Sapanca gezilecek yerler

Ülkemizin en popüler yerlerinden olan, Sakarya’nın doğası ile ünlü ilçesi Sapanca gezilecek yerler konusunda ziyaretçilerine çok fazla seçenek sunmasa da kısa süreli tatiller ve hafta sonu kaçamakları ile çok güzel bir gezi rotası.

İstanbul, İzmit, Bursa ve Eskişehir gibi şehirlere yakın konumda bulunan Sapanca’da doğa ile iç içe keyifli vakit geçirebilirsiniz. Sapanca Gölü çevresinde yürüyüş yapabilir, Maşukiye’de köy kahvaltısı ve alabalık keyfi yapabilir, Sapanca’nın yemyeşil orman ve yaylalarında piknik yapabileceğiniz gibi mevsimine göre yakın konumda yer alan Kartepte’de de kayak keyfi yaşayabilirsiniz.

Uzun zamandır ben de Sapanca’da keyifli bir hafta sonu için plan yapsam planları biraz gecikmeli olarak gerçekleştirebildik. Gezi dönüşünde ise benzer plan yapan seyahatseverlere faydalı olması açısından mini bir Sapanca gezilecek yerler listesi oluşturmaya karar verdim.

Sapanca gezilecek yerler yazımızda neler var?

Sapanca Gezilecek Yerler Listesi

Sapanca genel olarak ufak bir yer. Bu nedenle gezilecek yer sayısı başta da söylediğim gibi biraz kısıtlı olsa da huzurlu bir hafta sonu geçirmeniz için tüm yeterli imkanlara sahip. Özellikle İstanbul’a yakınlığı ve yeşilliklerle dolu coğrafyasından dolayı kısa süreli kaçamakların adresi.

Sapanca gezilecek yerler listemizdeki yerlerin bir kısmı ilçe merkezinde kalan kısmı ise yakın çevrede yer alıyor. Eğer imkanınız varsa Sapanca’ya kendi aracınız ile giderseniz bölgeyi daha rahat keşfedebilirsiniz. Gelelim Sapanca’da gezip görmeniz gereken en güzel yerlere…

Sapanca Gölü

Sapanca Gölü

Sapanca demek Sapanca Gölü demek aslında. Buraya gelenlerin birçoğu bu muhteşem doğal yapıyı doyasıya yaşamak için bölgeye akın ediyor. 16 km uzunluktaki göl ormanlarla çevrili.

Sapanca Gölünü’nün merkezde yer alan kısmı yürüyüş için ideal. Sapanca merkezdeki “Sahil” oklarını takip ederek göl kenarına ulaşabilirsiniz. Sahil boyunca yürüyüş yapabileceğiniz güzel bir alan var. Yürüyüş yolu boyunca bir çok kafe var. Dilerseniz göl manzarasına karşı oturabilirsiniz.

Sahilde hem belediyenin hem de bazı kafelerin otoparkları var. Sapanca gezilecek yerler listesinin ilk sırasına bu sahili ekleyin. Eğer Sapanca Gölü manzaralı kahvaltı falan yapmak isterseniz Kırkpınar Sahili’ne de göz atabilirsiniz.

Rüstempaşa Camii

Rüstempaşa Camii

Merkezde yer alan Rüstempaşa Camii, Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri ve damadı olan Rüstem Paşa tarafından 1555 yılında yaptırılmış. Mimar Sinan’ın kalfaları tarafından yaptırılan camii merkezde yer alıyor. Sapanca sahilinden buraya kısa bir vakitte ulaşabilirsiniz.

Bizans Devri Lahitleri

Bizans Devri Lahitleri
Acaba o lahitler bu lahitler mi? 🙂

Sapanca gezilecek yerler listesi araştırması yaptığınızda sürekli karşınıza çıkan bir yer var, Bizans Devri Lahitleri. Tüm kaynaklarda Hükumet Konağı önünde 4 tane lahitin bulunduğu bunların ikisi 1976’da İlmiye Köyü yakınlarında, diğer ikisi ise 1987 Tem otoyolu yapımı sırasında bulunmuş olduğu yazıyor.

İşin aslı ben kaymakamlık çevresinde lahitleri uzunca aradım, hatta buldum ama bulduğum şeyin doğru şey olduğundan da hala emin değilim 🙂 Yine de fikir olması açısından listeye ekledim.

Vecihi Kapısı

Vecihi Kapısı Sapanca
Ben bulamadım, bulana helal olsun 🙂

Bizans Devri Lahidi gibi bir diğer tarihi eser olan Vecihi Kapısı yine tüm Sapanca gezilecek yerler aramalarında önemli tarihi eserler arasında geçiyor.

Söylentilere göre bu yapı tarihi İpek Yolu üzerinde bulunurmuş. Net bir bilgi olamamakla birlikte Mimar Sinan’ın eseri olduğu söylenir.

Tarihi boyunca birçok kez onarım gören yapı 1905 yılında Sapanca’da Nahiye Müdürlüğü yapan Yanyalı Vecihi Orhan tarafından aslına uygun olarak yapılmış. Vecihi Kapısı ile ilgili ne haritada ne de haritalarda bir yönlendirme göremedim. Çok arasam da bulamadım işin aslı, bu yüzden bilgi olarak yine listeye ekliyorum.

Rahime Sultan Camii

Rahime Sultan Camii Sapanca
Cami ben gittiğimde restorasyondaydı.

Merkezin dışında yer alan Rahime Sultan Camii, 1892 yılında Sultan Adbulmecit’in eşi tarafından yaptırılmış. 1967 yılında onarım gören cami 17 Ağustos depreminde minaresi hasar görmüş.

Cami şu an restorasyon sürecinde. Özellikle camiyi görmek için belki gitmenize gerek olmasa da dilerseniz dönüş yolunca buraya uğramayı tercih edebilirsiniz.

Maşukiye

Maşukiye

Kocaeli’nin Kartepe ilçesine bağlı olan Maşukiye, Sapanca merkeze yaklaşık 20 dakika uzaklıkta yer alıyor. Türkiye’nin en geniş ağaç ve bitki çeşitlerine sahip olan Maşukiye özellikle kahvaltı ve alabalık seçenekleri ile meşhur.

Maşukiye konusunda tüm detayları Maşukiye gezilecek yerler yazımda ayrıca bulabilirsiniz.

Kartepe

Kartepe

Kış aylarında özellikle rağbet gören Kartepe, Sapanca merkeze yaklaşık 45 dakika uzaklıkta yer alıyor. Kartepe’nin zirvesinde yer alan Green Park Hotel’de güzel bir kayak tesisi var. Bahar ve yaz aylarında ise Kartepe’de yer alan alabalık restoranlarında ise Sapanca Gölü manzarasına karşı yemek yiyebilirsiniz.

Hasan Fehmi Paşa Camii

Hasan Fehmi Paşa Camii

Sapanca’ya 3 km uzaklıktaki Mahmudiye Köyü’nde yer alan Hasan Fehmi Paşa Camii, Osmanlı vezirlerinden Hasan Fehmi Paşa tarafından 1885’te yaptırılmış.

Caminin iç süslemeleri oldukça güzel. Kırkpınar’a yolunuz düşerse yol üzerindeki camiye uğrayabilirsiniz.

Cami Cedid Camii

Cami Cedid Camii

Sapanca çarşısı içerisinde yer alan bu yapı 1895 yılında yaptırılmış. Cami, son yıllarda yapılan başarılı tadilatların ardından güzel bir yapıya dönüşmüş durumda.

Kırkpınar

Kırkpınar

Sapanca’nın biraz kenarında yer alan Kırkpınar, ünlü mekanları, sahili ve yemyeşil yapısı ile ünlü. Popüler mekanlara ev sahipliği yapan Kırkpınar adeta yazlık bir bölge gibi. Özellikle sahil kenarı oldukça güzel Sapanca Gölü’nün hemen kıyısında bir şeyler yiyip içebileceğiniz birçok güzel tesis var.

Haritada ararken bölgeyi bulamazsanız Sapanca dışındaki “Atatürk Caddesi,” “Bağdat Caddesi” bölgelerini baz alabilirsiniz.

  • Derbent: Kartepe ilçesine bağlı olan Derbent İzmit’e 20 km uzaklıkta yer alıyor. Maşukiye’ye 10 dk uzaklıkta yer alan bölge doğa ile iç içe.
  • Aygır Deresi: Sahip olduğu yemyeşil atmosferi ile ünlü olan bölgede yürüyüş yapabileceğiniz birçok parkur bulunuyor.
  • İstanbuldere: Ağaçlarla sarılı olan İstanbuldere, temiz hava ve huzur arayanlar için bir diğer alternatif.
  • Yaylalar: Sapanca gezilecek yerler listesine daha birçok yayla eklemek mümkün. Katırözü, Sağucak, Sultanpınar, Çiçekli, Hamzapınar, Dikmen ve Soğucak bölgede yer alan en ünlü yaylalardan bazıları.

Kuzuluk Kaplıcaları

Eklem rahatsızlıklarından kalp rahatsızlıklarına kadar birçok derde iyi geldiği söylenen Kuzuluk Kaplıcaları, Sakarya’nın Akyazı ilçesindeki Kuzuluk beldesi sınırlarında yer alıyor. İstanbul’a 178 km uzaklıktaki bölgede İhlas Holding’e ait Kuzuluk Tatil Köyü ve Kuzuluk Termal Oteli yer alıyor.

Sapanca’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Sapanca ve çevresinde 60’dan fazla otel yer alıyor. Bölgede yer alan butik otellerde konaklama yapabileceğiniz gibi 5 yıldızlı lüks tesislerde de konaklayabilirsiniz.

Eğer Sapanca ziyaretinizde lüks bir otelde konaklamayı düşünüyorsanız Richmond Nua Wellness Spa – Adult Only veya NG Sapanca Wellness & Convention otellerine göz atabilirsiniz.

Eğer lükste gözüm yok biraz daha ekonomik ama güzel bir otel olsun derseniz de Lale Hotel’e göz atabilirsiniz.

Sapanca konaklama

Ben Sapanca & Maşukiye seyahatime son dakika karar verdiğim için oda müsaitliği olan tesisler arasından seçim yapmak zorunda kaldım.

Sapanca’daki otellere karar veremeyince hemen yakın konumdaki Maşukiye’deki otellere göz attım ve henüz yeni açılmış olan 4 yıldızlı Elgarden Hotel & Residence adlı otelde kaldım.

Otelin odaları da açık büfe kahvaltısı da çok güzeldi. Çalışanlar ise oldukça alakalıydılar. Eğer Sapanca’ya kendi aracınız ile gidecekseniz bu otele mutlaka göz atın. Şimdi tekrar Sapanca ve Maşukiye’de gidecek olsam ilk göz atacağım tesislerden biri burası olurdu. Elgarden Hotel & Residence hakkında daha detaylı bilgi almak veya rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın. 

  • Sapanca’da yer alan tüm otellere göz atmak isterseniz tıklayın..

Sapanca gezilecek yerler konusunda tüm bilgileri aktarmaya çalıştım, bölgede konaklama konusunda bilgi almak isterseniz Sapanca Konaklama Rehberi yazımı okuyabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın