Santa Croce Bazilikası hakkında bilgiler

Floransa Santa Croce Bazilikası Hakkında Bilgiler

Santa Croce Bazilikası Santa Croce Meydanı’nda yer alan dünyadaki en büyük Fransisyen Kilisesi ve adını dünyaya duyurmuş İtalyan sanatçıların da ebedi istirahatgahı aynı zamanda. Hatta bu açıdan Santa Croce Bazilikası için “Yıldızlar Geçidi” de diyebiliriz ama bu konuya yazının devamında değineceğim.

Roma Katolik Kilisesi’ne bağlı bir mezhep olan, Aziz Francis’in takipçileri de diyebileceğimiz Fransisyenler’in en önemli ibadethanesi Santa Croca Bazilikası aynı zamanda tarihi ve sanatsal öneminden dolayı da fazlasıyla turistik bir yer.

Üstelik burayı ilginç kılan detaylardan biri de İtalya’da bolca görmeye alışkın olduğumuz Rönesans stili mimarinin dışında, İtalyan Gotik stili mimarinin de en güzel örneklerinden.

Eğer buraya kadar okuduklarınız sizi Santa Croce Bazilikası turu yapmaya ikna ettiyse, detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Santa Croce Bazilikası Hakkında Bilgiler

Santa Croce Bazilikası gezi notları

Adı “Kutsal Haç” anlamına gelen, Gaddi ve Giotto’nın nefis freskleriyle, Donatello’nun ünlü Annunciation rölyefiyle süslü Santa Croce Bazilikası Floransa’da görebileceğiniz en güzel yapılardan.

Ünlü oyun yazarı Giovanni Battista Niccolini, sanatçı Michelangelo, filozof ve oyun yazarı Machiavelli, yine filozof ve bilim adamı Galieo, besteci Rossini ve yazar Dante gibi İtalyan Devleri’nin mezarlarına ya da anıt mezarlarına sahip olmasından dolayı da bir yıldızlar geçidi aynı zamanda.

Santa Croce Bazilikası’nı turistler arasında popüler yapan da aslında dini değerinden ziyade bu özelliği aslında.

Dolayısıyla Santa Croce Bazilikası gerek tarihçesi, gerek içerisinde yer alan paha biçilmez sanat eserleri ve elbette dini açıdan da önemi sebebiyle bir ziyareti hak ediyor.

Santa Croce Bazilikası Tarihi

Santa Croce Bazilikası içi

Bugün gördüğümüz Santa Croce Bazilikası’nın yapılış tarihi M.S. 1294 yılı olmasına rağmen aslında yapının tarihçesi bundan daha öncesine uzanıyor.

Floransa’ya 1200’lü yılların başında önce Aziz Francis’in müritleri yerleşmiş, ardından da azizin kendisi. Hatta bugünkü kilisenin yerinde bulunan ilk kilisenin yapımını da Aziz Francis bizzat başlatmış.

Ancak bu eski kilise 1294 yılında şehrin ünlü mimarlarından Arnoflo di Cambio’nun tasarımı olan bugünkü yapı ile değiştirilmiş. Ve 1442 yılında Papa IV. Eugene tarafından yönetilen bir ayinle ibadete açılmış.

Tabii ki Santa Croce Bazilikası yapılışı bu tarihte tamamen sonlanmamış. Ünlü kilise hem dönem dönem çeşitli restorasyonlardan geçmiş, hem de şehrin zenginlerinin kendilerine birer şapel yaptırmak istemesiyle değişik tarihlerde burada yeni şapeller dekore edilmiş. Ki bunlardan en ünlüsü ise 1445 yılında Medici Ailesi için Michelozzo tarafından yapılan Noviciate Şapeli.

Santa Croce Bazilikası yazısının bir sonraki bölümünde bahsedeceğim ve kiliseye dair en ünlü detaylardan olan mezar anıtları da buraya zaman içerisinde tek tek eklenmiş.

Önce, 1564 yılında, ünlü mimar Michelangelo’nın mezarı ve anıtları, 1642’de Galileo’nun mezarı ve anıtları ile takip eden yıllarda Machiavelli, Rossini ve Dante gibi İtalyan sanatçıların mezar anıtları bunların başında geliyor.

Santa Croce Bazilikası daha önceden bir çan kulesine sahipmiş ancak bugün gördüğümüz kule 1847 yılında Mimar Gaetano Baccani tasarımı olarak yapıya eklenmiş.

Bazilikanın mermer dış cephesi ise Mimar Nicola Matas tarafından 19. YY sonlarında restore edilmiş. Ki Matas Yahudi olmasına rağmen vasiyeti üzerine naaşı Santa Croce Bazilikası’na gömülmüş. (Farklı bir dinden olduğu için mezarı aslında kilisenin tam içinde değil, eşikte yer alıyor ancak nefis bir yazıtla mimarı onurlandırmayı ihmal etmemişler).

Santa Croce Bazilikası Bölümleri

Santa Croce Bazilikası

Santa Croce Bazilikası dışarıdan bakıldığında sade ancak nefis bir İtalyan Gotik Dönemi üsluba sahip. Yapının içerisi ise dışının sadeliği ile başlı başına bir tezat oluşturacak zenginlikte. Gelin biz burayı bölüm bölüm inceleyelim:

Santa Croce Bazilikası Çan Kulesi

Yapımı 100 yıldan fazla sürdüğü için Floransalılar’ın “Taş” lakabını taktıkları çan kulesi 78 metre yükseklikte ve 1512 yılında yıkılan çan kulesinin yerine yapılmış.

Santa Croce Bazilikası Mezar Odası

Mezar Odası dediğime bakmayın, yazının başında bahsettiğim ünlü İtalyanların mezarlarının yer aldığı bölüm değil burası.

1844 yılındaki bir selin yarattığı yıkımdan sonra keşfedilen ve Santa Croce Bazilikası’nın altında yer alan mezar odası burada daha önceden yer alan kilisenin kalıntısı aslında.

Bu bölüm 1930’lu yıllara kadar depo olarak kullanılmış ve 1934 yılında Alfredo Lensi’nin öncülüğünde aslına uygun olarak türbeye dönüştürülmüş.

Şapeller (16 Şapel)

Floransa’nın zengin ve asil ailelerinin satın alıp, tercih ettikleri bir azize adanarak dekore ettirdikleri 16 şapel Santa Croce Bazilikası içerisindeki en ilginç yerlerden. Burada hepsinden tek tek bahsedersem yazı bitmez, o yüzden birkaç örnek vereyim:

  • Floransa’ya yolu düşen pek çok önemli isme adanmış anıtları bulunan, Aziz Nicolas’ın hayatından kesitler sunan fresklerle süslü Castellani Şapeli,
  • Sanatçı Gaddi’nin eserlerinin süslediği Baroncelli Şapeli,
  • bir zamanlar Avrupa’nın en büyük ikinci bankası olan Peruzzi Bankası’nın da sahibi ailenin yaptırdığı, içerisi Giotto tarafından dekore edilen ve fresklerle süslenen Peruzzi Şapeli,
  • yine Giotto’nun Aziz Francis’in hayatını betimleyen fresklerinin süslediği Bardi Şapeli
  • ve elbette kentin tarihine adını yazdırmış Medici Ailesi’nin yaptırdığı, içerisi Michelozzo tarafından dekore edilen ve Andrea della Robbia’nın da eserleriyle zenginleştirdiği Noviciate Şapeli (Medici Şapeli).

Ek Binalar

Aslında Santa Croce Bazilikası sadece bir kiliseden oluşan bir yapı değil. Beraberinde manastır, ruhban okulu, mezarlık ve bunların avluları da yer alıyor.

Hemen yanında yer alan Santa Croce Meydanı’nın ve şehrin kalabalığına, hareketliliğine ve gürültüsüne tezat bir sakinlikte olan bu yapılar ve bahçeleri de Santa Croce Bazilikası ziyaretinde görülmesi gereken yerlerden.

Mezar ve Anıt Mezarlar

Santa Croce Bazilikası yazısının başında bu kilisenin İtalyan Devleri’nin ebedi istirahatgahı olduğunu belirtmiştim. Ki aslında kiliseyi turistler arasında bu kadar popüler yapan sebeplerden biri de bu.

İşte bu mezar ya da anıt mezarlar arasındaki en ünlüler ise:

  • 1564 yılında yapılan, etrafı Lorenzi tarafından yapılan bir resim, Cioli tarafından yapılan bir heykel ve yine Lorenzi tarafından yapılan bir anıtla çevrilmiş olan ünlü usta Michelangelo’nun mezarı,
  • Floransa’dan sürgüne gönderilen Dante’nin anıt mezarı (Dante’nin naaşı burada değil)
  • 1527 yılında vefat etmesine rağmen, kalıntıları 1787 yılında buraya taşınan Machiavelli’nin mezarı,
  • Dünyanın güneş etrafında döndüğü ve bunun gibi Hristiyan inanışa ters iddialarından dolayı kilise tarafından uzun süre lanetlenen ancak sonunda naaşı 1737 yılında Santa Croce Bazilikası’na alınan Galileo’nun mezarı.

Santa Croce Bazilikası Nerede ve Nasıl Gidilir?

Santa Croce Bazilikası harita konumu
Santa Croce Bazilikası’nın harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Santa Croce Bazilikası Floransa’nın tarihi şehir merkezinde, Santa Croce Meydanı’nda yer aldığından dolayı, eğer bu bölgede konaklıyor veya geziyorsanız yürüyerek ulaşılabilecek bir konumda.

Toplu taşımaya ihtiyaç duyanlar ise B, C, 23, 71 no’lu otobüsleri kullanabilirler.

Santa Croce Bazilikası Güncel Giriş Ücretleri

Santa Croce Bazilikası ibadet amacıyla ziyaret edilirse ücretsiz ancak turistik ziyaretler için bilet almak gerekiyor.

Bilet fiyatları yetişkinler için 8 Euro, 12-17 yaş arası çocuklar ve gençler için 6 Euro.

Eğer bazilikayı ailece ziyaret edecekseniz, ebeveynler için ücret 8 Euro olup 18 yaşından küçük çocuklar ebeveynleriyle birlikte ücretsiz içeri alınıyor.

Santa Croce Bazilikası Ziyaret Gün ve Saatleri

Santa Croce Bazilikası Pazartesi – Cumartesi arası 11:00 – 17:00 saatlerinde ziyarete açık. Pazar günleri ise 13:00 – 17:00 arasında. Yalnız kilise 17:00’de kapansa da içeriye girişler 16:00’da bitiyor.

Floransa seyahatinizde gerek duyabileceğiniz en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top