Santa Maria Sopra Minerva Bazilikası

Santa Maria Sopra Minerva, sahip olduğu sıradan beyaz taşlı bir cephe ile dışarıdan çok dikkat çekici bir yer olmasa da muhteşem iç dekorasyonu ile Roma’daki tek Gotik kilisedir. 13. yüzyıl tarihli yapı şehrin ünlü simgelerinden Panteon’un hemen yakınında yer almaktadır. Minerva Tapınağı’na ait olduğu düşünülen yıkıntıların üzerine kurulan T biçimindeki tonozlu bina, anılmak isteyen sanat hamilerince gösterişli şapeller ve sanat eserleriyle dekore edilmiştir. Kiliseyi 13. Yüzyılda yapan Dominik rahiplerinden dolayı burası büyük bir prestij kazanmıştır. Kilise sahip olduğu muhteşem dekorasyonunun yanı sıra içinde yer alan mezarları ile de ünlüdür. Dört papa ve İtalya’nın koruyucu azizesi St. Catherine of Siena buraya gömülmüştür.

Santa Maria Sopra Minerva’nın sağ bölümünde yer alan Carafa Şapeli Roma’nın en büyük Rönesans hazinelerinden biridir. Tavandaki ve duvardaki renkli freskler ise Filippino Lippi tarafından 1490 yılı civarında boyanmıştır. Kilisedeki bir diğer dikkat çekici eser Michelangelo’nun “Yükselen İsa (1514-21)” eseridir. Sanatçının eserinde kurtarıcının beklenmedik bir şekilde çıplak olması, Kilise’nin yaldızlı bir örtü betimi gereksinimine yol açmıştır.

Santa Maria Sopra Minerva interior
Santa Maria Sopra Minerva Bazilikası, Roma

Santa Maria Sopra Minerva Bazilikası Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Piazza della Minerva, Roma
  • Ulaşım: C3, 40, 46, 62, 63, 64, 7, Roma0, 81, 87, 116, 119, 492, 628 numaralı otobüsler ya da 8 numaralı tramvay ile kiliseye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cumartesi 07.10-19.00, Pazar 08.00-12.00, 14.00-19.00, Giriş ücretsizdir.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın