Santa Maria Novella Florence

Santa Maria Novella Bazilikası, Floransa’da bulunan ünlü bazilikalardan biridir. 13. yüzyılda Dominikliler tarafından yapılan bazilikanın dış kısmı 15. yüzyılda yenilenmiştir. Yapılan yenileme çalışmaları sırasında sütunların olduğu kısım genişletilmiş ve sunak kısmı alçaltılmıştır. Floransa gezilecek yerler listemizdeki en güzel dini yapılardan olan yapı sahip olduğu süsleme ve dekorasyon çalışmaları ile dikkat çeker.

Masaccio’nun fresk çalışmalarından “Üçleme”, Ucello’nun “Yeşil Revak”, I. Cosimo’nun karısı ve nedimelerinin kurtuluşu ile lanetlenmesinin betimlendiği İspanyol Şapeli’ndeki freskler, Filippo Strozzi Şapeli’ndeki Drusiana’yı hayata döndüren Aziz Yahya ve ejderhayı öldüren Aziz Filippo freski, Tornabuoni Şapeli’ndeki Ghirlandaio’nun “Vaftizci Yahya’nın Yaşamı” freski bazilikada yer alan başyapıtlardır.

Santa Maria Novella Bazilikası Floransa
Santa Maria Novella Bazilikası, Floransa

Bazilikanın manastır kısmı 13. yüzyılda eski bir kilisenin yakınında inşa edilmiştir. Manastırın Roma tarzı dış kısmı mimar Fra Iacopo Talenti da Nipozzano tarafından tamamlanmıştır. Üst kısmıysa 15. yüzyılda Leon Battista Alberti tarafından yapılmıştır.

Santa Maria Novella Bazilikası Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza Santa Maria Novella Bazilikası, Firenze
  • Ulaşım: A, 11, 36, 37 veya 68 numaralı otobüslerden biriyle buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi – Cuma 09:00 – 17:30, Cumartesi ve dini tatiller öncesi 09:00 – 17:00  arasında ziyaret edilebilir. Bilet satışı kapanıştan 45 dakika önce bitmektedir.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 5, indirimli bilet 3.5 Euro’dur.
  • Web Sitesi: http://www.chiesasantamarianovella.it/en
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın