seattle gezilecek yerler

Microsoft, Amazon ve Starbucks gibi büyük markalarının çıkış noktası olan Seattle, Washington Eyaleti’nin kuzeybatı ucunda yer alıyor. Teknoloji ve gıda sektörlerinin yanı sıra müziğe de önemli katkılar sağlayan kent, sahip olduğu tesislerle kültürel zenginliğini kanıtlıyor. Modern tasarımlı ve tarihi binalarına ek olarak doğal açıdan da bol seçeneğe sahip olunca, Seattle gezilecek yerler bakımından eşsiz bir kent haline geliyor.

Seattle Gezilecek Yerler Listesi

Zümrüt şehir” lakaplı Seattle’da kent merkezinde konaklarsanız, toplu ulaşımın tüm olanaklarından yararlanabilir ve gezilecek yerlere kolayca ulaşabilirsiniz. Monoray, otobüs ve tren ile sağlanan toplu taşımadan ekonomik fiyatlarla yolculuk yapmak için “Orca Card” almayı unutmayın.

1. Pike Place Market

seattle gezilecek yerler Pike Place Market

Amerika’nın faaliyetteki en eski halk pazarı olan Pike Place Pazarı (Pike Place Market), 1907 yılında açılmış. Elliot Koyu kıyısındaki pazarda 200’den fazla işletme ve farklı menülere sahip çok sayıda restoran bulunuyor.

Hizmet veren bu işletmelerde taze çiftlik ürünlerinden, antika eşyalara ve koleksiyon değerine sahip çizgi romanlara kadar oldukça geniş bir ürün seçeneği sizleri bekliyor. Alışveriş olanakları ve ortamı için halk pazarı Seattle gezilecek yerler listesine eklenmeye değer.

2. Pioneer Meydanı

seattle Pioneer Meydanı

Kente gelen ilk yerleşimcilerin 1852 yılında çevresine yerleştiği Pioneer Meydanı (Pioneer Square), günümüzde kent merkezinin güneybatısında kalmış.

Yerleşimcilerin inşa ettiği ahşap binaların yangın sonucu yıkılmasının ardından 19. yüzyılın sonlarında modern yapılarla çevrelenen meydan dükkânları, sanat eserleri, yemek alanları, gece hayatı ile oldukça hareketli ve keyifli bir ortama sahip.

Haziran başında meydana gitme olanağı bulursanız, 1989’dan beri kutlanan ve 1889 yangınının anıldığı Pioneer Meydanı Ateş Festivali’ne katılabilirsiniz.

3. Union Gölü

seattle'da gezilecek yerler Union Gölü

Çevresindeki parklar ve su sporları olanakları sayesinde kentin cazibe merkezlerinden birisi olarak anılan Union Gölü (Union Lake), 12 bin yıl önce Vashon Buzulu’nun neden olduğu erozyon sonucu oluşmuş.

Washington Gölü Gemi Kanalı’nın büyük bölümünü içine alan göle adını Thomas Mercer vermiş. Yüzen evleri ve deniz uçaklarına ayrılmış pistleri bulunan gölü su sporları yarışmalarının yanı sıra 4 Temmuz Havai Fişek Gösterileri’ni ve yaz konserlerini izlemek için ziyaret edebilirsiniz.

4. Museum Of Flight

seattle gezilecek yerler Museum Of Flight

1965 yılında açılan Havacılık Müzesi (Museum Of Flight), Seattle’ın güneyindeki Tukwila’da yer alıyor. Eğitim programları ve koleksiyonu açısından dünyanın alanında en büyüğü olan havacılık ve uzay müzesinde yolcu uçaklarının yanı sıra dünya savaşlarında kullanılmış hava araçlarını da görebilirsiniz.

Bünyesinde bir lisesinin faaliyet gösterdiği müzede her biri havacılık tarihinin dönüm noktalarını oluşturan 150 uçak modelini inceleyebilirsiniz. Kaynak ihtiyacını karşılamak içinse 1985 yılında kültürel tesisin içerisinde 66 bin kitabın bulunduğu bir kütüphane açılmış.

5. Space Needle

seattle gezilecek yerler Space Needle

184 metre yüksekliğindeki Space Needle, kültürel faaliyetlerin gerçekleştirildiği Seattle Center gibi 1962 Dünya Fuarı için inşa edilmiş. Açıldığı andan itibaren Kuzeybatı Pasifik’in simgesi haline gelen yapıyı kentin panoramik manzarasını seyretmek ve fotoğraf çekmek için Seattle gezilecek yerler listelerinize ekleyebilirsiniz.

Sanal gerçeklik deneyimi yaşamak için mobil uygulamasını indirebileceğiniz kulenin disk şeklindeki üst kısmındaki restoranda manzara eşliğinde yemek yiyebilirsiniz.

6. Burke Museum

seattle gezilecek yerler Burke Museum

Kökeni 1879 yılında bir lisede kurulmuş olan doğa kulübüne kadar uzanan Burke Müzesi (Burke Museum), 1899’da Washington Devlet Müzesi adıyla kurulmuş. Eğitim ve araştırma aktivitelerinin de düzenlendiği müzenin 16 milyondan fazla parçayı barındıran koleksiyonu antropoloji, biyoloji ve jeoloji gibi bölümlere ayrılmış.

Washington Üniversitesi’nin kampüsü içerisinde 20. yüzyılın başından kalma bir binada faaliyet gösteren müzenin, 2019 yılında şu anki binasından %66 daha büyük olan yeni yerine taşınması planlanıyor.

7. Seattle Sanat Müzesi

seattle gezilecek yerler Seattle Sanat Müzesi

Kent merkezinde bulunan ana binasının dışında 2 şubesi bulunan Seattle Sanat Müzesi (Seattle Art Museum), 1933’te 1963 parçalık bir koleksiyonla kurulmuş.

Müzenin iki şubesinden Asya Sanat Müzesi Capitol Hill’deki Volunteer Park’ta, Olimpik Heykel Parkı ise ana rıhtımda yer alıyor. Koleksiyonunda 2. Dünya Savaşı döneminde Naziler tarafından yağmalanan birkaç eseri de barındıran kültürel tesiste ve şubelerinde 7 kıtadan getirilen eşyalarla oluşturulmuş sergileri ziyaret edebilirsiniz.

8. Seattle Center

Seattle Center

Belltown’un kuzeyinde bulunan Seattle Kültür Kompleksi (Seattle Center), Century 21 olarak da anılan 1962 Dünya Fuarı için inşa edilmiş.

Kente gelen ziyaretçileri etkilemek için oluşturulan yapı kompleksinin içerisindeki tesisler günümüzde spor, kültür ve sanat organizasyonları için kullanılıyor.

Bölgenin en yüksek binası olan Space Needle’ın da bulunduğu kompleksteki tiyatro ve bale salonlarında canlı performansları, KeyArena’da oynanan maçları izleyebilir; Winterfest ya da Pridefest’e katılabilirsiniz. Berlin Duvarı’nın bir parçası ve Kobe Çanı gibi simgesel yapıları gördükten sonra müzeleri ziyaret edebilirsiniz.

9. Alki Sahili

seattle Alki Beach

Yaz döneminde eğlenceli ve çılgın Seattle Korsanları’nın denize açıldığı Alki Sahili (Alki Beach), Batı Seattle’da yer alıyor. Ülkenin batı sahilinde halkın kullanımına açılmış ilk plaj unvanını taşıyan kumsal; günümüzde yürüyüş yapabileceğiniz, kaykay yapabileceğiniz, bisiklete bineceğiniz 135 dönümlük bir parka dönüştürülmüş.

Kitap okuyarak veya güneşlenerek keyifli zaman geçirebileceğiniz sahilde gün batımının yarattığı eşsiz manzarayı izlemenizi öneririm.

10. Fremont Rocket

seattle görülecek yerler Fremont Rocket)

Yakın zamana kadar bozuk para atıldığında altından dumanlar çıkan Fremont Roketi (Fremont Rocket), bulunduğu alana 1994 yılında yerleştirilmiş. Aynı yıl Belltown’da kapatılan bir askeri depodan getirilen parçalarla inşa edilen roket, tasarımının örnek alındığı modelden çok 1930’ların bilimkurgu eserlerindeki türdeşlerine benzemiş.

Mahalle sakinlerinin gözünde bir toteme dönüşen roketi, canlı müzik ve alkol eşliğinde düzenlenen sanat festivali zamanında ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

11. Victor Steinbrueck Parkı

seattle Victor Steinbrueck Parkı

Pike Place Pazarı’nın kuzeybatısında bulunan Victor Steinbrueck Parkı, 1982 yılında yangın sonucu harabeye dönen Washington Ulusal Muhafızları Cephaneliği’nin yerine inşa edilmiş.

Açılışından itibaren “Pazar Parkı” olarak anılan yeşil alanın adı, kente önemli eserler kazandıran mimar Victor Steinbrueck’in ölümünün ardından değiştirilmiş. Yerel halkın piknik yapmak, güneşlenmek ve rahatlamak için kullandığı parkı güzel manzarası ve ortamı nedeniyle Seattle gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Adını taşıdığı mimarın yarattığı iki totemin süslediği park, sosyal olaylarda toplanma yeri olarak da kullanılıyor.

12. EMC Experience Center

seattle EMC Experience Center

Space Needle’ın birkaç adım uzağındaki EMC Experience Center, nam-ı diğer Pop Kültürü Müzesi, Microsoft’un kurucu ortağı Paul Allen tarafından 2000 yılında kurulmuş.

Çağdaş popüler kültüre adanan müze, Müzik Tecrübesi Projesi ve Bilim Kurgu Müzesi olmak üzere 2 kısma ayrılmış. Sıra dışı görünüme sahip metal binasının tasarımı Frank Gehry tarafından yapılan kültürel merkezin müzik bölümündeki interaktif aktivite merkezlerini, sesli heykelleri gezdikten sonra bilim kurguya ayrılmış alandaki onur salonuna ve popüler filmlere ait eşyaların sergilendiği kısımlara göz atabilirsiniz.

13. Seattle Aquarium

Seattle Aquarium

Elliot Koyu Rıhtımı’nın 59 numaralı iskelesindeki Seattle Akvaryumu (Seattle Aquarium), belediye bünyesinde 1977 yılında açılmış. 2010 yılından itibaren kâr amacı gütmeyen Seattle Akvaryum Topluluğu tarafından işletilmeye başlatılan tesiste su altı ekosistemini gözlemlemenin dışında etkileşimli gösterileri izleyerek veya dalış etkinliklerine katılarak keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Akvaryumda deniz kuşlarını, memelileri, balıkları ve mercanları inceleyebileceğiniz değişik temalı bölümler bulunuyor.

14. Merkez Kütüphanesi

seattle Central Library

Kent merkezinde yer alan Seattle Merkez Kütüphanesi (Central Library), 2004 yılında halka açılmış. Geçmişi 1891 yılına kadar uzanan kütüphanenin modern görünümlü binası ise dekonstrüktivizm stiliyle Rem Koolhaas ve Joshua Prince-Ramus tarafından tasarlanmış.

Barındırdığı 1.5 milyondan fazla kitabı bir kenara bırakırsak, kütüphane sadece binasının iç ve dış tasarım ayrıntılarını görmek için bile ziyaret edilebilir.

15. Jimi Hendrix Memorial

seattle Jimi Hendrix Memorial

Seattle’ın en sevdiği oğlu” lakaplı, 1960’lı yılların müzik efsanesi Jimi Hendrix Heykeli (Jimi Hendrix Memorial), Broadway ile Pine caddelerinin kesiştiği noktada yer alıyor. Rock müzik tutkunu gezginlerin Seattle gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi olan anıt niteliğindeki heykel, 1997 yılında yerel sanatçı Daryl Smith tarafından bronzdan yapılmış.

Heykeli ziyaret ederken Hendrix hayranlarının mum yaktıktan ve çiçek bıraktıktan sonra dudakları arasında yarısı içilmiş sigara bıraktıklarını görürseniz, sakın şaşırmayın.

Seattle’de Gezilecek Diğer Yerler

Eğer Seattle seyahatinizde yeteri kadar vaktiniz varsa Seattle gezilecek yerler listenize şu noktaları da ekleyebilirsiniz;

 • Belediye Binası (City Hall)
 • Woodland Hayvanat Bahçesi (Woodland Zoo)
 • Westlake Center
 • 1st Starbucks
 • Olimpik Heykel Parkı (Olympic Sculpture Park)
 • Green Gölü
 • Columbia Kulesi (Columbia Tower)
 • Pasific Bilim Merkezi (Pacific Science Center)
 • Seattle Great Wheel
 • Chihuly Garden and Glass Chihuly
 • Safeco Field
 • Paramount Theatre

Seattle’da Nerede Kalınır?

Seattle seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 4 yıldızlı Motif Seattle adlı tesise göz atabilirsiniz. Bunun dışında şehirde yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

seattle gezilecek yerler
4 yıldızlı Motif Seattle konaklama için güzel bir seçenek.

Seattle gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım, umarım bu yazı seyahatiniz öncesinde faydalı bir kaynak olmuştur.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın