Saraybosna gezilecek yerler blog

Saraybosna Gezilecek Yerler | En Güzel 20 Yer!

Saraybosna gezilecek yerler listesi, başta Osmanlı eserleri olmak üzere bir çok önemli tarihi yapıdan oluşuyor. Balkanlardaki en güzel şehirlerden Bosna Hersek‘in başkenti Saraybosna, ilk olarak 1463 yılında Osmanlı topraklarına katılsa da kısa süre içinde kaybedilmiş.

Şehrin tekrar ele geçirildiği 1492 yılından itibaren 1878 yılındaki Berlin Anlaşması’na kadar Osmanlı egemenliğinde katılan şehirdeki en önemli eserler ise İsa Bey‘den sonra şehrin ikinci kurucusu sayılan Gazi Hüsrev Bey‘e ait.

Kanuni Sultan Süleyman’ın Bosna Sancak Beyi olan Hüsrev Bey’in eserleri şehrin birçok yerinde görülebilir. Saraybosna geziniz sırasında Osmanlı eserleri dışında birçok farklı medeniyete ait eseri de görmek mümkün. Rehber boyunca çok önemli bilgiler paylaşacağım ama öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Şehrin en tarihi ve turistik noktası olan Başçarşı ve çevresinde kalan bölge Saraybosna’da konaklama için en uygun yerler. Detaylı bilgileri Saraybosna’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Son gezimde ben 4 yıldızlı Hotel Boutique 36 adlı otelde konakladım ve çok memnun kaldım. Göz atabilirsiniz. Diğer popüler otellerden bazıları: 4★ Hotel Colors Inn, 4★ Old Town Hotel, 5★ Hotel Europe.

Yapılacak şeyler: Şehrin acı dolu geçmişini rehber eşliğinde görmek için Balkanlar Karanlık Tarih ve Savaş Özel Turu‘na, Bosna Hersek’in diğer popüler şehri Mostar’ı gezmek için de Mostar ve Hersek Kentleri adlı turlara katılabilirsiniz. Saraybosna’da yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Saraybosna’da ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Saraybosna Gezilecek Yerler Listesi

Saraybosna gezilecek yerler harita görünümü
Sarayboosna gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Saraybosna’da gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Başçarşı
 2. Sebil
 3. Latin Köprüsü
 4. Gazi Hüsrev Bey Camii
 5. Milli Kütüphane
 6. Saraybosna Katedrali
 7. Umut Tüneli
 8. Sonsuz Ateş
 9. Gazi Hüsrev Bey Medresesi
 10. İnat Evi
 11. Svrzo’nun Evi
 12. Morica Han
 13. Saat Kulesi
 14. Hünkâr Camii
 15. Alifakovac Müslüman Mezarlığı
 16. Ferhadiye Caddesi
 17. Bakırcılar Çarşısı
 18. Ferhadiye Camii
 19. Ali Paşa Camii
 20. At Meydanı Parkı

1. Başçarşı (Baščaršija)

Başçarşı Saraybosna tatili

Dört bir yanı Osmanlı eserleri ile dolu olan Başçarşı; tarihi atmosferi nedeniyle Saraybosna gezilecek yerler listesinde ilk sırada olmayı fazlasıyla hak ediyor.

Yeme-içme ve alışveriş açısından da cazip fırsatları barındıran çarşı, 15. yüzyılda İsa Bey’in isteği doğrultusunda inşa edilmiş.

Ticaret bölgesinin genişlemesine ise Gazi Hüsrev Bey; camiler, medreseler ve hanlar yaptırarak katkıda bulunmuş. Asırlardır kentin en hareketli bölgesi olma özelliğini koruyan çarşı, 19. yüzyılda çıkan yangında ağır hasar alıp küçülse de görkemini büyük oranda korumayı başarmış.

Başçarşı’ya gittiğinizde otantik ürünler satan dükkânları dolaşmaya başlamadan önce ilk olarak Sebil’i ziyaret edebilirsiniz. Tarihi yapıyı inceleyip etrafında bol bol fotoğraf çektikten sonra Gazi Hüsrev Camii, Brusa Bedesteni ve Saat Kulesi’ne doğru gezinize devam edebilirsiniz.

Bu gezinti sırasında yorulduğunuzu hissederseniz bir kafeye oturup bronz cezvelerde hazırlanan Türk kahvesi içerek dinlenebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Eğer şehrin bu önemli ve hareketli bölgesinde konaklamak isterseniz 4 yıldızlı Hotel President Sarajevo‘a göz atabilirsiniz.

 Tur Tavsiyesi:  Bölgeyi rehber eşliğinde gezmek isterseniz Özel Tur: Saraybosna Yürüyüş Turu‘nu inceleyebilirsiniz.

2. Sebil (Sebilj)

Sebil Saraybosna

Kentin en önemli simgelerinden biri olan Sebil, Başçarşı’nın hemen girişinde yer alıyor. Tasarımında İstanbul’daki çeşmelerin model alındığı ikonik yapı, 1753 yılında Hacı Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilmiş.

Üst kısmındaki ahşap oymaları ile ziyaretçilerinin hayranlığını kazanan çeşme, uzun süre kente gelen ziyaretçilerin temiz su ihtiyacını karşılamış. Günümüzdeyse yapı, sosyal açıdan hareketli bir alanın merkezinde yer aldığından sık tercih edilen bir buluşma noktası konumunda.

Yaygın inanılan bir efsaneye göre suyundan içeni kentten asla ayrılamadığı tarihi yapı, savaş sırasında ağır hasar almış. Ancak 2006 yılında gerçekleştirilen çalışmalar sırasında aslına uygun olarak restore edilmiş. Çeşmenin, Ankara ve Belgrad’da benzerleri bulunuyor.

 • Adres: Baščaršija, Sarajevo 71000

3. Latin Köprüsü (Latinska ćuprija)

Latin Köprüsü

Miljacka Nehri’nin üzerinde bulunan Latin Köprüsü, ilk olarak 1541 yılında Širmed oğlu Hüseyin’in gözetiminde inşa edilmiş. Köprü, 1791’de meydana gelen sel felaketinde ağır hasar alınca Ali Ajni Bey’in isteğiyle aslına uygun olarak yenilenmiş.

1914’te I. Dünya Savaşı’nın fitilini ateşleyen Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand ve eşinin öldürülmesine sahne olduğu için günümüzde de yoğun ilgi görüyor.

Sunduğu manzaralar nedeniyle fotoğraf çekmekten hoşlanan gezginlerin sıkça ziyaret ettikleri köprü, sadece yaya trafiğine açık olduğundan ziyaretçilerine güvenli bir ortam sunuyor. Yapıya Başçarşı’dan Milli Kütüphane yönünde yürüyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Köprünün hemen yanında yer alan 4 yıldızlı İsa Begov Hamam Hotel şehirde konaklama yapabileceğiniz en otantik tesislerden biri.

4. Gazi Hüsrev Bey Camii (Begova džamija)

Saraybosna'da gezilmesi gerekenler Gazi Hüsrev Bey Camii

Etrafında hala eğitim verilen bir medrese ve zarif tasarımlı bir saat kulesinin bulunduğu Gazi Hüsrev Bey Camii, adını aldığı Bosna sancak beyi tarafından 1531 yılında inşa ettirilmiş.

Gazi Hüsrev Bey’in isteği doğrultusunda dini yapının tasarımını ve inşasını Mimar Sinan üstlenmiş. Yönetimi altındayken kente önemli katkılar yapmış olan önemli şahsiyetin türbesine de ev sahipliği yapan caminin minaresi 47, kubbesi ise 26 metre yüksekliğe sahip.

Gazi Hüsrev Bey’in kente kazandırdığı en etkileyici yapı konumundaki cami de savaş sırasında epey hasar almış. Neyse ki 2006 yılındaki kapsamlı yenileme çalışmaları burada da başarılı olmuş ve Başçarşı’daki yapı kendine has özelliklerini büyük oranda geri kazanmış. Cami, özellikle dini bayramlardaki eşsiz atmosferi nedeniyle birçok gezginin ilgisini çekiyor.

 Tur Tavsiyesi:  Dilerseniz Saraybosna Yürüyüş Turu, Müze Girişi ve Teleferik Gezisi adlı tura katılarak Gazi Hüsrev Bey Camii başta olmak üzere şehirdeki tüm önemli yerleri rehber eşliğinde gezebilirsiniz.

 • Adres: Sarači 8, Sarajevo 71000

5. Milli Kütüphane (Vijecnica)

Saraybosna gezilecek yerler Milli Kütüphane

Latin Köprüsü’nün tam karşısında yer alan Milli Kütüphane’nin binası, kentin Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun yönetiminde olduğu 1896 yılında belediye binası olarak kullanılmaya başlanmış.

3 katlı yapıyı tarihsel açıdan önemli kılan ve gezginlerin Saraybosna gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi haline getiren en büyük ayrıntı, suikastından hemen önce Franz Ferdinand’ı ağırlamış olması. Mimarisinde Osmanlı esintileri taşıyan bina, 1949’de kütüphaneye dönüştürülerek halkın kullanımına açılmış.

Bosna Savaşı başlamadan önce kütüphanenin envanterinde 2 milyona yakın kitap bulunuyormuş. Ancak 1992 yılında Sırplar’ın gerçekleştirdiği saldırı sırasında bu kitaplarla birlikte tüm bina yakılarak kullanılamaz hale getirilmiş.

Yeniden yapımının ardından yerel halkın gözünde dirilişin sembolü haline gelen kütüphanede geçici sergiler de düzenleniyor.

 • Adres: Obala Kulina bana, Sarajevo 71000
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00
 • Web Sitesi: vijecnica.ba

6. Saraybosna Katedrali (Katedrala Srca Isusova)

Saraybosna gezilecek yerler, Saraybosna katedrali

Önünde Papa II. Jean Paul’ün heykeli yer alan Saraybosna Katedrali, 1889 yılında Gotik mimariye sadık kalınarak inşa edilmiş.

Mimar Jasip Vancaš, İsa’nın Yüce Kalbi Katedrali adıyla da anılan dini yapıyı tasarlarken Paris’teki ihtişamlı Notre Dame’dan ilham almış.

Katolik mezhebine bağlı yerel halkın hizmetine açık durumdaki katedral, iç kısmında bulunan süslemeleri ve heykelleri ile görülmeye değer bir profile sahip.

Yapıya girmeden önce dikdörtgen çerçeveyle koruma altına alınmış ve bazı bölümleri kırmızıya boyanmış alana zaman ayırmanızı tavsiye ederim.

Zira “Savaşın Gülleri” ismi verilmiş bu anıt savaş sırasında gerçekleştirilen hava saldırılarında yaşamını yitiren bireylere adanmış.

 • Adres: Trg Fra Grge Martića 2, Sarajevo 71000
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30

7. Umut Tüneli (Sarajevski ratni tunel)

Saraybosna turu Umut Tüneli

Günümüzde 20 metrelik kısmı müze olarak ziyarete açık tutulan Umut Tüneli, savaş sırasında kente yardım taşımak ve yaralıların, hastaların tedavi için abluka altında olmayan bölgelere ulaştırılması amacıyla 1993 yılında açılmış.

Halkın askerlerle ortak çalışarak 4 ay 4 günde tamamladıkları 800 metrelik tünel, havaalanı ile Butmir arasında uzanıyor. 1 metrelik genişliğe, 160 santimetre yüksekliğe sahip tüneli savaş döneminde günde ortalama 1000 kişi kullanmış.

Gönüllülerin günde 8 saat çalışarak oluşturdukları tünele, Saraybosna’nın kent merkezinden rehberli turlara katılarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bu turlar sırasında İgman Dağı yakınlarında yer alan ve tünelin kazılmaya başladığı nokta konumundaki Kolar Ailesi’ne ait ev de ziyaret ediliyor.

 Tur Tavsiyesi:  Eğer şehrin yaşadığı acıları daha derinden hissetmek isterseniz Balkanlar Karanlık Tarih ve Savaş Özel Turu‘na katılarak Umut Tüneli başta olmak üzere çoğu önemli yer hakkında bilgi alabilirsiniz.

 • Adres: Tuneli 1, Sarajevo 71000
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00
 • Giriş Ücreti: 10 BAM
 • Web Sitesi: tunelspasa.ba

8. Sonsuz Ateş (Vjecna Vatra)

Sonsuz Ateş Saraybosna gezilecek yerler

Mareşal Tito ve Ferhadiye caddelerinin kesiştiği noktada yer alan Sonsuz Ateş, II. Dünya Savaşı’nda ölenlerin anısına kentin Nazi ve Hırvat işgalinden kurtuluşunun birinci yıl dönümünde açılmış.

1946 yılından beri adına uygun şekilde yanmaya devam eden ateş sadece Sırp saldırıları sırasında yakıt sıkıntısı yaşandığı için sönmüş.

Mimar Juraj Neidhardt tarafından tasarlanan anıt, alevin bulunduğu defne yaprağı şeklindeki figürlerle çevrili bakır kaptan oluşuyor.

Geçmişte Grand Hotel adıyla hizmet veren binaya yaslı bölümünde ise eski Yugoslavya bayrağının renklerini simgeleyen çiniler üzerine yazılmış açıklamayı görebilirsiniz.

 • Adres: Ferhadija, Sarajevo 71000

9. Gazi Hüsrev Bey Medresesi (Gazi Husrev-Bey (Kuršumli) Madrasa)

Saraybosna gezilecek yerler Gazi Hüsrev Bey Medresesi

Başçarşı’da vakit geçirirken ziyaret edebileceğiniz bir diğer tarihi yapı olan Gazi Hüsrev Bey Medresesi, 1537 yılında inşa edilmiş.

Hizmet vermeye başladığı dönemden günümüze kadarki süreçte eğitimin hiçbir zaman aksamadığı medresenin ilk dönemlerinde 50 binden fazla kitabın bulunduğu bir kütüphanesi de varmış.

Burada bulunan kitapların büyük çoğunluğu, Osmanlı hakkında değerli bilgiler içeriyormuş. Hatta 7 bine yakını el yazması eserlermiş.

Dersliklerin ortadaki avlu çevresinde toplandığı medrese, mimarisi ve iç süslemeleriyle de dikkat çekiyor. Bünyesinde devam eden eğitimlerde öğrenciler kelam, fıkıh, tefsir gibi dersler görüyor.

 • Adres: Sarači 49, Sarajevo 71000
 • Web Sitesi: medresa.ba

10. İnat Evi (Inat Kuca)

İnat Evi, Saraybosna turu

Saraybosna gezilecek yerler listesinde sizlere anlatacağım sıradaki mekân, sahibinin kararlılığı sonucu varlığını korumayı başaran İnat Evi.

Sıradan bir mülkü gezginler için önemli kılan olay, 1860’larda gerçekleşmiş. Kenti egemenliği altına alan Avusturya-Macaristan imparatoru, Miljacka Nehri kıyısına postane, ulusal müze ve belediye binası inşa edilmesini emretmiş.

Müze ve postane inşa edilip sıra evin bulunduğu alana yapılacak belediye binasına gelince görevliler, sahibi Benderija’nın kırılamaz inadıyla karşılaşmış.

İşin tatlıya bağlanması için ev sahibinin isteği doğrultusunda yapı, karşı kıyıya tuğlası tuğlasına aynı olacak şekilde yeniden inşa edilmiş.

Girişinde olayı hatırlatan bir tabelanın asılı olduğu konut, 1997 yılından beri restoran olarak kullanılıyor. Mekân, lezzetli Boşnak yemeklerini ve şaraplarını denemek için oldukça ideal.

 • Adres: Veliki Alifakovac 1, Sarajevo 71000
 • Web Sitesi: inatkuca.ba/en/

11. Svrzo’nun Evi (Svrzina Kuca)

Saraybosna gezilecek yerler Svrzo'nun Evi

Saraybosna Müzesi’ne bağlı olan Svrzo Evi, 18. ve 19. yüzyıllarda tipik bir Osmanlı ailesinin yaşam biçimi hakkında ziyaretçilerine değerli bilgiler aktarıyor.

Evde ilk olarak kadılık görevini yerine getiren Munib Efendi ve ailesi oturmuş. Ailenin erkek çocuğu olmayınca mülk, evlilik yoluyla Svrzo ailesine geçmiş.

Daha sonrasında bu aileden satın alınan ev, 1960’larda müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmış. Evin ahşaptan yapılmış olması da yoğun ilgi çekmesini sağlayan sebeplerin başında geliyor.

Eşyaları ile birlikte aslına uygun olarak korunan müzede selamlık ve haremlik bölümleri ziyarete açık tutuluyor. Bu bölümlerde Osmanlı’nın kente hükmettiği dönemde kullanımı yaygın eşyaların büyük çoğunluğunu görebilirsiniz.

 • Adres: Glođina 8, Sarajevo 71000
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: 10 BAM (Bütün Bölümler)

12. Morica Han

Morica Han Saraybosna'da görülecek yerler

Yaygın kanıya göre adını Mustafa Moric Ağa’dan alan Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Vakfı tarafından 1551 yılında inşa ettirilmiş. Kimi kaynaklarda ise yapının ismini Osmanlı yönetimine isyan eden kardeşlerden adını aldığı belirtiliyor.

Mimari açıdan Anadolu’daki türdeşleriyle büyük benzerlikler gösteren handa 300’e yakın misafir konaklayabiliyormuş. Tarihi kervansaray, günümüzdeki halini büyük oranda yangın felaketin ardından 1697 yılında gerçekleştirilen yenileme çalışmaları sonucunda edinmiş. Yapı, Saraybosna’da varlığını koruyan tek han konumunda.

Dükkânlarında klasik tipteki hediyelik eşyalardan el yapımı kilimlere kadar farklı türde birçok ürünü bulabileceğiniz Başçarşı’daki han, kent gezisi sırasında dinlenmek için ideal noktalardan bir tanesi olarak anılıyor.

Dilerseniz sadece alışveriş için tarihi mekâna uğrayabilir ya da çevrede dolaşırken bol bol fotoğrafını çekip kafelerinde oturmayı tercih edebilirsiniz.

 • Adres: Sarači 77, Sarajevo 71000
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-22.15

13. Saat Kulesi (Sahat Kula)

Saat Kulesi, Saraybosna seyahati

Gazi Hüsrev Bey Camii’nin hemen yanında yer alan Saat Kulesi, aynı adlı vakıf tarafından 17. yüzyılda inşa ettirilmiş. Kentin tümünü etkileyen 1697 yangınından nasibini alan kule, 1762’de aslına uygun olarak yeniden yaptırılmış.

Avusturya-Macaristan işgali sırasında görselliğini artıran birkaç ayrıntının eklendiği kulenin saati, 1874 yılında iki Saraybosnalı tüccarın ön ayak olması sonucunda yeni modelle değiştirilmiş.

30 metre yüksekliğe sahip kuleye yerleştirilen yeni saat, bir yıl öncesinde Londra’da Gillet & Johnston tarafından imal edilmiş. Eski saatse Vratnik’teki camiye götürülmüş.

Yapı, dünya üzerinde kamuya açık alanda ayın hareketlerine göre çalışan tek saati taşıması nedeniyle büyük ilgi görüyor. Yeni gün, bu sisteme göre gün batımında saat tam 12.00’ı gösterirken başlıyor.

 • Adres: Mudželeti veliki, Sarajevo 71000

14. Hünkâr Camii (Careva Džamija)

Hünkar Camii Saraybosna gezisi

İshakoğlu İsa Bey tarafından 1457’de inşa ettirilen Hünkâr Camii, II. Mehmed’e hediye niteliğinde olduğu için “Fatih” adıyla da anılıyor.

Osmanlı’nın Bosna’yı fethetmesinin ardından Saraybosna’da yaptırılan ilk dini yapı olan cami, aynı adı taşıyan köprünün tam karşısında yer alıyor. 15. yüzyıldan bu yana önemli bir sembol olarak kabul gören tarihi yapının etrafında fetih sonrasında ilk Müslüman yerleşim bölgesi kurulmuş.

Savaş dönemlerinde etkilenmesine rağmen ayakta kalmayı başaran dini yapı, ilk olarak ahşap malzeme kullanılarak inşa edilmiş. O dönem küçük boyutlarda olan yapı günümüzdeki şeklini 1565’te kazanmış.

1800’de odalar eklenerek yapının kapladığı alan daha da büyümüş. Yan tarafından ziyaret edilmeye değer bir mezarlığın olduğu camide, Osmanlı bayrağı halen daha minberde görülebiliyor.

 • Adres: Obala Isa-bega Ishakovića, Sarajevo 71000

15. Alifakovac Müslüman Mezarlığı

Alifakovac Mezarlığı Saraybosna gezilecek yerler

Miljacka Nehri kıyısında, kent manzarasına hâkim bir konumda yer alan Alifakovac Müslüman Mezarlığı, şehrin ileri gelenlerinin ve Saraybosna’yı ziyaret ederken yaşamını yitiren gezginlerin ebedi istirahatgahı olarak 15. yüzyılda kullanılmaya başlanmış.

Adını İsa Bey’in kenti yönettiği dönemde kadılık yapan Ali Faqih’ten alan kabristanın ortasında görebileceğiniz büyük mezarlar, Kadı Ahmed’in oğlu Muhammed Yahya Efendi ile Yusuf Paşa’ya ait.

Saraybosna’nın işgalden kurtulmasında büyük payı olan Aliya İzzet Begoviç ve 1700 şehidin mezarlarına ev sahipliği yapması, Müslüman mezarlığını yerel halkın gözünde bir hayli değerli kılıyor.

Savaş dönemini bitimi ile birlikte şehitlik olarak anılmaya başlanan mekânı ayrıca manzarasından dolayı da birçok gezgin Saraybosna gezilecek yerler listelerine dâhil ediyor.

 • Adres: Veliki Alifakovac, Sarajevo 71000

16. Ferhadiye Caddesi

Ferhadiye Caddesi Saraybosna'da gezilecek yerler

Başçarşı ile Sonsuz Ateş Anıtı arasında uzanan Ferhadiye Caddesi, Saraybosna’nın en önemli cazibe merkezi konumunda. Kentin modern yüzünü temsil eden cadde üzerinde Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminden kalma çok sayıda bina bulunuyor.

Özellikle hafta sonları hareketli atmosferiyle dikkat çeken caddede, Saraybosna ve Ortodoks katedralleri başta olmak üzere ziyaret edilmeye değer çeşitli noktalar sizleri bekliyor.

Kurtuluş Meydanı’na gittiğinizde satranç oynayan insanların ve çevrenin fotoğrafını çekebilir, kentin çok kültürlü yapısına vurgu yapan heykeli ve Savaşta Öldürülen Çocuklar Anıtı’nı görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Sadece yaya trafiğine açık Ferhadiye, alışveriş tutkunu bireylere birçok seçenek sunuyor. Dilerseniz caddede sıralanan mağazaları tercih edebilir ya da kentin en popüler alışveriş merkezleri BBI Centar ile Alta Shopping Center’da sunulan fırsatları değerlendirebilirsiniz.

 Otel Tavsiyesi:  Cadde üzerinde yer alan 4 yıldızlı Hotel Story, Saraybosna’da gezip görülmesi gereken birçok yere kısa yürüme mesafesinde yer alıyor.

17. Bakırcılar Çarşısı (Kazandziluk)

Bakırcılar Çarşısı Saraybosna gezilecek yerler

Saraybosna tatiliniz sırasında Bakırcılar Çarşısı’na giderseniz, ülkemizde unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından biri olan metal işlemeciliği hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Başçarşı’nın girişindeki alışveriş bölgesinde 15. yüzyıldan beri bakır işlemeciliği yapan ustalara ev sahipliği yapan otantik görünümlü dükkânlar sıralanıyor.

Fotoğrafını çekmeye değer birbirinden güzel kareler yakalayabileceğiniz çarşıda satılan ürünler, uzunca bir süre yerel halkın temel ihtiyaçları için üretilmiş.

Günümüzdeyse Boşnak çay ve kahve setleri gibi nesneler işlemeleri ile süs eşyası olarak alışveriş tutkunlarını cezbediyor. Çarşıda zaman geçirirken Müslüman birisinin sahibi olduğu bir dükkândan alışveriş yaparsanız indirimli fiyatlardan daha kolay yararlanabilirsiniz.

18. Ferhadiye Camii (Ferhadija džamija)

Ferhadiye Camii Saraybosna gezilecek yerler

Ferhadiye Camii, Bosna Sancak Beyi Ferhad Bey Vuković’in emri doğrultusunda 1561-1562 yılları arasında inşa edilmiş. Tek minareye ve biri büyük 4 kubbeye sahip cami, Bosna Hersek sınırları içerisinde Osmanlı mimarisini en iyi şekilde yansıtan yapı olarak gösteriliyor.

Bosna Savaşı sırasında ağır hasar alan ve kullanılamaz hale gelen dini yapı, 2000’li yıllarda Bosna Hersek İslam Birliği’nin önderliğinde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda yeniden ibadete açılmış.

1964-1965 yılları arasındaki onarım süreci esnasında, Mimar Sinan’ın adı herhangi bir kayıtta geçmeyen öğrencisi tarafından tasarlanan tarihi yapının duvarlarında farklı dönemlerde yapılmış 5 farklı süsleme katmanı olduğu anlaşılmış.

16. yüzyıla tarihlenen ilk katmanın benzerlerini Foča’daki Aladză Camii’nde görebilirsiniz. Diğer üç katmansa sırasıyla 18. yüzyıldan başlayarak 19. ve 20. yüzyıllarda oluşturulmuş.

 • Adres: Ferhadija, Sarajevo 71000

19. Ali Paşa Camii (Alipašina džamija)

Saraybosna gezilecek yerler Ali Paşa Camii

Mimari açıdan Ferhadiye ile büyük benzerlikler gösteren Ali Paşa Camii, 1560-1561 yılları arasında inşa edilmiş. Budin Beylerbeyi Hadım Ali Paşa tarafından yaptırılan cami Tito Caddesi üzerinde yer alıyor.

Caminin hemen önünde Ali Paşa’nın türbesini görebilirsiniz. Yanında bulunan mezarlar ise Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na karşı isyan etmiş Boşnak şehitlerine ait.

Ali Paşa tarafından dini yapıya yakın konumda bir de köprü yaptırılmış. Ancak bu yapı günümüze ulaşmayı başaramamış.

 • Adres: Hamze Hume, Sarajevo 71000

20. At Meydanı Parkı (At Mejdan)

At Meydanı Parkı Saraybosna'da mutlaka görülmesi gerekenler

Kent gezisi sırasında dinlenip huzurlu birkaç saat geçirebileceğiniz bir yeşil alana ihtiyaç duyabileceğiniz düşünürseniz At Meydanı Parkı’nı Saraybosna gezilecek yerler listelerinize ekleyebilirsiniz.

Latin Köprüsü’nü geçtikten sonra sol tarafa doğru ilerlediğinizde karşınıza çıkacak parkın bulunduğu alanda 17. yüzyılda at satışı ve yarışları yapılıyormuş. Alan, bir dönem de köle ticareti ve idam cezalarının infazı için kullanılmış.

Günümüzde popüler bir buluşma noktası konumundaki yeşil alanda zaman zaman sosyal etkinlikler düzenleniyor. Bakır Baba Camii kalıntılarını görebileceğiniz parkta ayrıca varlığını korumayı başarmış zarif Müzik Köşkü bulunuyor.

Saraybosna’da Nerede Kalınır?

Saraybosna'da konaklama, otel önerileri
5 yıldızlı Hotel Europe, şehirdeki en popüler, uygun fiyatlı otellerden. Detaylı bilgi için tıklayın.

Saraybosna otel fiyatları konusunda ziyaretçi dostu bir şehir. Konaklama için en uygun adres ise bana göre şehrin turistik merkezi sayılan Başçarşı bölgesi.

Eğer otelinizi Başçarşı’ya yürüme mesafesinde bir yerde seçerseniz gezi boyunca toplu taşımaya çok fazla gereksinim duymadan yürüyerek birçok yere ulaşabilirsiniz.

Biz Saraybosna gezimizde Başçarşı’ya hemen kısa bir yürüme mesafesinde bulunan 4 yıldızlı Hotel Boutique 36 adlı otelde kalmıştık. Yaklaşık 500 ziyaretçi değerlendirmesi sonucu 10 üzerinden 8,9 gibi çok yüksek bir puana sahip olan tesis konaklama için çok uygun fiyatları ile de dikkat çekiyor.

Biz kaldığımız dönemde çift kişilik oda için 67 Euro gibi bir ücret ödemiştik. Saraybosna’ya tekrar gitsem ilk bakacağım tesis burası olur. Otel hakkında bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Bu otel dışında Hotel Colors Inn Sarajevo, Residence Inn by Marriott Sarajevo, Hotel President Sarajevo ve Hotel Europe, Saraybosna’da konaklama yapabileceğiniz en güzel ve ekonomik otellerden.

Saraybosna’da konaklama hakkında tüm bilgileri Saraybosna’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Saraybosna gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Saraybosna seyahatiniz boyunca ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

Bunlar da İlginizi Çekebilir

9 Yorum

 1. Sema Karadeniz

  Tarih Bugün. Ve ben Bosnadayim suan. Sizin verdigniz bilgiler dorultusunda geziyorum, hic zorlanmadim. Ve 8 günüm daha var. Elimde sizin Krokiniz, adrese kadar vermisiniz mütiş bir emek, cok tsk.ederim.
  Sayilar

 2. Saraybosna kesinlikle gidip gezmek istediğim yerlerden bir tanesi bunu yer imlerine ekliyorum gideceğim zaman da yanımda bulunduracağım.

 3. Hasan Kaşıkoğlu

  Teşekküler çok faydalı bir paylaşım olmuş. 5 şubat 1994’te sırpların bombalayıp, 68 kişinin öldüğü, 144 kişinin yaralandığı pazaryerine gidip oradaki insanlardan meyve almanızı tavsiye ederim. Ziraat bankasının yanında, Başçarşıya çok yakın.

 4. Çok faydalı bir yazı. Özellikle harita üzerinde belirlediğiniz lokasyonlar müthiş faydalı oldu. Emeklerinize sağlık.

 5. Teşekkürler, gayet güzel olmuş. Elinize sağlık. Ancak bir eklemede ben yapmak istiyorum. Organik ürünlerin satıldığı city market ile bir ateşkes esnasında bombalanan ve onlarca kişinin öldüğü pazayerinide mutlaka gezin.

 6. Abdurrahman Hacımustafaoğlu

  Birkaç ekleme

  Öncelikle , savaştan çıkmış bir millet. Psikolojileri çok bozuk. Bizim insanımız onlar ve Türk gördükleri zaman çok mutlu oluyorlar. Oraya gidince birçok hikaye dinleyeceksiniz ama eziyet çekmiş ve soykırıma uğramış bi millet . Sırf dinleri için . Bunu da ancak orada idarak edebilirsiniz.At ların eziyete daha fazla dayanamayıp intihar ettiği bir süreçti düşünün insanların hallerini. 3 aylık bebeği acımasızca yakılmasını göreceksiniz. Şehrin tepelerinden uzun namlulu keskin nicancıların iddaya girip anne kucağındaki çocugu vurmasını bileceksiniz ve daha birçok hüzün. Paraya ihtiyaçları var. Orada siyasi ambargo var. Yönetim biçimi çok ilginç. 8 AY sırp 8 ay hırvat 8 ay boşnaklar yönetiyor ve istikrar sıfır. işsizlik çok çok yüksek seviyelrede. Tek güvendikleri bizleriz. Biz oraya gidince oraya para bırakmalıyız. Onun için farklı farklı yerlerden küçük küçük çok şey alarak destek olmanızı (imkanı olanlar için) tavsiye ederim. Üzerine düşünülecek bir konu olarak gördüğüm için paylaştım. Gelelim Bosnaya:)

  -Başçarşıda herkes ”sac” börekçisini över. biraz daha ilerisinde ”oklava” diye bir yer var. Elit ve temiz bir mekan ve boşnak börek çeşitleri ve özellikle boşnak mantısını bulabilirsiniz. denemeniz şiddetle tavsiye edilir. Ferhatoviç diye bir mekan var. oranın köftesi ”çevapi” yiyebilirsiniz. damak tadına göre yağsız ekmek olabiir. ağır oluyor bana göre. Bosna da ayran yok yoğurt var. Onu bilin. oralarda bizim ülkemizdeki gibi hızlı ve kaliteli servis beklemeyin. rahat insanlar. Tur firmaları ekipleri için genelde mekanları kapatıyor ve rezerve ediyor. Yemek yemek içi mekana girdiğinizde böyle bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Önüne geçmek için ısrarcı olup 30 dak sonra gelcem diyin veya sizde önceden rezerve edin gideceğiniz yerleri.Temizlik göreceli birşey. Ben rahatsız oldum. Tuvaletlerinde çoğu yerde taharet musluğu yok. Olan yerler var onları tespit edin . Camiler hanlarda falan. sebilin karşısında dönerci var. Aliya İzzetbegoviçin mezarı Başçarşıda sebilin yaklaşık 250 mt yukarısında çok yakın. Moriça enfes bir ortam. ama tüm kapalı alanlarda sigara içiliyor. Buna dikkat edin. açık alan yazın daha iyi olur. Hediyelik eşyalar basit şeyler var. magnet bakır kahve fincan takımları bakır tepsiler vs. başçarşı diğer yerlere göre daha hesaplı. çok büyük fark yok . ben Sarajevo hills resort otelde kaldım. 5 yıldıszlı termal otel. Çok memnun kadım. sarajevo içinde taksiler veya troleybuslar la ulaşım rahat sağlanabilir. Turla gitmenizi veya rehber eşliği ile gezmenizi tavsiye edeerim. Mostar Travnik Alperenler tekkesi Poçitel Başçarşı Ahmiç Savaş Tünel Kaleler Jablanica Köprüler Kütüphane Medresele vs yorulacaksınız ve zevk alacaksınız:) iyi eğlenceler.

 7. Bütün yerleri google map’ten işaretledik ve sadece yarım günde saraybosna gezimiz bitti:) Küçük bir yer, gezilecek yerler genelde birbirine yakın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top