Şanzelize Caddesi Paris gezi rehberi

Şanzelize Caddesi (Champs-Elysees) & Zafer Takı

Şanzelize Caddesi Paris’e hiç gitmemiş hatta bu kenti merak dahi etmemiş olanların bile bir şekilde adını duyduğu bir yer. Üstelik bir de “dünyanın en güzel caddesi” gibi gayriresmi bir ünvana da sahip. Ki zengin tarihi, Fransız stili lüksü ve prestij gösteren sıra dışı dokusu ve tarih boyunca koruduğu güzelliği ile bu ünvanı sonuna kadar hak ediyor.

Fransızca’da “Cennet bahçesi” anlamına gelen Şanzelize Caddesi ve burada yer alan ünlü Zafer Takı (Arc de Triomphe) her yıl 100 milyonun üzerinde turist ağırlıyor.

Tabii kente turist olarak değil de, iş için, okul için veya herhangi bir başka sebeple gidenlerin de özellikle caddeyi görmesinin payı bunda büyük.

O yüzden ben  de Şanzelize Caddesi ve Zafer Takı yazısında hem caddenin tarihsel öneminden hem de bu çevrede neleri görebileceğinizden kısaca bahsedeceğim.

Hatta zamanınızın yettiği kadarıyla Şanzelize Caddesi’nde Ne Yapılır kısmında bahsedeceğim aktiviteleri de yapmanızı öneririm ki bölgenin tadını doyasıya çıkarabilesiniz.

Şanzelize Caddesi & Zafer Takı Hakkında Bilgiler

Champs-Élysées'de görülmesi gereke yerler

Seine Nehri’nin sağ kıyısında, Louvre Müzesi’nin önündeki Tuileries Bahçeleri’nden başlayarak Zafer Takı’na uzanan yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda, kartpostallara yakışır güzellikte -ki zaten kartpostallara da bol bol konu olan- bir cadde Şanzelize. Caddeyi bir ucunda taçlandıran Zafer Takı da hem Fransa tarihinin hem de caddenin önemli bir simgesi.

Paris’in en lüks ve prestijli markalarının, mağazalarının ve otellerinin yer aldığı cadde son derece bakımlı ve göz alıcı güzellikte tarihi binaları ve keyifli cafeleri, restoranları ile ünlü.

Tabii küreselleşen ekonomi sayesinde Şanzelize Caddesi’nde de daha orta kesime hitap eden zincir mağaza ve restoranlar açılmış durumda ancak her nasılsa McDonalds, Watson’s gibi bu tarz mağaza ve restoranlar Şanzelize Caddesi’nin dokusunu bozmamış.

Louvre Müzesi’nden çıktıktan sonra Tuileries Bahçeleri’nde biraz dinlenip keyifli bir yürüyüşle Concorde Meydanı’na çıkmak, biraz da meydanın tadını çıkardıktan sonra da Şanzelize Caddesi’nde Zafer Takı’na doğru yürümek bir Paris seyahatinin en keyifli anlarından olacaktır.

Caddenin tarihsel önemi ve bu yolda göreceklerinize gelecek olursak…

Tarihsel Önemi Açısından Şanzelize Caddesi & Zafer Takı

Champs-Élysées Paris gezi notları

Normalde, eğer özel bir durum yoksa, tüm şehirlerdeki caddeler kendiliğinden oluşur. Daha doğrusu, hiçbir yönetici veya şehir planlamacısı “durun şuraya bir cadde yapalım, etrafına da mağazalar, kiliseler, parklar koyalım” demez.

Ancak Şanzelize Caddesi buna uymayan bir örnek. Belki de bu yüzden, planlı programlı yapıldığı için, neredeyse 500 yaşına gelmesine rağmen hala dünyanın en ünlü caddesi.

Şanzelize Fransa Kralı XIV. Louis’in isteği üzerine 1664 yılında yapılmaya başlanmış ve 1670 yılında da yapımı tamamlanmış.

Caddenin yaratılmasında ressam Le Brun, mimar Le Vau ve peyzaj mimari Le Notre görev almış. Ve bu üçlünün yarattığı cadde ve çevre düzenlemesi o kadar güzel olmuş ki başta daha kısa planlanmasına rağmen bugünkü Zafer Takı’nın olduğu yere kadar uzatılmış.

1806 yılında ise I. Napolyon’un Fransız askerlerinin anısına yaptırdığı Zafer Takı’nın eklenmesiyle Şanzelize Caddesi bir bütünlük kazanmış.

Ancak asıl 1860 yılından sonra Baron Haussmann’ın zarif dokunuşları ile çok daha şık ve elit bir hale bürünmüş ki kentin zenginlerinin, aristokratlarının dikkatini de bu dönemde çekmiş zaten. Ancak, yüksek sosyetenin dikkatini çekmesine rağmen yine de Şanzelize Caddesi’nin lüks ve prestijli markalarla dolması 1920’li yılları bulmuş.

Cadde Fransa tarihinde pek çok askeri geçitte de önemli rol oynamış ki bunların arasında Nazi İşgali’nden kurtulmanın ifadesi olan 26 Ağustos 1944’deki Özgür Fransa Yürüyüşü ve 29 Ağustos 1944’deki Amerika 28. Piyade Tümeni yürüyüşü başta geliyor. Ayrıca hala, her yıl, Bastille Günü’nde Avrupa’nın en büyük askeri geçidi Şanzelize Caddesi’nde gerçekleştiriliyor.

Şanzelize Caddesi’nde Ne Yapılır?

Şanzelize Bulvarı'nda neler var

Peki Şanzelize Caddesi’nde ne yapılır diye sorarsanız eğer onun da çok çeşitli cevapları mevcut. İşte size birkaç öneri:

Tuileries Bahçeleri

Champs-Élysées Tuileries bahçesi

Şanzelize Caddesi’nin güneydoğu yönünde, hemen başında yer alan Tuileries Bahçeleri buradaki en keyifli duraklardan biri. Yalnız parkın içerisindeki banklarda veya havuzu çevreleyen rahat koltuklarda keyif yaparken buradaki önemli yerleri de gözden kaçırmayın.

Parkın kuzey ucunda Jeu de Paume isimli fotoğraf müzesi, güney ucunda ise nefis bir empresyonist resim koleksiyonuna sahip olan Musee Orangerie Müzesi yer alıyor. Ki Musee Orangerie ünlü Fransız Ressam Monet’in bir dönem yaşadığı binada.

Zafer Takı

zafer takı paris Champs-Élysées

Adından da anlaşılacağı gibi milli bir zafere adanan Zafer Takı – Arc de Triomphe I. Napolyon’un Paris’e bıraktığı en önemli eser diyebiliriz. Ünlü komutanın Austerlitz Savaşı’nın ardından yaptırdığı ancak çeşitli sebeplerden ötürü inşaatın 30 yılı bulduğu Zafer Takı 1936 yılında tamamlanmış.

Aslında savaştan dönen askerlerin altından geçmesi için yaptırdığı Zafer Takı’nın altından geçmek ise Napolyon’un kendisine nasip olmuş ve ölümünden 19 yıl sonra, 1940 yılında naaşı bu anıtın altından geçirilmiş.

50 metre yükseklikteki Zafer Takı bugün ziyarete açık ve giriş ücreti de yetişkinler için 13 Euro. Ancak burayı sadece dışarıdan seyretmeye bile değer, özellikle de gün batımında hava tam kararmadan ama ilk ışıklar da yandığında.

Zafer Takı’nın en altında kimliği bilinmeyen bir askerin naaşı yer alıyor ve yine burada yer alan, her akşam aynı saatte tazelenen “sönmeyen ateş” anıt içerisinde görülebilecek en ilginç yerlerden biri.

Zafer Takı’nın en tepesinde yer alan ve nefis bir Şanzelize manzarası izleyebileceğiniz teras ile yapının inşaatıyla ilgili görseller ve dökümanların sergilendiği müze de içeride görülebileceklerden.

Zafer Takı’nı dışarıdan seyrederken göreceğiniz çalışmalar ise;

Yapının üst kısmını kaplayan, savaşa giden ve zaferle dönen askerleri simgeleyen Friz kabartmaları, solda yer alan ve 1810’daki Viyana Barış Anlaşması’nı betimleyen Napolyon’un Zaferi kabartması, yine solda yer alan ve 1799 yılında Osmanlılar’a karşı kazanılan zaferi anlatan Abukir Savaşı kabartması, sağ üstte bulunan ve Austerlitz Savaşı’nı betimleyen Austerlitz Savaşı kabartması ve Zafer Takı’nın tepesindeki her bir kalkan ile bunların üzerindeki Napolyon’un zaferlerinin isimleri.

Grand Palais & Petit Palais

Grand Palais Şanzelize Caddesi
Grand Palais

1900’deki Universal Exposition için yapılan Grand Palais ve Petit Palais dikkat çekici cam tavanları ile Şanzelize Caddesi’ni süsleyen en ilginç yapılardan.

Şanzelize Caddesi görülecek yerler Petit Palais
Petit Palais

Grand Palais bugün hem bir bilim müzesine ev sahipliği yapıyor hem de burada zaman zaman çeştitli etkinlikler ve sergiler düzenleniyor. Petit Palais’de ise güzel sanatlar müzeleri yer alıyor.

Hotel de Crillon

Hotel de Crillon Şanzelize Caddesi

Aslında içeri girip gezmek zor ancak dışarıdan gördüğünüzde bile dikkatinizi çekecektir, o yüzden Şanzelize’de ne yapılır bölümünde kısaca bahsetmek istedim.

Paris’in en lüks ve prestijli oteli kabul edilen Hotel de Crillon burada göreceğiniz en güzel yapılardan biri. Burası Benjamin Franklin ve Kral XIV Louis’in Amerikan Bağımsızlığını tanıma üzerine buluştukları yer olması açısından tarihsel bir öneme de sahip.

Lido Cabaret

lido şov Champs-Élysées

Paris’in ünü dünyaya yayılan kabaresi Lido Cabaret eski ihtişamını kaybetse de hala yüz binlerce turistin ilgi odağı. Bir zamanların zengin eğlencesi olan kabare tarzı showlarla ilgilenenler için hem güzel hem de tarihi bir durak.

Théatre des Champs-Elysées

Şanzelize Caddesi çevresinde görülmesi gereken yerler Theatre des Champs Elysees

1913 yılında inşa edilen Art Deco stili bir binada yer alan Théatre des Champs-Elysées mimariye ilgi duyanlar için nefis tarihi binası, sahne sanatlarına ilgi duyanlar için de güzel bir tiyatro akşamı vaat ediyor.

Şanzelize Caddesi’nde Ne Yapılır Bölümü’nde en ünlü birkaç yerden bahsetmeye çalıştım ancak koca cadde bunlardan ibaret değil.

2 kilometrelik yol boyunca yüzlerce cafe, restoran ve her kesime hitap eden ancak özellikle lüks olanları dikkat çeken mağazalar da Şanzelize’yi Şanzelize yapan önemli detaylardan.

Bunlar arasında Ladurée ve Fouquet’s en eski, tarihi, ünlü ve haliyle biraz da turistik cafelerden. Ki tarihi değerinden dolayı bile bir göz atmalısınız.

Şanzelize Caddesi & Zafer Takı Nerede? Nasıl Gidilir?

Şanzelize Caddesi nerede
Şanzelize Caddesi’nin harita konumunu Google Maps’te açmak için tıklayın.

Paris’in 8. Bölgesi’nde (8th Arrondissement), Seine Nehri’nin sağ kıyısında yer alan Şanzelize Caddesi’ne en rahat ulaşım metro ile sağlayabilirsiniz ki bunun için de birden fazla metro durağı var. Tur programınıza göre aşağıdaki duraklardan birinde inip caddede gezmeye başlayabilirsiniz:

  • Charles de Gaulle – Étoile
  • George V
  • Franklin D. Roosvelt
  • Champs Élysées – Clemencau

Şanzelize Caddesi Çevresi’nde Nerede Kalınır?

Şanzelize Caddesi'nde nerede kalınır

Şanzelize Caddesi alışverişte olduğu gibi konaklama konusunda da ağırlıklı olarak lüks seçeneklerle dolu bir yer. Ancak bu da göz korkutmasın.

Biraz bütçe ayırıp özel bir ya da iki gün özel bir konaklama yapmak isterseniz veya Booking.com gibi sitelerin promosyon ve indirimlerini takip ederseniz görece uygun fiyatlı seçeneklere de ulaşabilirsiniz.

Paris’te nerede kalınır yazımızda daha detaylı olarak konaklama seçeneklerinden bahsettik ancak özellikle bu bölgede sizlere önerebileceğim iki seçenek:

8,4 memnuniyet puanı ve bölge ortalamasına göre uygun fiyatlarıyla 3★ Elysées Ceramic ve 8,2 memnuniyet puanıyla 4★ Hôtel California Champs Elysées. Her iki otel de hem konum açısından hem de bölgenin fiyat seviyesine kıyasla uygun fiyatlı olmalarından dolayı tercih edilebilir.

Paris seyahatinizde gerek duyabileceğiniz en önemli bilgilere şu içeriklerimizde bulabilirsiniz;

Booking.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  1. merhaba, Beauvais havalimanından şehir merkezine geçmek için aeroport shuttle buslarını kulanmak gerekiyor ve bunun ücreti de yaklaşık 16£ acaba navigo decoverte kartı bu ulaşımda geçerli midir bilginiz var mı?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top