Saraybosna Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 30 Nokta)

Balkanların gezmesi en keyifli şehirlerinden biri olan Saraybosna çok kültürlü yapısı, sıcak kanlı insanları ve yemyeşil doğası ile turistleri karşılıyor. Birçok gezginin aklında güzel anılar bırakan şehre gitmeden önce ise bir Saraybosna gezilecek yerler listesi hazırlamak oldukça faydalı.

Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna’yı doya doya gezdim diyebilmeniz adına popüler yerlerden derlemiş olduğum liste, çoğu gezgin gibi umarım size de iyi bir rehber olabilir.

Seyahatiniz açısından önemli olabilecek birçok bilgi, detay ve öneriyi bu yazıda bulabilirsiniz. Ayrıca konaklama, alışveriş, ulaşım gibi başlıklarda açıklamalar da yer alıyor.

Saraybosna’ya Gitmeden Önce…

Otelinizi Şehir Merkezinden Seçin!

Saraybosna’da hangi bölgede konaklama yapacağınıza karar vermediyseniz Saraybosna’da nerede kalınır? başlıklı yazımı da mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Otel tavsiyesi isterseniz son seyahatimde konakladığım Hotel Boutique 36 güzel bir tesis, inceleyebilirsiniz. Şehrin merkezi olan Başçarşı’ya sadece birkaç dakika uzaklıktaki otelden yürüyerek tüm şehri kolayca keşfedebilirsiniz.

Bu otele alternatif olarak yine şehrin tam merkezinde ama daha kaliteli bir yer arayanlara da 5 yıldızlı Hotel Europe adlı tesisi önerebilirim.

Biletlerinizi Mutlaka Önceden Alın!

Saraybosna’da yapılacak en güzel aktivitelerin başında Umut Tüneli turu ile Yarım Günlük Mostar ve çevre şehirler turuna katılmak geliyor.

Saraybosna Gezilecek Yerler Listesi

Saraybosna gezilecek yerler listesindeki maddeleri açıklarken her biri hakkında açıklayıcı fotoğraf ve bilgiler paylaştım. Ayrıca gerekli olduğunu düşündüğüm yerlerde uyarı ve tavsiyeler de sundum. Tüm bu önemli yerlerin harita konumlarını ise topluca yazı sonundaki Saraybosna gezilecek yerler haritası bölümünde bulabilirsiniz.

Ücret ve saatler ise mevcut koşullardan dolayı değişkenlik gösterebildiği için daha sağlıklı bilgi almak adına listedeki yerlerin resmi web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

1. Başçarşı (Bascarsija)

Başçarşı Saraybosna hakkında bilgiler

15 ve 19. yüzyıllar arasında oldukça uzun bir zaman dilimi boyunca Osmanlı egemenliği altında kalan Saraybosna’da Osmanlı izlerini görmek çok da şaşırtıcı değil. İşte size hem görünüm hem de kültürel açıdan tam da Osmanlıları yansıtan bir yer: Başçarşı.

Saraybosna gezilecek yerler listesinin başında gelen Başçarşı birçok yönüyle Anadolu’dan bir fotoğraf karesi sunuyor. Ahşap dükkanları, tam ortasındaki çeşmesi, medreseler, camiler, hanlar hiç de yabancı değil.

Buram buram çarşının her bir yanına dağılan kahve kokusu ise yabancı bir ülkenin şehrinde yaşadığınız aşinalık duygusunu daha da pekiştiriyor. Tabii hazır Başçarşı’dayken bronz cezvede pişen o enfes kahvenin tadına da bakmadan geçip gidebileceğinizi pek sanmıyorum.

Beylerbeyi Gazi Hüsrev Bey tarafından yaptırılan çarşıda yine birçok eser kendisine ait. Çarşının sokaklarını dolaşmak da oldukça keyifli. Çeşit çeşit dükkanların yanı sıra çok sayıda kafe ve restoran da var bu bölgede. Örneğin kahve içmişken meşhur Boşnak böreğini tadına da orijinal yerinde bakabilirsiniz.

Başçarşı aynı zamanda Saraybosna’da gezilecek yerler listesindeki birçok noktaya oldukça yakın. Hatta listedeki bazı yerler bu çarşının içinde yer alıyor. Şehri keşfetmeye başlayabileceğiniz nokta burası.

Şehrin Tam Merkezinde Konaklayın!

Eğer otelden dışarıya adım attığınız anda kendinizi Saraybosna’nın tam kalbinde bulmak isterseniz Başçarşı sizin için en doğru adres. Bölgede yer alan 4 yıldızlı Hotel President Sarajevo şehrin en popüler tesislerinden…

2. Sebil (Sebilj)

Sebil Saraybosna seyahati

Saraybosna’da Anadolu’nun sıcaklığını taşıyan birçok estetik ve sanatsal yapı var. Bunlardan en sembolik olanlardan biri ise Sebil.

Başçarşı’da yer alan Sebil turistler arasında da çok popüler bir nokta; öyle ki birçoğu bu sebilin önünde fotoğraf çekilmeyi ihmal etmiyor. Tarihi çeşmeyi zaten çoğu kez çekil Bosna Hersek ve Saraybosna fotoğraflarında görmek mümkün.

Sebil 18. yüzyılın ortalarında Vali Hacı Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış ve hemen çarşının girişinde bulunuyor. En ilginç yönlerinden biri de ahşaptan inşa edilmiş olması. Tasarımı esnasında İstanbul’daki çeşmelerden ilham alınmış; zaten benzerlik oldukça dikkat çekici.

Başçarşı’daki tarihi sebil hakkında bir de efsane dolaşıyor. Rivayete göre bu çeşmenin suyundan içenler Saraybosna’dan ayrılamaz, şehre çok bağlanırlarmış.Doğruluğunu test edip etmemek size kalmış ama bence şehrin simgesi haline gelen bu sebille bir fotoğraf çekilmeden çarşıdan ayrılmayın.

3. Latin Köprüsü (Latinska Cuprija)

Latin Köprüsü Saraybosna'da gezilecek yerler

Başçarşı’ya yakın konumuyla buradan rahatlıkla ulaşabileceğiniz Latin Köprüsü tarihi açıdan büyük önem taşıyan yapılardan biri. Nedeni ise I. Dünya Savaşı’nın sözde nedeni olan suikastin bu köprüde işlenmiş olması. Avusturya Macaristan prensi Franz Ferdinand’ın bu köprüde öldürülmesi yapıya dünyaya yayılan bir ün kazandırmış.

Saraybosna’nın en eski yapılardan biri olan Latin Köprüsü söylenenlere göre ilk önce tahtadan yapılmış ama sonrasında taştan yeniden inşa edilmiş. Milli Kütüphane’nin hemen karşısında bulunan köprü Saraybosna ile bütünleşen, kentin ambiyansına çok güzel uyum sağlayan bir görünüm sergiliyor. Saraybosna’da gezilecek yerler listenize bu tarihi köprüyü de ekleyebilirsiniz.

Şehri Rehber Eşliğinde Keşfedin

Dilerseniz Saraybosna yürüyüş turu adlı paketi satın alıp bölgedeki yapıları İngilizce konuşan rehber eşliğinde keşfedebilirsiniz.

4. Gazi Hüsrev Bey Camii (Begova Dzamija)

Gazi Hüsrev Bey Camii Saraybosna'da görülmesi gereken yerler

Gazi Hüsrev Bey tarafından kurulan Başçarşı’da onun adını taşıyan ve Mimar Sinan’a yaptırılan bir Osmanlı eseri Gazi Hüsrev Bey Camii.

Mimar Sinan’ın 16. yüzyılda yapmış olduğu Gazi Hüsrev Bey Camii şehirde öne çıkan kültürel ve dini yerlerden biri. Savaşın ardından 2000’li yıllara doğru orijinaline yakın şekilde restore edildiği için aslına uygun görünümünü günümüzde de koruyor.

Savaşta ilk hedeflerden biri olmasına ve aldığı hasara rağmen tarihi cami şu anda da şehrin simgeleri arasında bulunuyor.

Gazi Hüsrev Bey Camii’ni giriş ücretini ödeyerek gezmeniz mümkün. İç kısmında özellikle medrese ve hamam gibi tarihi noktalar da ziyaretçiler tarafından büyük bir ilgi görüyor.

5. Milli Kütüphane (Vijecnica, City Hall)

Milli Kütüphane Saraybosna'da gezilmesi gereken yerler

Vijecnica olarak da isimlendirilen “Milli Kütüphane” nehir kıyısındaki konumu ve Avusturya-Macaristan döneminden kalan mimarisiyle kentin en güzel binalarından biri olarak gösteriliyor.

Yaşanan savaşın izlerini Saraybosna’nın birçok yerinde hala görmek mümkün. Milli Kütüphane da savaştan en çok zarar gören yerlerden biri olmuş ne yazık ki. İçinde yaklaşık olarak 2 milyon kitabın olduğu söylenen kütüphane 1990’lı yıllarda yakılmış.

Önceleri belediye sonradan kütüphane olarak kullanılan binanın yeniden yapılması ise aynı zamanda savaştan büyük zarar gören bir şehrin yeniden ayağa kalkışını da simgeliyor.

Uğradığı hasarın büyüklüğü nedeniyle kütüphane yıllarca tekrar açılamamış. Restorasyon çalışmaları en sonunda 2014 senesinde tamamlanabilmiş.

Saraybosna gezilecek yerler listesinin öncelikli ve tarihi değeri yüksek noktalarından biri olan Vijecnica’yı da mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

6. Umut Tüneli (Sarajevski Ratni Tunel)

Umut Tüneli Saraybosna rehberi

1992-1995 yılları arasında süren savaş boyunca Bosnalıların saldırılardan korunmak için kendi çabalarıyla kazdıkları bu tünel tarihin en acılı dönemlerinden birine şahitlik etmiş. Uzun uğraşlar ve emekler sonucunda toplamda 950-960 metrelik bir uzunluğa ulaşan tünelin şu an için 20 metrelik bir bölümü müze olarak ziyarete açık.

Müzeye giriş bir evin kapısından gerçekleşiyor. Sadece insanın içinden geçebileceği genişlik ve uzunlukta yapılan tünele girdiğinizde basından takip edilen o olayların gerçekliği sizi de birçok kişi gibi biraz ürpertebilir.

Savaş esnasında ilaç, silah, iletişim, gıda ve ulaşım gibi önemli temel ihtiyaçlar için kullanılan Umut Tüneli’nde savaşın izleri hala duruyor. Bazı çarpıcı fotoğrafların da sergilendiği tünel Bosna Savaşı’nda halk için bir umut olmuş.

Siz de görmek isterseniz “Umut Tüneli”ni Saraybosna’da görülmesi gereken yerler listenize dahil edebilirsiniz.

Sıradışı Bir Deneyim İsteyenlere

Büyük acılar çekmiş şehrin kaderini değiştiren bu önemli yapıyı rehber eşliğinde keşfetmek isterseniz Umut Tüneli turuna katılmayı düşünebilirsiniz.

7. Saraybosna Katedrali (Katedrala Srca Isusova)

Saraybosna Katedrali Saraybosna gezilecek yerler

Saraybosna’nın çok kültürlü bir yapısı var. Şehirde yalnızca Boşnaklar değil aynı zamanda Katolik ve Ortodoks Hristiyanlar da yaşıyor. Saraybosna Katedrali de şehrin Katolik topluluklarına ait olan; iç ve dış cephesinin güzelliğiyle insanları etkileyen tarihi bir yapı olarak ziyaretçilere kapılarını açıyor.

İsa’nın Kutsal Kalbi Katedrali olarak da bilinen Saraybosna Katedrali Macar mimar Josip Vancas tarafından 19. yüzyılın sonuna doğru tasarlanmış. Neo-Gotik tarzın zarif ve aynı zamanda görkemli havasını kilisenin dış cephesinde hemen fark etmek mümkün.

Katedral Fransa’daki Notre Dame Kilisesi’ni andırıyor; tasarım aşamasında mimarın bu yapıdan esinlendiği de iddia ediliyor.

Katedralin içine girdiğinizde ise dışına göre daha şatafatlı süslemelerle ve göze çarpan bir mimari ile karşılaşıyorsunuz. Özellikle fresklerin güzelliği dini ve sanatsal yapıları gezmeyi seven çoğu kişiyi hayran bırakıyor. Girişteki Papa II.Jean Paul Heykeli dikkat çekici detaylar arasında.

Savaş zamanında oldukça hasar görse de katedral özenli ve yoğun çabalar sonucunda günümüzdeki görünümüne kavuşmuş. Saraybosna gezilecek yerler listenize bu özel ve tarihi katedrali de yazmanızı öneririm.

8. Yellow Bastion

Yellow Bastion

Yellow Bastion yani Sarı Kale Saraybosna manzarası seyretmek isteyenler için güzel bir davet sunuyor. Yapı sadece bir seyir noktası olmakla da kalmıyor; aynı zamanda tarihi bir değeri de var bu kalenin.18.yüzyıldan kalma yıkılmış bir kalenin duvarları çıkıyor karşınıza.

Tarihinde savunma amaçlı olarak kullanılmış bir kale, harika bir Bosna manzarası izlemek; huzurlu ve sakin vakit geçirmek isteyenlerin uğrak yeri.

Masaları ve oturma yerleri de olan Sarı Kale’de özellikle gün batımı zamanını kaçırmayın. Tabii ki fotoğraf makinenizi de yanınızda getirmeyi unutmayın.

9. Ferhadiye Caddesi

Ferhadiye Caddesi Saraybosna gezilecek yerler

Saraybosna’nın tarihi dokusunu daha fazla hissedeceğiniz Başçarşı gibi Ferhadiye Caddesi de şehrin en güzel yerlerinden biri. Ferhadiye Caddesi’nin biraz daha modern; sağlı sollu mağazalarla dolu, geniş ve ferah bir bölge olduğunu söyleyebilirim. Caddeye geldiğinizde muhtemelen size de biraz İstiklal Caddesi’ni hatırlatacak burası.

Başçarşı’nın hemen bitiminde yer alan Ferhadiye Caddesi’nde binaların büyük bir çoğunluğu Avusturya-Macaristan döneminde yapılmış. Restoranlar, kafeler, barlar da sık aralıklarla birbiri ardına sıralanmış. Caddenin sonunda ise Saraybosna Katedrali bulunuyor.

Merkezi konumu nedeniyle kolaylıkla ulaşıp, dolaşabileceğiniz bu caddede aynı zamanda birçok sokak lezzetleri bulabileceğiniz yerler de mevcut. Geç saatlere kadar canlılığını koruyan Ferhadiye Caddesi Saraybosna’da görmeniz gereken yerlerden biri. Mutlaka bu caddeye de uğramanızı tavsiye ederim.

Merkezde Konaklamak İsteyenlere

Ferhadiye Caddesi merkezde konaklama için tercih edebileceğiniz bir diğer güzel bölge. Cadde üzerinde yer alan 4 yıldızlı Hotel Story, Saraybosna’da gezip görülmesi gereken birçok yere kısa yürüme mesafesinde yer alıyor.

10. Morica Han

Morica Han Saraybosna'da gezilmesi gereken yerler

Saraybosna’da gezilecek yerler listesine otantik bir havası olan Morica Han’ı da ekledim. Zira burası şehrin en turistik noktalarından bir tanesi. Sevimli dekora edilmiş küçük kafe ve restoranlarının yanı sıra çeşitli antikacıları, hediyelik eşya dükkanlarını da handa bulmanız mümkün.

Morica Han şehrin merkezindeki Başçarşı’nın içinde yer alıyor. Gazi Hüsrev Camii’nin karşısında bulunan bu tarihi han XVI. yüzyılda yapılmış. Çıkan bir yangından dolayı hasar görse bile yeniden otantik ambiyansına uygun biçimde inşa edilmiş.

Osmanlılardan kalan bu handa zaman zaman Türk müziklerinin de çaldığını duyabilirsiniz. Ortasında kafelerin bulunduğu avluda ise özellikle Boşnak kahvesi içmenizi öneririm. Kahvesi kadar buradaki mekanların çay ve limonatası da oldukça beğeniliyor. Ayrıca şehre özgü yöresel lezzetleri de handa tadabilirsiniz.

Bosnalıların ilgili, sempatik tavırları ve sıcak enerjileri ile daha da çekici bir hale gelen Morica Han’ı da ziyaret etmeden dönmeyin.

11. Sonsuz Ateş (Vjecna Vatra)

Sonsuz Ateş Saraybosna gezi blog

Ferhadiye Caddesi’ne geldiğinizi anlamanın en iyi yolu “Sonsuz Ateş” anıtını görmek. Anıt bu caddenin başında bulunuyor ve şehrin manevi anlamı yüksek olan sembollerinden biri.

Saraybosna’nın II. Dünya Savaşı’ndan kurtuluşunu simgeleyen “Sonsuz Ateş” anıtı 1946 yılında yaptırılmış. Tahmin edebileceğiniz gibi anıtta devamlı bir ateş yanıyor ve savaşta hayatını kaybeden sivil-asker kurbanlarının anısını canlı tutuyor.

Geçtiğimiz yıllarda bir grubun saldırısına uğramasıyla da gündeme gelen tarihi anıt pek hasar almamasıyla Bosnalıları sevindirdi. Genellikle anıtın önünde fotoğraf çekilmek isteyenler tarafından uzun bir kuyruk oluşturuluyor.

Bosna’nın acılarını aynı zamanda özgürlük ve barışı simgeleyen bu anıtı mutlaka görmenizi öneririm. Anıt 24 saat boyunca açık.

12. Hünkar Camii (Careva Dzamija)

Hünkar Camii Saraybosna'da görülmesi gereken yerler

Miljacka Nehri’nin hemen kıyısında şehirde görebileceğiniz en estetik mimari stillerinden birini sergileyen Hünkar Camii de Saraybosna’da görülmeden dönülmemesi gereken yerler arasında.

15. yüzyılda İshak Bey tarafından yaptırılan Hünkar Cami kentin en eski yapılarından biri aynı zamanda. Ahşap olarak yapıldığı için bir süre sonra yangında büyük hasar gören caminin yeniden yaptırıldığı söylenir.

Klasik Osmanlı mimarisi tarzında tasarlanan cami Saraybosna’nın Osmanlılar tarafından feth edilmesinin ardından Fatih Sultan Mehmet’e hediye olarak yaptırılmış. Evliya Çelebi’nin “Seyahatname” adlı eserinde de caminin isminin geçmesi şüphesiz ki ona olan ilgiyi daha da artırıyor.

Cami çok görkemli değil ama sade detaylar etkileyici bir zarafeti ortaya koyuyor. Camiyi ibadet saatleri dışında turistik amaçlı ve kıyafet kurallarına uyarak gezmeniz mümkün.

13. İnat Evi (Inat Kuca)

İnat Evi Saraybosna gezilecek yerler

Saraybosna gezilecek yerler rehberine ilginç bir hikayesi olan “İnat Evi”’ni de koymak istedim. İnat Evi’nin turistlerin de çok ilgisini çeken bu hikayesi Avusturya-Macaristan İmparatoru’nun nehrin bir kıyısındaki evleri tamamen yıktırmak ve bir nevi güç gösterisi yapmak istemesiyle başlamış.

Kamulaştırma bahanesiyle 20. yüzyılda Miljacka Nehri’nin kenarındaki evleri yıkma girişimine karşı bir evin sahibi büyük direniş göstermiş. Evinin yıkılmasına ancak binanın aynısının olduğu gibi nehrin öteki kenarına yaptırılmasıyla izin vereceğini söyleyen inatçı ev sahibini hükümet bir türlü ikna edememiş.

Sonuç olarak bir bir her detay ölçülüp, tasarlanarak evin aynısı nehrin öteki tarafına inşa edilmiş. Diğer evi ise en nihayetinde yıkabilmişler. Sahibinin inadı da şimdi restoran olarak kullanılan bu eve ismini vermiş. Evin kapısında ise eğlendirici bir yazı duruyor: “Bir zamanlar nehrin öteki tarafındaydım ama inadına bu yana taşındım. “

Bu arada leziz yöresel Boşnak yemeklerini nehir manzarasına karşı tatmak için restorana da uğrayabilirsiniz.

14. Svrzo’nun Evi (Svrzina Kuca)

Svrzo'nun Evi Saraybosna gezilecek yerler

“Svrzo’nun Evi” sevimli ve çok sık ziyaret edilen eski bir Osmanlı evi. 18 ve 19. yüzyıllarda bir Müslüman ailenin yaşamının nasıl olduğuna dair birçok eşya ve detay ile karşılaşıyorsunuz bu şirin ahşap yapılı evde.

Eski evlerin çoğunda olduğu gibi “Svrzo’nun Evi” de geniş bir avluya ve haremlik-selamlık oturma düzenine sahip. Türk gezginlerin hiç yabancılık çekmediği bu evde geniş salonlar, sedirler, Osmanlı motifleri, oymalı kakmalı tavanlar, birbirinden güzel süslemeler var.

Servis amaçlı dönen raflar evin en ilgi çekici bölümleri arasında. Bir de herkesin kolaylıkla göremeyeceği gizli bölmeler var evde. Ayrıca o dönemlerde kullanılan eşyalar oldukları gibi sergilendiği için tam olarak evde Osmanlı ruhu dolaşıyor diyebiliriz.

Osmanlı kültürünün başka bir ülkedeki izlerini görmek ister ve nostaljik bir gezi turu yapmak isterseniz Svrzo’nun Evi’ni de Saraybosna gezilecek yerler listenize alabilirsiniz.

15. Saat Kulesi

Saat Kulesi Saraybosna görülecek yerler

Başçarşı’da gezip görebileceğiniz çok sayıda tarihi Saraybosna yapısı var. Bunlardan biri de şehrin öne çıkan simgelerinden biri olan Saat Kulesi.

İlk yapım tarihi 17. yüzyıla dayansa da yangından dolayı büyük bir hasar gören kulenin yeniden restore edilmesi 18. yüzyılda gerçekleşmiş. Saat kulesinin yapımına ise Gazi Hüsrev Bey Vakfı destek olmuş.

30 metre yüksekliğindeki saat kulesi tarihi havası ve sanatsal detaylarıyla son derece hoş bir görünüm katıyor bulunduğu yere. Konum olarak Gazi Hüsrev Bey Camisi’nin yanında bulunan saat kulesinin dikkat çekici bir diğer özelliği ise ay takvimine göre işlemesi. Gün doğumunu ve gün batımını gösteriyor. Ayrıca saat periyodik olarak ayarlanıyor.

Saat kulesinin ve yanıbaşındaki minarenin akşam ışıklandırmaları ise göz kamaştırıcı. Kısacası Saraybosna’ya görsel yanını güçlendiren yapılardan biri bu saat kulesi. Görmeden geçmeyin.

16. Sırp Ortodoks Katedrali (Saborna Crkva u Sarajevu)

Sırp Ortodoks Katedrali Saraybosna gezilecek yerler

Saraybosna Ortodoks cemaatinin isteği üzerine 1863-1868 seneleri arasında yaptırılmış olan Sırp Ortodoks Katedrali Balkanlardaki en büyük dini yapılardan biri olma ünvanına sahip.

Barok ve klasisizm mimari stillerinin özelliklerini taşıyan katedralin önünde Papa 2. Jean Paul’un heykeli duruyor. Kilisenin iç mimarisi de dış cephesi gibi gösterişli. Özellikle süslemeler ve vitray pencereler kolay kolay gözden kaçmayacak bir güzelliği yansıtıyor.

Küçük bir parkın yanında ve merkeze yakın bir konumda olan Sırp Ortodoks Katedrali’nin beş adet de kubbesi var. Ayrıca güzel bir de bahçeye sahip olan kiliseyi Saraybosna’da gezebileceğiniz yerler arasına ekleyebilirsiniz.

17. Avaz Twist Tower

Avaz Twist Tower Saraybosna'da nereler gezilmeli?

Bosna Hersek’in en yüksek binasından Saraybosna manzarası izlemek ister misiniz? 172 metre uzunluğunda, 39 katlı olan Avaz Twist Tower ülkenin ve şehrin en yüksek yapısıdır.

Kuleye çıkan çoğu gezginin hafızalarına kazınan deneyimlerden biri olan Avaz Twist Tower’da harika bir panaromik Bosna manzarası sizi bekliyor. Kulenin 36. katındaki güvenli bir seyir terası var.

Buraya çıkan asansör de çok hızlı ama belki öyle olmasaydı bile muhtemelen pek de şikayetçi olmazdınız. Yukarıya çıkıncaya kadar asansörden de harika manzarayı izleyebiliyorsunuz.

Binada aynı zamanda kafeterya ve restoran da var. İsterseniz bu harika ambiyansın içindeyken enfes manzaraya karşı bir şeyler yeme-içme keyfini tadabilirsiniz. Üstelik fiyatlar da uygun.

Gallery 11/07/95 Saraybosna gezilecek yerler

Srebrenica Katliamı’nın yol açtığı acıların multimedya öğeler ağırlıklı olmak üzere birçok etkileyici sunum tekniğiyle yansıtıldığı Gallery 11/07/95, 2012 senesinden beri ziyaretçileri ağırlıyor. Müzenin kuruluş amacı katliam mağdurlarını anıp bu yaşanılanları unutturmamak; savaşın yol açtığı acıyı ve adaletsizliği tüm yönleriyle ziyaretçilere hissettirebilmek.

Saraybosna gezilecek yerler listesinde bulunan bu galeri Bosna halkı için çok değerli. Peki, içeride neler göreceksiniz? Savaşta yaşananlara dair yürek burkan fotoğraflar, kısa filmler-belgeseller, o dönemi yaşayanlarla yapılan röportajlar, ses-görüntü kayıtları, katledilenlerin isim-soyadları, mağdurların duvarlara asılmış fotoğrafları…

Temmuz 1995’te gerçekleşen bu katliamın tüm detayları çok vurucu şekilde sergilenmiş. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin galeriye gösterdiği ilginin büyük olması da sevindirici bir unsur.

Galeride gösterilenlerin daha fazla anlam kazanabilmesi adına sesli bir rehber eşliğinde burayı gezmenizi tavsiye ediyorum. Her bir fotoğrafın ve öğenin anısı, hikayesi anlatıldığında savaşta yaşananları çok daha derinden hissediyorsunuz. Ayrıca vaktiniz olursa mutlaka kısa filmleri de izleyin.

Ziyaretçiler galeriden içleri buruk bir şekilde ayrılıyor belki ama Bosna halkının yaşadıklarına tanıklık etmek isterseniz mutlaka buraya da uğramanızı öneriyorum.

19. Ali Paşa Camii (Alipasina Dzamija)

Ali Pasa Camii Saraybosna gezilecek yerler

Saraybosna’da Osmanlılar birçok anı ve iz bırakmış. Ali Paşa Camii de küçük ve çok gösterişli olmasa da düzgün oranları, klasik Osmanlı mimari stili ile dikkat çeken dini bir yapı.

Hadım Ali Paşa tarafından 16. yüzyıl ortalarında yaptırılmış olan caminin Avusturya-Macaristan işgalinde de savunma amaçlı olarak kullanıldığı söylenir. O savaştaki şehitlerin mezarları ve Ali Paşa’nın türbesi de camide yer alır.

Tarihi öneme sahip olan cami 1990’lı yıllardaki savaşta kısmen hasar görse de yapılan özenli restorasyon çalışmaları sonucunda tekrardan etkileyici bir görünüme kavuşmuş.

Caminin bahçesinde yürüyüş yapmak da oldukça keyifli; özellikle bahar aylarında geldiyseniz kolay kolay buradan ayrılmak istemeyebilirsiniz. Başçarşı’ya yaklaşık 10-15 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunan Ali Paşa Camii’ni de Saraybosna gezilecek yerler listenize almanızı öneririm.

20. Bakırcılar Çarşısı (Kazandziluk)

Saraybosna gezilecek yerler Bakırcılar Çarşısı

Nostaljik, otantik ve renkli bir Saraybosna çarşısını gezmek isterseniz sizin için önerim Bakırcılar Çarşısı’na da uğramanız.

Kentin merkezindeki Başçarşı’nın girişinde yer alan “Bakırcılar Çarşısı” bakırcı ustaları ve onların dükkanlarıyla dolu. Bakır işlemeciliği yapan ustaların gururla göstermek istedikleri ürünlere bakmak; bu sanatın inceliklerine yakından şahit olmak oldukça keyifli bir deneyim yaşatıyor ziyaretçilere.

Tarihi 15. yüzyıla uzanan bu nostaljik çarşıda başta bakırdan olmak üzere birbirinden güzel kahve-çay takımları, cezveler ve süs eşyaları bulmanız da mümkün. Kısacası alışveriş, el sanatları ve nostalji tutkunlarını cezbedebilecek bir yer Bakırcılar Çarşısı.

Alışveriş yapmasanız bile gidip ambiyansına karışmanıza değeceğini düşünüyorum.

21. Alifakovac Müslüman Mezarlığı

Alifakovac Mezarlığı Saraybosna'da gezip görülecek yerler

Saraybosna’da gezilecek yerler listesinde bulunan Yellow Bastion’a giderseniz aynı gün ona oldukça yakın olan Alifakovac Müslüman Mezarlığı’na da mutlaka uğrayın derim.

Merkezden yaklaşık bir 10-15 dakika kadar yukarıya doğru yürüdüğünüzde biraz tepede karşınıza çıkıyor şehit mezarlığı. Aslında yalnızca Bosna Savaşı’nda hayatını kaybedenlerin yattığı bir mezarlık değil burası.

Üç bölümden oluşan mezarlıkta ayrıca yerli halkın gömüldüğü kısım ve bir de Osmanlı’dan kalan mezarlıklar var.

Mezarlığın çok düzenli ve bakımlı yapısı ise sanırım sizin de hemen ilginizi çekecek. Özellikle karlı günlerde bembeyaz sütunların oluşturduğu görüntü hüzünlü ve etkileyici.

Bosna’da derin yaralar bırakan savaş sonucu hayatını kaybedenleri anmak için gezi rehberinize Alifakovac Müslüman Mezarlığı’nı da dahil edebilirsiniz. Mezarlık 24 saat açık.

22. Bosna Hersek Ulusal Müzesi (Zemaljski Muzej Bosne i Hercegovine)

Bosna Hersek Ulusal Müzesi Saraybosna'da nereler gezilir?

Bosna Hersek Ulusal Müzesi, Saraybosna’nın tarihine, sanatına, kültürüne ilgi duyanlar üzerinde güçlü etki bırakan bir sanat merkezi. Birçok alanda çok sayıda koleksiyona sahip olan müzede dolu dolu bir kültür-sanat turu sizi bekliyor.

Sanat ve doğa tarihinden coğrafyaya, tarihten, edebiyata kadar çok çeşitli kategorilerde zengin içerikli koleksiyonlar ziyaretçilerle buluşuyor. Arkeoloji bölümü ise kütüphanenin en beğenilen ve ilgi çekici yerleri arasında. Bosna Hersek’in tarihinde önemli bir yere sahip olan çok sayıda eseri bu müzede görmeniz mümkün.

Müzenin ülkenin tarihi-kültürel mirasını sergilemesi burayı turistler açısından çok cazibeli kılsa da aynı zamanda bina ve botanik bahçenin güzelliği de fazlasıyla çekici. Bence müze kesinlikle zaman ayırmaya değer.

23. Gazi Hüsrev Bey Medresesi (Gazi Husrev-Bey Kursimli Madrasa)

Saraybosna Gazi Hüsrev Bey Medresesi Saraybosna'da gezilecek yerler

Neredeyse 500 yıldır Bosna-Hersek’te eğitim veren bir kurum Gazi Hüsrev Bey Medresesi. Osmanlı padişahı II.Beyazıd’ın torunu Gazi Hüsrev Bey’in ismi Bosna’da birçok yerde ve yapıda karşınıza çıkıyor. İsmini alan medreseyi de kendisi 16. yüzyılda yaptırmış. Ülkenin en eski eğitim kurumu burası.

Medresede sadece din değil bilim derslerinin de veriliyor olması dikkat çekici. Çoğu aile okulun eğitim kalitesinin yüksek olması ve prestiji nedeniyle çocuklarının bu medresede eğitim almasını arzu ediyor.

Medresenin öne çıkan özelliklerinden biri de tarihi boyunca savaşlar ve olumsuz koşullar karşısında bile eğitimini kesintiye uğratmaması.

Bosna-Hersek halkı için önemli olan ve Osmanlı mimarisi ile inşa edilen bu tarihi medreseyi de Saraybosna gezilecek yerler arasına koyabilirsiniz.

24. Ferhadiye Camii (Ferhadija Dzamija)

Ferhadiye Camii Saraybosna'da görülmesi gereken yerler

Saraybosna’nın en popüler caddesinin ismini alan Ferhadiye Camii Osmanlı-İslam mimarisinin tipik bir örneği. Bosna Sancak beyi Ferhad Paşa tarafından yaptırılan taş caminin tarihi de oldukça köklü. Yapı 16. yüzyıldan günümüze kadar ulaşmış.

Cami ayakta kalmış kalmasına ama birçok ek binasını da özellikle 17. ve 19. yüzyıllardaki yangınların, zorlu geçen yılların ve savaşların ardından kaybetmiş. Mekteb, medrese, su yolu, kervansaray, hamam gibi birçok bölümü şu anda yok.

Bosna Savaşı’nda da çok büyük bir hasar alan ve dinamitle yerle bir edilen cami Türkiye’nin yardım ettiği onarım çalışmaları neticesinde yaklaşık 14 yıl sonra ziyarete açılabildi. Yıkıntıdan çıkarılan orijinal taşlar da yeniden yapım aşamasında kullanılmıştır. Cami orijinaline uygun bir şekilde restore edildiği için tarihi önemini hala koruyor.

Ferhadiye Caddesi’nde bulunan caminin bahçesinde ise Osmanlı Kabristanı, türbe ve mezarlar bulunuyor. Başçarşıyı ve Ferhadiye Caddesi’ni geçerken bu yapıyı da görmeden gitmeyin derim.

25. War Childhood Museum

War Childhood Museum

Savaşları bir de çocukların gözünden görmek için 2017 senesinde kurulan War Childhood Museum’a doğru yönelmenizi öneririm. Savaşın bir çocuk için ne anlama geldiğini bu müzedeki özel sergiler ve koleksiyonlar her yönüyle yansıtıyor.

Savaş yıllarını yaşayan çocuklara ait kişisel eşyalar müzenin en ilgi çekici öğeleri arasında. Çocuklara ait oyuncaklar, mektuplar, çizimler, kıyafetler, müzik enstrümanları ve daha birçok nesne o dönemin ruhunu müzeye taşıyor.

Sivillerin savaş esnasında nelerle başa çıktığına dair etkileyici sözlü anlatımlar, hikayeler ve video sunumlar da müzenin amacını destekliyor. Savaş çocuklarının deneyimini tema alan “War Childhood Museum” Saraybosna gezilecek yerler arasında özel bir dikkati hakediyor. Müzeyi gezmek için en az 1-2 saatinizi ayırmanızı tavsiye ederim.

26. Saraybosna Gülleri

Saraybosna Gülleri Saraybosna'da gezilecek yerler

Saraybosna gezilecek yerler listesinde yakın tarihte yaşanan savaşa dikkatleri çeken “Saraybosna Gülleri” de bulunuyor.

Barış mitinginde üniversiteli bir öğrencenin öldürülmesiyle 1992 senesinde başlayan Bosna Savaşı binlerce sivilin hayatına mal oldu. Çok sayıda kişi de yakınlarını, evlerini kaybetti ya da yaralandı.

Yaklaşık 3,5 yıl boyunca her gün onlarca top mermisi ve bombalarla yaşamaya mahkum olan Bosnalılar için “Saraybosna Gülleri” asla unutulmaması gereken o acıların bir simgesi. Kırmızıya boyanmış havan topu izleri ise şehrin birçok yerine yayılmış durumda.

Siz de bu gülleri görürseniz yanından hemen geçip gitmeyin. Bosna Hersek ve tüm insanlık adına önemli bir mesaj veriyorlar.

27. Taşlıhan

Gezip Gördüm Saraybosna

Saraybosna’da Osmanlılardan kalma bir miras daha: Taşlıhan. En büyük özelliği ise bu bölgenin zamanında şehrin en şatafatlı ve güzel yerlerinden biri olmasıymış.

Bosna’daki birçok yer ve yapı gibi Taşlıhan da Gazi Hüsrev Bey tarafından 16. yüzyılda yaptırılmış. Kervansaray ve han olarak kullanılan Taşlıhan’da dükkanlar, cami, çeşme gibi yapılar da olmasına rağmen zaman içinde özellikle yangınların etkisiyle bu bölge neredeyse tamamen yok olmuş.

Günümüzde ise Taşlıhan sanki Saraybosna’da arkeolojik kalıntıların bulunduğu bir sit alanı olarak ziyaret ediliyor. Yapılan kazı çalışmalarında birçok buluntu ortaya çıkarılıyor. İlgi duyuyorsanız, Taşlıhan’ı da Saraybosna gezilecek özel yerler listenize yazabilirsiniz.

28. Kovaçi Şehitlik Mezarlığı

Kovaçi Şehitlik Mezarlğı Saraybosna'da gezilmesi gereken yerler

15. yüzyıldan kalma Kovaçi Şehitlik Mezarlığı Saraybosna’nın bilinen en eski kabristanı olma ünvanını taşıyor. Burada Osmanlı şehitlerinin mezarlarını ve tarihi eser değerindeki mezar taşlarını da görme imkanınız var.

Kovaiçi Şehitlik Mezarlığı aynı zamanda bağımsız Bosna-Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı olan Aliya İzzetbegoviç’in kabri olarak anılır.

Farkındalığı yüksek bir Müslüman toplum oluşturmak adına yaptığı çalışmalarla ve savaş yıllarında Boşnakların liderliğini üstlenmesiyle birçok çevrenin sevgisini kazanan eski Cumhurbaşkanının mezarı her yıl ziyaretçi akınına uğrar.

Zamanında kendisine anıt yapılmasını istemediğini açıklayıp, Bosna şehitleriyle yan yana gömülme arzusunu da dile getiren Aliya İzzetbegoviç’in mezarını görmek ve tüm şehitleri anmak için Kovaçi Şehitlik Mezarlığı’na gidebilirsiniz.

29. Vrelo Bosne

Vrelo Bosne Saraybosna gezilecek yerler

Saraybosna her ne kadar tarihi yönü ve Osmanlıların kente bıraktığı çok sayıda miras ile öne çıksa da eşsiz bir doğaya da sahip. Saraybosna’nın doğal güzelliklerinin tam da ortasına düşmek, tertemiz bir hava ve yemyeşil bir ortamda enerjinizi yenilemek isterseniz gidebileceğiniz en iyi adreslerden biri Vrelo Bosne.

İgman Dağı’nın eteklerinde yer alan Vrelo Bosne parkı her bir detayı ile tam bir doğa harikası. Her yer yemyeşil, ayrıca parkın içinden geçen Bosna Nehri de parkın güzelliğine güzellik katıyor.

Saraybosna’da ayrı bir dünya yaratılmış sanki; parkın bakir bir doğa ortamı var. Şelaleler, akarsular, göletler, sevimli köprüler, dağdan gelen yer altı suları derken birbirinden çeşitli ağaç ve bitki türleri de de bu tabloya eklendiğinde insanı çok rahatlatan bir huzur duygusu sarıyor. Manzaranın muhteşemliğini ise tarif etmek pek mümkün değil.

Bu arada parktaki ağaç türleri hakkında bilgi edinebileceğiniz panolara da rastlayacaksınız. Küçük doğa kaçamağınızı aynı zamanda eğitici bir geziye de dönüştürmeniz mümkün. Gerçi panolar dışında parkta kendi kendinize de keşfedebileceğiniz birçok şey çıkacak karşınıza.

Parkın içindeki yürüyüş parkurlarının güzelliği karşısında zamanı unutabilir, doğayla iç içe olmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca bisiklet sürmek de hem Bosna halkının hem de gezginlerin bu parkta yapmayı en çok sevdikleri aktiviteler arasında. İstediğiniz zaman oturup biraz mola alabileceğiniz dinlenme alanları da mevcut.

Böyle bir yere gelindiğinde çoğu gezgin gibi sizin de aklınıza yemek yiyebileceğiniz bir yerlerin olup olmadığı sorusu gelebilir. Nehrin etrafındaki restoranda bu manzaranın tadını çıkararak bir şeyler yiyip içmeniz mümkün. Ayrıca dilerseniz yanınızda kendi yiyecek ve içeceklerinizi getirip keyifli bir piknik organize edebilirsiniz.

Vrelo Bosne’nin birçok güzelliğinin yanında merkeze pek de uzak olmaması da gezginler için oldukça konforlu bir durum. Tramvay ise parka ulaşmak için tercih edilen en popüler araç. Ilıca Durağı’nda indikten sonra ise bisiklet kiralayarak ya da yürüyerek parka gidebilirsiniz.

30. Trebevic & Teleferik

Trebevic Saraybosna rehberi

Saraybosna gezilecek yerler rehberinin son sırası ise Vrelo Bosne gibi şehrin en güzel doğal ortamlarından birine ait: Trebevic

Trebeviç Dağı tertemiz bir havaya sahip ormanlarla çevrili yemyeşil bir cennet gibi. Öyle ki dağın bu huzur veren ve canlandıran havası nedeniyle Trebeviç Dağı aynı zamanda “Saraybosna’nın Akciğerleri” diye de tanımlanıyor. Trebeviç Dağı’nın dikkat çekici bir özelliği de buranın Sırbistan ve Bosna-Hersek arasındaki sınırı oluşturması.

Sebil Çeşmesi’ne yaklaşık 300-400 metrelik bir mesafede bulunan teleferiğe binip tepeye çıktığınızda Saraybosna’yı seyredebileceğiniz en güzel manzaralardan biri de ayaklarınızın altına serilmiş olacak.

Hatta oraya gelmeden teleferikte geçirdiğiniz zaman bile birbirinden güzel kent manzaraları ile dopdolu. Yani yalnızca dağ değil zirveye çıkan 7-8 dakikalık yol da çok keyifli.

Trebevic’e çıktığınızda isterseniz oranın küçük kafesinde bir şeyler içebilirsiniz. Aynı zamanda manzara izlemenin ve bol bol fotoğraf çekmenin yanı sıra bir doğa yürüyüşüne çıkmanız da mümkün. Zaten Trebevic doğa ve dağcılık sporlarıyla ilgilenenlerin de gözdesi durumunda.

1984 Kış Olimpiyatları için inşa edilen yarış kızağı pisti ise dağın sembollerinden arasında. Dünyanın en iyi yarış kızağı pistleri arasına giren bu pist maalesef Bosna Savaşı’nda büyük zarar görmüş ve şu anda grafitilerle süslü tarihi bir yer olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Bonus: Günübirlik Mostar Gezisi

Mostar gezisi

Saraybosna’ya gitmişken ona çok yakın bir konumda bulunan Bosna-Hersek’in en eski ve sevimli şehirlerinden birini de ziyaret etmek istemez misiniz?

Bosna-Hersek’in en güzel kentlerinden biri olan Mostar’da Mostar Köprüsü, Ulusal Müze, Savaş Müzesi, Eğri Köprü, Müslüm Bey Konağı, Tara Kulesi gibi çok güzel turistik noktalar yer alıyor. Neretva Nehri’nin kıyısında olan Mostar’ın özellikle tarihi yönden çok zengin bir kent olduğunu söyleyebilirim.

Saraybosna gibi Mostar’da da Osmanlı kültürüne dair izler şehrin her bir köşesinde gözünüze çarpıyor. Çok kültürlü bir kent olmaları da Saraybosna ile Mostar’ın bir başka ortak özelliği. Bu durum zaman zaman çatışmaların merkezi olmalarına yol açsalar da onlar birlik ve barış içinde yaşamaya hala önem veriyorlar.

Tabii bir de yemekleri var. Mostar’da geleneksel yemekleri tatmak isterseniz pek de yabancılık çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz çünkü Türk-Osmanlı yöresel lezzetleri ile oldukça benzerlik gösteren bir mutfak kültürü mevcut.

Gezginler için bir güzel haber daha; çok küçük bir kent olan Mostar’ı gezmek için uzun bir süre ayırmanız da gerekmiyor. Tüm şehri 1 gün içinde gezip görmeniz mümkün. Bosna-Hersek’e gelmişken iki farklı şehri görme fırsatına sahipsiniz. Şehir hakkında Mostar gezilecek yerler yazımızda daha detaylı bilgiler sunduk.

Mostar’a ulaşım konusunu merak edenler içinse rahat koşullardan bahsetmem mümkün. Şehre özel firmaların düzenlediği turlarla ya da Saraybosna-Mostar treniyle gidebilirsiniz. Otobüs için öncelikle Başçarşı’dan tramvayla otogara gidebilir ve oradan Mostar otobüsüne binebilirsiniz. Günün hemen her saatinde Mostar’a rahatlıkla otobüs bulunabiliyor.

Saraybosna’dan trenle Mostar’a gitmek isteyen gezginlerse şehrin en yüksek binası olan Avaz Twist Tower’ın hemen yanındaki gara gitmeliler. Hem tren hem otobüs yolculuğunda gezinin en keyifli bölümü harika bir doğa manzarasının da size eşlik edecek olması. Seyahat süresi ise ortalama 2,5 saat.

Mostar’a birçok gezginin tercih ettiği gibi turla gitmek ve rehber eşliğinde gezinizi gerçekleştirmek isterseniz de size önerim Getyourquide.com sitesi üzerinden kaydınızı yaptırmanız. Saraybosna’dan Mostar’a yapılacak olan turlar 10 saat sürüyor. İngilizce rehber eşliğinde kentin en önemli yerlerini doyasıya gezme fırsatı yakalıyorsunuz.

Peki, Mostar turunda öne çıkan neler var? Mostar’a doğru yola çıkmışken gezginlerin karşılaşacağı bazı güzel sürpizler var. Yol üzerinde bulunan Konjic, Blagaj ve Pocitelj de Mostar turuna dahil olan yerler arasında.

17.yüzyıldan kalma meşhur eski köprüsü ve harika nehir manzarası ile Konjic’e kısa bir ziyaret ve geleneksel pie kahvaltı ile başlayan gezi turu daha sonra Pocitelj ile devam ediyor.

Burada güzel bir yürüyüşün ardından da ılıman iklimi ile dikkat çeken Blagaj’a geçiliyor. Avrupa’nın en temiz, güçlü ve içilebilir suyuna sahip olan Buna Nehri yanında ise keyifli bir yemek yiyebilirsiniz.

Mostar’a geldiğinizde ise savaş esnasında yıkılmasıyla ünlenen eski köprüye, çarşıya ve eski kente doğru bir yolculuğa çıkacaksınız. Özellikle eski Türk evleri görülmeye değer.

Şehrin mimari yapılarında Hristiyanların, Yahudilerin ve Müslümanların ortak yaşam izlerini görmeniz mümkün. İngilizce konuşan rehber eşliğinde geçecek eğlenceli bir gezi sonrasında ise Saraybosna’ya geri dönülüyor.

Eğer siz de Mostar başta olmak üzere çevredeki önemli yapılara kolayca ulaşmak ve kısa zamanda bolca yer gezmek isterseniz Yarım Günlük Mostar ve Çevre Şehirler turuna katılabilirsiniz.

Saraybosna Gezilecek Yerler Haritası (Google Maps)

Saraybosna gezilecek yerler harita konumları
Saraybosna gezilecek yerler haritası. Haritayı Google Maps’te açıp detaylıca incelemek için tıklayın.

Saraybosna gezilecek yerler listesindeki tüm turistik noktaları ve ayrıca bazı önemli alışveriş-konaklama merkezlerini kolaylıkla bulabilmeniz için bir Google haritası hazırladım.

Seyahatiniz esnasında bu yerlerin konumlarını haritada görüntülemek için cep telefonu ve akıllı telefonlarınızdan açmak için tıklayın: Google Maps.

Katmanlara Dikkat

Saraybosna gezilecek yerler haritası üzerinde yazı boyunca tanıttığımız gezi noktalarının yanı sıra otel tavsiyelerimizi, konaklama yapılacak bölgeler ve alışveriş yapılabilecek tüm önemli noktaları işaretledik. Haritanın sol tarafında bulunan “Gezilecek Yerler”, “Otel Tavsiyeleri” vb sekmeleri açıp kaparak haritanızı detaylıca kullanabilirsiniz.

Saraybosna’da Gezilecek Yerlere Yakın Otellerde Konaklayın

Saraybosna gezi rehberi otel tavsiyesi
4 yıldızlı Hotel Boutique 36 Saraybosna merkezinde konaklama yapabileceğiniz ekonomik tesislerden…

Saraybosna’da merkez ve çevresindeki bölgelerde konaklayarak gezi listesindeki birçok yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Böylece zamanınızı da çok daha iyi bir şekilde kullanmış olursunuz.

Saraybosna’da kalmak için ideal olan 5 bölge bulunuyor. Her bir bölge hakkında detayları Saraybosna’da nerede kalınır? yazımızda sunduk. Ben de bu bölgeleri aşağıda listeledim:

 1. Şehrin en turistik ve merkezi yeri olan Başçarşı ile çevresi
 2. Şehir merkezinin doğusundaki Marijin Dvor
 3. Miljacka Nehri güneyinde sevimli küçük bir yerleşim bölgesi Bistrik
 4. Sosyalist tarzı binalarıyla ünlü Ciglane
 5. Merkezin kuzeydoğusundaki Gorica

Saraybosna’da gezilecek yerler içeriği boyunca da belirtmiş olduğum gibi çok sayıda turistik bölge Başçarşı sınırları içinde bulunduğundan konaklama için ilk önerim de burası olacak.

Otel olarak çok fazla seçeneğiniz var. Üstelik bu otellerin birçoğu da uygun fiyatlı. Hizmet kalitesi ve konum açısından da oldukça avantajlı bir bölge Başçarşı merkez.

Otel adı vermek gerekirse son seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 4 yıldızlı Hotel Boutique 36 Hotel adlı tesisi önerebilirim. Otel hem tam şehir merkezinde hem de oldukça ekonomikti…

Bu tesis dışında merkezdeki Hotel Colors Inn ile daha kaliteli bir yer arayanlara 5 yıldızlı Hotel Europe adlı tesisleri önerebilirim…

Saraybosna’da Gezilecek Yerlere Nasıl Gidilir?

Saraybosna gezi rehberi ulaşım araçları

Saraybosna yüzölçümü bakımından büyük bir şehir olsa da turistik noktalar açısından bakıldığında küçük bir kent sayılır. Zira Saraybosna’daki popüler yerlerin birçoğuna Başçarşı üzerinden yürüyerek ulaşabilmeniz mümkün.

Dolayısıyla gezilecek yerlere gidebilmek için çoğu gezgin gibi siz de yürümeyi tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda yürüyüş yaparken şehri daha dikkatli keşfetmeniz mümkün.

Tabii ki zaman zaman toplu taşıma aracı da kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Saraybosna’nın en popüler toplu taşıma araçlarının başında ise tramvay geliyor. Tramvay hatları Başçarşı ile İlidza arasındaki bağlantıyı sağlıyor. Toplamda 7 adet hat vardır. Kentin birçok bölgesine ve popüler yerine tramvay ile ulaşılabilir.

Tramvayın ulaşmadığı noktalarda ise daha çok otobüslerin hizmet verdiğini görebilirsiniz. Otobüsler çoğunlukla sabah çok erken saatlerden gece yarısına kadar sefer yapıyor.

Saraybosna’da taksiler pek popüler değil ama konforlu ve lüks ulaşım seçeneğini tercih edenler için ideal. Turistler de genellikle taksi alternatiflerini havaalanı-terminal noktaları ile şehir merkezi arasındaki yolu katetmek için değerlendiriyorlar.

Saraybosna Havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşımın nasıl sağlandığına dair de bilgi vermek istiyorum. Butmir Havaalanı olarak da isimlendirilen Saraybosna Uluslararası Havaalanı şehir merkezine yakın bir konumda. Havaalanına geldikten sonra yaklaşık 10 km’lik bir yol gidip Başçarşı’ya ulaşmanız mümkün.

Peki, havaalanından şehir merkezine hangi araçlarla gidebilirsiniz? Havalimanından Saraybosna merkezine ulaşmak için havaalanı ekspres otobüslerini, troleybüs-belediye otobüslerini, özel transfer araçları/karşılama hizmetini ve taksileri kullanabilirsiniz.

Saraybosna havaalanı ulaşım hakkında detaylı bilgiler ilgili içeriğimizde yer alıyor.

Saraybosna’da Ne Yemeli?

Saraybosna görülecek yerler yeme içme

Saraybosna’ya gittiğinizde ne yiyebilirim diye endişelenmenize pek gerek kalmayacak. Bosna’nın kendine has bir mutfak kültürü olsa da Türk mutfağı ile de çok sayıda ortak yanı bulunuyor. Yani hem değişik ve Saraybosna’ya özgü tatları hem de bize pek de yabancı olmayan yemekleri tatma şansına sahipsiniz.

Saraybosnalıların kültürünü daha yakından tanımak için şehrin mutfağına da bir göz atmak gerek doğal olarak.

Boşnaklar sosları seviyor ama genellikle hafif yapıyorlar. Taze sebze ve meyve açısından da çeşitlilik oldukça fazla; bu da yemeklerin lezzetini artıran bir başka unsur. Kırmızı biber, soğan, sarmısak, lahana, mantar, kabak, fasülye gibi sebzeler aynı Türk mutfağı gibi Saraybosna mutfağının da vazgeçilmezleri arasında.

Müslüman olan kesim özellikle tavuk ve sığır etini yoğun olarak tüketiyor. Baharatları da seven Boşnaklar’ın yemek menüsü hafif, lezzetli ve bol çeşitli. Saraybosna gezinizde bu birbirinden güzel ve damak tadımıza çok yabancı olmayan yemeklerle tatilinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Saraybosna’da menü çok zengin ancak ben özellikle yöresel olan lezzetlerden bahsetmek istiyorum. Aşağıda listeleyeceğim yemeklerin her biri hakkında Saraybosna’da ne yenir? içeriğimizde ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. İşte Saraybosna’nın en güzel 14 yöresel yemeği:

 1. Cevapi
 2. Boşnak Böreği
 3. Begova Supa
 4. Dolma Sahan
 5. Bosanski Lonac
 6. Klape
 7. Pljeskavica
 8. Tufahija
 9. Grah
 10. Baklava
 11. Ustipci
 12. Tarhana
 13. Sarma
 14. Filovana Paprika

Türk gelenekleri ve göreneklerinin yanı sıra mutfak kültürleri ile de ülkemizle büyük benzerlikler gösteren Saraybosna’da bu yemeklerin en azından birkaç tanesini tatmadan dönmeyin derim.

Saraybosna’da Alışveriş İçin Nereler Gezilir?

Saraybosna gezi notları alışveriş

Saraybosna’da alışveriş yapmayı düşünürseniz özellikle el sanatları ile ilgili çok çeşitli ürünler bulabileceğinizi söyleyebilirim.

Bosnalılar geleneksel el sanatlarına oldukça meraklılar. Kendiniz ve sevdikleriniz için el emeği göz nuru çeşit çeşit hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Bu konuda sizi en çok tatmin edecek yerlerin başında da tabii ki Başçarşı geliyor.

Başçarşı’nın sokaklarında dolanarak çok sayıda mağaza ve dükkan gezebilirsiniz. Sadece el sanatları ile ilgili değil hemen her türlü ürünü şehrin merkezindeki bu çarşıda bulabilmeniz mümkün. Bu nedenle alışveriş yapmayi planlarsanız rotanızı öncelikle Başçarşı’ya çevirmenizi öneririm.

Saraybosna’da hediyelik eşya bakanlar aynı zamanda tekel ve elektronik ürünlere de yoğun bir ilgi gösteriyor. Fiyat olarak bu ürünler Saraybosna’da oldukça avantajlı ve özellikle Başçarşı’da bulunabiliyor.

Bakırcılar Çarşısı’nda ise birbirinden şık çay-kahve takımları ve bakırcı ustalarının işlediği birçok özgün eşya satılıyor. Bu çarşı da Saraybosna’nın en popüler alışveriş noktalarından biri durumunda. Ayrıca hazır yakınlardayken Morica Han’a da bir uğrayın.

İstanbul’un İstiklal Caddesi’ne benzer bir dokusu olan ve şehrin en popüler alışveriş merkezi ise Ferhadiye Caddesi. Hem cadde üzerinde hem de ara sokaklarında çok sayıda dükkan ve mağaza keşfedilmeyi bekliyor. Tasarım ürün satan mağazalar, butikler, el yapımı ayakkabı çanta satan dükkanlar turistler arasında oldukça revaçta.

Trafiğe kapalı olmasıyla da alışveriş sevenlere konforlu bir gezi imkanı sunan Ferhadiye Caddesi’nde dünyaca ünlü markaların mağazalarını da görmeniz mümkün.

Yabancı bir şehre gittiğinde oranın pazarlarını gezmekten keyif alan bir gezginseniz size bir-iki tane popüler Saraybosna pazarı tavsiye edebilirim. Kentteki en büyük yerel pazar Pijaca Markale’dir. Kuru et, peynir gibi şehre özgü birçok yöresel lezzet pazardaki tezgahlarda satışa sunuluyor.

Ayrıca Gradska Trznica da etkileyici binasında tezgahları gezerken çok çeşitli yerel ve taze ürün alabileceğiniz kapalı bir gıda pazarıdır. Özellikle peynir çeşitlerinin bolluğu dikkat çekici; satıcılarla konuşup yöresel ürünler hakkında detaylı bilgiler edinebiliyorsunuz.

Peki, Saraybosna’nın AVM’leri hangileri diye sorarsanız özellikle Grand Center, Sarajevo City Center, Altta Shopping Center ve Importanne Shopping Center seçenekleriniz en popüler seçenekler arasında.

Saraybosna’daki en popüler alışveriş noktalarını mini bir liste ile özetlersek:

 • Başçarşı
 • Ferhadiye Caddesi
 • Morica Han/Bakırcılar Çarşısı
 • Pijaca Markale / Gradska Trznica
 • Grand Center/ Sarajevo City Center / Altta Shopping / Importanne Shopping Center

Saraybosna’da Akşam Gezilecek Yerler

Saraybosna gezi rehberi akşam turu

Saraybosna’da akşamları gidilebilecek en popüler iki yer:

 • Başçarşı ve çevresi
 • Ferhadiye Caddesi

Saraybosna’nın doğası, tarihi yerleri, çarşıları, sokakları ve birçok mekanı gündüz gözüyle oldukça keyifli olsa da şehirde akşam saatleri de son derece renkli. Özellikle merkez bölgeleri bir de hava karardığında gezmenizi öneririm.

Işıklandırmaların da etkisiyle özellikle Başçarşı ve çevresi ile Ferhadiye Caddesi etkileyici bir silüetle sizi karşılıyor. Bu bölgelerde güzel bir akşam yürüyüşü yaparak şehrin sokaklarını gündüz kaldığınız yerden keşfetmeye devam edebilirsiniz.

Akşam yemeği için de en fazla seçeneği yine Başçarşı ve çevresinde bulmanız mümkün. Birbirinden güzel mekanlarda keyifli bir akşam geçirmeniz mümkün. Aynı zamanda Saraybosna’da gece hayatını sevenler için de alternatifler mevcut. Şehirdeki gece kulüpleri, barlar ve benzeri mekanlar Başçarşı’nın çevresinde toplanmış.

Yağmurlu/Soğuk Havada Saraybosna’da Gezilecek Yerler

Saraybosna gezisi kapalı mekanlar

Saraybosna’da ağırlıklı olarak karasal iklim hüküm sürdüğü için özellikle kış aylarında hava son derece soğuk oluyor. Tabii soğuk ve karla aranız iyiyse çoğu gün beyazlara bürünen şehirde harika manzaralarla karşılaşabilirsiniz.

Olur da seyahatiniz çok soğuk, karlı ya da yağmurlu bir güne denk gelirse Saraybosna’da böyle havalarda da yapabileceğiniz birçok aktivite var.

Şehirde gidip de uzun süre vakit geçirebileceğiniz birçok yer bulunuyor. Bunlardan popüler olan bazıları ise:

 • Gazi Hüsrev Bey Camii
 • Milli Kütüphane
 • Saraybosna Katedrali
 • İnat Evi
 • Svrzo’nun Evi
 • Avaz Twist Tower
 • Bosna Hersek Ulusal Müzesi
 • War Childhood Museum
 • Gallery 11/07/95
 • Hünkar Camii

Özet Olarak Saraybosna’da Nereler Gezilir?

Saraybosna gezisi hakkında bilgiler

Saraybosna’ya gitmeyi planlayan gezginler için hazırladığım Saraybosna gezilecek yerler listesi umarım size iyi bir fikir vermiştir ve seyahatiniz boyunca yararlanabileceğiniz bir rehber olur.

Tarihi yerleri ve doğal güzellikleri ile öne çıkan Saraybosna’nın sokakları, çarşıları, geleneksel el sanatları, galeri/müzeleri görülmeye değer. Tabii birbirinden lezzetli ve Türk kültürüne çok da yabancı olmayan yemeklerini de unutmamak lazım.

Saraybosna’da kuşkusuz ki en büyük avantajlarınızdan biri de ulaşım konusunda olacak. Gezilecek yerler listesindeki birçok yer Başçarşı’da veya onun çevresinde olduğu için genellikle yürüyerek şehrin çok sayıda popüler yerini gezme şansınız var.

Yine de aşağıdaki gibi bir liste yaparak Saraybosna’da geçireceğiniz vakti daha verimli şekilde kullanabilirsiniz:

 • Başçarşı
 • Sebil
 • Gazi Hüsrev Bey Camii
 • Latin Köprüsü
 • Umut Tüneli
 • Milli Kütüphane
 • Yellow Bastion
 • Saraybosna Katedrali
 • Ferhadiye Caddesi
 • Morica Han

Peki, siz listede nereleri favori görüyorsunuz? Eklemek istedikleriniz ya da önerileriniz varsa yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

Son olarak size Saraybosna geziniz için çok faydalı olabileceğini düşündüğüm Saraybosna gezi rehberi ve Saraybosna’da neler yapılır? içeriklerimizi de okumanızı tavsiye ediyorum. İki içerikte de seyahatiniz boyunca yararlanabileceğiniz birçok detaylı bilgi aktarılıyor.

Saraybosna’da Gezilecek Yerlerle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Saraybosna blog

Saraybosna’da gezilecek yerler konusunda sıkça sorulan bazı sorular…

Saraybosna’da mutlaka görülmesi gereken yerler hangileri?

Saraybosna’da mutlaka görülmesi yerler arasında Başçarşı, Ferhadiye Caddesi, Latin Köprüsü, Morica Han, Umut Tüneli, Yellow Bastion, Milli Kütüphane, Saraybosna Katedrali , Gazi Hüsrev Bey Camii ve Sebil bulunuyor.

Saraybosna’da ücretsiz gezilecek yerler nereler?

Saraybosna’da ücretsiz gezilecek yerler arasında Başçarşı, Milli Kütüphane, Saraybosna Katedrali, Yellow Bastion, Morica Han, Sonsuz Ateş Anıtı, Hünkar Camii, Saat Kulesi, Bakırcılar Çarşısı, Alifakovaci Mezarlığı, Saraybosna Gülleri, Taşlıhan, Kovaçi Mezarlığı yer alıyor.

Saraybosna’daki en ünlü müzeler hangileri?

Saraybosna’daki en ünlü müzeler Gallery 11/07/95, War Childhood Museum, Bosna Hersek Ulusal Müzesi ve Svrzo’nun Evi’dir.

Saraybosna’da kaç gün kalmalı?

Saraybosna’nın popüler yerlerini gezmek için genellikle 2-3 günlük bir seyahat süresi yeterlidir.

Saraybosna’ya ne zaman gitmeli?

Karasal iklimin hakim olduğu Saraybosna’da soğuk havalar kış ayları ile birlikte Nisan başına kadar uzayabilir. Yaz ayları ise genellikle çok sıcaktır. Ilık bir hava tercih edersiniz Mayıs, Haziran, Eylül gibi Saraybosna’yı ziyaret edebilirsiniz.

Saraybosna Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Havaalanından otele ekspres otobüs, belediye otobüsü, özel araç transferi ve taksi ile gidilebilir.

Saraybosna’da nerede kalmalı?

Saraybosna’da Başçarşı ile çevresi, Marijin Dvor, Bistrik, Ciglane ve Gorica konaklamak için en ideal yerlerdir.

“Saraybosna Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 30 Nokta)” üzerine 14 yorum

 1. Mükemmel bir rehber olmuş, aldım elime kağıt kalemimi tek tek not aldım. Emeğinize sağlık çok teşekkürler 🙂

  Yanıtla
 2. Tarih Bugün. Ve ben Bosnadayim suan. Sizin verdigniz bilgiler dorultusunda geziyorum, hic zorlanmadim. Ve 8 günüm daha var. Elimde sizin Krokiniz, adrese kadar vermisiniz mütiş bir emek, cok tsk.ederim.
  Sayilar

  Yanıtla
 3. Saraybosna kesinlikle gidip gezmek istediğim yerlerden bir tanesi bunu yer imlerine ekliyorum gideceğim zaman da yanımda bulunduracağım.

  Yanıtla
 4. Teşekküler çok faydalı bir paylaşım olmuş. 5 şubat 1994’te sırpların bombalayıp, 68 kişinin öldüğü, 144 kişinin yaralandığı pazaryerine gidip oradaki insanlardan meyve almanızı tavsiye ederim. Ziraat bankasının yanında, Başçarşıya çok yakın.

  Yanıtla
 5. Çok faydalı bir yazı. Özellikle harita üzerinde belirlediğiniz lokasyonlar müthiş faydalı oldu. Emeklerinize sağlık.

  Yanıtla
 6. Teşekkürler, gayet güzel olmuş. Elinize sağlık. Ancak bir eklemede ben yapmak istiyorum. Organik ürünlerin satıldığı city market ile bir ateşkes esnasında bombalanan ve onlarca kişinin öldüğü pazayerinide mutlaka gezin.

  Yanıtla
 7. Birkaç ekleme

  Öncelikle , savaştan çıkmış bir millet. Psikolojileri çok bozuk. Bizim insanımız onlar ve Türk gördükleri zaman çok mutlu oluyorlar. Oraya gidince birçok hikaye dinleyeceksiniz ama eziyet çekmiş ve soykırıma uğramış bi millet . Sırf dinleri için . Bunu da ancak orada idarak edebilirsiniz.At ların eziyete daha fazla dayanamayıp intihar ettiği bir süreçti düşünün insanların hallerini. 3 aylık bebeği acımasızca yakılmasını göreceksiniz. Şehrin tepelerinden uzun namlulu keskin nicancıların iddaya girip anne kucağındaki çocugu vurmasını bileceksiniz ve daha birçok hüzün. Paraya ihtiyaçları var. Orada siyasi ambargo var. Yönetim biçimi çok ilginç. 8 AY sırp 8 ay hırvat 8 ay boşnaklar yönetiyor ve istikrar sıfır. işsizlik çok çok yüksek seviyelrede. Tek güvendikleri bizleriz. Biz oraya gidince oraya para bırakmalıyız. Onun için farklı farklı yerlerden küçük küçük çok şey alarak destek olmanızı (imkanı olanlar için) tavsiye ederim. Üzerine düşünülecek bir konu olarak gördüğüm için paylaştım. Gelelim Bosnaya:)

  -Başçarşıda herkes ”sac” börekçisini över. biraz daha ilerisinde ”oklava” diye bir yer var. Elit ve temiz bir mekan ve boşnak börek çeşitleri ve özellikle boşnak mantısını bulabilirsiniz. denemeniz şiddetle tavsiye edilir. Ferhatoviç diye bir mekan var. oranın köftesi ”çevapi” yiyebilirsiniz. damak tadına göre yağsız ekmek olabiir. ağır oluyor bana göre. Bosna da ayran yok yoğurt var. Onu bilin. oralarda bizim ülkemizdeki gibi hızlı ve kaliteli servis beklemeyin. rahat insanlar. Tur firmaları ekipleri için genelde mekanları kapatıyor ve rezerve ediyor. Yemek yemek içi mekana girdiğinizde böyle bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Önüne geçmek için ısrarcı olup 30 dak sonra gelcem diyin veya sizde önceden rezerve edin gideceğiniz yerleri.Temizlik göreceli birşey. Ben rahatsız oldum. Tuvaletlerinde çoğu yerde taharet musluğu yok. Olan yerler var onları tespit edin . Camiler hanlarda falan. sebilin karşısında dönerci var. Aliya İzzetbegoviçin mezarı Başçarşıda sebilin yaklaşık 250 mt yukarısında çok yakın. Moriça enfes bir ortam. ama tüm kapalı alanlarda sigara içiliyor. Buna dikkat edin. açık alan yazın daha iyi olur. Hediyelik eşyalar basit şeyler var. magnet bakır kahve fincan takımları bakır tepsiler vs. başçarşı diğer yerlere göre daha hesaplı. çok büyük fark yok . ben Sarajevo hills resort otelde kaldım. 5 yıldıszlı termal otel. Çok memnun kadım. sarajevo içinde taksiler veya troleybuslar la ulaşım rahat sağlanabilir. Turla gitmenizi veya rehber eşliği ile gezmenizi tavsiye edeerim. Mostar Travnik Alperenler tekkesi Poçitel Başçarşı Ahmiç Savaş Tünel Kaleler Jablanica Köprüler Kütüphane Medresele vs yorulacaksınız ve zevk alacaksınız:) iyi eğlenceler.

  Yanıtla
 8. Bütün yerleri google map’ten işaretledik ve sadece yarım günde saraybosna gezimiz bitti:) Küçük bir yer, gezilecek yerler genelde birbirine yakın.

  Yanıtla

Yorum yapın