Santa Maria del Mar Bazilikası

Görkemli Santa Maria del Mar Bazilikası şaşırtıcı sadeliğiyle muhtemelen Barselona’nın en iyi kilisesidir. 14. yüzyılda Mimar Berenguer de Montagut tarafından tasarlanan kilise deniz kenarında yer alır ve La Ribera’nın sakinleri tarafından inşa edilmiştir. Kilisenin 15. ve 18. yüzyıllardan kalma renkli camları meşhurdur.

Santa Maria del Mar’ın sade cephesi ince sekizgen kolonları ve dar mağrur nefleri içerideki geniş açık alanı çevreler. İspanyol İç Savaşı sırasında hazinelerin çoğu kaybolduğu için kilise şaşırtıcı derecede süsten yoksundur. Ancak mihrabın üstündeki 15.yüzyıl gemisi şehrin gemicilikteki zirvesini hatırlatmaya hizmet eder.

Gotik Katalan mimarisinin en güzel örneklerinden olan kilise, denizcilerin koruyucu azizesine adanmıştır ve Bakire’nin heykellerinden binin yakınında eski bir gemi modeli yer alır.

Santa Maria del Mar’ın yanında Fossar de les Moreres adı verilen bir anıt bulunmaktadır. Bu anıt Katalan milleti için oldukça önemlidir çünkü 1714’de Barselona yenilgisinde ölen savaşçıların bir kısmı buraya defnedilmiştir.

Santa Maria del Mar Bazilikası İç Görünüm
Santa Maria del Mar Bazilikası, Barselona

Santa Maria del Mar Bazilikası Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Plaça de Santa Maria 1, Barselona
  • Ulaşım: “Jaume I” metro durağında inerek bazilikaya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cumartesi 09.00-19.30, 16.30-20.00, Pazar 10.00-13.30, 16.30-20.00
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın