Saraybosna ulaşım rehberi

Saraybosna ulaşım konusunda gerek küçük bir kent olması gerekse ulaşım imkanlarının sağladığı kolaylıklar sayesinde rahat bir yerdir. Dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Saraybosna özellikle şehre ulaştıktan sonra ulaşımın kolay olduğu bir kenttir. Saraybosna şehir merkezinde bir tane turizm danışma noktası vardır. Şehir merkezine ulaştıktan sonra birçok önemli gezi noktasına yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Saraybosna Havaalanı

Saraybosna Uluslararası Havalimanı, Bosna Hersek’in ana havalimanıdır. Butmir Havalimanı olarak da bilinen havaalanı şehir merkezinden 6.1 kilometre mesafede bulunmaktadır. Bosna Hersek Havayolları’nın ana noktası olarak kullanılan Saraybosna Uluslararası Havalimanı günden güne daha çok kullanılır hale gelmektedir.

Saraybosna'da nerede kalınır? başlıklı yazıda şehrin merkezinde, her bütçeye göre otel tavsiyelerimizi okuyabilirsiniz. Şehirdeki tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Saraybosna Havaalanı Ulaşım
Saraybosna Havaalanı

Saraybosna Uluslararası Havalimanı’ndan işleyen bazı havayolu şirketleri şunlardır:

 • Türk Havayolları (İstanbul – Atatürk)
 • Pegasus (İstanbul – Sabiha Gökçen)
 • Bosna Hersek Havayolları (Amsterdam, Kopenhag, Gothenburg – Landvetter, İstanbul – Atatürk, Zürih)
 • Adria Havayolları (Ljubljana)
 • Avusturya Havayolları (Viyana)
 • Hırvatistan Havayolları (Zagreb)
 • Germanwings (Köln/ Bonn, Stuttgart)
 • Jat Havayolları (Belgrad)
 • Lufthansa (Münih)
 • Norveç Havayolları (Oslo – Rygge, Stockholm – Arlanda)

Saraybosna Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Saraybosna havaalanından şehir merkezine taksi ya da otobüs kullanarak ulaşabilirsiniz.

Taksi: Havaalanı – Şehir merkezi arasında tercih edilen yollardandır. Trafik yoğunluğuna bağlı olarak ulaşım yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Taksi ücretleri toplu taşımaya göre daha fazla olabilmektedir ve kimi zaman da şoförler fazla ücret talep edebilmektedirler. Bu nedenle binmeden önce ücretlendirme konusunda bilgi sahibi olmanızda fayda vardır.

Otobüs: Havaalanı ve şehir merkezi arasında hizmet veren bir hat bulunmaktadır. Havaalanı – Başçarşı arasında bu otobüs Başçarşı’dan 05:00, 06:00, 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30 ve 22:00 saatlerinde kalkmaktadır. Havaalanından şehir merkezi yönüne dönüş seferleri ise 05:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30, 15:30, 16:30, 21:30 ve 22:30 saatlerindedir. Bilet ücreti 6 Bosna Hersek Markı’dır. (Fiyatlar değişebilemektedir.)

Ulaşım için diğer bir seçenek ise tramvay otobüstür. Ana çıkışta sağdaki Kurta Schorka Caddesi‘nden sonra 100 metre ileriden sağa dönmek ve Brace Mulica Caddesi’ne ulaşmaktır. Burada 8 – 10 dakika yürüdükten sonra sağa dönüp Merkator Alışveriş Merkezi’ne ulaşmak gerekmektedir. Buradan geçen 107 ve 103 numaralı tramvay otobüsler ile şehir merkezine ulaşılabilir. Bilet ücreti 1.8 Bosna Hersek Markı’dır.

Saraybosna ulaşım rehberi
Saraybosna tramvayı

Saraybosna Tren Ulaşımı

Saraybosna’ya dilerseniz Doğu Avrupa’daki diğer önemli şehirlerden trenle ulaşabilirsiniz. Saraybosna’da sadece bir tane tren istasyonu bulunmaktadır. Bu istasyon da ana otobüs garajının hemen yanındadır. Şehir merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunan bu istasyona Saraybosna şehir merkezinden kalkan 1 numaralı tramvay ile ulaşabilirsiniz. Eğer bavulunuz ağır değilse istasyona yürümek de mümkündür.

Saraybosna – Budapeşte Tren Ulaşımı: Saraybosna tren ulaşımı son yıllarda talep görmemesi nedeniyle sefer sayılarını azaltma ya da bitirme yoluna gitmektedir. Örneğin; Saraybosna’dan Budapeşte yönüne doğrudan giden tren 2012 yılından beri iptal edilmiş durumdadır. Budapeşte’ye ancak Belgrad üstünden ulaşım sağlanabilmektedir. Budapeşte’den 09:56’da kalkan bir tren her gün 21:20’de Saraybosna’ya varmaktadır. Tek yön bilet 53.20 Euro’dur. Dönüş treni Saraybosna’dan 06:55’de kalkmaktadır ve Osijek ve Pecs üzerinden gitmektedir. Bilet ücreti 105.9 Bosna Hersek Markı’dır. Varış saati 18:10’dur.

Saraybosna – Zagreb Tren Ulaşımı: Saraybosna ve Zagreb arasında günde iki tren seferi mevcuttur. Zagreb’den 08:53’de kalkan bir tren 18:05’de Saraybosna’ya varmaktadır. Buradan Ploce yönüne devam eden trenin oraya varış saati ise 22:25’dir. Saraybosna yönünden Zagreb’e giden tren seferi ise 11:17’de kalkmaktadır. Zagreb’e 20:09’da varmaktadır. Bilet ücreti tek yön 22, gidiş – dönüş 26 Bosna Hersek Markı’dır. Trende restoran ya da kafe yoktur. Sadece arada gezen seyyar satıcı mevcuttur. Yanınızda yiyecek bulundurmanızda fayda vardır.

Saraybosna – Mostar Tren Ulaşımı: Saraybosna tren ulaşımında sık sık kullanılan seferlerden biri Mostar’a yapılandır. Ploce üzerinden Mostar’a varan bu tren Avrupa’da en güzel hatlardan birine sahiptir. Tüm yolculuk boyunca harika bir manzarayı izleyebilirsiniz. Ploce’den 06:28’de ayrılan tren Saraybosna’ya 10:22’de, Mostar’a 08:00’da; 17:00’da kalkan tren Saraybosna’ya 20:59’da, Mostar’a 18:38’de varmaktadır. Saraybosna’dan 07:05’de kalkan tren 11:00’de Ploce’ye, 09:24’de Mostar’a; 18:18’de kalkan tren Ploce’ye 22:15’de, Mostar’a 20:41’de varmaktadır.

Saraybosna Otobüs Ulaşımı

Saraybosna’ya otobüs ile ulaşım sıkça kullanılan yollardandır. Saraybosna otobüs ulaşımı için gerekli otobüs biletlerini şehir merkezinde katedral ve eski pazar arasında bulunan Eurolines ofisinden edinilebilir. Burada hem uluslar arası hem de ülke içinde seferleri olan trenler için bilet bulunabilir. Ülke içerisinde düzenlenen seferlerde bagaj başına 1 Euro ödemek gerekmektedir. Ödeme Euro ile yapıldığı için kimi zaman şoförler para üstü vermemekte ya da verememektedir. Bu nedenle bozuk para bulundurmanızda fayda vardır.

Saraybosna’dan düzenlenen önemli otobüs seferleri :  (Sefer saatleri ve bilet ücretleri değişiklik gösterebilmektedir, lütfen güncel bilgileri kontrole edin.)

Saraybosna – Mostar Otobüsleri: Bu istasyondan Mostar’a gün içerisinde birkaç kez sefer düzenlenmektedir. Konjic ve Jablanica’da duran bu otobüs 06:00, 07:00, 07:35, 08:00, 08:15, 09:00, 09:30, 10:30, 11:30, 12:30, 14:30, 15:30 ve 18:00’de seferlere sahiptir. Yolculuk yaklaşık 2,5 saat sürmektedir. Tek yön bilet 13.5, gidiş – dönüş bileti 19 Bosna Hersek Markı’dır. Mostar – Bosna Hersek seferleri ise 06:00, 07:00, 09:00, 11:00, 15:00, 18:15’dadır.

Saraybosna – Split Otobüsleri: Bu istasyondan Hırvatistan – Split’e de otobüs seferi mevcuttur ve seyahat 7 – 8 saat sürmektedir. Saat 07:00’de Dubrovnik’e giden bir otobüs de vardır, bilet ücreti 160 Bosna Hersek Markı’dır.

Saraybosna – Graz & Viyana Otobüsleri: Ana otobüs istasyonundan seferlerin düzenlendiği diğer yerler arasında Graz ve Viyana da yer almaktadır. Saat 08:00’de bu istasyondan kalkan tren 19:45’de Graz’a, 2 saat sonra da Viyana’ya ulaşmaktadır. Seyahat sırasında mola verilen noktalar bulunmaktadır. Buralarda yemek ve dinlenme ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Her gün 18:30’da düzenlenen bir sefer ile Kosova, Piriştina’ya gitmek de mümkündür.

Kentte iki tane otobüs istasyonu bulunmaktadır. Bu istasyonlar Ana Otobüs İstasyonu ve Doğu Saraybosna otobüs istasyonudur.

Ana Otobüs İstasyonu (Autobusna Stanica): Ana Otobüs İstasyonu şehir merkezine yakındır. Başçarşı’ya sadece 3 kilometre mesafededir. Bosna Hersek içerisinde sefer yapan otobüslerin çoğu ve uluslar arası hatlar genelde bu istasyon üzerinden işlemektedir. Saraybosna’daki otobüs trafiğinin büyük bir kısmı bu istasyonda işlemektedir. Buraya düzenlenen seferler arasında Doğu, Batı ve Kuzey Avrupa, Güneybatı Avrupa ve Bosna Hersek içerisindeki seferler vardır. Bu istasyona vardıktan sonra istasyon önündeki taksiler ile şehir merkezine ulaşım sağlanabilir. Ancak fahiş tarifelerden kaçınmak için taksi ücretleri ile ilgili bilgi sahibi olmakta ve taksiye binmeden önce anlaşmakta fayda vardır.

Doğu Saraybosna Otobüs İstasyonu (Lukavica): Adından da anlaşılacağı üzere şehrin doğusunda yer almaktadır. Sırbistan ve Karadağ’dan gelen ve bu yönlere giden otobüsler bu istasyondan işlemektedir. Bu istasyona ulaşmanın en kolay yolu 103 ya da 107 numaralı tramvay otobüsleri kullanmaktır. Ulaşım için diğer seçenek ise taksidir. İstasyonun önünde taksi bulunabilir. Bu istasyondan Karadağ’a yaklaşık 7 saatlik bir seyahat sonucunda ulaşılabilir. Lukavica-Trnovo-Rataj-Foca-Brod-Hum-Goransko-Niksic-Danilovgrad-Podgorica rotasını izleyen otobüsün sefer saatleri 08:15, 09:00, 14:00 ve 22:30’dir. Lukavica’dan Belgrad’a ulaşım yaklaşık 7 – 9 saat sürmektedir. Bu hatta gün içerisinde birkaç sefer düzenlenmektedir.

Saraybosna ulaşım
Saraybosna’da ulaşım

Saraybosna Şehir İçi Ulaşım

Saraybosna genel olarak ufak bir şehirdir, merkeze ulaştıktan sonra şehirdeki gezilecek yerlerin birçoğuna yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bunun dışında şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz başlıca ulaşım araçları şunlardır:

Taksi: Taksimetre açılış ücreti 2, kilometre ücreti ise 1 Bosna Hersek Markı’dır. 1515 Radio Taxi veya 1516 Samir i Emir’den taksi çağırabilirsiniz. Taksi şoförlerinin bazıları özellikle turistlere fahiş fiyat uygulamasına gitmektedir. Bu yüzden ücretlendirme konusunda taksiye binmeden önce bilgi sahibi olmanızda fayda vardır. Taksi kullandığınızda 10 kilograma kadar olan bagajınız ücretsizdir.

Tramvay: Saraybosna’da tramvay ağı gelişmiştir. Şehrin hemen hemen her noktasına tramvay ile ulaşılabilir. Tramvay kullanımı için şehir ulaşım haritasından faydalanabilirsiniz. Saraybosna’da 6 tane tramvay hattı bulunmaktadır.

Otobüs: Otobüs, Saraybosna şehir içi ulaşımda sık sık kullanılan bir ulaşım aracıdır. Genellikle tramvay ve tramvay otobüs ile ulaşılamayan noktalara gitmek için tercih edilir.

Minibüs: Saraybosna tepeler üstüne kurulmuş bir şehirdir. Bu nedenle bazı noktalarına tramvay ya da büyük otobüslerle ulaşmak mümkün değildir. Bu durumda en iyi seçenek minibüstür.

Saraybosna gezisi hakkında ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Saraybosna Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları
PAYLAŞ
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 30'dan fazla ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

13 Yorum

 1. Tebrik ederim. Yazdıklarınız çok açıklayıcı. Rica etsem , 10 ağustos 2017 için otel (3 yldızlı- temiz) önerebilir misiniz ?
  Saygılarımla

 2. Merhaba, Üsküp’ten Kotor ve Budva’ya nasîl geçebilirz? Önceden Bosna’ya gittik başka bir güzergaha ihtiyacimiz var teşekkürler

 3. merhabalar. budapeşteden saraybosnaya geçmeyi düşünüyoruz. ancak araştırmalarımızda trenle ulaşımla ilgili net bilgiler alamıyoruz. sizin sitenizde budapeşteden saraybosnaya tren olduğunu belirtmişsiniz. bununla ilgili daha detaylı bilgi alma şansımız var mı? ya da nerden alabiliriz? İlginiz için teşekkürler.

  • Ali Bey merhabalar,

   Saraybosna Prizren arası otobüs olması gerekiyor lakin Balkanlarda otobüs seferleri biraz farklı. En güncel bilgileri yine araştırarak bulabilirsiniz, yoksa benim vereceğim bilgiler güncel olmayacağı için sizi sıkıntıya sokabilir. Saygılar.

 4. merhabalar, saraybosnadan karadağa otobüs var mıdır? ona göre plan yapacağız, teşekkür ediyorum..

  • Alim Bey merhabalar,

   Balkan ülkeleri arasında otobüs seferleri bizdekinden biraz sıkıntılı. Sefer bilgilerinde değişiklik olabiliyor. İnternetten yapacağınız araştırma benim vereceğim bilgilerden daha sağlıklı olacaktır. Saygılar.

 5. Merhaba,
  mayıs ayı başında Üsküp’ten başlayıp, Manastır ve Ohrid’ten sonra Saraybosna ile son bulacak bir gezi planımız var. Ohrid’ten Saraybosna’ya direkt olarak geçebileceğimiz en iyi alternatif hangisi acaba?

  • Merhabalar. Balkanlarda ulaşım konusu biraz sıkıntılı. Belirttiğiniz rotada işleyen otobüs hattı mutlaka vardır ama maalesef ezbere bir bilgim yok. Biraz netten araştırma ile bulunabilir.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın