paris gezilecek yerler, Şanzelize Caddesi

Şanzelize Caddesi, Paris’in tarihi yapıları kadar ünlü olan bir yeridir. Dünyanın en bilindik ve lüks bulvarlarından olan Şanzelize günümüzde turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği bir yerdir.

1667 yılında Louis XIV’nin bahçıvanı Andre Le Notre tarafından Tuileries Bahçesi manzarasını genişletmek için yapılan cadde yıllar içinde devamlı olarak gelişmiştir. 2 kilometre uzunluktaki caddenin bir ucunda Paris’in en ünlü simgelerinden olan Zafer Takı bulunmaktadır. Dilerseniz Zafer Takı’nın seyir terasına çıkarak da Şanzelize Caddesi’nin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Caddenin diğer ucu ise şehrin ünlü meydanı Concorde’a uzanır.

Günümüzde cadde, birbirinden lüks moda markalarının mağazalarına, kafe ve restoranlara, sinemalara, turistik dükkânlara ev sahipliği yapar. Paris ve Fransa tarihinin tüm önemli yıl dönümleri ve birçok önemli kutlamanın şehirdeki en bilindik adresi Şanzelize Caddesi’dir. Tour de France bisiklet yarışı, yılbaşı gecesi, Fransız ulusunun doğuşunu simgeleyen Bastille günü gibi kutlamaların adresi bu caddedir.

Şanzelize Caddesi’nin iki yakasında uzanan kestane ağaçları caddeye ayrı bir hava katar.

Şanzelize Paris
Şanzelize Caddesi, Paris

Şanzelize Caddesi Ulaşım

  • Adres: Avenue des Champs-Élysées
  • Metro: “Charles de Gaulle – Étoile”, “George V”, “Franklin D. Roosevelt” ve “Champs-Élysées – Clemenceau” metro durakları cadde üzerinde yer alır. Gezi başlangıcınıza göre inmek istediğiniz metro durağını belirleyebilirsiniz.

Paris Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

  1. merhaba, Beauvais havalimanından şehir merkezine geçmek için aeroport shuttle buslarını kulanmak gerekiyor ve bunun ücreti de yaklaşık 16£ acaba navigo decoverte kartı bu ulaşımda geçerli midir bilginiz var mı?

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın