şangay gezi rehberi

Çin’in iş ve finans başkenti de diyebileceğimiz Şangay Batı ve Uzakdoğu atmosferini aynı şehirde yaşayabileceğiniz, kozmopolit, son derece canlı ve evet biraz da zengin bir şehir. Tapınak, müze ve kolonyal dönemden kalma mahallelerde tarihi yaşayabileceğiniz gibi nehrin doğu ve batısına yayılmış olan merkezde ışıl ışıl gökdelenler, geniş caddeler ve alış veriş merkezleri arasında metropol havasını havasını da alabilirsiniz.

Şangay Gezi Rehberi

Çin ekonomisinin de önemli bir lokomotifi olan bu şehri hem tarihi hem de bugünüyle tanıtmak, ziyaret edenlerin ihtiyaç duyabileceği bilgiler vermek amacıyla hazırladığım Şangay Gezi Rehberi başlasın o zaman!

İdeal Seyahat Süresi: İş amacıyla gitmiyorsanız eğer, hem görülebilecek bütün önemli noktaları görmek hem de şehrin atmosferini yaşamak için toplamda 3-4 gün yeterli olacaktır.

Tarihi: M.Ö. 2500’lere kadar uzanan Çin tarihiyle paralel olarak Şangay da farklı Hanedanlıklar tarafından yönetildi. Komünist Devrim’den sonra cazibesini yitirse de 1990’lı yıllarda yapılan yatırımlar, şehrin finans ve ticaret merkezi olarak yeniden canlanmasının yolunu açtı. Bugün Şangay uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapan, ülke ekonomisinin can damarı modern bir şehir.

Nüfus: 2014 sayımında 24 milyon olarak belirlenmiştir ve nüfusun %90’u Çinli, geri kalanı ise diğer tüm azınlıklardır.

Coğrafya: Çin’in doğu kıyısında bulunan şehir aynı zamanda bir liman kentidir.

İklim: Nemli bir havası olan Şangay’da kış mevsimi sıcaklıklar 0-10 derece, yaz mevsimi 20-30 derece arasındadır. Kar yağışı nadiren görülür.

Din: Ülkenin çoğunluğu ateisttir.

Dil: Ülkenin her yerinde konuşulan Çince lehçesi Mandarin ve bu bölgeye özgü Shanghainese dilleri konuşulur. Çin’de genel olarak İngilizce konuşabilen Çin’li bulmak zordur.

Öte yandan Çin’de her özel ismin Çincesi de bulunur ve yerliler genellikle İngilizce isimleri bilmezler. Örneğin yolda karşılaştığınız birine “Starbucks”ı sorarsanız muhtemelen hiçbir şey anlamayacaktır çünkü Çin’de o “Şın-baa-kı” diye bilinir. Dolayısıyla Şangay’a gitmeden önce otelinizin ve ziyaret etmek istediğiniz diğer yerlerin adının Çince karakterlerle yazılı olduğu notları önceden hazırlamalısınız.

Saat Farkı: GMT +8 saat diliminde olan Şangay Türkiye’den 5 saat ileridedir.

Vize: Maalesef Çin vize koşullarını son yıllarda gittikçe zorlaştırmaktadır. Ülkeye gitmeden önce mutlaka Çin vizesi almalısınız, kapıda vize uygulanmıyor.

Para Birimi: Ren Min Bi olarak da ifade edilen, RMB simgesi ile gösterilen Çin Yuan’ıdır. Uzun yıllardır 1 USD genellikle 6,10-6,50 RMB arasında değişiyor.

Şangay’da Ulaşım

şangay gezi rehberi ulaşım

Şangay’a Ulaşım: Türk Hava Yolları’nın her gün karşılıklı direkt seferler düzenlediği Şangay’a uçuş süresi ortalama 10 saattir. Daha ucuz alternatifler için Asiana Airlines ile 1 aktarmalı uçuşlar da mevcut.

Şangay’da Ulaşım: Yürüyerek gidilebilecek mesafeler olsa da her yere yürünemeyecek kadar büyük bir şehir Şangay. Öte yandan geniş bir metro ağı, otobüs ve taksi seçenekekleriyle şehir içi ulaşım son derece ucuz ve kolay. Herhangi bir metro istasyonunda satın alabileceğiniz metro kartına (Jiaotong Card) para yükleyerek hem metroyu, otobüsü hatta bazen taksileri de kullanabilirsiniz.

16 farklı rotası bulunan metro hattı hem çok geniş bir alana yayılmış hem de İngilizce tabelalar sayesinde yön bulmanız çok kolay.

Ücretleri 1-2 Yuan arasında değişen otobüslerde ise bazen nakit ödeme yapmanız gerekebilir. Duraklardaki yazıların neredeyse tamamının Çince olması otobüs yolculuğunu zorlaştıran bir etken.

Şangay’da taksi ile bir yere gitmek güvenli ve ucuzdur, ayrıca taksilerde taksimetre de açılır. Öte yandan trafiğin yoğun olduğu akşam saatlerinde, özellikle de turist olduğunuz için size binmeden önce yüksek fiyat veren, kabul etmezseniz almayan araçlara denk gelme ihtimaliniz de yüksek.

Şangay’da taksi ile bir yere giderken, gitmek istediğiniz yerin adının Çince karakterlerle yazılı olduğu bir kart veya ekran görüntüsü almayı da unutmayın, çünkü taksi şöförleri çoğunlukla İngilizce bilmez.

Şangay’da Yeme İçme

şangay'da yeme içme restoranlar
Shanghai chow mein

Şangay Gezi Rehberi yazısının benim için en zor bölümü yeme içme. Ancak Şangay’da hiç aç da kalmadığım için sanırım yeteri kadar tavsiye verebilirim, hatta bunları madde madde anlatayım.

Öncelikle; deniz ürünleri ve her türlü et tüketiminin yaygın olduğu bir mutfak olmasından dolayı vejeteryan veya vegan siparişleri anlamlandırmakta zorlandıklarını söyleyebilirim. Bu konuda hassassanız gittiğiniz her yerde tek tek et istemediğinizi, deniz ürünü istemediğinizi belirtmelisiniz.

Peynir Çin mutfağında yeri olmayan bir yiyecek. Pizza veya diğer İtalyan yemekleri dışında görmeniz çok mümkün değil. Batı usülü kahvaltısı olan bir otelde kalmıyorsanız kahvaltıda bulmanız da zor ki bu tarz otellerde bile kahvaltıda peynir seçeneği çok az.

Dim Sum denilen, aslında birden çok yemekten küçük porsiyonların oluşturduğu yemekler bütünü çoğunlukla kahvaltıda tüketiliyor. Bizdeki meze gibi aslında. Çoğunlukla da buharda pişiriliyor.

Noodle ise Şangay’da bulabileceğiniz en yaygın ve uygun fiyatlı yemeklerin başında geliyor. Sebzeli, deniz ürünlü veya başka pek çok alternatifi de var.

Çin’de kedi, köpek gibi hayvanların etinin yendiğini duyarız hep. Ancak Şangay gibi gelişmiş şehirlerde, hatta tüm batı kıyısında görülen bir şey değildir bu. Belki şehrin gelişmemiş, dış mahallelerinde biraz tüketiliyor o kadar. Evet Çin’liler hemen her şeyi yiyorlar ancak kedi, köpek gibi hayvanları değil.

Şangay’da farklı restaurant alternatifleri de vermem gerekirse;

şangay gezi rehberi yeme içme

 • Lost Heaven: 38 Gaoyou Rd,  The Bund’da / Benim gibi Çin yemeklerini sevmeyen birine bile menüsünde uygun yiyecekler bulunan bir Çin lokantası
 • 1221 Restaurant: Yan’an Road, Puxi’de / Çin yemekleri
 • Element Fresh: Restaurant zinciri, pek çok şubesi var / Menüsünde Çin ve Batı mutfaklarından çok fazla seçenek var. Ayrıca fresh meyve sularını mutlaka denemelisiniz.
 • Da Marco: Dong Zhu’anbang Lu, Puxi’de / İtalyan.
 • Efes Restaurant: Pudong / Türk Lokantası arayanlar için.
 • Garlic Restaurant: Puxi / Türk Lokantası.

Tabii bunlar dışında Burger King, Mc Donalds, KFC ve Pizza Hut her yerde.

Şangay Gezilecek Yerler

şangay'da gezilecek yerler
Yuyuan Gardens, Shanghai

Şangay Gezi Rehberi yazısına böyle bir madde ekledim ancak bu şehirde gezilip görülebilcek çok sayıda yer var. O yüzden tüm bunları detaylı olarak Şangay Gezilecek Yerler yazısında anlatıyorum. Burada özetle diyebilirim ki;

Tarih sevenler için; The Bund ve French Concession bölgeleri ile Şangay Müzesi, Musevi Mülteciler Müzesi, Propoganda Sanatları Müzesi, Xujiahui Katedrali, Sheshan Bazilikası, Fengjing, Nanxiang ve Zhujiaiao Antik Kentleri, Jing’an, Yeşim Buda ve Longhua Tapınakları, Yu Bahçeleri

Metropol sevenler için; Dünya Finans Merkezi, The Oriental Pearl Kulesi, Şangay Sirk dünyası ve Nanjing Caddesi,

Doğal güzellikler ve yeşil sevenler için; Suzhou Bahçeleri ile Lu Xun Park burada görülebilecek en önemli noktalar.

Şangay’da gezip görülecek yerler hakkında tüm detaylı bilgileri Şangay gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Şangay’da Alışveriş

şangay'dan ne alınır alışveriş
Nanjing Road

Aslında Çin Yuan’ının dolar karşısındaki değerini koruması sebebiyle alış veriş için uygun maliyetli bir yer olmayan Şangay zengin seçenekleriyle akıl çeliyor.

Bu şehirde hem küçük hediyelik eşyalar (biblolar, buda heykelleri, porselen çay ve kahve fincanları, potlar gibi), hem hazır giyim ürünleri hem de pek çok başka ürün alabilirsiniz. Şangay Gezi Rehberi yazısı için bu alış veriş noktalarını ürün gruplarına göre sınıflandırdım.

şangay'da alışveriş

Geleneksel el sanatları ve hediyelik eşya alış verişleri için; Yuyuan Bazaar (Yu Bahçeleri’nde) ve Dongtai Road Antic Market (Puxi’de)

Kitap ve her türlü kültür ürünü alış verişi için; Fuzhou Road (Puxi’de)

Hazır giyim ve diğer tüm modern hayat alış verişi için; Nanjing Caddesi ve Sichuan Road iki önemli cadde ancak Çin’de devasa AVM’ler de var. Birkaç AVM ismi yazacağım ancak tüm markaları bulabileceğiniz geniş bir AVM olarak Pudong’daki Super Brand Mall’ı özellikle tavsiye ederim.

Caddenin hemen karşısındaki IFC Mall ise dünya klasmanında high-end markaların olduğu bir AVM. Diğerleri ise; Puxi’de Ruffles City, Cloud Nine ve SML Center.

Şangay’da nerede kalınır?

şangay gezi rehberi konaklama

Çok büyük bir şehir olması sebebiyle Şangay’da kalınacak yer bulmak da önemli bir konu. Konaklama ücretlerin 20-200 USD arasında değiştiği şehirde alternatif çok ancak görmek istediğiniz yerlere yakın da olmak isteyeceksiniz.

Şangay Gezi Rehberi yazısında bölgesel olarak birkaç tavsiye verebilirim ve bu yazacağım otellerin tamamı metroya yürüme mesafesinde. Genel bir bilgi olarak; eğer Pudong tarafında özel bir işiniz yoksa, gezilecek yerlerin daha yoğun olmasından dolayı Puxi tarafı daha uygun bir seçim olacaktır.

Puxi’de

 • Wuli Design Youth Hostel: 20 USD. Oteli incelemek için tıklayın.
 • Campanile Shanghai Bund Hotel: 80-90 USD. Oteli incelemek için tıklayın.
 • Shanghai Marriott Hotel City Center: 120-130 USD. Oteli incelemek için tıklayın.

Pudong’da

 • Jinjiang Inn Shanghai New Expo Centre: 40 USD.
 • Century Home Service Apartment: 90 USD. Oteli incelemek için tıklayın.
 • Radisson Blu Shanghai Pudong Jinqiao: 150 USD (iş seyahatleri sebebiyle sayısız defa kaldığım için bu amaçla gidenlere tavsiye ederim). Oteli incelemek için tıklayın.

Şangay’da konaklama hakkında genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizin tümünü Şangay’da nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Şangay Gezi Rehberi umarım planladığınız seyahat için faydalı olur. Yakınlarda bir planınız yoksa bile Şangay’ı gelecekte mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın