şangay gezilecek yerler

Şangay Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

25 milyona yaklaşan nüfusuyla Çin’in en büyük ve en gelişmiş şehri, aynı zamanda önemli bir dünya metropolü olan Şangay (Shanghai) zengin turistik aktivite ve gezme noktalarıyla da gezginler için unutulmaz bir seyahat noktası.

“Dong” kelimesi Çince’de “doğu”, “Xi” kelimesi ise “batı” anlamına geliyor ve bu büyük metropol içinden geçen Huangpu Nehri tarafından Pudong ve Puxi olarak ikiye ayrılıyor. Başka bir deyişle Pu Nehri’nin doğusu ve Pu Nehri’nin batısı olarak. Aslında her iki bölge de son derece gelişmiş olmakla birlikte Puxi tarafı biraz daha tarihi, geleneksel ve eski, Pudong ise şehrin en modern yüzü.

Şangay Gezilecek Yerler yazısında bu şehre 2008’den beri farklı tarihlerde yaptığım seyahatlerde ziyaret ettiğim yerler ve gördüklerimden bahsedeceğim.

Şangay Gezilecek Yerler Listesi

Şangay’da gezip görülmesi gereken yerler:

 1. The Bund
 2. Fransız Bölgesi Tianzifang
 3. Şangay Dünya Finans Merkezi
 4. Doğu’nun İncisi Kulesi
 5. Şangay Müzesi
 6. Yu Bahçeleri
 7. Nanjing Caddesi
 8. Şangay Sirk Dünyası
 9. Suzhou Bahçeleri
 10. Huangpu Nehri’nde Tekne Gezintisi
 11. Musevi Mülteciler Müzesi
 12. Propoganda Sanatları Müzesi
 13. Lu Xun Park
 14. Xujiahui Katedrali ve Sheshan Bazilikası
 15. Fengjing Antik Kenti
 16. Nanxiang Antik Kenti
 17. Zhujiaiao Antik Kenti
 18. Jing’an Tapınağı
 19. Yeşim Buda Tapınağı
 20.  Longhua Tapınağı

1. The Bund

şangay gezilecek yerler shanghai bund

Huangpu Nehri kenarındaki bu yürüyüş yolu, hatta aslında bölge, şehrin Puxi tarafında yer alıyor. Gotik, Barok, Neoklasik, Rönesans mimarilerinden etkilenmiş 52 tarihi binanın bulunduğu bölgede restaurantlar, cafe ve son derece şık barlar, gece kulüpleri ve alış veriş merkezleri yer alıyor.

Bölgedeki en ünlü binalar ise HSBC genel merkezi, Hong Kong ve Shangahi Bankaları, Peace Hotel ve Bank of China. Nehir kenarında yürüyüş yaparken aradaki caddeleri keşfederek veya nehir üzerinde tekne turu yaparak bu bölgeyi ziyaret etmeniz mümkün.

2. Fransız Bölgesi Tianzifang (French Concession)

French Concession şangay

Şangay gezilecek yerler listesinin Küçük Fransa’sı. Yine şehrin Puxi tarafında yer alan Tianzifang da 1920’lerden kalan mimarisi, her türlü sanat ürününün bulunabileceği mağazaları ve galerileri ile içinde keyifle kaybolacağınız bir bölge. Ve evet, Çince tabelalar da olmasa kendinizi Paris’de zannedebilirsiniz.

3. Şangay Dünya Finans Merkezi (Shanghai World Financial Center)

Shanghai World Financial Center

492 metre yüksekliğindeki gökdelene sadece dışarıdan bakmakla kalmayıp, 100.katındaki dünyanın en yüksek gözlem noktasından şehri kuş bakışı seyredebilirsiniz de. Burası aynı zamanda dünyanın 5. En yüksek gökdeleni.

Turistler için 3 farklı kata çıkma izni olan binada ücretler de bu katlar için farklılık göstermekle birlikte 10-20 USD arasında. Şangay’ı yukarıdan, çok yukarıdan görmek için mutlaka ziyaret etmelisiniz.

4. Doğu’nun İncisi Kulesi (The Oriental Pearl TV Tower)

Oriental Pearl Tower şangay gezilecek yerler

1991 yılında yapılan ve şehrin Pudong Bölgesi’nde hemen göze çarpan küresi ile meşhur televizyon kulesi 468 metre yüksekliği, farklı büyüklüklerde, inciyi andıran 11 küresi ve 15 gözlem noktası ile Şangay gezilecek yerler listesi içindeki en yeni yerlerden biri.

Gözlem katı ve Space City isimli yerlerin yanında restoran, alışveriş merkezi ve uzay temalı bir otel de bulunduran kule Şangay ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken duraklardan biri.

5. Şangay Müzesi (Shanghai Museum)

Shanghai Museum şangay gezilecek yerler

People Square’de bulunan Şangay Müzesi farklı kültürlere ve dönemlere ait 120.000’in üzerinde parça ile ziyaretçilere Çin tarihini yaşatıyor.

1 günde tamamını gezmenin mümkün olmadığı müzeye 2 veya 3 gün ayırabilir, ya da isterseniz sadece sizin için önemli olan kısımlarını gezebilirsiniz. Müzede bronz, seramik heykeller, yeşim taşından ürünler, Ming ve Qing Hanedanlıklarından kalma eserler ve çok zengin kaligrafi koleksiyonu görebilirsiniz.

6. Yu Bahçeleri (Yu Gardens, Yu Yuan)

şangay sangay yu gardens

Şangay gezilecek yerler listesinin benim için en güzel durağı ve birden çok defa gittim tek yeri Yu Bahçeleri. Tarihi 1559 Ming Hanedanlığı’na kadar dayanan bu eski şehir The Bund’a taksiyle 10 dakika mesafede ve böylesine kozmopolit ve modern bir şehrin içinde apayrı bir dünya.

20.000 metrekare alana yayılmış olan bölge Inner Garden ve Outer Garden olarak da ikiye ayrılıyor. Inner Garden 1700’lerde yapımına başlandığı için daha yeni. İçerisinde küçük göletler, tarihi binalar, geleneksel ürünler satan dükkanlar, pavyon ve dinlenme terasları bulunan Yu Bahçeleri’nin etrafı da hediyelik eşyalarla dolu dükkanlarla tam bir alış veriş cenneti.

7. Nanjing Caddesi (Nanjing Road)

şangay Nanjing Caddesi

Şangay’ın her yeri alış veriş cenneti olsa da bu iş için en güzel yer Nanjing Road. Küçük dükkanlardan çok büyük markaların mağazalarına kadar her seviyeden her türlü zevke uygun ürünlerin bulunabileceği bu caddede devasa alışveriş merkezleri de var.

Bunun yanında cafe ve restoranlar, sinemalar ile de bir eğlence merkezi olan cadde şehrin Yuxi bölgesinde yer alıyor.

8. Şangay Sirk Dünyası (Shanghai Circus World)

Shanghai Circus World

Bir ‘yer’den öte aktivite de olduğu için Şangay gezilecek yerler listesine alıp almamakta tereddüt ettiğim Şangay Sirk Dünyası’nda hem dans gösterileri hem de akrobatlar inanılmaz.

Ben özellikle motorsiklet showlarını çok beğenmiştim ancak burada her türlü akrobasi showunu görmeniz mümkün. Bilet fiyatları ise 25-30 USD civarındaydı.

9. Suzhou Bahçeleri (Suzhou Gardens)

Suzhou Gardens şangay'da gezilecek yerler

Aslında Şangay’ın biraz dışında olsa da Unesco Kültür Mirasları listesinde olmasından dolayı Şangay gezilecek yerler yazısında da yer vermek istedim.

1000 yıla varan tarihiyle 9 bahçenin birleşiminden olan Suzhou Bahçeleri aynı zamanda minimalist Çin felsefesinin de bir yansıması. Küçük göletler, köprüler, pavyonlar ve havuzlardan oluşan bölgede aşıklar için bir de Couple’s Retreat Garden var.

10. Huangpu Nehri’nde Tekne Gezintisi

Şehri nehirden seyretmek bambaşka bir deneyim. İsterseniz devasa gökdelenleri gün ışığında, isterseniz de gece  ışıltılar altında seyredin. Her türlü çok romantik ve inanılmaz bir deneyim.

Tur fiyatlarının 15 USD civarında olduğu tekne turu için The Bund’daki turizm bürosundan bilet alabilir veya 400-820-6928’i arayarak da rezervasyon yaptırabilirsiniz.

11. Musevi Mülteciler Müzesi (Jewesh Refugees Museum) 

Jewesh Refugees Museum şangay

İkinci Dünya Savaşı tarihine ilgi duyanlar için, savaş sırasında 20.000 kadar Musevi mülteci kabul eden Çin bu konuda son derece bilgilendirici bir müze ile de tarih dersi vermiş. Puxi Bölgesi’ndeki müzede bir sinagog da var.

12. Propoganda Sanatları Müzesi (Propoganda Poster Art Center)

Küçük bir müze olması sebebiyle en fazla 1 saatte gezebileceğiniz yerin Şangay gezilecek yerler listesinde olmasının sebebi ise içeriği.

Devrim sonrasında halkı Batı’ya karşı kışkırtmak için Komünist Parti’nin propaganda aracı olarak kullandığı broşür, poster ve karikatürlerin sergilendiği müze Puxi’de.

13. Lu Xun Park

şangay Lu Xun Park

Yine Puxi tarafındaki Lu Xun Park, Yu Bahçeleri’ne göre çok daha sakin ve sessiz. Büyük Çin’li yazar Lu Xun’a adanan park aslında Şangay’daki en eski parklardan da biri. Diğer yerler gibi çok turistik olmayan bu parkı Şangay’da biraz daha fazla zamanı olan gezginlere öneririm.

14. Xujiahui Katedrali ve Sheshan Bazilikası

xujiahui cathedral şangay

Aziz Ignatius Katedrali olarak da bilinen bu Roma Katolik Kilisesi ve Bazilika ise Şangay’da görebileceğiniz Hristiyan tarihe dair örneklerden, Şangay gezilecek yerler listesinde ise tek. Katedralin içine girip kulelerine de tırmanmanız mümkün.

15. Fengjing Antik Kenti (Fengjing Ancient Town)

Fengjing Ancient Town şangay

Şangay gezilecek yerler listesinin bu ve bundan sonraki maddelerini de şehirdeki tapınak ve antik kentler gibi tarihi eserlere ayırdım.

Ming ve King Hanedanlıkları’ndan kalma Antik Fengjing Kenti bir kanal etrafında kurulmuş ve dar sokakları, eski evleri, kanal üzerindeki köprüleriyle fotojenik bir gezi destinasyonu. Bölgeye giriş ücreti ödemeniz gerekmiyor ancak eski Çin evlerini ziyaret etmek isterseniz bir kısmı ücretli.

16. Nanxiang Antik Kenti (Nanxiang Ancient Town)

Nanxiang ancient town şangay gezilecek yerler

Yine bir kanal etrafında kurulmuş antik şehir Nanxiang. İçerisinde bir de budist tapınağı (Nanxiang Temple) olan bölgede sokaklarda hediyelik eşya alış verişi yapabilir, kanal kenarında yürüyebilirsiniz. Giriş ücreti 1 USD civarında.

17. Zhujiaiao Antik Kenti (Zhujiaiao Ancient Town)

Zhujiaiao Ancient Town şangay'da görülecek yerler

Bir kanal etrafında yer alan Zhujiaiao Antik Kenti’nde de kanal kenarında yürüş yapabilirsiniz ancak burada isterseniz tekne turu yapma imkanınız da var. Şehir Nanxiang ve Fengjing gibi fotojenik. Eski Çin evleri, köprüler ve sokaklar büyüleyici.

18. Jing’an Tapınağı (Jing’an Temple)

Jing An Tranquility Temple şangay

Şangay gezilecek yerler listesindeki en eski eserlerden biri olan Budist Jing’an Tapınağı’nın inşasının M.Ö 3 YY olduğu söyleniyor.

Burayı ilginç kılan hikaye ise; içerisinde çeşitli Buda heykellerinin (ki bir tanesi Yeşim taşından yapılmış en büyük Buda heykeli), ağaç heykellerin ve bakır zillerin olduğu tapınak aslında Şangay’a komşu olan şehir Suzhou’da yapılmış ancak 13.YY’da buraya taşınmış ve defalarca da tadilat geçirmiş.

19. Yeşim Buda Tapınağı (The Jade Buddha Temple)

jade Buddha Temple şangay gezilecek yerler

1928’de aslına uygun olarak restore edilen tapınağın orijinali 1882 yılında yapılmış. Myanmar’dan getirilen 2 devasa Sakyamuni Buda heykeline sahip olan tapınaktaki “Hall of the Kings of Heaven” Bölümü mutlaka görülmeli.

20. Longhua Tapınağı (Longhua Temple)

şangay gezilecek yerler Longhua temple

Halen Budizm ibadetleri için kullanılan bu tapınak sadece Şangay’da değil, Çin’deki en eski dini merkezlerden de biri. Ahşap ve tuğla karışımı binanın kendisi de son derece güzelken, içerisindeki heykeller, tarihi eserler de göz alıcı.

Şangay’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

şangay'da nerede kalınır

2000’li yıllarda hızlıca büyüyerek Çin‘in ticaret, finans, turizm, sanat ve kütür merkezi haline gelen Şangay’da fiyat konusunda tatilcilerin bütçesini aşmayan birbirinden seçkin konaklama mekanına yer veriliyor.

Daha çok Yangtze Nehri‘nin batı ve doğu yakasında dağılım gösteren tesislerde, üstelik nezih ve kaliteli konaklama hizmeti alabileceğinizden de emin olabilirsiniz.

The Bund

Şangay’ın en hareketli bölgesi olarak nitelendirilen The Bund, şehir ışıklandırması ile yansıyan harika manzaraları sayesinde yerli yabancı tüm turistlerin ilgisini çekiyor.

Tarihi yapılarla ve gökdelenlerle çevrili olan kesimde, şehrin muazzam silüetini gören farklı otel seçenekleri bulabilirsiniz. Tatiliniz boyunca otelinize yakın alanlarda hoş panoromik fotoğraflar çektirebilir veya sevdiklerinizle birlikte nehir turuna çıkabilirsiniz.

Nanjing

Çin’in en ünlü alışveriş caddelerinden birisini sembolize eden Nanjing caddesinde, dünyaca ünlü pek çok moda mağazası sıralanıyor. Açık hava barlarının bulunduğu ve sokak müzisyenlerinin akın ettiği meydanda, daha çok uluslararası çapta faaliyet gösteren otel tesisleri mevcut.

İstiklal Caddesi‘ni anımsatan modern bölgede, hem eşsiz konaklama deneyimi yaşayabilir hem de gezi treni ile ulaşım sağlayarak şehrin gözde turistik mekanlarını gezebilirsiniz.

French Concession

Luwan ve Xuhui semtlerinin sentezinden oluşan French Concession, Şangay’ın lüks ve seçkin yaşantıya sahip önemli noktalarından birisini işaret ediyor.

Doğu’nun Paris’i” şeklinde isimlendirilen bölge, Xintiandi, Tian Zi Fang, Huahai Road gibi ünlü yeme-içme ve eğlenme durakları ile çevrelendiği için konaklama açısından da son derece gelişmiş. Bu turistik bölgenin bir diğer avantajı ise tarihi ve kültürel mekanlara yakında konumda yer alması.

Pudong

Eski Şangay’ın karşı bölgesinde bulunan Pudong, büyük gökdelen binaları ile çevrelenmiş son derece nezih bir semt. Doğal bir seyir olanağı tanıyan modern bölge, Çin’in en büyük şaheserleri olarak ün kazanan Oriental Pearl TV Tower ve Shanghai World Financial Centre Tower gözlem kuleleri sayesinde her geçen gün popülerliğini artırıyor.

İhtişamlı yaşamın hakim olduğu caddedeki oteller, iş veya tatil amaçlı şehre gelenler tarafından yılın her dönemi rağbet görüyor. Huangpu nehrine yakın konumda konuşlanmış otellerden birisini seçebilir ve konakladığınız süre boyunca Doğu’nun İncisi Kulesi ve Şanghay Dünya Finans Merkezi gibi önemli binaları daha yakından görebilme şansı elde edebilirsiniz.

Şangay’da Konaklama Yapabileceğiniz Otel Tavsiyelerim

Modern ekonominin kalesi olarak görülen mega şehir Şangay’da dünyaca ünlü zincir otellerden küçük butik pansiyonlara kadar birçok konaklama tesisi ile karşılaşmanız mümkün oluyor. Dolayısıyla farklı konaklama mekanları arasında seçim zorluğu yaşamamak adına aşağıda sıraladığım tesisleri inceleyebilir ve ideal oteli bulma noktasında bir ön fikir edinebilirsiniz.

3★ Narada Boutique Hotel Shanghai Bund

şangay'da nerede kalınır Narada Boutique Hotel Shanghai Bund

Yu Garden’e sadece birkaç dakikalık mesafede bulunan Narada Boutique Hotel Shanghai Bund, modernize edilmiş iç mekan tasarımı ile misafirlerinin beğenisini topluyor.

Konuk yorumlarından günümüze kadar 8,7 puan kazanmış bulunan otelin bünyesinde ücretsiz WİFİ, minibar ve özel duş sistemi, havalimanı servisi ve araç kiralama gibi seçkin hizmet olanakları sunuluyor.

4★ Central Hotel Shanghai

şangay otel tavsiyeleri Central Hotel Shanghai

Şangay’da nerede kalınır sorusunu merak edenler için önerebileceğim muhteşem tesislerden birisi de Central Hotel Shanghai.

Nanjing yoluna 3 dakika uzaklıkta yer alan otel, klimalı ve ücretsiz WİFİ erişimli odalarında göz çarpan kişisel kasa, İPod yuvası ve düz ekran kablo TV gibi ekstra teknik donanımları sayesinde müşteri memnuniyetini üst noktalara taşıyor.

Fitness salonu ve batı lezzetlerinin pişirildiği lezzet dolu yemek mekanları da yine 8,5 değerlendirme sonucuna sahip bu konaklama tesisine karşı olumlu algı yaratıyor.

4★ Dorsett Shanghai

şangay otel önerileri Dorsett Shanghai

Çin kültürünün zarif işlemeleri ile dekore edilmiş olan Dorsett Shanghai otelinin konumu, kartpostal güzelliği ile etkileyen Century Park’ın doğal manzarasını görüyor.

8,1 puanı ile Pudong’un merkezinde yükselen  tesiste, konakladığınız süre boyunca Akdeniz yemeklerinin veya bölgeye özgü Çin lezzetlerinin servis edildiği yemek mekanlarından birisini seçebilirsiniz. 24 saat misafirlere hizmet veren fitness salonuna giderek, günün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.

4★ Sofitel Shanghai Hyland

şangay Sofitel Shanghai Hyland

Kentin ticari bölgesi Huangpu’da öne çıkan Sofitel Shanghai Hyland; spa alanı, fitness salonu, iş merkezi ve 4 restoran birimi ile konaklamanın ötesine geçerek adeta kompleks bir yaşam alanı vaat ediyor.

Şangay’ın hoş manzaralarını bakan ahşap mobilyalarla döşenmiş tüm odalarda yastık menüsü, kablo TV ve elektronik kasa göze çarpıyor. Ücretsiz otopark ve havaalanı transfer imkanı ise 8,4 müşteri puanına sahip bu mekanın diğer avantajları arasında.

5★ Shanghai Marriott Hotel City Centre

şangay'da nerede kalınır Shanghai Marriott Hotel City Centre

İlk bakışta bordo renk tonlarındaki ahşap bezemeleri ve nehir manzaralı pencereleri ile büyüleyen Shanghai Marriott Hotel City Centre, birinci sınıf kalitede hizmet olanaklarına sahip son derece nezih bir otel.

Halk Meydanı metro ağına yürüme mesafesinde ulaşım sağlayan mekanda spa, fitness ve kapalı havuz eklentileri dışında konsiyerj, iş ve toplantı gibi ekstra birimler faaliyet gösteriyor.

Beş yıldızlı otel konforu ve hijyeni sayesinde 10 üzerinden 9 puan almayı hak eden mekan ayrıca Japon ve Çin tatlarını misafirleri ile buluşturan yemek salonlarıyla da büyük ilgi topluyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

3 Yorum

 1. Şangay’a defalarca gelmeme rağmen o kadar çok görülmesi gereken yer varmış ki anlatım çok temiz sade ve açıklayıcı emeğinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Yarın gezilecek yerler listem oldukça kabardı.

  1. Büşra Dağdelen

   Merhaba Bora, hayallerim arasında burayı gezip görmek var ve hakkında hiçbir fikrimin olmadığı bir şehir, bu konuda bilgili biriyle konuşmaya ihtiyacım var galiba, gezip görmüş biri olarak bana bilgi verir misiniz 🙂 şimdiden teşekkür ederim

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top