Seul alışveriş rehberi hakında bilgiler

Güney Kore’nin baş şehri Seul’de tarihin ve geniş yemek kültürünün dışında size en keyif verebilecek aktivitelerin başında sınırsız alışveriş çeşitliliği geliyor. Seul’de alışveriş konusunda hem  dünyaca ünlü tasarım markalarıyla Paris lüksünü, modada iddialı caddeleriyle Milano ruhunu yaşayabilir, Roma pazarlarındaki kadar çeşitli ürünü bulabilirsiniz.

Seul her şeyi içinde barındıran alışveriş konusunda sizi oldukça memnun edebilecek bir şehir. Bu yazıda Seul’de alışveriş rehberi konusunda ihtiyacınız olabilecek pek çok bilgiyi bulabilirsiniz. O halde Seul’u bir alışveriş cenneti olarak keşfetmeye başlayalım mı?

Seul’de Alışveriş Hakkında Bilgiler

Para birimi: Seul’de  Kore’nin para birimi olan Won (₩) kullanılmaktadır. 1000 Won yaklaşık olarak 4,90 Türk lirasına denk gelmektedir. (Aralık 2019 değeri)

Döviz bozdurma: Paranızı Türkiye’den Won’a çevirip Seul’e gitmek niyetindeyseniz, Won para birimi Euro ve dolar gibi çok sık bulunamadığı için seyahatinizden 1 hafta önce bankalara harcayacağınız miktar kadar sipariş vermenizi öneririm. Harcayacağınız miktar kadar Euro ya da dolar alıp Seul’de Won’a çevirmek de ayrı bir alternatif olabilir.

Ödeme  biçimleri: Seul’de küçük yerel yemek dükkanları, semt pazarları ve seyyar satıcılar haricinde, restoranlarda ve bir çok yerde kredi kartı ile alışveriş yapabilirsiniz. Harici dediğim nakit ödeme kabul edilen yerlerde ise 50.000 Won gibi büyük paraların bozulmasında sıkıntılar yaşandığını belirtmek isterim.

Kdv Muafiyeti (Tax free): Eğer herhangi bir mağazadan özellikle kozmetik ürünlerinden 30.000- 50.000’den fazla alışveriş yaptığınızda, alışverişi yaptığınız yerden vergi iade formu isteyebilir, bu formu doldurduktan sonra ise Myeongdong’da ya da Incheon Havalimanı içinde yer alan vergi iadesi birimlerinden  formu verip vergi iadesini nakit olarak talep edebilirsiniz.

Seul'de alışveriş seyyat satıcı

Seyyar satıcı & pazarlık: Seul sokaklarında  çok fazla yiyecek, kıyafet ve hediyelik eşya satan tezgahlar görebilirsiniz. İlk söyledikleri fiyatı dikkate almamanız ve tatlılıkla pazarlık yapmanız durumunda gerçekten indirim yapabilmektedirler.

Seul’den ne alınır?

Seul'de alışveriş ne alınır

Seul her türde alışverişleriniz için oldukça ideal bir şehir olduğunu söylemiştim. Alışveriş çeşitliliği bu kadar bol olan bir şehirden alabilecekleriniz  için ayrı bir yazı gerektiğinden bu başlıkta sadece yüzeysel bir şekilde bahsedeceğim.

Sokaklarda görebileceğiz uygun fiyatlı butikler, özel tasarım markaların mağazaları giyim seçeneği olarak sizi bekliyor. Kozmetik dükkanları şehrin en önemli alışveriş ögesi, her sokakta mutlaka göreceksiniz bu dükkanları.

Seul’de 7/11 çok amaçlı kombini marketlerden ünlü çeşitli Kore atıştırmalıklardan, kutu ramenlerden, konserve turşulardan alabilirsiniz.

Şehrin tarihi bölgelerinden  klasikleşmiş kupa, t-shirt, magnet, anahtarlık gibi hediyelerin yanı sıra birbirinden orijinal biblo ve ev süsleri de bulabilirsiniz. Detaylı bilgiler için tıklayın: Seul’den ne alınır?

Seul Alışveriş Bölgeleri

Seul'de alışveriş Myeong Dong
Myeong Dong

Semt semt Seul gezi rehberi yazısında ayrıntılı olarak Seul bölgelerinde neler bulabileceğinizden bahsetmiştim. Yine de Seul’un alışveriş bölgelerini kısa bir şekilde tanıtırsak İnsadong, Garosugil, Hongdae, Myeongdong dört büyükler olarak söyleyebiliriz.

Myeongdong alışveriş olarak şehrin kalbidir. Kozmetik ve giyim alışverişlerinizi buradan yapabilirsiniz. Burası ayrıca yer altı (metro pasaj) çarşılarıyla da ünlüdür. H&M, Zara gibi markaların yanı sıra UNIQLO, A-LAND, Kore’nin ünlü mağaza, restoran,market zinciri LOTTE gibi ülkemizde olmayan birçok Kore ve başka markaları burada bulabilirsiniz

Özellikle bir çok giyim mağazasında 50.000 Won’dan üzeri alışverişlerinizde pasaportunuzu gösterip indirim yaptırabilirsiniz.

Insadong: Bir diğer hediyelik eşya cenneti diyebileceğimiz yer. Geleneksel çay dükkanlarından çay içip, satın alabilirsiniz.

Seul'de alışveriş insadong seul
İnsadong

Garosugil: Bağımsız tasarımcı dükkanlarının  yoğunlukta olduğu Seul’un ünlü bir moda caddesi.

Hongdae: Üniversite bölgesinde yer almasıyla ünlü bir alışveriş caddesi, günün her saati çok kalabalık olur.

Dongdaemun: Kore’nin en kapsamlı ve geniş alışveriş bölgesi olan Dongdaemun kendisinde tam 26 alışveriş merkezi, 30.000 çeşitli içeriklerde dükkan bulundurmaktadır. Burada giysiden ayakkabıya, aksesuarlardan, elektronik ve spor eşyalarına kadar aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Dükkanların açılış saatleri 10:00’dan, 17:00’ye kadardır. Alışveriş için Ongdaemun’a gelecekseniz bu bilgiyi aklınızda bulundurmanız faydalı olacaktır.

Dongdaemun Market seul
Dongdaemun Market

Seul Alışveriş Merkezleri

COEX mall: COEX Asya genelindeki en büyük yer altı alışveriş merkezi ünvanına sahiptir. İçerisinde Hyundai mağazasına, büyük bir akvaryuma, gümrüksüz satış mağazasına, Grand Intercontinental otele ve daha fazlasına sahiptir.

  • Nasıl ulaşırsınız? Seul metrosu hat 2 ye binip Samseong istasyonunda inip çıkış 6’dan çıkarak ulaşabilirsiniz.
coex mall seul
Coex Mall

Times Square: 2009 yılında açılan Times Square Kore’nin en geniş alışveriş merkezlerinden biridir. Bu çok amaçlı geniş alışveriş merkezinin içinde otel, sinema, 100’den fazla mağaza, bahçeler ve dinlenme noktaları bulunmaktadır.

  • Nasıl ulaşırsınız? Yeongdeungpo istasyonunda (Hat 2) inip metronun içinden işaretleri takip ederek alışveriş merkezine ulaşabilirsiniz.

Ssamzigil: Seul’un tarihi semti İnsadong’un en işlek caddesinde yer alan Ssamziegil, içerisinde bir çok sanatçının ürünlerini barındıran, takı, giysi el boyaması ürünlere  ve sergilere ev sahipliği yapan bir sanat merkezidir. Skygarden adlı bir açık hava bahçesine sahiptir.

  • Nasıl ulaşırsınız? Anguk istasyonu (hat 3) çıkış 6’dan çıkıp, 100 metre yürüyüp sola döndükten sonra 3-4 dakikalık bir yürümeyle Ssamziegil’e ulaşabilirsiniz.
Ssamji shopping street seul
Ssamji shopping street seul

Lotteyoung Plaza: Myeongdong’da bulunan 7 katlı giyim, ev dekoru, kozmetik mağazalarından oluşan bir alışveriş merkezi, en üst katında tüm Myeongdongu ayaklar altına seren  geniş bir oturma alanı bulunmakta.

  • Nasıl ulaşırsınız? Euljiro 1-ga (Hat 2), City hall istasyonu (hat 1), Myeongdong istasyonu (Hat 4)

Seul Semt Pazarları

Seul semt pazarları, şehri en canlı ve doğal haliyle yaşayıp, yerel halkı gözlemleyebileceğiniz atmosferlerden biridir. Semt pazarlarından, istediğiniz herhangi bir şeyi mağazalara kıyasla hemen hemen daha uygun fiyatlara alabilir, Kore’nin ünlü sokak yemeklerini deneyebilirsiniz.

Namdaemun Market

Seul'de alışveriş Namdaemun Market
Namdaemun Market

Namdaemun market, Seul’un en eski semt marketlerinden biridir. Bu markette Kore tarzı mutfak eşyalarını ve kaselerini, yastıklarını, Gangnam modasına uygun kıyafet ve çorapları, ginseng çayı, kamera parçalarını ve başka ihtiyacınız olan ne varsa bulabilirsiniz.

Ayrıca burası hediyelik eşya seçimi için de oldukça uygun bir yerdir. Marketin en ünlü yiyeceklerinden biride yağlı bir balık olan Mackrel’in kırmızı biber soslu halidir.

  • Nasıl ulaşırsınız? Seul metrosuyla hat 4 ile  Hoehyeon  durağında inip çıkış 5’ten çıktığınızda sağınızda marketi göreceksiniz.

Gwangjang Market

Gwangjang Market Seul

Burası 100 yıldan daha eski olan bir tekstil marketidir. Kore’nin geleneksel kıyafeti olan Hanbok’u almak istiyorsanız bu market güzel bir seçenek olabilir.

Gwangjang market bir kumaş marketi olmasının yanı sıra aynı zamanda lezzetli Kore sokak yemekleri satan tezgahları ile de turistleri kendine çekmektedir. Marketin 2 ünlü lezzeti vardır.

Mungbean Pancake ve Mayakkimbap (Kore usulü sushi), burada soğuk kış akşamlarında  bir şişe soju içmek de çok ünlüdür. (Bu aktivite Kore dizilerinin kilit sahnesini oluşturur.) Markette ahjumma’larla (Korece’de orta yaşta kadın)  sohbet ederek geleneksel lezzetleri tadabilir, gerçek bir lokal yemek deneyimini yaşayabilirsiniz.

  • Nasıl ulaşırsınız? Seul metrosu hat 1 binip Jongno-5-Ga istasyonunda inip çıkış 8’den çıkarsanız solunuzda marketi göreceksinizdir.

Noryangjin Balık Market

Seul'de alışveriş Noryangjin Fisheries Wholesale Market
Noryangjin Fisheries Wholesale Market

Bir ada ülkesi olan Güney Kore’nin en güzel özelliklerinden biri de elbette çeşitli deniz ürünlerine sahip olmasıdır. Noryangjin pazarında dolaşırken seçeceğiniz balık, ahtapot, deniz tarağı, yengeç gibi deniz ürünlerini dilimletip marketin yanına sıralanmış restoranlarda pişirtip (ya da çiğ halde size kalmış) hemen orada yiyebilirsiniz.

Marketin diğer bir özelliği ise gece saatlerde açılmasıdır. Satıcılar iş çıkış saatlerinden sonra gelirler. Gece yarılarına kadar burada bir şeyler yiyip içen insanlar görmeniz mümkündür.

  • Nasıl ulaşırsınız? Noryangjin Station (Hat 1 – Çıkış 1, hat 9 – Çıkış 2). Üst geçit üzerindeki yolu yürüdüğünüzde marketi görebilirsiniz.

Seul seyahatinizde ihtiyacınız olabilecek diğer bilgileri; Seul gezilecek yerler ve Seul’de nerede kalınır başlıklı yazılarımızda bulabilirsiniz.

Avatar
Blogger, Gezip görmeye ve özellikle Asya ülkelerine aşık bir hayalperest. 12 yıldır amatör olarak yazar, çizer. Fotoğraf çekme meraklısı ve sürekli yeni fikirler üretip durur. Hayali, Asya turu yapmak ve gezerken yazılarını yazmaya devam etmek.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın