Eskişehir Şelale Park hakkında bilgiler, fotoğraflar

Eskişehir’in Odunpazarı İlçesi’nde, Çankaya Mahallesi’nde yer alan Şelale Park kente hakim konumuyla, içerisindeki eğlenceli noktalarıyla ve huzur veren yemyeşil doğasıyla sadece Eskişehir sakinleri değil, kenti ziyarete gelen misafirleri de ağırlıyor.

Adını içerisindeki 1.400 metrekarelik bir alanı kaplayan yapan şelaleden alan Şelale Park ilginç heykellere, bir seyir terasına, çocuk oyun grupları, değirmen ve küçük bir amfi tiyatroya da sahip.

Odunpazarı’nda yer alan tarihi ve turistik yapıları, müzeleri gezdikten sonra yorulan ayaklarınıza verebileceğiniz en güzel hediye olan Şelale Park’ta isterseniz bir yerde oturup dinlenebilir, isterseniz de restoran ve cafelerinde Eskişehir lezzetlerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Kısacası diyorum ki; önce Odunpazarı’nı doya doya gezin, yorulduğunuzda da Şelale Park’a çıkın. Hatta eğer çocuklarınız varsa, bu parka uğramadan Eskişehir’den dönmeyin.

Şelale Park Hakkında Bilgiler

Şelale Park'tan Eskişehir manzarası

Odunpazarı’nın en yüksek noktasında yer alan ve 2009 yılında yapımı tamamlanan Şelale Park 38 bin metrekare alana yayılmış, Türkiye’nin en büyük parklarından biri. Buraya Eskişehirlileri ve turistleri çeken en önemli iki özelliği ise:

  • Çok güzel bir yapay şelaleye sahip olması,
  • Kente hakim bir tepede yer aldığından, göze ve gönle hitap eden, keyif veren bir Eskişehir manzarası izleme imkanı sunması.

Parkta bunun dışında yer alan diğer detaylar ise:

  • Küçük bir amfi tiyatro, ki burası da Eskişehir manzaralı.
  • Don Kişot ve Sanço Panço heykelleri.
  • Dolayısıyla bir yel değirmeni.
  • Çocuk oyunu alanları.
  • Doğal olarak yürüyüş yolları ve dinlenmek için banklar.

Aslında kenti bir turist olarak geziyorsanız özellikle Şelale Park’a gitmeyebilirsiniz, çok normal. Ben de bir yeri turist olarak gezerken, aşırı yorulduğum durumlar dışında, parka gitmek aklıma gelmiyor.

Ancak Şelale Park ünlü Odunpazarı Semti’nde yer aldığından ve bu semt de tarihi ve turistik yerler açısından fazlasıyla zengin olduğundan gününüz biraz yorucu geçebilir.

İşte Şelale Park bu noktada daha da değerleniyor. Çünkü kendinizi otele veya bir eve kapatıp dinlenmek yerine, kentin güzelliklerini görmeye devam edeceğiniz, daha oksijen dolu bir dinlenme alternatifiniz var.

Şelale Park Eskişehir turu

Parktaki cafede bir şeyler atıştırırken veya içerken Eskişehir manzarası seyrederek dinlenmek odanıza kapanmaktan çok daha keyifli olacaktır, eminim.

Burada yer alan yel değirmeni ve heykelleri de Instagram’lık fotoğraflar çekerken arka plan olarak kullanabilirsiniz, sonucu beğeneceğinizden eminim.

Şelale Park'tan Eskişehir manzarası

Yeri gelmişken söyleyeyim; Odunpazarı’nda görebileceğiniz yerlerle ilgili detaylı bilgiyi Odunpazarı yazısında, buradaki bazı önemli tarihi yerlerle ilgili bilgileri ise Odunpazarı Evleri, Kurşunlu Camii ve Külliyesi ve Atlıhan El Sanatları Çarşısı yazılarında bulabilirsiniz.

Çok daha fazlası içinse Eskişehir Gezilecek Yerler yazısını okumanızı öneririm.

Şelale Park Nerede? Şelale Park’a Nasıl Gidilir?

Eskişehir Şelale Park harita konuu
Şelale Park’ın harita konumunu Google Maps’te incelemek için tıklayın.

Odunpazarı’nın en yüksek noktasında yer alan Şelale Park ulaşımı için toplu taşıma ve özel araçla ulaşım seçenekleri mevcut.

Toplu taşımada tramvay tercih ederseniz Odunpazarı’nın merkezinde yer alan Atatürk Lisesi Durağı’nda inebilirsiniz. Yalnız buradan Şelale Park’a 20-25 dakikalık, yokuş yukarı bir yürüyüşünüz olacak.

Otobüsle gitmek istediğinizde de Odunpazarı’ndan geçen herhangi bir otobüse binebilir, aynı durakta inip yürüyebilirsiniz. Yürümek istemeyenler ise Atatürk Lisesi Durağı’nda 1 no’lu otobüslere binerek tepeye çıkabilir.

Tabii bu direkt Şelale Park’a gittiğinizi varsayarsak böyle. Önce Odunpazarı’nı gezecekseniz siz ulaşımı hiç dert etmeyin zaten. Turunuzun son saatlerinde güney yönünde yukarıya doğru geze geze ilerlerseniz zaten kendinizi Şelale Park’ta bulursunuz.

Araçla gitmek istediğinizde ise parkın önünde pek çok boş yer mevcut.

Şelale Park Ziyaret Gün ve Saatleri

Şelale Park Eskişehir nerede ve nasıl gidilir

Şelale Park aslında 24 saat boyunca açık, dolayısıyla buradaki her şeyi istediğiniz zaman görebilirsiniz. Sadece içerisindeki cafe sabah açılıp akşamdan sonra kapanıyor.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

4 Yorum

  1. Şelale Park rezalet. Kimse ilgilenmiyor gidip zorla sipariş vermek zorunda kalıyosunuz. Ayrıca menüdeki en pahalı şey olan limonata ev yapımı değil hazır toz çıktı. Gidip bimden 30 kuruşa alacağınız şeye 8 tl veriyosunuz. Çayları çiğ. Kahve telveden içilmiyor. Onun dışında tüm menü oraletten ibaret. Alabileceğiniz tek doğal şey soda. Kısacası kimseye tavsiye etmem rezalet.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın