santorini gezilecek yerler

Romantik bir yaz tatili için Ege Denizi’nde akla gelen ilk destinasyonlardan birisi olan Santorini gezilecek yerler olarak plajların dışında antik kentler ve Osmanlı, Venedik gibi denizcilikte ilerlemiş medeniyetlerin arkalarında bıraktıkları tarihi yapıları tatilcilere sunuyor. Üstelik adadaki gezilecek alanlar sadece bunlarla sınırlı değil.

Başlı başına bir doğa harikası olan kalderanın çevresi, kültürel açıdan zenginlikleri sayesinde görülmeye değer hale gelen yerleşimlerle dolu.

Santorini Gezilecek Yerler Listesi

Kapı vizesi uygulaması sayesinde kolayca seyahat edebileceğiniz Santorini’de toplu ulaşım, otobüslerle sağlanıyor. Güzergâhı kısıtlı olan bu seçenek dışında araç kiralayarak, istediğiniz zaman istediğiniz yere ulaşabilirsiniz.

Bu arada Santorini’de konaklama konusunda genel bilgileri ve her bütçeye hitap edecek otel tavsiyelerimizi Santorini’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

1. Oia

santorini gezilecek yerler Oia

Mavi çatılı kiliseleri, bembeyaz badanalı evleri ve muhteşem manzarasıyla Oia’yı, Santorini gezilecek yerler listenizde ilk sıraya koymanızı öneriyorum. Adanın kuzeyinde yer alan köy, kalderanın hemen dibinde olduğu için özellikle günbatımında ziyaretçilerine muhteşem bir manzara sunuyor.

Yerel halkın “Apanomerites”olarak da adlandırdığı yerleşim bölgesinin dik yokuşlarının her köşesi, fotoğraf çekmeyi seven gezginleri hoşlarına gidecek farklı bir atmosferi barındırıyor. Yüzmek ve güneşlenmek istiyorsanız, köyün hemen aşağısındaki Armeni ve Ammoudi plajlarını tercih edebilirsiniz.

2. Fira

santorini gezilecek yerler Fira

Ticaret, turizm ve kültürel alanlarda adanın merkezi sayılan Fira, kalderanın batı yamacında kurulmuş. Mimari açıdan Oia ile benzer yapıdaki yerleşimin içerisinde kültürel tesisler ile çok sayıda otel, restoran, bar faaliyet gösteriyor.

Adını adanın antik zamanlardaki isminden alan köyün merkezindeki gezinizi tamamladıktan sonra eski liman Ormos’a inebilir veya Theotokopoulou’dan kalkan otobüslere binip, adanın diğer yerleşimlerini gezmeye gidebilirsiniz.

Yolcu gemileriyle geldiğinizde göreceğiniz ilk yerleşim olan Fira’nın ayrıca meydandan yürüyerek ulaşabileceğiniz ve gezginler arasında popüler olan Firostefani ve Kontochori isimli 2 mahallesi bulunuyor.

3. Kamari

santorini gezilecek yerler Kamari

Fira’nın 10 kilometre kadar güneydoğusunda yer alan Kamari, adını günümüzde kalıntılarını görebileceğiniz Poseidon’a adanmış bir tapınağın kemerinden almış.

Sol kısmında muazzam bir kaya kütlesi olan Mesa Vouno’nun bulunduğu plaj, adanın volkanik yapısından dolayı siyah kumlarla kaplanmış. Bu özelliğinden dolayı turkuaz deniziyle birlikte oldukça hoş bir manzara sunan plajın diğer tarafında ise listenin devamında sizlere anlatacağım Thira Antik Kenti yer alıyor. Plajın çevresi eğlence, yeme-içme ve konaklama tesisleri açısından zengin.

4. Perissa Kumsalı

santorini Perissa Kumsalı

2 dalış merkezinin faaliyet gösterdiği Perissa Kumsalı’na Fira’dan kalkan otobüslerle 45 dakikada ulaşabilirsiniz. Çevresindeki tesislerin çeşitliliği açısından Mesa Vouno’nun diğer tarafındaki komşusu Kamari ile eşit düzeyde olan plajda zaman geçirmek için ister su sporları aktiviteleriyle uğraşabilir isterseniz de üzeri ağaç saçaklarıyla kapatılmış şezlonglarda dinlenebilirsiniz.

Erken Hristiyanlık zamanında inşa edilmiş Aziz Irene Kilisesi’nin kalıntılarının bulunduğu plajdan yürüyerek veya katıra binerek antik kenti ziyarete gidebilirsiniz.

5. Kızıl Kumsal

santorini görülecek yerler Kızıl Kumsal

Akrotori Antik Kenti’ne birkaç adım uzaklıktaki Kızıl Kumsal (Red Beach), hem adanın antik dönemleri hakkında bilgi sahibi olmak hem de sıra dışı doğal güzelliğine tanık olmak için Santorini gezilecek yerler listelerinize ekleyebilirsiniz.

Adaya gelen tatilcilerin yoğun ilgi gösterdikleri plaja ulaşmak için ya Akrotiri İskelesi’nden kalkan teknelere binmeniz ya da arabanızla tepeye geldikten sonra aşağıya inen patikadan 2 dakikalık bir yürüyüş yapmanız gerekiyor. En az kumsalı kadar renkli ve güzel olan su altını görmek için Kokkini Paralia’da şnorkelle dalış yapmanızı tavsiye ederim.

6. Ammoudi Plajı

santorini'de gezilecek yerler Ammoudi Plajı

Deneyimli yüzücüler için ideal yapıdaki Ammoudi Plajı, Oia Köyü’nün hemen aşağısında yer alıyor. 235 basamağı inerek veya katır sırtında yolculuk yaparak ulaşabileceğiniz plajın, yüzmek için en çok tercih edilen bölümü liman bölgesi.

Ancak ben size rıhtımdaki tavernaları geçtikten sonraki bölümünü kullanmanızı öneririm. Çünkü bu kesim, kayaların arasından dalmak için daha uygun. Burada denize girdikten ve güneşlendikten sonra dilerseniz, limandan kalkan tekneler aracılığıyla kalderanın girişindeki adaya gidebilirsiniz.

7. Vlychada Plajı

santorini Vlychada Plajı

Santorini Yelkencilik ve Yatçılık Merkezi’ne ev sahipliği yapan Vlychada Plajı, adanın güney tarafında yer alıyor. Bu özelliğinden dolayı özel teknelerin sıklıkla uğradığı plajın hemen arkasındaki yamaçlar tuzlu suyun ve rüzgârın aşındırmasıyla ay yüzeyini andıran bir görünüm kazanmış.

Plajın siyah kumları ile birlikte göze hoş gelen bir görünüm sunan bu yamaçlar aynı zamanda Helenistik döneme ait mezarları barındırıyor. Arka tarafında eski bir kiremit fabrikasının bulunduğu plaj, tatilcilerin rahat edecekleri şekilde düzenlenmiş.

8. Caldera

santorini gezilecek yerler Caldera

Güney Ege Volkan Kuşağı’nın 5 aktif noktasından birisi olan Santorini’ye özgün görünümünü kazandıran Caldera, son büyük patlamanın gerçekleştiği, günümüzden 3.600 yıl önce, Bronz Çağı’nda oluşmuş.

Ege Denizi’nde büyük bir tsunami felaketinin yaşanmasına yol açan bu patlama sonucunda Santorini’nin merkezinde yer alan yanardağın kraterinin batı kesimi çökmüş ve adaya günümüzdeki şeklini vermiş.

20. yüzyılın ortasına kadar etkisini kısmen azaltarak devam eden volkanik aktivitenin kaldera ile birlikte adaya kazandırdığı bir diğer coğrafi güzellik ise Nea Kameni. Oia veya Fira’da konakladığınızda bu iki yeryüzü şeklinin yarattığı eşsiz manzarayı izleyerek, tatilinizi geçirebilirsiniz.

9. Arkeolojik Site ve Kırmızı Kumsallar

santorini Arkeolojik Site ve Kırmızı Kumsallar

Daha önce sizlere plaj bölümünü anlattığım Arkeolojik Site ve Kırmızı Kumsallar, Fira’nın 12 kilometre güneybatısındaki Akrotiri Köyü’nün sınırları içerisinde yer alıyor. Arkeolojik site içerisinde yapılan kazılar sonucunda adanın milattan önce 16. yüzyıldaki haline ışık tutan önemli buluntular toprak altından çıkartılmış.

Bir kısmı Fira’daki müzede sergilenen bu buluntular, ada halkının ticari hayattaki gelişmişlik düzeyine işaret ediyor. Antik kentin hemen yanındaki bir dizi plajdan en ünlüsü olan Kızıl Kumsal ise volkanik yapı sayesinde benzerine az rastlanır bir görünüme kavuşmuş.

10. Thira Antik Kenti

santorini Thira Antik Kenti

Adını adanın antik yerleşimcilerinden alan Thira Antik Kenti, Santorini gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer tarihi yerleşim bölgesi. Kamari ve Perissa plajlarını birbirinden ayıran Mesa Vouno üzerindeki antik kent, Baron Hiller von Gaertringen’in 1896 yılında başlattığı kazılar sonucunda gün yüzüne çıkartılmış.

En eskisi milattan önce 9. yüzyıla ait olan buluntular arasında şehrin kurucuları olan Spartalı kolonicilerin inşa ettikleri iki yol ve bir tapınak bulunuyor. Roma ve Bizans dönemlerinden de izler taşıyan alandan çıkartılan tüm eşyalar günümüzde Fira Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

11. Pyrgos

santorini Pyrgos

Günümüze kalıntılarının ulaştığı Venedik yapımı Kasteli Kalesi’nden 18. yüzyılın ortalarına kadar adanın yönetiminin gerçekleştirildiği Pyrogos Köyü dolambaçlı dar sokakları, savunma amacıyla güçlendirilmiş duvarları ve gizli geçitleriyle tipik bir Orta Çağ yerleşimi görünümünde.

Santorini’nin günümüzdeki merkezi Fira’ya 7 kilometre uzaklıktaki köy, basamaklı yapısı sayesinde nereden bakılırsa bakılsın konuklarına muhteşem bir manzara sunuyor.

Yakın tarihte açılan konaklama tesisleri ve restoranları sayesinde tekrardan popüler olan yerleşime Paskalya Bayramı’nda giderseniz, düzenlenen kutlamalara katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

12. Beyaz Kumsal

santorini Beyaz Kumsal

Arkasında yükselen yamaçların rengi nedeniyle Beyaz Kumsal (White Beach) adıyla anılan plaja, tıpkı hemen yanında uzanan Kızıl Kumsal’a olduğu gibi tekneyle veya arabadan inip biraz yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Komşusunun tüm ilgiyi üzerine çekmesi nedeniyle daha tenha olan Aspri Paralia’nın sahip olduğu yer şekilleri büyüleyici güzellikte. Şemsiye ve şezlong dışında herhangi bir olanağın bulunmadığı kumsala yanınızda yiyeceğiniz ile birlikte gitmenizde yarar var.

13. Imerovigli

santorini Imerovigli

Özgün ada mimarisine sahip bir diğer yerleşim yeri olan Imerovigli’nin Fira’ya uzaklığı sadece 2 kilometre. Çevreye hâkim bir konumda bulunduğu için geçmişte halkın gelen korsanları rahatlıkla görebildiği köy, günümüzde konuklarına kalderanın büyüleyici manzarasını sunuyor.

13. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar kullanılmış Venedik yapımı Skaros Kalesi’nin kalıntılarının görülebilecek yerlerinin başında geldiği köyde pek çok taverna ve otel faaliyet gösteriyor.

1956’daki yanardağ patlamasında büyük kısmı yok olan yerleşimde ayrıca başta Ai-Stratis Kilisesi ve Aziz Nikolaos Manastırı olmak üzere çok sayıda dini yapı bulunuyor.

14. Profitis Ilias Manastırı

santorini gezilecek yerler Profitis Ilias Manastırı

Hz. İlyas’a adanmış olan Profitis Ilias Manastırı, 1711 yılında Pyrgos Köyü yakınındaki aynı adlı dağda inşa edilmiş. Çöküşe geçtiği 1860 yılına kadar ticari anlamda oldukça aktif olan dini yapıda 1806-1845 arasında Yunan dili ve edebiyatına yönelik eğitim verilmiş.

Günümüzde manastırın içerisinde faaliyet gösteren müzede dini ve etnografik materyaller sergileniyor. Ayrıca ayakkabı, mum, şarap ve yerel yemeklerin yapımıyla ilgili kurslar veriliyor.

15. Perivolos Plajı

Perivolos Plajı santorini gezilecek yerler

Santorini gezilecek yerler listesinin son sırasında gitmenizi önereceğim Perivolos tatilcilere gündüzleri denizin ve güneşin tadını çıkarma, geceleri ise çılgınca eğlenme fırsatı veriyor. Adanın siyah kumsal ile kaplı en ünlü plajlarından birisi olan mekân, Perissa ve Agios Georios’un devamı niteliğinde; ancak tesisleşme açısından oldukça gelişmiş durumda.

Pek çok eğlence tesisinin bulunduğu plajda konuk DJ’ler performanslarını sergilerken, plaj voleybolu turnuvaları ve özel etkinlikler düzenleniyor.

Santorini’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Santorini'de nerede kalınır Caldera Villas
Oia’da yer alan 5 yıldızlı Caldera Villas, bölgede konaklama için güzel bir seçenek.

Santorini Adası’nda konaklama için Oia’da yer alan ve sadece yetişkinlere hizmet veren 5 yıldızlı Caldera Villas adlı tesise göz atabilirsiniz.

Bunun dışında Santorini’de konaklama konusunda tüm bilgileri ve her bütçeye hitap eden otel tavsiyelerimizi Santorini’de nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Santorini’de yer alan tüm otelleri incelemek içinse şu linke tıklamanız yeterli.

Santorini gezilecek yerler yazısı boyunca en güzel Yunan Adaları arasında yer alan Santori’nide gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım. Santorini’de eğlenceli bir gezi geçirmenizi dilerim.

Benzer içerikler:

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın