Santa Maria Della Salute Bazilikası Venedik

Santa Maria della Salute, 17. yüzyılda Meryem Ana’ya ithafen yapılan Venedik’te bulunan bir kilisedir. 17. yüzyılda veba nedeniyle Venedik nüfusunun 1/3’ü bu dönemde hayatını kaybetmiştir ve Santa Maria della Salute bu nedenle “Veba Kiliseleri” olarak adlandırılan dini yerlerden biridir. Bu kilisenin yapılarak Hz. Meryem’e ithaf edilme nedeni budur. Barok mimari eseri olan kilise, Vincenzo Scamozzi tarafından yapılmıştır.

Büyük Kanal ve San Marco Bazilikası arasında bulunan Salute, 100 binden fazla sütun üstüne sekizgen şekilde yapılmıştır. Şehrin sembollerinden olan bu yapı Venedik gezilecek yerler listesinde mutlaka yer almalıdır. Bu görkemli kilisede Tiziano’nun “Kilisenin Doktorları ve Evangelistler”, “David ve Goliath, Abraham ve Isaac”, “Petecost” gibi eserleri görülmeye değer. Her yıl 21 Kasım’da (Bakire Yortusu) San Marco’dan bu kiliseye bir geçit düzenlenir.

Santa Maria Della Salute Venedik
Santa Maria Della Salute, Venedik

Santa Maria Della Salute Bazilikası Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Campo della Salute, Venezia
  • Ulaşım: Salute deniz otobüsü istasyonundan buraya gelinebilir.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri:Her gün 09:00 – 12:00, 15:00 – 17:30 arasında ziyarete açıktır.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın