Santa Prassede Kilisesi Roma

Santa Prassede, Roma’nın az bilinen ama önemli kiliselerinden biridir. Şehrin en önemli dini yapılarından Santa Maria Maggiore’nin hemen arka kısmında yer alan kilise genellikle turistlerin ziyaret etmeden atladığı yerlerden biri olsa da ziyaretçilerine Ortaçağ sanatı ve mimarisinden oluşan güzel bir görsel şölen sunar.

Günümüzdeki yapı 2. yüzyıldan kalma mevcut şapelin yerine Papa II. Paschalis tarafından M.S 820 yılında yapılmıştır. Kilisenin üç nefi granit sütun dizileriyle bölünmüştür. Orta nefte, efsaneye göre Azize Prassede’nin 2000 şehidin kalıntılarını gömdüğü kuyuyu örten yuvarlak taş bulunur. Kilisenin Bizanslı sanatçılar tarafından süslenen mozaikleri görülmeye değerdir.

Santa Prassede Roma interior
Santa Prassede Kilisesi, Roma

Santa Prassede Kilisesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Via Santa Prassede 9A, Roma
  • Ulaşım: 70, 75, 84 numaralı otobüsler, 5 ,14 numaralı tramvay hattı ya da metro ile “Vittorio Emanuele” durağında inerek bazilikaya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Her gün 07.30-12.00, 16.00-18.30
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın