Viyana gezisi Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey

Yılda 8 milyon ziyaretçi ile Avusturya‘daki en çok ziyaret edilen tarihi yapı olan Schönbrunn Sarayı 1996 yılından beri de UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alıyor.

Yüzyıllar boyunca Habsburg Hanedanı‘nın yazlık sarayı olarak kullanılan Schönbrunn mülkiyeti 1918 yılında Avusturya’da monarşinin sonlanması ile Avusturya Cumhuriyeti’ne devrolmuş ve ardından da ziyaretlere açılmış.

Aslında Schönbrunn Sarayı için çok görkemli diyemem, zira o konuda Hofburg Sarayı‘ndan daha iddialı bir yer görmedim. Ancak burası da özellikle Avusturya İmparator ve İmparatoriçeleri‘nin kişisel zevklerini son derece iyi yansıttığı için benzerlerinden ayrılıyor ve bir ziyareti fazlasıyla hak ediyor.

Viyana gezilecek yerler Schönbrunn Sarayı

Sık sık Paris’teki Versailles Sarayı ile karşılaştırılan, Avrupa’daki en etkileyici Barok mimari eserlerinden biri olan Schöbrunn Sarayı hem yapının kendisi, hem İmparatoriçe Maria Theresa’nın titizlikle üzerinde durduğu Barok ve Rokoko stili karışımı iç dekorasyonu hem de gezenlere sanki bir cennetyemiş gibi hissettiren bahçeleri ile Viyana turunun en önemli duraklarından.

Bu yüzden bu yazıyı tamamen Schönbrunn Sarayı’na ayırmak ve yakınlarda bir Viyana seyahati planlıyorsanız gitmeden önceki araştırmalarınıza yardımcı olmak isterim.

Viyana hakkında daha detaylı bilgi edinmek için sitemizdeki Viyana Gezi Rehberi yazısını okuyabilir, bu şehre bir seyahat düşünüyorsanız yeme içmeden konaklamaya kadar her detayı planlayabilirsiniz.

 

Schönbrunn Sarayı Hakkında Bilgiler

Schönbrunn Sarayı hakkında bilgiler Viyana

Aslında adı “güzel bir bahar” anlamına gelen Schönbrunn Sarayı bu adı yakınlardaki aynı isimli bir doğal kaynaktan almış. Ünlü İmparatoriçe Sisi‘nin eşi Franz Josef’in hem doğduğu hem de 86 yaşında vefat ettiği saray hanedanın yazlık sarayı olmasına rağmen Maria Theresa gibi bazı İmparator ve İmparatoriçeler kasvetli ve fazla resmi kışlık saray Hofburg yerine mümkün olduğunca burada yaşamayı tercih etmişler.

1441 odalı Schönbrunn Sarayı’nın bugün yaklaşık 45 İmparatorluk Dairesi, bahçeleri, bahçede yer alan sera Palm House ve yine bu bahçede yer alan Tiergarten Hayvanat Bahçesi turistik ziyaretlere açık.

Bu yazıda sizlere Schonbrunn Sarayı’ndan bahsediyorum ama Viyana’daki diğer gezilecek yerler hakkında da bilgi edinmek için Viyana Gezilecek Yerler yazımızı okuyabilirsiniz.

Schönbrunn Sarayı Tarihçesi

Viyana gezilecek yerler Schönbrunn Sarayı ne zaman yapıldı

Aslında bugünkü Schönbrunn Sarayı‘nı unutup gözünüzün önüne herhangi bir Ortaçağ malikanesi getirirseniz 1569 yılında İmparator II. Maximillian tarafından Habsburglar’ın servetine katılan av köşkünü hayal edebilirsiniz.

Burası yaklaşık 1 yüzyıl boyunca av için kullanılan bir yazlık olduktan sonra İmparator Leopold tarafından 1693 yılında ünlü Barok Miar Johann Bernhard Fischer von Erlach’dan bir saray yapması istenmiş ve bugünkü Schönbrunn Sarayı inşa edilmiş. Leopold’un veliahtı Joseph’e bırakmayı planladığı saray, Prens Joseph zamansız bir şekilde öldüğünde dul karısına kalmış.

Schönbrunn Sarayı tarihi Viyana

1728 yılında burayı tekrar satın alan İmparator VI. Charles sarayı kızı Maria Theresa‘ya hediye etmiş ki sarayın tarihçesinin mihenk taşı da bu bence.

Maria Theresa soğuk ve resmi Hofburg Sarayı’nda yaşamaktan çok hoşlanmadığı için genellikle Shcönbrunn Sarayı’nda yaşamış ve tarzını sevdiği mimar Nikolaus Paccassi’den sarayı hem genişletmesini hem de iç dekorasyonunu üstlenmesini istemiş.

Sonucunda bugün milyonlarca turistin ziyaret ettiği, dışı Barok mimarinin en zarif örneklerinden, içi Barok ve Rokoko stilinin muhteşem bir uyumunu yansıtan Schönbrunn Sarayı ortaya çıkmış. Tabii zamanla sarayın bahçesine Gloriette isimli sütunlu avlu, Palm House isimli sera da eklenmiş.

Schönbrunn Sarayı İçerisinde Görmeniz Gerekenler

Mozart‘ın henüz 6 yaşındayken aynalı salonunda ilk kraliyet konserini verdiği, bir dönem Napolyon‘un da ikamet ettiği, İmparatoriçe Maria Theresa’nın devlet işlerini buradaki ofisinden sürdürdüğü Schönbrunn Sarayı’nın hem kendisi, hem bahçesi, hem de bahçesinde yer alan diğer yapılar ziyaret edilebilir. Kısaca hepsinden bahsetmek istiyorum ki eksik kalmasın.

Schönbrunn Sarayı İmparatorluk Daireleri

imparatorluk daireleri Viyana turu Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı’nda halka açık olan İmparatorluk Daireleri birinci katta yer alıyor ve tabii ki en çok ilgi çekenler de İmparator Franz Joseph, eşi Sisi, İmparatoriçe Maria Theresa ve kızlarının daireleri.

Özellikle İmparatoriçe Maria Theresa saray tarihine damgasını vurduğu için kendisine çok geniş yer verilmiş. Kısaca bu dairelerin en önemlilerinden de bahsetmek isterim.

Büyük Salon (Great Gallery): Sarayın ihtişamını en çok yansıtan bölüm. İmparatorluk davetleri ve devlet törenlerinde kullanılan salon beyaz üzerine varak kabartmalarla, heykellerle, dev şamdanlarla süslü. Ancak bu salonun en güzel yanı tavandaki dev freskler.

Viyana gezi rehberi Schönbrunn Sarayı büyük salon

Çin Salonları: Büyük Salon’un sağında ve solunda, biri yuvarlak diğeri oval olan salonlar daha çok İmparatoriçe Maria Theresa tarafından küçük toplantılar ve kişisel görüşmeler (bazen de gizli devlet işleri) için kullanılmış. Aslında birbirinden oldukça farklı olan salonların ortak özelliği zarif Rokoko stili dekorasyonun Çin öğeleriyle harmanlanmış olması.

Kahvaltı Odası: İmparatorluk Ailesi’nin kahvaltı odasının dikkat çeken özelliği de duvarlardaki panoların Maria Theresa ve kızları tarafından işlenmiş olması. Kraliyet zerafeti de bir başka.

Franz Joseph ve Sisi’nin Daireleri: Bu kısımdaki ilginçlik ise Franz Joseph’in dikkat çekecek ölçüde sadeliği. Aslında tarihi dokümanlarda da şatafat yerine sadeliği tercih eden bir imparator olduğu söyleniyor ki Schönbrunn Sarayı’ndaki daireleri de bunu ispatı adeta.

Eşi İmparatoriçe Elisabeth’in (nam-ı diğer Sisi) daireleri ise daha zevkli, şık ve görkemli olmakla birlikte kişiliğini, güzellik tutkusunu da yansıtıyor.

Schönbrunn Sarayı Bahçeleri ve Great Parterre

Schönbrunn Sarayı parklar

17. YY’dan itibaren Avrupa aristokrasisinde bahçe kültürü gittikçe öne çıkmaya başlamış ki Schönbrunn Sarayı da bunu yansıtıyor. İlk önce 1705 yılında peyzajı Jean-Nicolas Jadot de Ville-Issey tarafından yapılan bahçeler 1765 yılında Ferdinand von Hohenberg tarafından restore edilmiş.

Aslında Schönbrunn Sarayı bahçelerinin büyük bir kısmı ücretsiz olarak halka açık. Ancak saray ile biraz sonra bahsedeceğim Neptün Çeşmesi arasındaki Veliaht Prens Bahçesi (Great Parterre) tur programının içinde ve ücretli girilebiliyor.

İçerisinde 8 adet minyatür park da bulunan Great Parterre‘deki bahçe yolunu süsleyen sağlı sollu heykeller ise adeta bir açık hava müzesi yaratmış. Çeşitli heykeltraşlar tarafından yapılan, Yunan Mitolojisi’ndeki tanrı ve tanrıçaların 32 farklı heykeli 1780 yılında buraya eklenmiş.

Schönbrunn Sarayı bahçeleri

Burada yer alan labirent bahçe (Maze) ise sıradışı olduğu için dikkate değer. Turistlerin yeşillikler içindeki labirentte kaybolmadan turu tamamlamış sayılmayacağını da söylemeliyim.

Ek olarak Privy Bahçesi, Orangery Bahçesi de Schönbrunn Bahçeleri içerisinde ücretli ancak dolanması son derece keyifli bölgelerden.

Neptün Çeşmesi

Neptün Çeşmeleri Schönbrunn Sarayı

16 – 18. YY arasında çok popüler olan denizdeki Neptün betimlemeleri ve çeşmesi Great Parterre‘nin sonunda yer alıyor. Bu betimleme kralların halklarının kaderini belirlediğini ifade ettiği için önemliymiş.

Palm House Serası

Palm House Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn Sarayı bahçelerine 1882 yılında eklenen Palm House çok belli etmese de tüm kompleks içerisindeki en etkileyici yerlerden biri.

İmparator Franz Joseph tarafından yaptırılan 2500 metrekarelik seradaki birbirine tünellerle bağlı üç farklı bölgede tropik, yarı tropik ve Akdeniz iklimi bitkiler yetiştiriliyor. Avrupa’daki en büyük seralardan biri olan Palm House estetik mimarisi ile de ilgi çekici.

İmparatorluk Arabaları Müzesi (Wagenburg)

Viyana Sanat Tarihi Müzesi‘nin bir parçası olarak Schönbrunn Sarayı’nın zemin katında ziyaretçi kabul eden İmparatorluk Arabaları Müzesi dönem araçlarına ve özellikle Hanedan ailesinin kullandığı araçlara ilgi duyanlar için keyifli bir müze. Burada sergilenen eserler arasında İmparatorluk Arabası ve Maria Theresa’nın altın arabası en çok ilgi çekenlerden.

Gloriette

Viyana gezi rehberi Gloriette Schönbrunn Sarayı

1775 yılında İmparatoriçe Maria Theresa tarafından yaptırılan sütunlu seyir terası Schönbrunn Sarayı Bahçeleri’nin sonunda bulunuyor ve büyüleyici bir manzarası var. İsterseniz burada yer alan cafede bir şeyler içerek dinlenin, isterseniz sadece manzarayı seyredip fotoğraf çekin. Ama mutlaka Gloriette‘ye uğrayın.

Schönbrunn Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Viyana seyahati Schönbrunn Sarayı'na nasıl gidilir

Schönbrunn Sarayı’na metro, otobüs ve tramvay ile ulaşabilirsiniz. Sırasıyla hepsini tarif edeyim:

Otobüs ile: 10A otobüsüne binerek Schönbrunn Durağı‘nda inmelisiniz.

Metro ile: U4 hattına binerek Schönbrunn İstasyonu‘nda inmelisiniz.

Tramvay ile: 10 veya 60 no’lu tramvaylara binerek Schönbrunn Durağı‘nda inmelisiniz.

Viyana’daki konaklama alternatiflerini, turistik konaklamaya uygun bölgeleri ve bu bölgelerin özelliklerini öğrenmek için Viyana’da Nerede Kalınır? yazımızı okumanızı öneririz.

Schönbrunn Sarayı Güncel Giriş Ücretleri

Schönbrunn Sarayı ne kadar

Schönbrunn Sarayı turu yaparken her yeri görebileceğiniz gibi, daha az ödeyerek sadece ilginizi çeken kısımlarını da gezebilirsiniz. Bunun için çok çeşitli bilet seçenekleri var. Güncel fiyatlarıyla bu biletler:

Imperial Tour: İmparatorluk Daireleri’nin bir kısmını (Franz Joseph ve Sisi’nin daireleri) içeriyor ve ücreti 16 Euro.

Grand Tour: İmparatorluk Daireleri’nin tamamını içeriyor ve ücreti 20 Euro.

Classic Pass: Schönbrunn Kompleksi içerisinde yer alan İmparatorluk Daireleri, Privy Bahçesi, Orangery Bahçesi, Labirent ve Gloriette’yi içeriyor. Fiyatı 28,50 Euro.

Sadece Gloriette‘yi görmek isterseniz ücret 4,50 Euro, Labirent 6 Euro, Privy Bahçesi 4,50 Euro ve Orangery Bahçesi 4,50 Euro.

Schönbrunn Sarayı Viyana’daki en çok turist çeken yapı olduğu için, özellikle yüksek sezonda (ilkbahar, yaz ve sonbahar) gişelerde kuyruk olabilir. Bu sebeple biletinizi önceden internetten satın almanızı tavsiye ederim.

 

Schönbrunn Sarayı Ziyaret Gün ve Saatleri

Schönbrunn Sarayı ziyaret gün ve saatlei

Schönbrunn Sarayı açılış saati sabah 08:00 ancak kapanış saatleri mevsime göre değişiyor. Kapanıştan 45 dakika öncesinde de ziyaretçi alımı durduruluyor. Buna göre:

  • 1 Nisan – 30 Haziran arası: 08:00 – 17:30
  • 1 Temmuz – 31 Ağustos arası: 08:00 – 18:30
  • 1 Eylül – 4 Kasım arası: 08:00 – 17:30
  • 5 Kasım – 31 Mart arası: 08:00 – 17:00

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top