Roma Santa Maria Maggiore Bazilikası hakkında bilgiler

Roma’daki 4 büyük bazilikadan biri olan Santa Maria Maggiore Bazilikası bu kentteki diğer turistik yerlere göre adı daha az duyulan ancak tarihi ve sanatsal değeri hepsi ile yarışacak derecede zengin bir kilise.

Esquiline Tepesi’nde yer alan bazilika İtalya sınırları içerisinde yer almasına rağmen tamamen Vatikan Devleti’ne ait bir yapı ayrıca.

Yüzyıllar boyunca Saint Mary of the Snow, Santa Maria Liberiana ve St Mary of the Nativity gibi farklı isimlerle de anılan Papalık’ın en büyük ve önemli bazilikalarından biri olan Santa Maria Maggiore gerek farklı dönemlerin farklı mimari etkilerini taşıyan binası, gerekse içerisindeki freskler, heykeller ve mozaikleri ile ziyaretçileri tarihte keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

Santa Maria Maggiore Bazilikası Hakkında Bilgiler

Santa Maria Maggiore Bazilikası tavanı Roma

MS 5. YY’da yapılmasından dolayı Erken Dönem Hristiyan ve Gotik mimari üsluplarının daha sonraki restorasyonlar sayesinde Rönesans ve ondan sonra da Barok üslubu ile harmanlanmasının zevkli bir örneği aslında Santa Maria Maggiore Bazilikası.

Örneğin çan kulesi, mozaikler ve mermer zeminler antik dönemden kalma iken ön cephe süslemeleri ve iç dekorasyonun büyük kısmı 18. YY ve sonrasına ait.

Tavan süslemeleri Rönesans Dönemi’nin nefis bir örneği iken kubbe ve şapeller Barok Dönem üslubunda. Ki ziyaretiniz sırasında biraz dikkatli bakarsanız bu farklılıkları da, nasıl birbiriyle uyum içerisinde olduğunu da görebilirsiniz.

Bu önemli bazilikanın ne zaman ve nasıl yapıldığına, başından neler geçtiğine bakacak olursak da…

Santa Maria Maggiore Bazilikası Tarihi

Roma gezisi Santa Maria Maggiore Bazilikası

MS 422 – 432 yılları arasında Papa I. Celestine Dönemi’nde yapılan Santa Maria Maggiore Bazilikası Roma’da Bakire Meryem’a adanan ilk kiliselerden biri.

Aslında kilisenin tarihçesi söz konusu olduğunda Papa’nın bir gece rüyasında Bakire Meryem’i gördüğü, Meryem’in Papa’dan kar yağdırarak işaretleyeceği yere bir kilise yaptırmasını istediği ve ertesi gün olan 5 Ağustos’da Esquiline Tepesi’ne gerçekten de kar yağdığı ve böylece Santa Maria Maggiore Bazilikası’nın burada inşa edildiği efsanesi anlatılıyor.

Ancak bu romantik hikaye Santa Maria Maggiore Bazilikası değil, ondan önce aynı yerde yapılan bir Pagan Tapınağı ile ilgili.

MS 5.YY’da yapılan, sonrasında sık sık restorasyon geçiren Santa Maria Maggiore Kilisesi bugün Vatikan’ın Roma’daki en önemli dini merkezlerinden biri.

Santa Maria Maggiore Bazilikası Bölümleri

Roma Santa Maria Maggiore Bazilikası iç görünüm

Santa Maria Maggiore Bazilikası dışarıdan da içeriden de bakıldığında sanatsal açıdan fazlasıyla zengin bir kilise.

Ferdinand Fuga tarafından 1741 yılında yapılan ön cephe alt katta 5, üst katta 3 kemerli girişi ile dikkat çekiyor. Burada yer alan mozaiklerde bazilikanın yeri ile ilgili efsane, yaz günü yağan kar gibi çeşitli betimlemeler yer alıyor.

Yine bu cephede yer alan ve kutsal Papalar’ın temsil edildiği heykeller de gözden kaçmayacak güzellikte. Bazilika’nın önündeki meydanda yer alan dikilitaş ise Papa V. Sixtus’un hacılara yol göstermesi amacıyla diktirdiği bir tarihi eser.

Roma Santa Maria Maggiore Bazilikası freskleri

Santa Maria Maggiore Bazilikası içeride de iki sıra sütunlarla bir ana salon ve iki yan koridora ayrılmış yapıda. Öncelikle ana salondaki mozaikler ve 5. YY’dan kalma zafer takı dikkatinizi çekecektir.

Ardından ilginizi Scoto Paparone isimli şövalyenin hediyesi olan zemin döşemeleri ile bir başka hediye olan altın tavan kaplamaları çeker.

Borghese Şapeli, Sistine Şapeli (Vatikan’daki değil), Cesi Şapeli ve Saint Michael Şapeli, bazilikanın ana altarı, Sacra Culla kalıntıları ve vaftizhane, pencerelerin altında yer alan ve Eski Ahit’ten öykülerin resmedildiği mozaikler de burada görebileceğiniz, sanatsal ve tarihi değeri yüksek eserler arasında.

Santa Maria Maggiore Bazilikası Nerede? Nasıl Gidilir?

Santa Maria Maggiore Bazilikası nerede ve nasıl gidilir
Santa Maria Maggiore Bazilikası’nın harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Santa Maria Maggiore Meydanı’nda yer alan bazilikaya otobüsle, metroyla ve yürüyerek ulaşım mümkün.

Termini Tren İstasyonu ve Kolezyum Santa Maria Maggiore Bazilikası’na en yakın turistik noktalar ve buralardan 5-15 dakikalık bir yürüyüş yeterli olacaktır.

Otobüs tercih edenlerse 16, 70, 71 ve 714 no’lu otobüslere binebilirler.

Metro tercih ederseniz de hem A hem de B hattında Termini İstasyonu’nda inerek bazilikaya ulaşabilirsiniz.

Santa Maria Maggiore Bazilikası Güncel Giriş Ücretleri

Aktif bir ibadethane olduğu için Santa Maria Maggiore Bazilikası girişi ücretsizdir.

Santa Maria Maggiore Bazilikası Ziyaret Gün ve Saatleri

Bazilika 07:00 – 18:30 saatleri arasında ziyarete açık.

Roma seyahatinizde gerek duyabileceğiniz en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın