Sapanca’da Nerede Kalınır? En İyi 4 Bölge & Oteller

Sapanca’da nerede kalınır? Sakarya’nın en popüler ilçelerinden Sapanca, atmosferiyle ve güzellikleriyle tam bir doğa harikasıyken konaklama alternatifleriyle de bol dinlenceli, bol huzurlu bir tatilin en sevilen adreslerinden biri.

Sapanca Gölü bir yana Sapanca, yaylaları, dereleri, mesire alanları, restoranlarıyla da meşhur. Üstelik, spa tatilleri, doğayla baş başa deneyimler, huzurlu yemekler için de mükemmel bir seçenek.

Özellikle İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyükşehirlerden kaçmak isteyenlerin kurtarıcı tatil noktası Sapanca için aklınıza en az bir kere “hafta sonu Sapanca’ya mı kaçsak?” fikrinin düştüğüne eminim.

Durum tam olarak böyleyse ancak bu tatilim mükemmel olması için Sapanca’da nerede kalınır merak ediyorsanız, bu rehberde Sapanca’da konaklama için en güzel alternatifleri bulacağınıza söz veriyorum!

Rehber boyunca Sapanca’da konaklama için ideal bölgeleri ve bölge bölge Sapanca otel tavsiyelerimi sizler için anlatıyor olacağım.

Sapanca’ya tatil fikri henüz aklınıza düşmediyse de bir an önce bir hafta sonunuzu Sapanca otellerinde enerji depolayarak geçirmenizi tavsiye ederim!

Acelesi olanlara…

Sapanca’da konaklama için en ideal bölgelerin başında Sapanca ilçe merkezi, Kırkpınar ve Maşukiye bölgeleri geliyor.

Sapanca merkezindeki ekonomik Lale Boutique Hotel ile daha lüks ve kaliteli bir yer arayanlara da Richmond Nua Wellness & Spa adlı otelleri tavsiye edebilirim.

Sapanca’da Nerede Kalınır?

Sapanca'da nerede kalınır konaklama yapılacak bölgeler

Sapanca’da konaklama için en ideal 4 bölge bulunuyor:

  1. Sapanca’nın en hareketli ve şehir özellikleri açısından gelişmiş bölgesi Sapanca ilçe merkezi,
  2. Şık evleri, yeşillikler içerisinde yürüyüş alanları ve restoran & kafeleriyle meşhur, göl kasabası tadındaki Kırkpınar,
  3. Türkiye’nin en popüler köyleri arasında ilk sıralarda gelen, doğası ve alabalık restoranlarıyla öne çıkan Maşukiye,
  4. Kayak merkezi ve doğal güzellikleriyle meşhur, yakın çevrede kayak için konaklamada en iyi alternatiflerden Kartepe.

Her bölgenin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Detaylara geçelim…

1. Sapanca İlçe Merkezi

Sapanca'da konaklama merkez otelleri

Sapanca’da konaklama için önereceğim ilk bölge Sapanca ilçe merkezi.

Sapanca merkez, “Sapanca’da Nerede Kalınır?” rehberinde yer vereceğim diğer bölgelere göre daha hareketli ve “şehirleşmiş”.

Ancak kelime sizi yanıltmasın, asla bir büyükşehir merkezi gibi değil. Hem daha köy tadında, hem de turistik bölgeleri de oldukça fazla.

Böyle bakınca Sapanca merkezin kişiye göre eksileri de artıları da var.

Artılarından başlayalım. Sapanca merkez, Sapanca’da ulaşım, konaklama, alışveriş gibi olanaklar açısından en ideal bölge. Sapanca Otogarı bir yana Sapanca içi ulaşım için de toplu taşımanın merkezi.

Sadece olanaklar da değil, Sapanca’da gezilecek yerler denince akla gelenlerin birçoğu da Sapanca merkezde konaklama tercih ettiğinizde elinizin altında oluyor.

Üstelik, Hükümet Konağı, Bizans Dönemi’nden kalan lahitler, 1800’lerden bugüne ulaşmayı başarmış 60’a yakın ev, Mimar Sinan tarafından yapılmış bir kemer ve Osmanlılardan kalma çok sayıda tarihi eser hala Sapanca merkezde bulunuyor.

Can alıcı detay ise Sapanca’da uygun fiyatlı otel arayanlar için en ideal bölge de Sapanca merkez. Hem seçenek bol, hem fiyatlar daha uygun.

Sapanca merkezde otel seçiminin negatif yanına gelelim. Sapanca’ya doğa harikası dedik evet ama ilçe merkezi, tahmin edeceğiniz üzere o kadar da doğa harikası değil.

Maşukiye ve Kırkpınar ile karşılaştırdığınızda ve Sapanca’nın doğasını yansıtan fotoğrafları göz önünde bulundurduğunuzda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Sapanca merkezde nerede kalınır diyecek olursanız öncelikle Sapanca Gölü kenarındaki oteller sonrasında ise merkezin iç kesimlerindeki Çayiçi, Yeni ve Rüstempaşa mahallelerindeki seçeneklere göz atabilirsiniz.

Özellikle Sapanca Saat Kulesi çevresi, Mimar Sinan Caddesi, Vehbibey Caddesi, Kuvayi Milliye Caddesi ve paralelindeki sokaklara bakmanızı tavsiye ederim.

Merkeze yakın ama daha sakin ve nezih bir seçenek içinse Uzunkum tarafını öneririm.

Sapanca İlçe Merkezi’ndeki En Popüler Oteller

Sasa Harmanlık: Sapanca Gölü kıyısında lüks ve şık, ahşap evlerle hizmet veren bu tesis, atmosferi, olanakları ve dekorasyonuyla Sapanca’da romantik bir tatil için mükemmel.

Aslıbey Konağı: Sapanca’da uygun fiyatlı otel arayanlar için Sapanca merkezde, tarihi bir konakta hizmet veren samimi bir seçenek.

Egemen Butik Otel: Sapanca Gölü’ne yakın uygun fiyatlı otel tercih edecekler için modern, şık ve iyi olanaklarıyla mükemmel bir alternatif.

Lale Boutique Hotel (★★) Sapanca’da merkezi otel arıyorsanız Sapanca Gölü Parkı’na yürüme mesafesinde, göle sıfır konumdaki bu lüks ve modern tesise göz atmalısınız.

Richmond Nua Wellness & Spa (★★★★) Sapanca’da lüks otel arıyorsanız bölgenin en popüler tesislerinden olan bu seçeneğe göz atın. Sapanca Gölü’ne 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Spa hizmetinin yanında özel plajı da var.

2. Kırkpınar

Kırkpınar otelleri Sapanca'da konaklama

“Sapanca’da nerede kalınır, nerede tatil yapılır?” diyorsanız işte cevabı!

Kırkpınar, hem birçok gezginin, hem de kişisel olarak benim Sapanca’da konaklama için gönülden önerdiğim bölgelerden biri.

Aynı zamanda Sapanca’nın da en popüler bölgelerinden. Neden Kırkpınar’da konaklama diyecek olursanız şöyle başlayalım.

Sapanca merkeze 4 km uzaklıkta yer alan Kırkpınar, Sapanca Gölü’ne kıyısı ve göz alıcı mahalleleriyle büyüleyici, “göl kasabası” tadında eşsiz bir yer.

Göl kenarının güzelliği bir yana Kırkpınar, sevimli villalar ve yemyeşil alanlarla süslü, neredeyse bir Avrupa kasabasını andıran şık mahalleleri, parkları ve bahçeleriyle de öne çıkıyor.

Yani Sapanca’nın diğer bölgelerine kıyasla Kırkpınar’ın sadece Sapanca Gölü kıyısındaki kısmı değil, iç kısımları, yani merkezi de oldukça keyifli.

Kırkpınar’ın bir diğer özelliği de keyifli restoran ve kafeleri. Göl kenarında şık restoranlardan salaş mangal restoranlarına, yeni nesil kafelerden tarihi kahvelere birçok mekan var.

Kırkpınar’da konaklama için tercih edilecek en ideal bölgeler ise tabii ki göl kıyısı, Bağdat Caddesi, Cevdet Koç Caddesi ve bu iki cadde arasında kalan sokaklar.

Eğer doğayla daha fazla iç içe olmak istiyorsanız göl kıyısı taraflarını, Kırkpınar’ın daha hareketli taraflarını ve kafelerin, restoranların hakim olduğunu yüzünü yaşamak istiyorsanız ise Bağdat Caddesi’ni öneririm.

Kırkpınar civarı ise Mahmudiye, Kurtköy ve Yanık göz atabileceğiniz konaklama bölgesi seçenekleri.

Kırkpınar otelleri için tavsiyelerimi ise aşağıda bulabilirsiniz. Sapanca’da villa kiralama seçeneğinden göl evi otellerine birçok alternatifi derledim.

Kırkpınar’daki En Popüler Oteller

Sahra Motel: Kırkpınar’da uygun fiyatlı otel arıyorsanız Kırkpınar’ın merkezi Bağdat Caddesi’ne 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan bu tesise göz atmanızı öneririm.

Room Room Boutique Hotel (★★★) Sapanca Kırkpınar’da konaklama tercih edecekler için merkezi bir alternatif. Bağdat Caddesi’ne birkaç adım mesafede yer alan tesis oldukça şık ve modern.

A Diamond The Resort Spa (★★★) Kurtköy bölgesinde dağların eteklerine kurulu ancak merkeze de yalnızca 5 dakika uzaklıktaki bu tesiste doğayla başbaşa kalabilir, açık havuzun ve SPA’nın keyfini çıkarabilirsiniz.

Sapanca Alfa Suites & Spa (★★★★) Sapanca’da SPA oteli arıyorsanız NG Sapanca Bedesten Alışveriş Merkezi’ne 1 dakikalık sürüş mesafesinde, Kırkpınar yolunda yer alan bu tesise göz atabilirsiniz. Bungalov oda tiplerinin yanında havuz bağlantılı, bahçeli gibi villa içi odalar da var.

NG Sapanca Wellness & Convention (★★★★) Sapanca SPA otelleri ve hatta Sapanca otelleri arasında en iyilerden olan bu seçenek yemyeşil doğanın içerisinde modern imkanları yaşamanızı sağlıyor.

3. Maşukiye

Maşukiye Sapanca'da nerede kalınır

Rehberde üçüncü konuğumuz, son yılların en popüler köylerinden Maşukiye!

Ufak bir uyarı!

Maşukiye, Sapanca sınırları içerisinde değil, Kocaeli Sapanca sınırında yer alıyor ve aslında Kocaeli’ne bağlı. Ancak Sapanca’ya yakınlığı ve birçok gezginin Sapanca gezisinde konaklama ya da günübirlik ziyaret için bir durağı olduğu için yer vermek istedim.

Peki bu Maşukiye nerede diyecek olursanız Sapanca Gölü’nün kıyısında, Kartepe’nin eteklerinde tam olarak Sapanca Kocaeli sınırında yer alıyor. Sapanca’ya sadece 10 km uzaklıkta, araçla 15 dk’da ulaşabilirsiniz.

Yalnızca Sapanca’ya değil, kayak merkezi ile meşhur Kartepe’ye de yakın bir konumu var.

Bu ideal konumu, doğası ve olanaklarıyla da Sapanca’da konaklama için birçok gezginin ilk tercihlerinden biri.

Gelelim Maşukiye’de konaklama için diğer sebeplere.

Öncelikle Maşukiye, son yıllarda Türkiye’nin en sevilen köylerinden biri. Her mevsimde, günübirlik, hafta sonu kaçamağı olarak, uzun tatiller için vs. on binlerce turist tarafından tercih ediliyor.

Durum böyle olunca da turistik aktiviteler, konaklama imkanları, yeme içme olanakları vs. oldukça gelişmiş.

Maşukiye’de konaklama için şahane tesisler ya da sadece kendinize ait olacak kiralık villalar bulabiliyorsunuz. Üstelik, göl evlerinden dağ evlerine, lüks otellerden pansiyonlara; farklı tarzlarda birçok seçenek var.

Maşukiye’de otel tercih edecek olursanız zaten sadece Maşukiye’yi değil, konumu itibariyle diğer yerleri de rahatça gezebileceğinizi belirtmiştim. Ancak derdiniz gezme etme değil, olduğunuz yerde keyifli vakit geçirmekse burada onun için de alternatifler var!

Maşukiye’de doğa tabii ki en çarpıcı özellik. Yaz kış ferah havası, Kartepe’nine zirvesinden başlayıp buralara kadar uzanan meşhur Aygır Deresi ve Kirazlı Yaylası, Kuzu Yaylası başta olmak üzere sayısız yaylasıyla Maşukiye tam bir “şehirden kaçmalık” doğal cennet.

Doğanın keyfini çıkarmak için farklı aktiviteler de var. Heyecan arıyorsanız ATV safari, rafting, kano gibi aktiviteleri yapabilir ya da daha sakin trekking, balık tutma gibi alternatifleri tercih edebilirsiniz. Tabii ki Maşukiye’de alabalık yemeyi de unutmayın!

Detaylı rehber: Maşukiye’de gezilecek yerler

Maşukiye’de otel seçimi için genel olarak iki tarz var: Otelden çıkıp doğayı hissetmek ve otelden çıkıp Maşukiye’nin tatlı köy atmosferini yaşamak.

Kartepe’ye ya da Sapanca Gölü’ne yakın tesisleri tercih ederseniz doğa daha baskın gelecektir. Maşukiye merkezde otel tercih ederseniz ise kapıdan çıkışınızda köy sokakları, kafeler, dükkanlar sizi karşılıyor olacak.

Maşukiye’deki En Popüler Oteller

Saklıbahçe Hotel: Maşukiye’nin merkezi bir noktasında yer alan tesis ahşap odaları, yemyeşil çevresi ve restoranıyla fiyat performans açısından ideal.

Babil Bungalov Butik Hotel: Maşukiye’de bungalov konaklama deneyimi isteyenler için en iyi alternatiflerden biri. Odaların içi oldukça modern ve konforlu, dış alansa doğanın keyfini çıkaracağınız mükemmel bir atmosfer!

Motali Life Hotel (★★) Kalacağınız tesisin modern ve şık ancak çevrenin doğal ve yeşil olmasını istiyorsanız Maşukiye, Kartepe Caddesi üzerinde yer alan bu seçeneğe göz atmalısınız.

Yazıcılar Hotel & Restaurant (★★) Maşukiye’de merkezi otel arayanlar için ideal bu tesis, ormanlık alan içerisinde ahşap bir yapıda hizmet veriyor. Hem merkezde olmak, hem de doğayla iç içe konaklamak isteyenler için birebir.

Cevizdibi Otel (★★) Maşukiye’de lüks otel arıyorsanız Soğuksu Mahallesi’nde yemyeşil bir ortamda yer alan, ahşap yoğunluklu dekorasyonuyla sıcacık bir atmosfer sunan bu şık tesise göz atmalısınız.

4. Kartepe

Sapanca'da nerede kalınır Kartepe otelleri

“Sapanca’da nerede kalınır?” rehberinin bonusu: Kartepe.

Kartepe, aynı Maşukiye gibi aslında Kocaeli’nin bir ilçesi. Kocaeli Sapanca sınırında yer alan Kartepe, Maşukiye’nin üst kesimlerinde 15 km uzaklıkta yer alıyor. Kartepe’den Sapanca’ya ulaşım ise yaklaşık 30 dakika sürüyor.

Kartepe, Sapanca’da konaklama söz konusu olduğunda birçok gezginin tercihleri arasına giriyor.

Bunun nedeni ise kış turizminin Türkiye’deki en canlı merkezlerinden olan Kartepe Kayak Merkezi. Sapanca taraflarına kışın seyahat etmeyi planlıyor ve kayak ilginizi çekiyorsa Kartepe’de konaklama alternatifini göz önünde bulundurabilirsiniz.

Kartepe’de otel tercih edecekseniz düşünmenize gerek yok çünkü tek seçenek var. The Green Park Kartepe, Kartepe Kayak Merkezi’ndeki tek otel. Tercih alternatifinin olmaması sıkıntı olsa da kayak severler için tek ski pass ile her piste erişim ayrıcalığı güzel bir durum.

Tabii ki kayak merkezinde olmasa da yakın çevrede farklı konaklama alternatifleri var. Bu alternatifler arasında en beğendiklerimi aşağıdaki Kartepe otelleri listemde görebilirsiniz.

“Kartepe’ye ne zaman gidilir? Yalnızca kış aylarında ve kayak için mi tercih etmeliyiz?” düşünceleri kafanızda oluştuysa hemen bir kenara bırakın!

Kartepe’de yaz boyunca golf, kampçılık, binicilik, bisiklet, trekking ATV safari gibi farklı aktivitelerle zaman geçirebilir ve tabii ki doğanın içerisindeki odanızdan her mevsimin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kartepe’deki En Popüler Oteller

Yeşil Düş Vadisi Bungalov Otel: Kartepe Balaban Mahallesi’nde, dağların eteklerinde, ormanlık bir alan içerisinde ağaç evlerle hizmet veriyor. Kartepe Kayak Merkezi’ne 15 km, Sapanca’ya ise 19 km uzaklıkta.

The Green Park Kartepe (★★) Kartepe Kayak Merkezi’nde otel arayanlar için tek seçenek. Kayak ekipmanı kiralama, kayak dersi, kayak alanına doğrudan ulaşım gibi olanakların yanında SPA, kapalı havuz gibi imkanlar da var.

Sapanca’da Ulaşım

Sapanca'da konaklama, ulaşım rehberi

Sapanca’da otel seçimi yaparken işinizi kolaylaştırmak ve doğru kararı vermenizi sağlayacak ulaşım detaylarını kısaca özet geçmek istedim.

Sapanca’da ulaşım için özel halk otobüsleri, minibüsler ve taksiler kullanılıyor. Tabii ki bunların yanında bisiklet ya da araç kiralamayı tercih edebilirsiniz.

Öncelikle Sapanca’yı doyasıya gezmek için en kolay ve ideal yol kişisel araç. Sapanca’da araç kiralama imkanınız varsa ya da kendi aracınızla gelecekseniz çevredeki tüm köyleri, yaylaları, bölgeleri doyasıya gezebilirsiniz.

Alternatif olaraksa bisikletle aranız iyiyse ve kendinize güveniyorsanız Sapanca’da bisiklet kiralayarak neredeyse her yere ulaşabilirsiniz.

Araç ya da bisiklet kiralamayı tercih etmeyeceklerin de aslında ulaşımı dert etmesine hiç gerek yok. Uzak yakın, Sapanca’da dilediğiniz her yere toplu taşımayla kolayca ulaşabilirsiniz.

Tabii ki Sapanca’da ulaşım söz konusu olduğunda en ideal konaklama bölgesi ise Sapanca ilçe merkezi olacaktır.

Sapanca Otel Fiyatları & Rezervasyon

Sapanca otel tavsiyesi

“Evet, buralar çok güzel. Göl evleri, dağ evleri, bungalov tesisler, butik oteller harika ama biraz da Sapanca’da konaklama için bütçe konuşalım.” diyorsanız okumaya başlayın!

Öncelikle Sapanca’da otel rezervasyonu ile başlayalım. Benim otel rezervasyonunda hem Sapanca geziniz, hem de genel gezileriniz için önerim Booking.com.

Sapanca’da otel fiyatları içinse kesin ve net bilgiler veremesem de aklınızda az çok fikir oluşmasını sağlayacak genel bilgileri bulabilirsiniz.

Sapanca otelleri fiyat olarak her bütçeye hitap edecek çeşitlilikte. İyi bir araştırma ve erken rezervasyonla dilediğiniz bir oteli, uygun fiyata rezerve etmeniz mümkün.

Ancak, Sapanca Gölü kenarında otel arıyorsanız bütçenizi biraz daha yüksek tutmalısınız. Doğal olarak göl kenarı otelleri iç kesimlere göre daha pahalı.

Sapanca’da otel fiyatları için genel rakamlardan bahsedecek olursam iç kesimlerde, iyi diyebileceğiniz ve gönül rahatlığıyla vakit geçirebileceğiniz bir tesis, 2 kişi gecelik 500 – 750 TL civarında. Göl kenarında ise aynı özelliklere bir otelin fiyatı 500 TL civarlarına çıkıyor.

Sapanca’da uygun fiyatlı otel için ilk bakmanızı önerdiğim bölge ise Sapanca ilçe merkezi. Burada pansiyon ve butik otel tarzı birçok alternatif bulabilirsiniz.

Özetle Sapanca’da Nerede Kalınır?

Sapanca'da nerede kalınır rehber

Uzun uzun okumayı sevmeyenler, hızlı tavsiyeye ihtiyacı olanları bu başlık altına alalım! Özetle Sapanca’da nerede kalınır merak ediyorsanuz buyurun okumaya.

Sapanca’da konaklama için en ideal, en çok tercih edilen 4 bölge var: Sapanca ilçe merkezi, Kırkpınar, Maşukiye ve Kartepe.

İlk ikili Sapanca’da ancak Maşukiye ve Kartepe ise Kocaeli Sapanca sınırında, Kocaeli tarafında ama neredeyse Sapanca’da diyebiliriz. Bu nedenle de birçok gezgin tarafından alternatif olarak görülüp konaklama için tercih ediliyor.

Her birinin ortak özelliği doğa harikası olmaları da olsa bölgeden bölgeye değişen farklı özellikler var.

İlk önerim Sapanca’nın kalbi ve şehir özellikleri açısından en gelişmiş bölgesi Sapanca ilçe merkezi. Merkezin Sapanca Gölü’ne en yakın kısımları doğayla iç içe bir tatil sunarken iç kesimlerde biraz daha şehir havasını hissediyorsunuz.

Eğer Sapanca’ya araçsız geliyor ve otelde durup keyif yapıp zaman geçirmek yerine etrafı gezmek istiyorsanız en ideal bölge burası.

Merkezden çıktığımızda ise Kırkpınar ve Maşukiye, Sapanca’da konaklamanın göz bebekleri, en sevilenleri.

Kırkpınar, göl kasabası tadında, Avrupai sokakları, yeşillikler içerisindeki mahalleleri ve keyifli kafe & restoranlarıyla öne çıkarken Maşukiye, mesire alanları, Aygır Deresi, alabalık çiftlikleri gibi doğal güzellikleriyle göz kırpıyor.

Son önerimse kayak merkezi ve doğal güzellikleriyle meşhur Kartepe. Yaz kış gelebilecek olsanız da Kartepe, Kartepe Kayak Merkezi sebebiyle özellikle kış turizmi için tercih ediliyor.

Kartepe rehberdeki Sapanca’ya en uzak bölge olduğu için tatildeki asıl amacınız kar, kayak ya da her mevsim özelinde Kartepe’ye dair bir şeyler değilse tercih etmenizi önermem.

Sapanca otelleri hakkındaki tavsiyelerime gelecek olursak bence Sapanca’ya gidiyorsanız bu tatilin ve özellikle Sapanca’nın doğal güzelliklerinin hakkını vereceğiniz, bölgeye has bir tesis seçmelisiniz. Yani göl evleri, villalar ya da bungalovlar önceliğiniz olmalı.

Sapanca’da göl evi mantığında hizmet veren pek çok seçenek var, eminim bütçenize ve zevkinize uygun bir alternatif bulabilirsiniz. Kalabalık gruplar içinse Sapanca’da villa kiralamak şehirden kaçmak ve eğlence için mükemmel!

Sapanca’da otel tavsiyesi isteyenlere önerilerimi ise şu şekilde sıralayabilirim

NG Sapanca Wellness (★★★★) SPA ile huzur bulmak, doğanın keyfini lüks içinde çıkarmak istiyorum diyenlere…

Lale Boutique Hotel (★★★) Sapanca Gölü otelleri için çok abartı olmayan güzel bir seçenek arayanlara…

The Green Park Kartepe (★★) Kayak yapmak isteyenler için yukarıda da belirttiğim gibi tek alternatif olan…

Sapanca’da nerede kalınır konusu kısaca bu şekilde. Sizin de Sapanca’da nerede kalınır yazısına eklemek istediğiniz notlar varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın.

“Sapanca’da Nerede Kalınır? En İyi 4 Bölge & Oteller” üzerine bir yorum

Yorum yapın