Santa Croce Bazilikası
Santa Croce Florence

Santa Croce Bazilikası, Floransa’da bulunan ünlü ve önemli bazilikalardan biridir. Floransa gezilecek yerler listemizdeki önemli dini yapılardan olan yapıda Galileo, Michelangelo, Dante, Machiavelli gibi birçok önemli kişinin anıt mezarının bulunur ve 13. yüzyılda Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilmiştir. Cambio, Duomo ve Palazzo Vecchio’yu da tasarlayan kişidir.

Bazilikanın görkemli dış kısmı 19. yüzyılda İngiliz hayırsever Francis Sloane tarafından mermer işlemeler ile yaptırılmıştır. Fransiskan mezhebi tarafından yaptırılan bu bazilika içerisinde Bardi ve Peruzzi Şapelleri bulunmaktadır. Bu şapeller Aziz Francis ve Aziz John’un tasvir edildiği freskler ile ünlüdür. Kilisenin içinde ayrıca Brunelleschi tarafından yapılan Cappella Pazzi’nın girişi vardır. Buradan bir avluya geçilir ve içerisinde sanat eserlerinin görülebileceği küçük bir müze görülebilir. Cappella Pazzi Rönesans’ın ilk ve en önemli dinsel iç mekanlarından biridir. Santa Croce Bazilikası’nda görülebilecek diğer önemli kısım ve eserlerden bazıları Gaddi’nin 1380 yılında yaptığı Kutsal Haçın hikayesini anlatan eser, müze kısmında Cimabue imzalı çarmıh ve Rönesans dönemine ait diğer önemli eserlerdir.

Piazza di Santa Croce Florence
Santa Croce Bailikası, Floransa

Santa Croce Bazilikası Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza Santa Croce, Firenze
  • Ulaşım: B, C, 23, 71 otobüslerinden biri ile buraya ulaşılabilir.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 09:30 – 17:30, Pazar 13:00 – 17:30 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 6, indirimli bilet 4 Euro’dur.
  • Web Sitesi: http://www.santacroceopera.it/it/default.aspx
Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın