Seul gezi rehbberi blog

Geceleri uyumayan, sabahları ise erkenden ayağa dikilen Güney Kore’nin eğlenceli ve çalışkan şehri Seul’u semt semt keşfederek gezmeye ne dersiniz?

Gangnam: Lüks yaşamın merkezi

Güney Koreli şarkıcı Psy’nin 2012 yılında popülerliği tavan yapan Gangnam Style şarkısını hatırlıyorsunuzdur. Şimdi bahsedeceğim Gangnam işte o Gangnam.

Psy Seul’un diğer bölgelerinden ayrılan, lüks ve savurgan bir hayatı benimsemiş insanların yaşadığı Gangnam’a absürd bir şekilde atıflar yaptığı şarkısıyla gerçekten de hiç de haksız değil 🙂

Gangnam’ın büyük bir kısmı gerçekten varlıklı bir zümreye hitap ediyor. Burası dünya modasını oluşturan lüks tüketim mağazalarıyla, Michelin restoranlarını en üst noktadan takip edip, kendinde barındırıyor.

Bu semtte Seul’un geneline yayılmış o geleneksel Asya dokusunun izi neredeyse hiç yok. Tabii ki her kesimden insanı ağırlayabilecek noktaları da var. O kadar da geri durmaya gerek yok zengin oluşundan 🙂 Gangnam kendi arasında aşırı lüks mahallelerden, yine lüks ama daha az olanlarına doğru ayrılıyor.

Seul gezisi gangnam

Gangnam’ın, çoğunlukla genç kesimine hitap eden Yeoksam, Sinsa-dong ve Garosu-gil mahalleleri ve caddelerinde kalabalıklık artarken; Apgujeong ve Apgujeong Rodeo’ya geldiğinizde ise etrafın sakinlediğini ve anında  aşırı lüks bir hal aldığını hemen anlayabiliyorsunuz.

Burası Gangnam’ın lüks yaşamının kalbinin attığı yer. Apgujeong yolundan A. Rodeo’ya inen uzun caddede irili ufaklı bohem kahvecilere, sandviççilere ve salaş butiklere rastlayabilirsiniz.

Apgujeong sık ağaçlı geniş caddesiyle herkese hitap edebilecek potansiyele sahipken, A. Rodeo’ya varınca Louis Vuitton, Gucci, Prada ve daha pek çok ünlü markanın ard arda dizilmesi ve kapılarında dikilen özel takım elbiseli korumalarıyla “Neredeyim ben şimdi” hissi yaratabiliyor.

Seul gezisi cadde

Apgujeong Rodeo‘da ayrıca Güney Kore’nin önemli turizm materyallerinden olan K-pop sanatçılarının heykellerinin dizildiği  K-Star yolunu yürüyüşünüz boyunca inceleyebilirsiniz.

Apgujeong’dan sonra yolunuzu Cheongdam‘a düşürebilir, Seul’un genişliği ile meşhur alışveriş merkezlerinden Coex‘i gezebilir, dev akvaryumu ziyaret edebilirsiniz.

Seul gezi rehberi seul star road

Nasıl ulaşırsınız: Apgujeong’a 3 nolu turuncu hat ile ulaşıp buradan Apgujeong Rodeo’ya kadar yaklaşık 2 km olan yolu ister yürüyebilir, isterseniz de Bundang altın sarısı metro hattını kullanarak Apgujeong rodeo inebilirsiniz.

A. Rodeo istasyonu hayatınızda gördüğünüz en “saray yavrusu” metro istasyonu olabilir, bu konuda şaşkınlığa düşmemek imkansız gerçekten. Gangnam’ın diğer mahalleleri ise sırayla Yeoksam 2 nolu yeşil hat, Sinsa’ya 3 nolu turuncu hat ile Garosugile de Sinsa’dan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Seul gezisi Gangnam

Seul gezisi Gangnam Station

Seul gezisi alışveriş merkerzi

Myeong-dong: Alışveriş ve ucuz yemek için ideal

Şehrin en asla enerjisi tükenmeyen en hareketli alışveriş noktalarından birisi olan Myeong-dong’da birbirine benzeyen hareketli sokaklarda bir tur atıp, kozmetik dükkanlarını, butiklerini gezebilir, marketlerden çantanızı doldurabilirsiniz.

Kozmetik dükkanlarından yayılan müzikler de semte rengini veren bir ayrıntı. Her dükkandan ayrı yükselen şarkı sesleri birbirine karışıyor ve kalabalıkla birlikte gezerken nerede olduğunuzu anlayamamanıza neden oluyor.

Bir markanın aynısından  her sokakta en az 3 tane var. O yüzden her sokak başında “ben şimdi neredeyim” diye düşünmek durumunda kalıyorsunuz.

Semtte aynı zamanda  tiyatro sahnesi ve sinema salonları da bulunuyor. Myeong-dong’da alışveriş seçeneğiniz çok fazla olduğu için her şeyi 1 günde gezip bitirmeniz imkansız.

Metro istasyonlarını bile mini bir pazar yeri haline getirmişler. Alışveriş yapmadan, bir şeyler yemeden trene binemiyorsunuz. Alışveriş merkezleri ve pasajları Myeong-dong’da adeta bir krallık kurmuş vaziyette, semt geceleri daha da hareketli hale geliyor.

Sabah saatleri ortaya çıkmayan sokak yemeği tezgahları hava kararmadan sokakları doldurmaya başlıyor. Birbirine karışan müzik sesleri ve kalabalığa bir de buram buram yemek kokuları eklenince Myeong-dong tam anlamıyla kendini buluyor.

Akşam saatlerinde bu semtte yapılacak en güzel şeylerden biri; çeşitli yemek tezgahlarından bir şeyler yiyerek yürümek ve sokağın sonunda köşeye çekilip o muazzam manzarayı izlemek olabilir.

Seul gezi rehberi sokak fotoğrafları

Nasıl ulaşırsınız: Myeong-dong’a 4 nolu açık mavi renkli hat ile ulaşabilirsiniz. Çıkış 6 Myeong-dong’un kalbi denilen en kalabalık noktadır.

Seul gezi rehberi sokaklar

Seul gezi rehberi seul- sokak yemekleri

Seul gezi rehberi sokak yemek

Seul gezi rehberi seul- sokak yemekleri

Insadong: Geleneksel kültür  ve modern sanatın birleşimi

İnsadong’u Seul’un tarihi yüzü olarak anılsa da, semt özellikle modern sanatın merkezi olması bakımından ziyaretçilerine tarihi güzelliklerinin yanında güncel sergiler, galeriler, geleneksel hediyelik eşya dükkanları da vadediyor.

Ve tüm bunlara ek olarak Güney Kore’nin tapınak mutfağının en güzel seçkilerini İnsadong’da tadabilir geleneksel hanok evlerinde çay seramonisi deneyimi yaşayabilirsiniz.

Tapınak mutfağı Budizm inancına dayandığı için, et içermiyor ve tamamen mevsimsel sebzeler, yeşillikler ve geleneksel Kore mezeleriyle hazırlanıp bir kase pirinç ile sunuluyor.

Restoranlar ise ayakkabınızı çıkarıp girdiğiniz için bir dostunuzun evine yemeğe gitmişsiniz hissi yaratıyor. Yer minderli sofralarda, bibimbap yiyip, Kore usulü sıcak kimchi çorbası içmeden Seul’den dönmemelisiniz.

Seul gezisi yeme içme seul yemekleri

Seul gezisi tapınak yemekleri

Seul gezisi tapınak yemekleriİnsadong’un tarihi dokusunu yaşamak içinse, ünlü Changdeokgung Sarayı’nı ve bu sarayın içinde yer alan, ayrı bir ücretle gezilebilen saklı bahçeyi ve sarayın birkaç yüz metre ilerisindeki Bukchon Hanok evini gezebilirsiniz.

İnsadong’un tarihini ve sanat anlayışını keşfetmek için, elle boyama ürünlerinin sergilendiği dükkanlara, kaligrafi ürünlerinin yer aldığı yerlere bakabilirsiniz.

Seul’un ilk batılı tarzda parkı Tapgol Park, kültür-sanat ve alışveriş merkezi Ssamziegil, Mokin Müzesi, İnsadong’da diğer gezebileceğiniz yerler arasında.

insadongPR merkezi turistlere İnsadong’u daha iyi tanıtmak ve güzel bir kültürel deneyim yaşatmak için program hazırlıyorlar.  İlginizi çekerse, rehberli ve geleneksel kıyafet kiralama ve pek çok şey içeren gezi paketleri hakkında bu merkezlerden bilgi alabilirsiniz.

Seul gezisi insadong ssamji

Seul gezisi insadong ssamji

Seul gezi rehberi Hanbok

Seul gezi rehberi seul sokakları foto

Nasıl ulaşabilirsiniz: 3 turuncu hat Anguk istasyonunda inerek veya hat 1 lacivert Jonggak istasyonundan İnsadong’a ulaşabilirsiniz.

Hongdae: Sokak gösterileri ve uygun alışveriş için.

Tek başına tüm Seul’e kafa tutabilecek potansiyele sahip Hongdae’ye geldik sonunda. Burası için alışverişin, yemeğin özellikle de  eğlencenin cenneti desek hiç yanlış olmaz.

Alışveriş planlarınız için şehrin uygun fiyatlı butiklerini burada bulabilirsiniz. Birbiri ardına dizilen giyim mağazalarında çok uygun fiyata alışveriş yapabilirsiniz. Dünya mutfakları, geleneksel Kore barbeküsü ve Japon barı izakayalar için de adresiniz Hongdae olabilir.

Bir taraftan Hongdae’nin kalabalığından hareket edemezken, diğer taraftan canlı sokak müziğine kulak kabartabilirsiniz. Konsept kafelerin çok yaygın olduğu Hongdae’den bu kafelerin en az bir tanesinde zaman geçirmeden dönmemenizi öneririm. Hello kitty kafe, veya koyunları severek bir bardak kahve içebileceğiniz “Thanks Nature Cafe konsept kafe olarak en bilinenlerden…

Sokak şovları ve müzisyenleri  ile de ünlü olan Hongdae size bir an durup düşünecek zamanı bile vermeden önünüze istediğiniz her şeyi çıkarmakta o kadar kararlı ki  bu semtte “ne yapalım şimdi” demenize gerek kalmıyor.

Nasıl ulaşabilirsiniz: 2 nolu yeşil hat ile Hongik Üniversitesi durağı olarak da bilinen Hongdae’nin ana caddelerine, çıkış 8, ve 9 dan, semtin daha lokal yemek bölgesine ise 1 ve 3 nolu çıkıştan ulaşabilirsiniz.

Seul gezi rehberi seul- sokak müzikleri

Seul gezi rehberi sokak

Seul gezi rehberi alışveriş

Sinchon: Rahat bir yürüyüş ve uygun alışveriş.

Sinchon rahat, çok da kalabalığın esiri olmamış bir semt. Tabii ki Seul’un kendine has kalabalığından o da kendi payına düşeni almış ama HongdaeGangnam ve Myeong-dong üçlüsünün yanına yaklaşamaz.

O yüzden hem sakin, hem ucuz bir yer arıyorsanız Sinchon size göre. Aynı zamanda burası  hem Hongik hem de Ewha üniversitelerine yakın olması sebebiyle üniversite bölgesinin tüm özelliklerini de kendinde barındırıyor. Genç kesim, ucuz yemek ve alışveriş!

Eğer kapsamlı bir giysi alışverişi yapmak istiyorsanız sinchon tam da aradığınız adres olabilir. Burada  korenin LCW‘si diyebileceğim 3-4 katlı Spao adlı bir mağaza var.

Burada gömlek, tişört, pantolonları uygun fiyatlara alabilirsiniz. Fiyat aralığı genelde 12.bin (37 TL) Won’dan başlayıp, 25 bin( 75 TL) Won’a kadar çıkıyor. Diğer Seul mağazalarına göre oldukça makul fiyatlar bunlar.

Sinchon’dan bir de mekan önerim olacak size. Tamamen vegan bir fırın olan TheBreadBlue ürünlerinde yumurta, tereyağı ve süt kullanmıyor. Bitkisel bazlı sağlıklı yiyecekler tüketmeyi tercih ediyorsanız, tasarımıyla da başınızı dinleyebileceğiniz  thebreadblue tam size göre olacaktır.

Seul gezisi rehberi

Nasıl ulaşabilirsiniz: Buraya Gyeongui Jungang hattı ile ulaşabilirsiniz. Ya da merkez bir bölgeden (Myeong-dong, Seul Station) 1 aktarma ile de ulaşmanız mümkün.

Seul gezi rehberi SINCHON

Seul ile ilgili ihtiyacınız olabilecek bilgileri; Seul gezilecek yerler ve Seul’de nerede kalınır başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz.

Avatar
Blogger, Gezip görmeye ve özellikle Asya ülkelerine aşık bir hayalperest. 12 yıldır amatör olarak yazar, çizer. Fotoğraf çekme meraklısı ve sürekli yeni fikirler üretip durur. Hayali, Asya turu yapmak ve gezerken yazılarını yazmaya devam etmek.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın