Santa Maria del Popolo Bazilikası

Roma’nın en büyük sanat hazinelerinden olan Santa Maria del Popolo, 1472 yılında Papa IV. Sixtus della Rovere tarafından yaptırılmış bir erken Rönesans kilisesidir. Piazza del Popolo Meydanı’nın kuzeyinde yer alan bu lük kiliseye birçok ünlü İtalyan usta katkıda bulunmuştur. Raphael, Caravaggio, Bernini ve Bramante bu isimlerden bazılarıdır.

Kilise ile ilgili efsaneye göre, bu bölgedeki orijinal kilise yakın bir konumda gömülü olan Roma İmparatorlarından Neron’un hayaletini kovmak için yapılmıştır. Günümüzdeki kilise ise bu kilisenin olduğu yere yapılmıştır.

Santa Maria del Popolo’da birçok ünlü ailenin şapeli vardır. Della Rovere Şapeli’nde çok güzel Pinturicchio freskleri bulunur, Cerasi Şapeli’nde ise Caravaggio’nun “Aziz Paulus’un Dine Dönüşü” ve “Aziz Petrus’un Çarmıha Gerilişi” adındaki iki başyapıtı dikkat çeker. Raffaello’nun banker Chigi için yaptığı Chigi Şapeli ise en dikkat çeken bölümdür.

Santa Maria del Popolo interior
Santa Maria del Popolo Bazilikası, Roma

Roma sanatı ve mimari ile ilgili birçok güzel örneği görebileceğiniz bu kiliseyi mutlaka Roma gezilecek yerler listenize ekleyin.

Santa Maria del Popolo Bazilikası Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza del Popolo 12, Roma
  • Ulaşım: 95, 117, 119, 490, 495, 926 numaralı otobüsler ile kiliseye ulaşabilirsiniz. En yakın metro durağı ise “Flaminio”.
  • Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cumartesi 07.30-12.00, 16.30-19.00. Pazar 08.00-13.30, 16.30-19.30. Giriş ücretsizdir.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın