San Marco Meydanı Venedik

San Marco Meydanı, Venedik’in en ünlü meydanıdır. Dünyanın en güzel meydanlarından biri olarak kabul edilen bu meydanın etrafında Procuratie Nuove, Procuratie Vecchie ve Ala Napoleonica ile çevrilidir. Venedik gezilecek yerler listesinin başında yer alan bu meydanın en görkemli yapıları meydanla aynı ismi taşıyan San Marco Bazilikası ve Torre dell’orologio isimli saat kulesidir. Napolyon’un “Avrupa’nın resim odası” olarak nitelendirdiği bu meydan 500 x 1000 metre ölçülerindedir.

Venedik’in en alçak noktalarından biri olan San Marco Meydanı, Ekim – Mart aylarında acqua alta adı verilen suyun yükselmesi durumu nedeniyle ziyaret edilemeyebilir. Tarihe tanıklık eden bu alan günümüzde festivaller, konserler ve çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin dini ve politik merkezi olarak da kabul gören bu meydanda turistlere hitap eden dükkanlar, kafe ve restoranlar da bulunmaktadır. Şehrin en lüks otelleri ve moda markaları da burada bulunabilir.

San Marco Meydanı’nde Görülecek Yerler

Meydanın kuzey tarafında 12. yüzyıldan kalma Procuratie Vecchie ve 18. yüzyıldan kalma Avusturya birliklerinin mekanı Quadri Kafe; güneyinde 19. yüzyıl yazarlarının favori mekanı kafe Florian; batısında ise Ala Napoleonica ve Rönesans başyapıtlarının sergilendiği Correr Müzesi vardır. San Marco Meydanı’nında görebileceğiniz diğer yerler arasında Cumhuriyet yönetim merkezi olan Dükler Sarayı, Aziz Mark’ın Çan Kulesi, San Marco Bazilikası bulunur.

Aziz Mark’ın Çan Kulesi

99 metre yükseklikteki Aziz Mark’ın Çan Kulesi, meydanın en önemli yapılarından biri. Dilerseniz kuleye çıkarak meydan başta olmak üzere tüm Venedik’i seyredebilirsiniz.

Aziz Mark'ın Çan Kulesi Venedik
Aziz Mark’ın Çan Kulesi, San Marco Meydanı, Venedik

San Marco Bazilikası

9. yüzyılda yapılan San Marco Bazilikası şehrin en önemli yapılarından biri. “Altınların Kilisesi” olarak da bilinen yapının Ayasofya Müzesi dikkate alınarak yapıldığı biliniyor.

San Marco Bazilikası Venedik
San Marco Bazilikası, San Marco Meydanı, Venedik

Correr ve Arkeoloji Müzeleri 

San Marco Meydanı’nda şehrin ünlü müzelerinden olan Correr Müzesi ve bünyesindeki Arkeoloji Müzesi yer alıyor. Müzelerde el sanatı eserleri, resimler ve Yunan, Roma, Babil esintileri taşıyan eserler görülebilir.

Correr ve Arkeoloji Müzeleri Venedik
Correr ve Arkeoloji Müzeleri, San Marco Meydanı, Venedik

Torre dell’Orologio

Torre dell’Orologio, 15. yüzyılın sonunda Venedik’te inşa edilen bir saat kulesidir. Efsaneye göre bu kulenin yapımı 3 yıl sürmüştür ve inşasında çalışan kişilerin gözleri buna benzer bir yapı yapmamaları için oyulmuştur. Yapıldığı dönemden itibaren ara ara yenilenen bu saat kulesi son halini 2006 yılında almıştır. Saatin işleyiş ve tarihi ile ilgili bir tura katılarak kuleyi ziyaret edebilirsiniz.

Torre dell'Orologio Venedik
Torre dell’Orologio, San Marco Meydanı, Venedik

San Marco Meydanı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: San Marco, 328, Venezia
  • Ulaşım: San Marco durağından buraya ulaşabilirsiniz.
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın