Sepetçiler Kasrı İstanbul

Sepetçiler Kasrı, İstanbul’da bulunan bir kasırdır. Şehrin ve ülkemizin en önemli kasırlarından olan yapı, III. Murat döneminde Mimar Davut Ağa tarafından inşa edilmiştir.

Bir dönem Ali Sinan Kasrı olarak bilinen bu yapı, askeri ve idari görevleri yürütme ve donanma denetlemesi amacıyla yapılmıştır. Osmanlı ve Bizans mimari tarzlarından izler taşıyan kasr, kubbesi ve minaresi ile bir saraydan çok ibadethane görünümündedir.

Görkemli mimarisi ile dönemin özelliklerini yansıtan yapı, mimari ve estetik açıdan oldukça değerlidir. Tarihi boyunca birkaç kez yenileme çalışması geçiren Sepetçiler Kasrı, günümüzdeki görünümüne 1980 yılındaki restorasyon ile kavuşmuştur.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken yer farklı amaçlarla kullanılmıştır. Bir dönem düğün ve benzeri organizasyonlara ev sahipliği yapan Sepetçiler Kasrı, 2010 yılında İstanbul Kültür Başkenti ofisi olarak hizmet vermiştir. Sonrasında Yeşilay Cemiyeti’nin organizasyonları da burada yapılmaya başlanmıştır. Mimarisi, tarihi ve estetiği ile kasır mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir.

Sepetçiler Kasrı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Sarayburnu, Fatih İstanbul
  • Ulaşım: Sirkeci durağından otobüs, tren, arabalı vapur, tramvay veya otobüs ile ulaşılabilir.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın