Avusturya’nın başkenti olan Viyana, 2 milyona yakın nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Avusturya Cumhuriyeti’nin 9 eyaleti arasında yer alan şehir, ülkenin politik, kültürel ve ekonomik merkezi konumundadır.

Viyana’da gezilebilecek yerler arasında saraylar, meydanlar, parklar ve kiliseler gibi pek çok tarihi ve kültürel yapı bulunmaktadır. Hofburg Sarayı, Kelebek Evi, Belvedere Sarayı, St.Stephen Katedrali ve şehir meydanı görülmeye değer güzelliktedir.

Fransız ve İtalyan mutfağından etkilenen Viyana mutfağı,  farklı mutfak kültürlerinden izler taşımaktadır. Şehirde her bütçeye ve damak zevkine uygun restoranlar bulunmaktadır. Viyana mutfağına özgü tatlar arasında şinitzel, kahve ve tatlılar öne çıkar.

Viyana mutfağının en ünlü lezzeti Viyana Şinitzelidir. Özel sosu ve galeta unuyla kızartılan şinitzel mezelerle birlikte servis edilir. Viyana’ya özgü lezzetlerden bir diğeri ise küçük ekmek parçalarıyla hazırlanan, Semmelknödel adı verilen ekmek köftesidir. Ekmek parçacıklarının kavrularak süt, soğan, yumurta, un ve özel baharatlarla yoğrulup ardından haşlanmasıyla oluşan köfteler, farklı bir lezzetdir.

Şehrin geleneksel tatlılarından Elmalı Strudel ise denemeniz gereken lezzetlerden. Özel hamuruna baharat, galeta unu, elma parçacıkları ve bol tereyağı eklenerek hazırlanan bu tatlı, tatlı sevenler için hoş bir lezzet olabilir.

Setur’un Viyana’da düzenlediği ekstra Viyana turları ile görülebilecek yerler;

Mayerling – Seegrotte (Viyana Ormanları Turu), Viyana’nın 20 km dışında yer alan Avrupa’nın en büyük yeraltı gölünü Seegrotte’yi, sonrasında ise tarihin seyrini değiştirip bir imparatorluğun sonunun başlangıcı olarak kabul edilen faciası ile meşhur Mayerling kasabasını ziyaret edilir. Daha sonra termal kükürtlü kaplıcaları ile meşhur Baden kasabası görüldükten sonra otele dönüş sonrası dinlenebilmek için için serbest zaman ayrılır.

Setur arzu edenlere Grinzing turu ile otantik bir tavernada bütün olarak pane edilmiş enfes schnitzelleri tatma, akordeon ve keman eşliğinde Viyana şarkılarını, yerel şaraplarını, saf elma yada üzüm sularını keşfetme imkanı sunmaktadır.

Salzburg ve göller bölgesi extra turu ile Salzach Nehri’nin ikiye böldügü, Arnavut kaldırımları, dar sokakları, seçkin meydanları ve göz alıcı mimarisi ile Salzburg şehrini ve göller bölgesini keşfetme imkanı Setur’un ekstra turları içerisinde yer almaktadır.

Setur tarafından organize edilen yurt dışı turlar hakkında detaylı bilgi için www.setur.com.tr adresinden Setur web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Viyana hakkında detaylı bilgiler için tıklayın: Viyana Gezilecek Yerler

PAYLAŞ
Gezi rehberleri ve yurt içi yurt içi çeşitli destinasyonlar hakkında bilgiler, advertorial reklam içerikleri...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın