giriş ücreti ödenmesine de gerek yok.

Dış cephesinde 13. YY’dan kalma oymalı taçkapılar, 17. YY’da yapılmış ve İncil’den hikayelerin betimlendiği mozaikler, ana taç kapının üzerinde sergilenen Aziz Markus’un atlarının heykelleri (ki buradakiler kopya, orijinalleri bazilikanın içinde) ile ana kemerin üzerindeki 15. YY’da yapılan Aziz Markus ve Melekler heykellerini görebileceğiniz San Marco Bazilikası’nın içi açıkçası çok daha görkemli.

San Marco Meydanı iç görüntüsü

Bazilikanın içinde mutlaka bir göz atmanız gerekenler ise; Hazreti İsa, Bakire Meryem, havariler ve meleklerin betimlendiği mozaiklerle süslü Göğe Yükseliş Kubbesi, Kutsal Ruh’un bir güvercin formunda yeryüzüne inişinin betimlendiği Pentekostes Kubbesi, Vaftizci Yahya’nın yaşamını anlatan mozaiklerle süslü Vaftizhane, yaratılışın kuşlar ve balıklarla sembolize edildiği Atriyum (Giriş Holü) ve buradaki Yaratılış Kubbesi’nin mozikleri, İstanbul ve başka Doğu ülkelerinden getirilen değerli eşyaların sergilendiği Hazine Odası, Kutsal Bakire Altar‘ı, Aziz Petrus Şapeli ve Pala D’Oro altarı, Atriyum’dan (Giriş Holü’nden) yukarı çıkarak ulaşabileceğiniz ve içerisinde Ortaçağ’dan kalma resimli el yazmalarının, mozaiklerin sergilendiği ve ayrıca balkonundan San Marco Meydanı’nı seyredebileceğiniz Marciano Müzesi

  • San Marco Bazilikası hakkında detaylı bilgi ve fotoğraflar için tıklayın.

2. Dükler Sarayı

Venedik gezilecek yerler San Marco Meydanı Dükler Sarayı

San Marco Meydanı içerisindeki en önemli iki yapıdan bir diğeri de pembe Verona mermeri ile bir inci gibi işlenmiş Dükler Sarayı. Aslında Burada bu saraya sadece ismen yer vermek istiyorum. Meydandaki en önemli yapılardan biri olan bu sarayla ilgili daha detaylı bilgiyi Dükler Sarayı yazısında bulabilirsiniz.

3. Campanile Kulesi

Venedik gezi rehberi San Marco Meydanı Campanile Kulesi

Venedik’teki en yüksek yapı olan Campanile Kulesi aslında 9. YY’da bir deniz feneri olarak inşa edilmiş ve 16. YY’a kadar çeşitli değişilikler yapılmış.

Kulenin bugünkü hali ise 16. YY’da Bartolomeo Bon isimli mimar tarafından verilmiş. Ancak bugünkü hali dediğime bakmayın, o sadece şeklen bugünkü hali. Çünkü kule temelleri çöktüğü için 1902 yılında yıkılmış ve o son hali korunarak tekrar yapılmış.

Kulenin en önemli özelliği her birinin farklı bir işlevi olan 5 çanı olması. Bu çanlardan Marangona mesai saatlerinin başlama ve bitişini, Malefico infazları, Nona öğle vaktini, Mezza Terza senatörler için Dükler Sarayı’nda toplantı çağrısını ve Trottiera ise Büyük Konsey’in toplandığını haber veriyormuş.

Bugün ise bir turist olarak asansörle kulenin tepesine çıkıp benzersiz bir Venedik manzarası izleyebilirsiniz.

4. Torre dell’Orologio Kulesi

Torre dell Orologio San Marco Meydanı

San Marco Meydanı’nın bir diğer önemli kulesi de Saat Kulesi olarak da bilinen Torre dell’ Orologio. 15. YY sonlarında yapılan kule İtalyan Rönesans’ının en güzel örneklerinden. Ay ve burçlar kuşağının konumlarını da gösteren, saat başı Mori (Mağribiler) isimli iki heykelin çanlarını çaldığı bu 5 katlı kuleyi 1 saat süren turlarla gezebilirsiniz.

5. Procuratie Vecchie

San Marco Meydanı Procuratie Vecchie

1500’lü yıllarda Konsey Üyelerinin konutu olarak yapılan Procuratie Vecchie o dönemde şehrin en seçkin apartmanıymış. Ancak vekiller bir süre sonra bunun karşısına yapılan Procuratie Nuove’ye taşınmışlar ve Napolyon’un üvey oğlu Eugene Beauharnias burayı Kraliyet Sarayı olarak kullanmaya başlamış. Bugünse alt katlarında Venedik’in en ünlü cafelerinden Quadri ve Lavena var.

6. Ala Napoleonica (Correr Müzesi)

San Marco Meydanı Correr Müzesi

Eugene Beauhernias Procuratie Vecchie’de bir balo salonu olmadığı için Ala Napoleonica‘yı yaptırmış. San Marco Bazilikası‘nın tam karşısında olan bu yapı aynı zamanda Procuratie Vecchie ve Procuratie Nuove’yi birbirine bağlayan bir kanat aynı zamanda.

Ala Napoleonica bugün Correr Müzesi olarak hizmet veriyor. Correr Müzesi ise Rönesans Dönemi sanatının en güzel örneklerini bir arada bulabileceğiniz müzelerden biri.

İlk katında Venedik’in en önemli heykeltraşlarından Antonio Canova’nın neo-klasik heykelleri, ikinci katında Venedik resim sanatının -Bellini’den Pieta, Carpaccio’dan Kırmızı Başlıklı Genç Bir Adamın Portresi ve Venedikli İki Hanımefendi gibi- güzel örnekleri sergileniyor.

7. Procuratie Nuove (Arkeoloji Müzesi)

Venedik turu San Marco Meydanı Arkeoloji Müzesi

Koleksiyonundaki eserlerin büyük çoğunluğunun 1523 yılında Dük Antonio Grimani’nin oğlu Domenica Grimani tarafından bağışlandığı Arkeoloji Müzesi Procuratie Nuove’nin büyük bir kısmını kaplıyor, hatta bir bölümü de Libreria Sansoviniana’ya yayılmış. Girişi de yine kütüphane tarafından yapılan müzede  Venedik’li sanatçılara ilham veren Yunan ve Roma kalıntılarını görebilirsiniz.

8. Libreria Sansoviniana (Kütüphane)

Venedik gezisi San Marco Meydanı Libreria Sansoviniana

Yapıldığı dönemde en güzel tasarımlardan biri kabul edilen, hatta Palladio’nın “Antikçağ’dan beri inşa edilmiş en güzel yapı” olarak nitelendirdiği kütüphane binası Dükler Sarayı‘nın karşısında, Piazzetta San Marco’da yer alıyor ve Procuratie Nuove’ye komşu.

1468 yılında Kardinal Bessarion’un kitap ve el yazması metinlerini sergilemek amacıyla özel olarak Mimar Jacopo Sansovino’ya yaptırılan binanın duvarları ve tavanı ise Venedik’in önemli sanatçıları Tintoretto, Veronese, Schiavone ve çağdaşlarının eserleri ile kaplı.

Burayı sadece kitapların konulduğu bir bina olarak düşünürseniz muhtemelen keyif almazsınız, hatta belki uğramazsınız bile. Ancak o eşsiz mimarisini ve zarif süslemelerini görmek için giderseniz, göreceksiniz ki ziyaret etmiş olduğunuz çoğu müzeden bile daha etkileyici bir yer.

9. Zecca (Darphane)

Yine mimar Sansovino tarafından tasarlanarak, 1537-1545 yılları arasında yapılmış bir başka Venedik binası. 1870’de darphane olarak kullanıldığı için bu adı almış yapıda bugün Biblioteca Marciana var. Yani aslında yandaki kütüphanenin devamı ancak bu kısım turistik ziyaretlere açık değil.

10. Piazzetta San Marco (Küçük San Marco Meydanı)

San Marco Meydanı Piazzetta San Marco

San Marco Bazilikası ile lagün arasında kalan küçük alan da Piazzetta San Marco olarak biliniyor. Eskiden önemli sosyal olaylarda halkın bir araya geldiği, bazı infazların düzenlendiği meydan aslında Venedik’e sadece su yoluyla ulaşılan dönemlerde lagünden kıyıya çıkış yoluymuş aynı zamanda. Burada yer alan San Marco ve San Teodoro sütunları Venedik’in girişini simgelediği için dikkate değer.

11. Giardinetti Reali (Kraliyet Bahçeleri)

Giardinetti Reali San Marco Meydanı

19. YY başlarında yapılan Kraliyet Bahçeleri San Marco Meydanı civarındaki küçük de olsa tek yeşil alan. Dolayısıyla meydanda gezmekten yorulup biraz huzur isterseniz Zecca‘nın arkasında saklanan bu parkı değerlendirebilirsiniz.

San Marco Meydanı Nerede ve Nasıl Gidilir?

San Marco Meydanı nerede ve nasıl gidilir

Şehrin merkezi ve en önemli meydanı olması sebebiyle San Marco Meydanı Venedik’te en kolay bulunacak yerlerden biri.

Vaporetto’ya binerek San Marco, Giardinetti, Vallaresso veya San Zaccaria Durakları’nın herhangi birinde inmeniz, Doge’s Palace veya St Mark’s Basilica tabelalarını takip ederek 1-2 dakika yürümeniz yeterli.

Venedik’te konaklamak için hangi bölgelerin ne gibi özellikleri olduğunu, bütçenize ve beğenilerinize uygun bölgeleri ve otelleri görmek için Venedik’te Nerede Kalınır yazısını okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top