Santa Maria Maggiore Bazilikası

Büyük Roma bazilikalarından biri olan Santa Maria Maggiore, farklı mimari tarzların bir arada kullanımı konusundaki en başarılı örneklerden biridir. Orijinal kilise efsaneye göre M.S 356 yılında, Esquiline Tepesi’ne yağan kardan sonra, bu tepenin doruğuna yapılmıştır.  Efsaneye göre bir gece Bakire Meryem papanın rüyasına girer ve ona yeni bir kilise inşa etmesini, yeni kilisenin inşa edileceği yeri ise yarın karla işaretleyeceğini söyler. Gerçekten de yaz günü olmasına karşın Esquiline Tepesi’ne kar yağar ve bunun üzerine papa da bu bölgeye kiliseyi yaptırır.

Günümüzdeki kilisenin nefi ve nef mozaikleri 5. yüzyıl tarihli orijinalleridir; Cosmati işçiliği, apsis mozaikleri ve Romanesk çan kulesi Ortaçağ’dan kalmadır. Santa Maria Maggiore Kilisesi Ortaçağ boyunca kapsamlı yenilemelerden geçirilmiştir. Kilisenin tavanı İspanya Kraliçesi Isabella’nın papaya hediye ettiği Yeni Dünya’dan getirilmiş altın yaldız ile kaplanmıştır.

Santa Maria Maggiore interior
Santa Maria Maggiore Bazilikası iç görünüm, Roma

Kilisenin önünde yer alan Piazza dell’Esquilino Dikilitaşı, hacılara yol göstermesi için Papa V. Sixtus tarafından dikilmiştir. Papa V. Paulus Borghese için Flaminio Ponzio tarafından yaptırılan (1611) şapel Cappella Paolina, Jacopo Torriti’nin apsisteki muhteşem mozaiklerinden olan Bakire’nin Taçlandırılması (1295), Cosmati mermer işçiliği ile yapılan Kardinal Rodriguez’in Mezarı (1299), Domenico Fontana’nın Papa V. Sixtus (1585-90) için yaptığı mezarın yer aldığı şapel, kilisede görebileceğiniz en önemli bölümlerdir.

Santa Maria Maggiore
Santa Maria Maggiore, Roma

Her yıl 5 Ağustos tarihinde bölgenin sakinleri kutlamalar için toplanır ve kilisenin kubbesini çevreleyen galeriden beyaz gül yaprakları atılarak kilisenin kuruluşu anılır.

Santa Maria Maggiore İç Görünüm 4
Santa Maria Maggiore İç Görünüm, Roma

Muhteşem dekorasyonu ile dikkat çeken Santa Maria Maggiore’yi Roma gezilecek yerler  listenize mutlaka ekleyin.

Santa Maria Maggiore Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazzi di Santa Maria Maggiore, Roma
  • Ulaşım: 70, 75, 84 numaralı otobüsler ile 5, 14 numaralı tramvay hatları ile ya da metro ile “Termini” durağı üzerinden kiliseye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Her gün 07.00-19.00

Roma Şehir Merkezi Otelleri

Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını alttaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugüne ait gecelik konaklama ücretleridir. Oteller hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için fiyat kutularına tıklayabilirsiniz. Booking.com

Roma'daki En Popüler Turlar

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın