saraybosna yapılacak şeyler listesi

Saraybosna’da Ne Yapılır? & Yapılacak Şeyler Listesi

Saraybosna’da ne yapılır? Bugün mütevazi bir şehir gibi görünse de, Saraybosna‘nın tarih sahnesindeki yeri dikkat çekicidir. Pek çok otorite tarafından Avrupa’nın Kudüs’ü olarak tanımlanan şehirde, üç ilahi dine mensup insanlar yüzlerce yıldır acısıyla tatlısıyla bitlikte yaşamışlardır.

90’larda verilen bağımsızlık mücadelesinin yarattığı acı ve tahribatın, tabiri caizse dumanı halen tütmektedir. Bu kendine has şehri görmek gezmek isteyenlere adım adım önerilerim Saraybosna’da ne yapılır isimli yazımızda..

Saraybosna’da yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: Şehrin en tarihi ve turistik noktası olan Başçarşı ve çevresinde kalan bölge Saraybosna’da konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgelerden. Saraybosna’da nerede kalınır başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 4★ Hotel Colors Inn, 4★ Old Town Hotel ve 5★ Hotel Europe şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Saraybosna’daki En Popüler Turlar

Saraybosna'da ne yapılır listesi, Saraybosna'da yapılacak şeyler

Saraybosna’da ne yapılır listemize geçmeden önce kenti tarihindeki çeşitli olaylar veya kültürel gruplar özelinde görmek, bu tarihi olaylara dair rehberlerden bilgi edinmek, belirli bir konuya veya konulara odaklanmak isteyenler için birkaç tur önerim var. Her biri farklı bir konuya odaklanan bu turları gördüğü yerler hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenlere öneririm.

Saraybosna Kuşatma Altında Turu: Kişi başı 27 Euro ücreti olan bu turda 4 saat boyunca konusuna son derece hakim rehberler eşliğinde Saraybosna’nın yakın tarihine ışık tutan, Balkan Savaşları’nda önemli yer edinmiş bölgeleri ziyaret edip kentin yakın geçmişinde yaşadığı acıları ilk ağızdan öğrenip gözlemleyebiliyorsunuz. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Saraybosna Antik Dönem Turu: Saraybosna’da Ne Yapılır yazısındaki bir diğer sıradışı tur önerim ise sizi şehrin uzak tarihine götürüyor. Konforlu araçlarla otelinizden alınıp, rehberler eşliğinde kentin çok daha eski, neredeyse antik dönemlerdeki haline ışık tutan bu tur yaklaşık 6 saat sürüyor. Kişi başı 59 Euro ücreti olan bu turu Saraybosna’nın uzak geçmişini de merak edenlere tavsiye ederim. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Balkanlar’ın Karanlık Tarihi ve Savaş Turu: 3 saat süren bu turda Saraybosna’da Balkan Savaşları’ndan etkilenmiş yerleri, işkence alanlarını, kaçış tünellerini ve savaşa dair her şeyi ilk ağızdan dinleyip görebilirsiniz. Kişi başı 33 Euro ücreti olan tura rehberlik ve ulaşım hizmetleri de dahil. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Saraybosna Yahudi Bölgeleri Turu: Kişi başı 25 Euro ücreti olan bu 4 saatlik turda kentteki Yahudiler’in yoğunlukta olduğu bölgeleri görebilir,  onların ülkedeki hikayelerini, tarihlerini dinleyebilir ve Saraybosna’ya bambaşka bir açıdan bakabilirsiniz. Ücrete Musevi Müzesi ve Musevi Kültür Merkezi giriş ücretleri de dahil. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Saraybosna’da 1914 Yılı, Avusturya-Macaristan Prensi Suikasti Turu: Bilirsiniz, lisede tarih derslerinde 1. Dünya Savaşı’nın Avusturya-Macaristan Prensi’nin Saraybosna’da bir Sırp tarafından vurulması sebebiyle başladığı ve sonucunda dünya savaşına döndüğü hepimize ezberletildi. İşte bu olaya dair tüm bildiğimiz de (aslında ezberlediğimiz de) bu kadar. Tabii tarihçi değilseniz.

İşte bu turda Prens Franz Ferdinand suikasti özelinde dünyayı savaşa sürükleyen olaylar ve dönemin Saraybosna’sı gösteriliyor ve anlatılıyor. 2 saat süren turun ücreti ise kişi başı 19 Euro. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Saraybosna’da İslam Turu: Saraybosna’da Ne Yapılır yazısında sizlere son önerim de farklı ülkelerde İslam’ı gözlemlemek, keşfetmek isteyenler için. Kişi başı 15 Euro ücreti olan ve yaklaşık 2 saat süren bu turda ülkede İslam’ın nasıl yaşandığını ve buradaki İslam’a ait eserleri görebilir, deneyimleyebilirsiniz. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Saraybosna’da Ne Yapılır?

Saraybosna'da gezilecek yerler

Saraybosna’da yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

 1. Miljacka Nehri boyunca yürüyün.
 2. Latin Köprüsü’nden geçin.
 3. Milli Kütüphane’yi görün.
 4. İnat Evi’ne uğrayın.
 5. Başçarşı’da alışveriş yapın.
 6. Sebil’de fotoğraf çektirin.
 7. Ferhadija Caddesi’nde yürüyün.
 8. İsa’nın Kalbi Katedrali’ni görün.
 9. Saraybosna Gülü’nü fotoğraflayın.
 10. Tramvay ile tur atın.
 11. Vjecna Vatra’ya görün.
 12. Pijaca Markale’yi ziyaret edin.
 13. Gazi Hüsrev Begaova’yı yad edin.
 14. Kahve içip lokum yiyin.
 15. Mezarlığa gidin.
 16. Sevdalinka dinleyin.
 17. Umut Tüneli’ni ziyaret edin.
 18. Günübirlik Mostar’a gidin

1. Miljacka Nehri boyunca yürüyün.

saraybosna yapılacak şeyler Miljacka Nehri

Saraybosna’da Ne Yapılır yazısında sizlere ilk önerim keyifli bir yürüyüş. Miljacka Nehri Saraybosna’nın ortasından geçen oldukça uzun bir nehirdir. Saraybosna’yı Kuzey ve Güney olarak ikiye ayırır. Saraybosnalılara göre ise Bistrik ve Vratnik olarak.

Hiçbir insan atığının karışmadığı Miljacka Nehri’nde görüp görebileceğiniz kirlilik rüzgarın savurdukları olacaktır. Nehir bu kadar uzun olunca üzerine köprü yapmamak olmaz tabi.

Üzerinde her dönem yeni köprüler inşa edilmiş. Sizde Miljacka boyunca yürüyüp çevresine yerleşmiş binalı ve üzerine kondurulmuş köprüleri görebilirsiniz.

2. Latin Köprüsü’nden geçin.

saraybosna'da ne yapılır latin köprüsü

Miljacka Nehri üzerinde bulunan pek çok köprüden biri olan Latin Köprüsü tarihi açıdan önemli bir yer taşır. Bu köprü teorik olarak I. Dünya Savaşı‘nın başladığı yerdir. Çünkü Avusturya tahtının varisi Arşidük Franz Ferdinand, köprünün kuzey ucunda, 24 Haziran 1914 tarihinde, Gavrilo Princip isimli bir Sırp tarafından öldürüldü.

Bu elbette fitili ateşleyen bir kıvılcım sadece. Ama yinede, bir tarihe şahitlik eden bu taş köprüyü görmeden hatta üzerinden yürümeden dönmeyin derim. Daha fazlasını merak edenler köprünün hemen karşısında bulunan Saraybosna Müzesi‘ni de gezebilirler.

3. Milli Kütüphane’yi görün.

saraybosna yapılacak şeyler milli kütüphane

Saraybosna’da Ne Yapılır diye düşünüyorsanız şehrin en önemli tarihi eserlerinden Milli Kütüphane’yi göz ardı etmeyin.

Saraybosna’nın Milli Kütüphanesi (Gradska Vijećnica) esasen, 19. yüzyılda belediye binası olarak yapılmış. II. Dünya Savaşı’ndan sonra ise Milli Kütüphane olarak kullanılmaya başlanmış. Onu bu kadar önemli yapan ise, 1992 yılında yaşadıkları.

Aşırı Milliyetçi Sırplar olan Çetniklerin açtıkları ateş sonucu yangın çıkmış ve 2 milyondan fazla eser ve 100.000 kadar el yazması bu yangın sonucu kül olmuş. Onarımı 2014 yılında tamamlanarak yeniden hizmete girmiştir.

4. İnat Evi’ne uğrayın.

saraybosna'da ne yapılır inat evi

İnat Evi ya da esas ismiyle İnat Kuca, adından da anlaşılacağı gibi bir inat hikayesi. Söz konusu Balkanlar olunca ben hikayenin doğruluğundan pek şüphe etmedim açıkçası.

Hikayesi ise şöyle; 1860 yılında Saraybosna’da Avusturya İmparatorluğu’nun hükmü sürmektedir ve Miljacka Irmağı kıyısına, yan yana pek çok devlet binası inşa ederler. Sıra belediye binasına geldiğinde ise önlerine bir minik ev çıkar.

Sahibinden satması istenir. Tek şartı vardır. Nehrin karşı kıyısına aynısı yapılacaktır. İsteği de olur, milimi milimine aynı biçimde evi taşınır. Bugün restoran olarak hizmet vermektedir.

5. Başçarşı’da alışveriş yapın.

saraybosna'da ne yapılır başçarşı'da alışveriş

Saraybosna’da Ne Yapılır yazısında bahsedeceğim en keyifli yerlerden biri Başçarşı. Ki Başçarşı  (Baščaršija), tabiri caizse Saraybosna’nın nefes alan yerlerinden birisi.

Gerek geçmişte gerekse günümüzde, hayatın sürdüğü, alışverişlerin yapıldığı, ekonominin belirlendiği yer olmuş durumda.

Görülmezse olmaz güzellikte bir çarşı olan Başçarşı, çok büyük değil. İçerisinde bakırcıların, kuyumcuların, küçük dükkanların, restoran ve kafelerin yer aldığı Başçarşı da dolaşıp, keyfinize ve kesenize göre alışveriş yapabilirsiniz.

Saraybosna’da alışveriş konusunda detaylı bilgileri Saraybosna Alışveriş Rehberi başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

6. Sebil’de fotoğraf çektirin.

saraybosna yapılacak şeyler sebil

18. yüzyılın ikinci yarısında 1753-1754 yıllarında, dönemin Bosna Valisi Hacı Mehmet Paşa tarafından yaptırılan bu sebil, tüm ahşap yapıların kaderini yaşamış ve yanmış.

1852 yılında yangında zarar gören sebil, 1891 yılında yeniden inşa edilmiş. Bugün Saraybosna denince akla gelen birkaç simgeden biri olan sebilin önünde bir fotoğraf çektirin bence..

7. Ferhadija Caddesi’nde yürüyün.

saraybosna yapılacak şeyler ferhadija caddesi

Saraybosna’nın İstiklal Caddesi diye bir tabir var kendisi için. Başçarşı’dan başlayıp, Tito Caddesi’ne kadar devam eden, trafiğe kapalı bu cadde üzerinde kafeler, restoranlar, butik ve mağazalar ile tarihi yapılar bulunmakta. Şehrin tarihinden günümüze gelen bu cadde sembolik değer taşıyor.

8. İsa’nın Kalbi Katedrali’ni görün.

saraybosna'da ne yapılır İsa'nın kalbi katedrali

Saraybosna’da Ne Yapılır yazısında her inanca dair görmeye değer yerlerden bahsetmek isterim. Bazı Avrupa şehirlerinden olduğu gibi burada da bir Kutsal Kalp Katedrali mevcut.

İçerisine girmek her zaman mümkün değil. Eğer kapısı açıksa içeri bir göz atabilirsiniz. Benim bu listeye dahil ederken, bir amacım daha var.

Şehirdeki pek çok yapıda hala izleri bulunan savaşın, aslında gözünü ne kadar kan bürümüş bir eylem olduğunu görmeniz. Duvarlarındaki şarapnel izleri ve delikler, ibadethanelerine bile saygı göstermediklerinin bir kanıtı.

9. Saraybosna Gülü’nü fotoğraflayın.

saraybosna'da ne yapılır saraybosna gülü

Belki de en acı verici gül budur. Aslında bu gerçek manada bir çiçek değil. Hırvat topçusunun ateşi sırasında şarapnel parçaları düştükleri yerlerde delikler açmış, daha önemlisi pek çok insanı yaralamış ya da öldürmüş.

Savaş bittikten sonra bu delikler, çukurlar kırmızı bir tür reçine ine doldurulmuş. Hem ölenler anmak hem de olanları unutmamak adına. Yürürken yalnızca yukarı ve ileri değil, arada yerlere de bakarsanız, onlarcasını görebilirsiniz.

10. Tramvay ile tur atın.

bosna hersek saraybosna tramvay turu

Saraybosna için tramvay önemli bir simge. Çünkü 1885 yılında, başka bir Balkan ülkesinde ya da Orta Avrupa’da henüz tramvay yokken, Saraybosna’da atlı bir tramvay sistemi kurulmuştu. 10 yıl kadar sonra da elektrikli sisteme geçilmiş, ki bu da bir ilk.

Bu sebeple, tarihi bu kadar eskilere dayanan bir tramvay sistemiyle büyük ya da küçük bir tur yapmak keyifli olacak. 1 numaralı tramvaya binerseniz 40-45 dakikalık bir şehir turu yaparsınız.

11. Vjecna Vatra’ya görün.

saraybosna'da ne yapılır sonsuz ateş

Saraybosna’da Ne Yapılır yazısında bir de yanından geçerken gözden kaçırabileceğiniz kadar küçük bir esere yer vereyim. Ki adı Sonsuz Ateş. Ferhadija Caddesi ile Mareşal Tito Caddesi’nin kesiştiği noktada bulunuyor.

6 Nisan 1945 tarihinde, Saraybosna’nın Nazi işgalinden kurtuluşu şerefine ve bu dönemde ölenler adına yapılmıştır. Anıtta birlik ve beraberlikle bir şehrin nasıl kurtarılışına dair övgüler bulunmaktadır. İlk yakıldığı günden beri sönmeyen bu ateşi görmeden dönmek olmaz diye düşünüyorum.

12. Pijaca Markale’yi ziyaret edin.

saraybosna yapılacak şeyler Pijaca Markale

Mula Mustafa Baseskije Caddesi’nde bulunan bu pazar yeri, şehrin sebze, meyve ve süt ürünleri satılan pazar yerlerinden yalnızca biri. Ancak Saraybosna’da bir yerin asla tek bir hikayesi yok.

90’ların başlarında, şehrin en merkezi noktasında bulunan bu Pazar yerinde Çetniklerin açtığı ateş sonucu 102 kişinin hayatını kaybetmiştir. Bu gün hala arka pazar yerinin duvarında isimleri yazar. Vefanın ve “sakın unutma“‘nın en buruk örneklerinden birisidir.

13. Gazi Hüsrev Begaova’yı yad edin.

saraybosna'da ne yapılır Gazi Hüsrev Begaova

Saraybosna’nın bir dönem sancak beyi olan Gazi Hüsrev Begova şehre büyük katkılarda bulunmuş. Vakıf kurarak, başta cami, okul, köprüler yaptırmış. İaşe de sağlayan (yani evsizlere ve fakirlere yiyecek dağıtılması) bu vakıf çeşmeler de yaptırmış.

Başçarşı’nın bitip Ferhadija Caddesi’nin başladığı nokta da bulunan Begova Camiisi ve altında bulunan bedesten bu vakfın eserleri arasında yer alıyor. Çeşmeden biraz su içerseniz, belki Saraybosna’ya tekrar gelirsiniz..

14. Kahve içip lokum yiyin.

saraybosna'da ne yapılır kahve

Kahve, Saraybosna’da günlük hayatta önemli bir yer tutuyor. O kadar önemli ki, her kahvenin başka bir adı var. Örneğin sabahın ilk kahvesinin adı Razgalica.

Dočekuša ise hoş geldin kahvesi. Bu nasıl bir kahve derseniz; dibekte dövülen kahve, tek kişilik olarak bakır cezvelerde yapılıyor. Yapılırken içerisine asla şeker konulmuyor.

Tek kişilik bakır tepsilerde, cezvesi, bakır zarf içerisindeki fincanı ve rahat lokum ile birlikte servis ediliyor. Ancak bu turistik bir durum değil. Günlük hayat içinde, herkes kahvesini böyle içiyor.

Saraybosna’da Ne Yapılır yazısında mutlaka yer vermek istediğim bu aktiviteyi Başçarşı’da bulunan kahvecilerden herhangi birisinde deneyebilirsiniz.

15. Mezarlığa gidin.

saraybosna yapılacak şeyler mezarlık

Bosna Hersek‘in kurucu Cumhurbaşkanı Aliya İzzet Begoviç‘in vasiyeti mezarına bir anıt yapılmaması ve yoldaşları, Bosna savaşı kahramanlarıyla birlikte yatmakmış.

1994 yılında öldüğünde, isteği yapılmış. Şimdi sade mezar taşlarının arasında, minik kubbeli mezarında ebedi uykusunda Begoviç. Eğer onu ve Bosna kahramanlarını ziyaret etmek isterseniz, Başçarşı ve Sebil’e arkanızı dönüp, trafik ışıklarından karşıya geçin. Karşınıza gelen yokuşu çıktığınızda göreceksiniz.

16. Sevdalinka dinleyin.

saraybosna yapılacak şeyler Sevda

Sevda (Sevdah) Bosna Hersek’in geleneksel müzik türü. Otoriteler tarafından, melankolik ve içli tarzı nedeniyle Boşnak Blues olarak tanımlanıyor.

Son zamanlarda, Amira Medunjanin gibi nefesler sayesinde ilgiyi yeniden üzerine çekti. Saraybosna’da düzenlenen konserlerin haricinde, pek çok kafede akşamları Sevdalinka olur. Dili belki anlamayacaksınız ama duygu iliklerinize kadar işleyecek, emin olabilirsiniz.

17. Umut Tüneli’ni ziyaret edin.

saraybosna'da yapılacak şeyler umut tuneli

Saraybosna’ya savaş süresince uygulanan ambargo nedeniyle silah, yakıt, yiyecek ve tıbbi malzemenin şehre girmesi mümkün değildi.

Bu sebeple, 1993 yılında, Saraybosna Havalimanı’ndan ve Vrelno’dan aynı anda karşılıklı olarak kazılmaya başlanan tünel 1 metre çapında 1,5 yüksekliğinde. İlk 20 metresi ve altından kazılmaya başlanan ev bugün müze olarak hizmet veriyor ve belki de Saraybosna’da Ne Yapılır yazısının en önemli maddesi.

Umut Tüneli’ni bireysel olarak ziyaret etmek istemezseniz çeşitli tur alternatifleri de mevcut. Size en popülerlerinden bir tavsiye de verebilirim:

Saraybosna Umut Tüneli Turu: Kişi başı 15 Euro ücreti olan 2 saatlik bu turda şehir merkezinden alınıp bir rehber eşliğinde Umut Tüneli’ne ulaşımınız sağlanıyor. Bu sırada rehber de size Balkan Savaşları’nı anlatmaya başlıyor. Tünele giriş ücretinin de fiyata dahil olduğu turda savaşa dair en acı ve en umut dolu anları keşfetmeye hazırlanın… Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

18. Günübirlik Mostar’a gidin

mostar turu Saraybosna'da ne yapılır

Eğer Saraybosna seyahatinizi bir Balkan turu kapsamında yapmıyorsanız, 2 saat mesafedeki büyüleyici Mostar kentine de mutlaka zaman ayırmaya çalışın.

Buraya otobüsle veya trenle ulaşım sağlayabileceğiniz gibi aşağıda verdiğim gibi paket turlara da katılabilirsiniz. Gidiş dönüş de dahil olmak üzere turunuz yarım günden biraz fazla sürer ancak adı hafızalara kazınmış, Balkan Savaşları’nın en acılı şehirlerinden Mostar’ı da görmüş olursunuz.

Tarihe meraklı olanlar ve Balkan Savaşları’na dair daha fazla şey görmek isteyenler Srebrenica’ya da gidebilirler.

Saraybosna’dan Günübirlik Mostar Turu: Kişi başı 65 Euro ücreti olan bu turu katılan herkes 5 üzerinden 5 puanla değerlendirmiş, önce onu belirteyim. 9 saat süren tura otelden alınma ve bırakılma, rehberlik hizmeti, Mostar ve diğer Hersek şehirleri gezisi, tüm ulaşımlar ve hafif bir kahvaltı dahil. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Saraybosna’dan Günübirlik Serebrenica Soykırım Turu: Kişi başı 60 Euro ücreti olan tura katılanlar 5 üzerinden 4,9 puan vermişlerse de gözyaşlarınıza hakim olamayacağınızı bilerek yola çıkın. Balkan Savaşları’nın belki de en acı dolu yüzünü görebileceğiniz tur tüm gün sürüyor ve tüm ulaşımlar, hafif bir kahvaltı, ve rehberlik hizmeti pakete dahil. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Özetle Saraybosna’da Ne Yapılır?

Saraybosna'da yapılması gerekenler

Saraybosna’da Ne Yapılır yazısında bu güzel ve hüzünlü kentteki keyif alabileceğiniz aktivitelerden bahsetmeye çalıştım. Bu seyahatin olmazsa olmazlarını da özetlemem gerekirse;

Başçarşı‘nın tüm sokaklarını ve meydanlarını gezmek, Latin Köprüsü‘nden geçmek, nehir kenarında yürüyüş yapmak ve Umut Tüneli‘ni ziyaret etmek diyebilirim. Biraz zamanınız varsa Saraybosna’ya yakın şehirlere, özellikle Mostar‘a da bir gezi yapmalısınız.

Saraybosna seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri sitemizdeki diğer Saraybosna yazılarında bulabilirsiniz:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

1 thought on “Saraybosna’da Ne Yapılır? & Yapılacak Şeyler Listesi”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top