San Paolo Fuori le Mura Bazilikası Roma

Roma’nın ikinci büyük kilisesi olan San Paolo Fuori le Mura (Duvarların Dışındaki Aziz Paulus) etkileyici tarihi ile dikkat çeker. Constantinus tarafından 4. yüzyılda Aziz Paulus’un gömüldüğü yere yaptırılan kilise, 846 yılında Sarazenlerce yağmalanana kadar 400 yıl boyunca Avrupa’nın en büyük kilisesi olarak anılmıştır. Günümüzdeki kilise, 1823 yılında bir yangında yıkılan 4. yüzyıl bazilikasının, aslına sadık kalınarak yapılan bir kopyasıdır. Roma şehir merkezinin biraz dışında yer alan kilisenin çifte gömme sütunları olan revakı yangından kurtulmuştur. 1214 civarında tamamlanan revaklar Roma’dakilerin en güzeli olarak kabul edilir.

Kilisenin iç görünümü de en az dışı kadar etkileyicidir.

San Paolo Fuori le Mura Bazilikası Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Via Ostiense 186, Roma
  • Otobüs: 23, 128, 170, 670, 707, 761, 769 numaralı otobüsler ile kiliseye ulaşabilirsiniz. Metro ile gitmek isterseniz “San Paolo” durağında inmeniz gerekiyor.
  • Ziyaret Bilgileri: Her gün 07.00-18.30, ücretsiz..
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın