Saraybosna gezi rehberi

Bosna Hersek‘in başkenti olan Saraybosna, Balkanlardaki en güzel şehirlerin başında geliyor. Yakın geçmişte büyük acılar yaşayan bu ülke günümüzde yavaş yavaş toparlanmış durumda. Türkiye başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin son yıllarda yoğun ilgi gösterdiği şehirde birçok kültürü bir arada bulabilirsiniz. Son yılların en popüler turlarından olan Balkan turlarının vazgeçilmez şehirlerinden Saraybosna’da birçok önemli Osmanlı eseri bulmak mümkün. Saraybosna’ya düzenlenen turlara katılarak gidebileceğiniz gibi bireysel olarak da gidebilirsiniz. Tabi iki durumda da eğlenceli bir Saraybosna gezisi için biraz araştırma yapmanızda fayda var.

Saraybosna Gezi Rehberi

Saraybosna gezi rehberi yazıları boyunca, Saraybosna hakkında genel bilgilerden gezilecek yerlere, alışverişten ulaşıma, otel tavsiyelerimizden yeme içme konusuna kadar detaylı birçok konuyu bulabilirsiniz.

Saraybosna'da konaklama yapılabilecek tüm bölgelerle ilgili detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Saraybosna'da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz. En çok tercih edilen otellerden bazıları: 4★ Hotel Europe, 4★ Hotel President Sarajevo, 4★ Hotel Boutique 36

Saraybosna Gezisi Hakkında Bilgiler

Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna, Avrupa’nın tarih ve kültür merkezlerinden biri olması nedeniyle yılın her döneminde ziyaretçisi olan bir şehirdir. Farklı dil, din ve kültürlerin bir arada yaşamış ve yaşıyor olması da Saraybosna’yı çekici hale getirmektedir. Tarihi boyunca farklı yönetimlere ev sahipliği yapsa da güncel tarih denildiğinde Saraybosna ile ilgili akla gelen ilk şey 1992 – 1995 yılları arasında yaşanan Saraybosna kuşatmasıdır. İklim ve hava koşulları olarak yılın her döneminde gezip görmeye uygun bir yer olsa da Saraybosna’yı ziyaret etmek için en uygun zamanın bahar ayları olduğu düşünülür.

Saraybosna tarihi, hava durumu & gezi için en uygun zaman, Saraybosna’da para, döviz, kredi kartı kullanımı, resmi tatiller ve hastaneler gibi önemli bilgileri Saraybosna Gezisi Hakkında Bilgiler sayfasında bulabilirsiniz.

Saraybosna
Saraybosna Bosna, Hersek

Saraybosna Gezilecek Yerler

Saraybosna gezi rehberimizin en önemli bölümü her rehberde olduğu gibi gezilecek yerler listesi. Şehirde yer alan tüm önemli gezi noktalarının birçoğu birbirine yürüme mesafesinde yer alıyor olması şehre daha da cazip kılıyor. Şehrin tarihi merkezi olan Başçarşı birbirinden güzel ve önemli eserlere ev sahipliği yapıyor. Başçarşı’nın girişinde yer alan Sebil, şehrin en önemli simge yapısı. Gazi Hüsrev Bey CamiiUmut TüneliLatin KöprüsüHünkar Camii ve Milli Kütüphane ise Saraybona’da gezilecek en önemli yerlerden.

Saraybosna’da gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgileri Saraybosna Gezilecek Yerler sayfasında bulabilirsiniz.

Saraybosna gezilecek yerler
Başçarşı, Saraybosna’nın en hareketli ve önemli yeri.

Saraybosna’da nerede kalınır?

Saraybosna konaklama konusunda Avrupa’daki şehirlere nazaran çok daha uygun fiyatlar sunuyor. Miljacka Nehri‘nin etrafına kurulan şehirde irili ufaklı yaklaşık 200 adet tesis bulunuyor. Saraybosna gezisi boyunca ulaşım konusunda çok fazla sıkıntı yaşamadan gezilecek yerlere yakın konumda konaklama yapmak isterseniz şehrin en ünlü bölgesi olan Başçarşı’yı tercih edebilirsiniz. Burada bir çok otel yer alıyor. Tabi her gezide olduğu gibi Saraybosna gezisinde de erken rezervasyon kuralına dikkat etmeniz gerekiyor. Gezi tarihinden mümkün olduğunca önce yapacağınız rezervasyon ile otel giderinizi mümkün olduğunca düşürebilirsiniz.

İnternette otel rezervasyonu yaptırabileceğiniz birçok site var. Benim tavsiyem ise Booking.com. Booking.com dünyanın en güvenilir rezervasyon sitelerinden biri. Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site.

Hotel Boutique 36
Hotel Boutique 36, şehirde konaklama yapabileceğiniz çok güzel otellerden biri. Hem çok merkezi hem de güzel bir fiyat/performans değeri var.

Biz Saraybosna gezimizde Başçarşı‘ya hemen kısa bir yürüme mesafesinde bulunan 3 yıldızlı Hotel Boutique 36 adlı otelde kalmıştık. 335 ziyaretçi değerlendirmesi sonucu 10 üzerinden 8,6 gibi çok yüksek bir puana sahip olan tesis konaklama için çok uygun fiyatları ile de dikkat çekiyor. Biz kaldığımız dönemde çift kişilik oda için 65 Euro gibi bir ücret ödemiştik. Saraybosna’ya tekrar gitsem ilk bakacağım tesis burası olur. Otel hakkında bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın. Bu otel dışında şehirde yer alan tüm otel tavsiyelerimi ve konaklama hakkında genel bilgileri Saraybosna’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Saraybosna Ulaşım Rehberi

Saraybosna ulaşımın kolay olduğu bir kenttir. Civar ülke ve şehirlerden otobüs ya da tren seçenekleri ile kente ulaşmak mümkündür. Bunun dışında şehir içi ulaşım da şehrin küçük ve planlı olması sayesinde otobüs, tramvay ve taksi ile kolayca sağlanabilmektedir. Hatta gezilecek yerlerin birçoğunun bir arada yer alıyor olması gezi boyunca toplu taşımaya çok fazla ihtiyaç duymadan şehri yürüyerek keşfetmenize olanak sağlar.

Saraybosna gezisi boyunca ulaşım konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Saraybosna Ulaşım Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Saraybosna ulaşım
Saraybosna’da ulaşım

Saraybosna Alışveriş Rehberi

Her şehir rehberinde olduğu gibi Saraybosna gezi rehberimizin en eğlenceli bölümlerinden biri alışveriş bölümü. Şehrin en hareketli noktası olan Başçarşı‘da kendiniz ve sevdikleriniz için birbirinden güzel hediyeler bulabilirsiniz. Şehirde birbirinden güzel bakır eşyalar bulabilirsiniz. Bakır işletmeciliğinin merkezi Başçarşı’daki Bakırcılar Çarşısı. Bunun dışında birbirinden güzel el işletmeciliği ürünleri şehirde bulabilirsiniz. Halı, kilim, şarap ve deri ürünler ise alışveriş listenize ekleyebileceğiniz diğer ürünlerden.

Alışveriş konusunda ihtiyacınız olabilecek bilgileri Saraybosna Alışveriş Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Saraybosna alışveriş rehberi
Saraybosna’da alışveriş

Saraybosna Yemekleri

Türk mutfağına benzer özelliklere sahip olan Saraybosna mutfağında porsiyonlar doyurucu fiyatlar ise uygundur. Et ve patates ağırlıklı yemekler mevcuttur. Yerel yemek sunan yerlerin yanı sıra son yıllarda dünya mutfaklarının tadılabileceği yerlerin sayısı da artmıştır. Doğal içerik ve bölgede yetiştirilen ürünlerin kullanılması nedeniyle yeme içme konusunda lezzetli seçenekleri tatmanız mümkündür. Yiyebileceğiniz yöresel yemeklerin en bilinenleri Cevapi, Pleskevitsa, börek ve pitadır.

Saraybosna yemek kültürü hakkında genel bilgileri ve şehirde deneyebileceğiniz yöresel yemekler hakkında açıklamaları Saraybosna Yemek Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Saraybosna yemek

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın